Paznokcie, a zdrowie

Data:

Prócz tego, że pomalowane i zadbane ładnie wyglądają, paznokcie odgrywają ważną rolę w sygnalizowaniu problemów zdrowotnych. Tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak paznokcie można nazwać zwierciadłem naszego zdrowia. Nie powinnaś lekceważyć zmian w wyglądzie płytki paznokciowej, ponieważ mogą one być sygnałem, że Twój organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Zobacz, jakie zmiany powinny zwrócić Twoją uwagę i co mogą oznaczać. 

 

paznokcie a zdrowie
 
Zdrowa płytka paznokciowa powinna być gładka, różowawa i błyszcząca. Ta u rąk rośnie około 2-3 mm miesięcznie, natomiast paznokcie u nóg znacznie wolniej, bo około 1-1,5 mm. 
 

Barwa płytki paznokciowej

Zmiana koloru płytki paznokcia, jej zasinienie, niebieskie plamki oraz wylewy mogą być przyczyną zbyt małej ilości tlenu we krwi i świadczyć o niewydolności układu krążenia, kłopotach z sercem lub płucami.

Żółte zabarwienie może być spowodowane używaniem ciemnych lakierów do paznokci. Mają one na tyle intensywny barwnik, że wnika on w płytkę paznokcia. Natomiast, jeśli nie malujesz paznokci na intensywne kolory, a żółte lub brązowe zabarwienie utrzymuje się, koniecznie zbadaj nerki.

Brak żelaza oraz anemia sprawiają, że płytka jest blada, a po jej naciśnięciu długo wraca do swojego różowego zabarwienia.

Na paznokciach mogą się także pojawiać brunatno-czarne plamki, ale w większości przypadków są one skutkiem drobnych urazów i same znikają po kilku tygodniach. 

 

Zmiany kształtu i struktury paznokci

Także kształt paznokcia może wiele powiedzieć o stanie zdrowia Twojego organizmu. Gdy płytka jest wyraźnie wypukła, warto byś skontrolowała tarczycę oraz płuca. A gdy pojawią się na niej nieregularne zgrubienia, być może masz kłopoty z układem krążenia.

Podłużne rowki na paznokciach mogą świadczyć o zaburzeniach trawienia lub braku wapnia, a co za tym idzie o osteoporozie. Często kruche i łamliwe paznokcie „mówią” o braku witamin i kłopotach z przemianą materii. Jeśli płytka pęka i zmienia kształt warto zbadać żołądek. 

Poprzeczne bruzdy nie są groźne. Zazwyczaj są wynikiem zbyt inwazyjnego wycinania skórek, podczas którego doszło do uszkodzenia macierzy paznokcia. Natomiast punktowe zagłębienia mogą wskazywać na skłonność do chorób reumatycznych. 

 

Białe plamki

O "kwitnących" paznokciach mówimy wówczas, gdy na płytce jednego, bądź kilku paznokci pojawiają się białe plamki. Nazywa się to leukonychią, a owe plamki powstają, najczęściej, w wyniku niedoboru witamin i mikroelementów, zwłaszcza żelaza, cynku i wapnia.
 

 

Przyczyna zmian w obrębie płytki paznokcia może być błaha. Zazwyczaj wystarczy uzupełnić niedobór witamin i wszystko wraca do normy. Ale nie zawsze. Pamiętaj, że niekiedy takie zmiany mogą być wskazówką, że w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Andrey Armyagov

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
12-6-2017
Ocena:
A co polecacie żeby wzmocnić paznokcie, żeby rosły zdrowe i mocne??
6-6-2016
Ocena:
Moja chwila relaksu to własnie ta, u manicurzystki! Uwielbiam ten czas, kiedy mogę po prostu usiąść i odpocząć! Tak jak Wy widzę, jestem fanką opi. Teraz mój salon korzysta z promocji colorweeks - w danym okresie panuje dany kolor colorgelu i dzieki zdecydowaniu się na ten kolor objęty promocją ma sie tańszą usługę.
10-3-2016
Ocena:
Jestem przed świetami umówiona na zabieg opi kawa czy herbata, moja kosmetyczka go poleca, sama go stosowała i jest ponoć rewelacyjny na zniszczoną skórę i kruche paznokcie. Dam znać po!
10-11-2015
Ocena:
wiele moich klientek przychodzi do mnie aby poprawić swój nastrój. Jestem ich powierniczka, wysluchuje wielu sekretów.. W moim salonie korzystam z Gelcolor z OPI, ponieważ paznokcie pomalowane ich kolorkami uszcześliwiaja oczy i moich klientek.
1-10-2015
Ocena:
paznokcie maluje odpowiednimi lakierami, najbardziej lubie te z Mistero milano bo dlugo utrzymuja sie na paznokciach i ladnie sie prezentuja, a kobiece dlonie- to wizytówka
18-2-2015
Ocena:
Niestety, ciaza wyniszcza dosc konkretnie nasz organizm;/ Wtedy warto lepiej o siebie zadbac - ja bralam kwas foliowy+zelazo w jednym - Chela Ferr. I wszystko przebieglo pomyslnie!!:) Jestem juz szczesliwa mama!!