Data modyfikacji:

Zostań fit mamą, czyli 11 ćwiczeń z dzieckiem

Autor: Martyna Langowska - Fizjoterapeutka

Jesteś już po porodzie, powoli mija okres połogu i chciałabyś zacząć wracać do dawnej formy? A może po prostu szukasz sposobu na aktywność fizyczną po ciąży? Jesteś tak zdeterminowana, że mimo obowiązków i zmęczenia chcesz zadbać o siebie. Brawo! Najtrudniejszy jest pierwszy krok i myślę, że właśnie go zrobiłaś! Dziś chcę Ci zaproponować trening z dzieckiem. Uwierz mi, jest on jak najbardziej do zrobienia. A zatem - trening fit mamy - zaczynamy!

 

Fit mama ćwiczy z dzieckiem po porodzie

 

Nie chcę Cię zniechęcać już na wstępie, ale pamiętaj, że ćwiczenie z dzieckiem nie należy do treningów najłatwiejszych, bo to dziecko będzie dyktować warunki. Jestem mamą rocznego Stasia i przyznaję, że nie zawsze udało się zrealizować plan do końca ale najważniejsze, żeby ruszyć z miejsca! Jeśli jesteś aktywna ale chcesz spróbować połączyć trening z zabawą ze swoją pociechą, to ten artykuł również może Ci się przydać ! :)

 

Połóg - kiedy mogę zacząć ćwiczenia po porodzie?

Połóg po porodzie naturalnym trwa około 6. tygodni, a po cesarskim cięciu nawet do 12. Oczywiście każda z nas jest inna, więc nie powinnaś ściśle trzymać się książkowych wytycznych. Musisz słuchać swojego organizmu. Ten okres to przede wszystkim czas dla Ciebie i Twojego maluszka. Dziecko po porodzie potrzebuje dokładnie tego samego co wcześniej – Twojej bliskości. Dlatego często pierwsze 3 miesiące nazywa się czwartym trymestrem ciąży.

W okresie połogu najważniejsza jest regeneracja, ponieważ Twój organizm przez 9. miesięcy ciężko pracował, aby wydać na świat Twoje dziecko. Zanim zaczniesz intensywny trening fit mamy, musisz mu pozwolić na powrót do równowagi. Ale jak najbardziej możesz, a nawet powinnaś włączyć spokojną aktywność fizyczną.

Obejmuje ona m.in.:

  • ćwiczenia krążeniowe,
  • oddechowe,
  • rozciągające,
  • delikatne pobudzanie poszczególnych partii mięśniowych.

 

 

Kiedy wstrzymać się z treningiem

Warto również zadać sobie pytanie, czy wszystko jest w porządku z moim dnem miednicy i mięśniami prostymi brzucha lub blizną po cc? W tym celu najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który to sprawdzi, zwróci uwagę na postawę i w odpowiedni sposób pokieruje Cię w dalszym działaniu. Do Twoich zadań przez te kilka tygodni powinno należeć m.in. aktywowanie osłabionych mięśni dna miednicy i poprzecznego brzucha a także nauka angażowania ich wraz z oddechem podczas wykonywania niektórych czynności życia codziennego. Sprawdź, czy wystąpił u Ciebie nierzadki problem, jakim jest rozstęp mięśni prostych brzucha. Temat bardzo ważny, a więcej informacji możesz przeczytać pod tym linkiem.

 


Na co jeszcze zwrócić uwagę zanim zaczniemy ćwiczenia?

Jeśli jesteś już po połogu, nie masz rozejścia prostego brzucha, problemów z dnem miednicy i czujesz się dobrze, to zapraszam do dalszej części artykułu.

  • Pamiętaj aby wykonywać te ćwiczenia, w których pozycja dziecka jest odpowiednia do jego etapu rozwojowego! W przypadku gdy Twój skarb jeszcze nie trzyma samodzielnie główki, to niech towarzyszy Ci w treningu na macie lub kocyku obok.
  • Dobrze, żeby trening nie był bezpośrednio po posiłku malucha. Odczekaj co najmniej pół godziny, ponieważ taka zabawa może się szybko skończyć… ;)
  • Trening tego typu powinien być również zabawą. Jeśli Twojemu małemu trenerowi dane ćwiczenie nie odpowiada – spróbuj je zmodyfikować, dodaj np. efekty dźwiękowe aby go zachęcić lub po prostu przerwij ćwiczenie.
  • Zanim zaczniesz ćwiczyć z małym, przećwicz sobie konkretne pozycje przed lustrem, a dopiero później weź maleństwo na ręce.
  • Ćwiczenia zacznij oczywiście od rozgrzewki.

 


Propozycja ćwiczeń z dzieckiem

Po rozgrzewce zaczynamy ćwiczenia od pozycji najwyższych (w staniu) - przechodząc do najniższej pozycji w leżeniu na plecach. Wykonaj 3 serie po 15 powtórzeń. W przypadku ćwiczeń gdzie pracuje jedna noga – 15 powtórzeń na każdą ze stron. Po ćwiczeniach obowiązkowo wyciszenie organizmu i rozciąganie.

 


1. Lift side

Pozycja wyjściowa: Stań całym ciężarem ciała na jednej nodze (kolano lekko ugięte). Szkraba trzymaj przed sobą w wygodnej dla Was pozycji.

Ruch: Wdech i wraz z wydechem wykonaj odwiedzenie drugiej nogi (do boku). Nie przechylaj tułowia (ruch jest tylko w stawie biodrowym), ciało w jednej linii. Powrót (wdech) - stopa wraca do pozycji wyjściowej nad podłoże.

 

 

2. Squat otwarty - przysiad

Pozycja wyjściowa: Stań szeroko, stopy na zewnątrz, brzuch delikatnie napięty, plecy proste, barki opuszczone. Trzymaj malucha przed sobą, plecami do siebie. Jedną ręką podtrzymuj pupę, drugą ręką trzymaj od przodu (jak na zdjęciu). Możecie ćwiczyć przed lustrem, żeby dziecko widziało, co się dzieje.

Ruch: Wdech - Schodzimy pośladkami do tyłu, w dół, kolana na zewnątrz (Kierują się w stronę drugiego palca od stopy.) Trzymaj barki cofnięte (plecy napięte a nie okrągłe). Dziecko jest stabilne. I na wydechu wyjdź w górę, napnij pośladki ale nie prostuj kolan, są cały czas lekko ugięte.

 

 

Po każdej serii zmieniaj ręce podtrzymujące dziecko. W tym ćwiczeniu ramiona pracują izometrycznie, więc prawdopodobnie je również poczujesz ;)

 

Wariant drugi przedstawia bardziej złożone ćwiczenie, w którym dziecko będzie miało z pewnością większą frajdę a Ty wzmocnisz dodatkowo obręcz barkową.

 

 

2b. Squat otwarty - modyfikacja

Pozycja wyjściowa: jak wyżej, z tym że dziecko chwyć stanowczo (ale nie za mocno) za klatkę piersiową po bokach (nie pod pachami ze względu na bezpieczeństwo stawów barkowych) twarzą do siebie.

Ruch: Wykonaj przysiad a wychodząc w górę wraz z wydechem unieś dziecko do góry. W najwyższej pozycji kontroluj odcinek lędźwiowy aby nie pogłębiała się lordoza –> brzuszek napięty !

 

 

3. Zakrok

Pozycja wyjściowa: Stopy równolegle rozstawione na szerokość bioder. Cofnij jedną nogę tak, aby w pozycji niskiej kąt pomiędzy tułowiem, udem, podudziem a podłożem był prosty. Dotyczy to nogi zarówno z przodu jak i z tyłu. Wyjdź w górę, posadź dziecko na udzie przodem lub tyłem do siebie. Trzymaj kolano z przodu nad stopą, brzuch lekko napięty a plecy proste.

Ruch: Wraz z wdechem zejdź pionowo w dół kilka cm nad podłogę. Kolana są cały czas w tej samej linii Często zbiegają się do środka, więc kontroluj ruch (najlepiej przodem do lustra). Z wydechem powrót do pozycji wysokiej. Zwróć uwagę również na technikę bokiem do lustra. Kolano z przodu nie przekracza linii palców.

 


4. Klęk podparty

Pozycja wyjściowa: Ustaw dłonie pod barkami, kolana pod biodrami, trener kontroluje prawidłowość wykonywania ćwiczeń leżąc pod Tobą ;) Głowa jest przedłużeniem kręgosłupa a więc cały czas patrzysz na malca.

Ruch: Prawą nogę i lewą rękę (wraz z wydechem) unieś w kierunku sufitu, do momentu aż całe ciało utworzy jedną linię. Nie unoś wyżej, ponieważ pogłębisz lordozę lędźwiową. Brzuch cały czas aktywny. Z wdechem powoli wróć do pozycji wyjściowej, zmień stronę.

 

 

5. Siad klęczny

Pozycja wyjściowa: Usiądź na piętach, plecy proste, brzuch aktywny, dziecko trzymaj przed sobą.

Ruch: Z wydechem unieś pośladki w górę, a na samym szczycie napnij je. Powolny, świadomy powrót na pięty.

 

 

6. Pompka damska na triceps

Pozycja wyjściowa: Klęk podparty - dłonie mniej więcej pod barkami. Dziecko leży na macie (wyżej niż Twoje dłonie).

Ruch: Z wydechem napnij mięsień poprzeczny brzucha (tak jakbyś chciała zapiąć spodnie), plecy proste i zejdź w dół, trzymając łokcie cały czas blisko siebie. Im wyżej zostawisz pośladki, tym będzie łatwiej. Z dzieckiem raczkującym może być ciężko, bo z pewnością, po 5 sekundach zacznie uciekać, ale może zatrzymasz go zabawą ;). Budowanie napięcia dźwiękiem podczas zbliżania się do malca, zakończone buziakiem czy łaskotaniem często zdaje egzamin :)

 

 

6b Triceps przy krześle dla zaawansowanych (wersja dla większego dziecka)

Pozycja wyjściowa: podpór tyłem przy krześle. Dłonie na szerokość barków, łokcie skierowane do tyłu, w kolanach mniej więcej kąt prosty, stopy na szerokość bioder. Dziecko siedzi na udach i opiera się o Ciebie lub Cię obejmuje.

Ruch: Z wdechem zejdź w dół przez ugięcie łokci.. Na wydechu powrót do pozycji wyjściowej (nie pomagaj sobie nogami).

 

 

7. Podpór bokiem

Pozycja wyjściowa: Połóż się na boku, kolana ugięte, podeprzyj się na przedramieniu, łokieć pod barkiem, „długa szyja” (ucho daleko od barku). Dziecko siedzi lub leży przy Twoim brzuchu.

Ruch: Wdech i na wydechu napnij mięsień poprzeczny (wciągnij dół brzucha) i unieś biodra do góry tak aby całe ciało tworzyło jedną linię. Z wdechem powoli wróć na matę. Podczas ćwiczenia pilnuj, aby nie pochylać się do przodu.

 

 

8. Unoszenie bioder w leżeniu tyłem

Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, kolana i biodra ugięte, głowa leży na macie. Maluch siedzi, bądź jest w pozycji półleżącej. Możesz trzymać go za rączki lub bioderka.

Ruch: Z wydechem unieś biodra w górę i napnij pośladki. Powoli powrót.

 

 

Jeśli maluch siedzi samodzielnie możesz utrudnić sobie to ćwiczenie i założyć nogę na nogę. (Stopę na kolano). Tylną część uda poczujesz jeszcze bardziej.

 

9. Unoszenie malucha w leżeniu tyłem

Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, kolana i biodra ugięte, głowa leży na macie, stopy na szerokość bioder. Dziecko obejmij na wysokości klatki piersiowej.

Ruch: Wraz z wydechem unieś dziecko nad swoją klatkę piersiową. Wdech przyciągnij malca do siebie.

 

 

10. Mocny brzuch w leżeniu na plecach

Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, przyciągnij kolana do brzucha a głowę połóż na macie. Dziecko leży brzuszkiem na podudziach.

Ruch: Z wydechem napnij/wciągnij dolną część brzucha i powoli kieruj nogi od siebie (mniej więcej do kąta prostego w stawach biodrowych.)  Wdech przyciągając z powrotem nogi do brzucha.

Uwaga: Utrzymanie pozycji neutralnej kręgosłupa lędźwiowego z obciążeniem w postaci malca może być ciężkie, dlatego dla bezpieczeństwa utrzymuj plecy przyklejone do maty. Jeśli czujesz, że brzuch nie trzyma i lędźwie odrywają się od maty, nie oddalaj nóg tak mocno. Tylko do momentu, w którym nadal jesteś w stanie utrzymać prawidłową pozycję.

 

 

11. Mięsień poprzeczny i dno miednicy

Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, kolana i biodra ugięte, stopy razem, dziecko siedzi na Twoim brzuchu.

Ruch: Wdech i na wydechu napnij dno miednicy (tył – zwieracz odbytu, przód – zwieracz cewki moczowej, pochwę, podciągnij wszystko do góry tak jakbyś chciała zatrzymać tampon). Pośladki luźno ! Przytrzymaj 3-4 s i rozluźnij kierując kolana na zewnątrz, puść brzuch.

 

 

Brawo! Dotarłyśmy do końca ! :) Czy była przerwa na karmienie ? Nie ukrywajmy, ćwiczeń jest sporo, więc jeśli uważasz, ze jest tego za dużo jak na jeden trening, to następnym razem wykonaj tylko połowę. Kolejnego dnia spróbujcie zrobić resztę. Teraz czas na rozciąganie! Powodzenia

 


Autor

Martyna Langowska - Fizjoterapeutka

Jestem fizjoterapeutką (AWF Poznań), absolwentką studiów podyplomowych z Holistycznej Opieki Okołoporodowej oraz instruktorką fitness. Prowadzę zajęcia grupowe (w tym dla przyszłych mam) ale również spotykam się z kobietami indywidualnie. Fizjoterapia, treningi, przygotowanie do opieki nad niemowlakiem, bezpieczne dojście do formy i wiele innych rzeczy, to wszystko, co mogę zapewnić Kobiecie w tym okresie. Posiadam również swoją stronę na Facebooku, która motywuje mnie (i mam nadzieję obserwujących też) do dalszej pracy nad sobą.

Komentarze
06-05-2020
Ocena:
W końcu ćwiczenia gdzie faktycznie trzyma się dziecko. Moja córa 8 msc waży już 11 kg i jest hiperruchliwa więc potrzebuję cwiczenia gdzie mogę ją trzymac bo inaczej rozniesie dom. Niestety super fit mamy w większości robią ćwiczenia gdzie kładzie dziecko obok, a przeciez to nierealne. Dzięki ;)
30-04-2020
Ocena:
Dziękuję bardzo. To jest to czego potrzebuje
25-03-2020
Ocena:
Super już wiem co będę jutro robić z moim Tuptusiem dziękuje ❤️
07-02-2020
Ocena:
Super! Czegoś takiego szukałam.
09-12-2017
Ocena:
mam problemy z kręgosłupem i wszelkiego rodzaju cwiczenia musze konsultowac ze swoimi specjalistami u których się leczę - wiedzą jak podejsć do moich problemów zdrowotnych i dojeżdzam do AthleticoMed do Bydgoszczy aż z Piły.
kobieta w ciąży

PMS – co to jest? Objawy psychiczne i fizyczne a ciąża

2021-05-06
Drażliwość, ból piersi i podbrzusza, obrzęki, biegunki lub zaparcia – to tylko kilka z ponad 300 opisanych objawów PMS. Co to takiego? PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, dotyka wielu kobiet w każdym wieku. Na kilka lub kilkanaście dni przed menstruacją samopoczucie fizyczne i psychiczne kobiety może gwałtownie się pogorszyć. Dlaczego kobiety cierpią na PMS? Jak odróżnić go od ciąży? Oto najważniejsze informacje na temat PMS.
kobieta w ciąży

Czy można pić zieloną herbatę w ciąży?

2021-04-13
Okres ciąży wiąże się z koniecznością modyfikacji swoich nawyków żywieniowych. Oprócz wdrożenia zdrowej diety, należy wykluczyć lub ograniczyć pewne produkty, w tym używki takie jak kawa. Wiele kobiet zastanawia się, czy może pić zieloną herbatę – w końcu również zawiera związki o działaniu pobudzającym. Pojawiają się opinie, że napój ten powinien być wówczas całkowicie wyeliminowany. Jak jest naprawdę? Czy zielona herbata w ciąży jest bezpieczna, i czy może być pita bez ograniczeń?
przesilenie a odporność

Przesilenie wiosenne a odporność

2020-03-25
Przesilenie wiosenne, czyli czas, gdy kończy się zima z niecierpliwością wyglądamy wiosny to wyjątkowo trudny okres dla naszych organizmów. Możemy w tym czasie ...
praca w domu dla mamy

Mama pracuje zdalnie - czy to może się udać?

2019-05-20
Praca zdalna dla mamy to dobry pomysł tylko pod kilkoma warunkami. Ryzykiem jest frustracja wszystkich członków rodziny....
higiena intymna spanie bez majtek

Higiena intymna - spanie bez bielizny jest zdrowe - Dzidziusiowo.pl

2018-06-08
Higiena intymna - spanie bez bielizny jest korzystne dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Kobiety powinny też nosić bawełnianą bieliznę, unikać żeli do higieny...
przeziębienie, jesień, sposoby na przeziębienie, miód

Dlaczego niska temperatura sprzyja przeziębieniom? - Dzidziusiowo.pl

2017-10-05
Kiedy za oknem wieje wiatr, pada deszcz i nastąpił spadek temperatury, obserwujemy coraz to większą ilość zachorowań. Bardzo dużo osób jest przeziębionych, kich...
suchość pochwy, problemy w łóżku, problemy w parze

Co zrobić gdy podejrzewasz u siebie suchość pochwy? - Dzidziusiowo.pl

2017-09-03
Niedostateczne nawilżenie pochwy przeważnie występuje na skutek zachwianej gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety i jest częstą przyczyną dyskomfortu i ból...