Data modyfikacji:

Rodzić w szpitalu państwowym czy prywatnej klinice?

Autor: Sylwia Wanowicz

Poród zbliża się wielkimi krokami. Już niedlugo nadejdzie moment, w którym Twój maluch zechce wydostać się z brzucha mamy. Ważne jest, byś miała wówczas zapewnioną profesjonalną opiekę, czuła się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli stoisz przed dylematem, czy rodzić w państwowym szpitalu czy prywatnej klinice, najlepszą rzeczą jako warto zrobić na sam początek, jest odpowiedzenie sobie na pytanie o to, czego potrzebujesz.

 

Poród w szpitalu czy prywatnej klinice

 

Różnica pomiędzy szpitalem, a prywatną kliniką, może być nieznaczna a jednocześnie – ogromna. Wszystko zależy od personelu i warunków, na jakie się trafi. Nie można przecież powiedzieć, że jedyną rzeczą, jaką może zapewnić państwowy szpital jest łóżko na porodówce, wokół którego najczęściej panuje niezbyt przyjazna atmosfera. Wiele państwowych szpitali zapewnia dziś miły, wykwalifikowany i służący pomocą personel. Nie warto się zatem zniechęcać, a najlepiej – zapytać o opinię kogoś bliskiego, kto wcześniej miał z nim do czynienia.

 

Co powinnyśmy wiedzieć, jeśli decydujemy się na poród w szpitalu państwowym?

Część usług, jakie przysługują kobiecie podczas pobytu w szpitalu jest refundowanych przez NFZ. Wlicza się w nie wyżywienie, opiekę personelu medycznego nad matką i dzieckiem oraz materiały medyczne. Za wyższy standard, na przykład możliwość uczestniczenia partnera podczas porodu (poród rodzinny), znieczulenie zewnątrzoponowe, niestety trzeba zazwyczaj dopłacić. Płaci się także za salę porodową i poporodową, jeśli przyszła matka chce przebywać w niej sama (koszt to w zależności od szpitala ok. 200 zł za dobę). Cena za indywidualną opiekę położnej waha się w granicach ok. 1000 zł.

 

Szpitale, które zapewniają lepsze warunki bez dodatkowych opłat również istnieją ale są najczęściej oblegane. Stąd o miejscu porodu warto pomyśleć nieco wcześniej, gdyż w efekcie w tym wybranym przez nas może akurat zabraknąć miejsca. Najlepiej na wszelki wypadek wybrać 3 preferowane placówki i zapoznać się z tym jaki jest koszt porodu.

 

Czego oczekiwać przy wyborze prywatnej kliniki?

Za komfort, bezpieczeństwo i miłą obsługę medyczną, którą na ogół zapewniają prywatne placówki, przyszli rodzice będą musieli słono zapłacić, w porównaniu ze szpitalem państwowym. Koszty porodu wahają się w zależności od miasta, opcji porodu i jego rodzaju (poród naturalny czy cesarskie cięcie), oraz samych placówek.


Cena pobytu w takiej klinice zaczynają się od ok. 3000 zł przy porodzie naturalnym, ale mogą zazwyczaj sięgają 8.000 zł, a nawet więcej. Wszystko zależy od placówki i zakresu usług. Niektóre placówki podpisują umowy z NFZ wtedy koszty mogą być nieporównywalnie niższe.


W cenę wlicza się wszelkie udogodnienia, jak: jednoosobowa sala, wanna, sprzęt służący relaksacji (np. drabinki), znieczulenie zewnątrzoponowe oraz możliwość samodzielnego wyboru przez matkę pozycji do porodu. Niestety, nie zawsze prywatne placówki zatrudniają personel gotowy otaczać opieką kobiety, u których ciąża jest zagrożona. W takich przypadkach, zazwyczaj kierowane są one do szpitali państwowych.

 

Decyzja o miejscu porodu nie będzie aż tak trudna, jeśli wcześniej dowiemy się z jaką ofertą wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom dostępne placówki państwowe i prywatne. Najlepsze o nich rekomendacje uzyskamy zaś od osób bliskich – znajomych i rodziny. Nie zaszkodzi też odwiedzić niektóre z nich i konkretnie zapytać o warunki, jakie zapewniają przyszłym mamom.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Friday All rights reserved


Autor

Komentarze
21-11-2017
Ocena:
bez dwóch zdań prywatny. Ja pierwszy poród miałam w szpitalu państwowym i to była po prostu… rzeź. Podczas drugiej ciaży wiedziałam że nie chcę znowu przez to przechodzić i zdecydowałam się na poród w prywatnym szpitali medicover. Nie ma nawet co porównywac warunków oraz podejścia personelu. Lepiej wyposażone sale, pokoje, personel miły i pomocny :)
25-10-2017
Ocena:
Wiadomo, taki poród nie należy do najtańszych, ale uważam, że warto zdecydować się na taką opcję. Przynajmniej ja, jako kobieta rodząca za pierwszym razem w szpitalu państwowym widziałam ogromną różnicę między placówką prywatną, a państwową. Rodziłam w szpitalu Medicover- pomijam świetne warunki pobytu, wlasny pokój czy łazienkę, ale przede wszystkim chodzi o świetne podejście personelu, szacunek, troskę położnej o to, bym czuła się komfortowo itd. Moment narodzin dziecka to ważna chwila w życiu każdej rodziny, więc warto zadbać, by ten moment mile wspominać.
19-09-2017
Ocena:
ja rodziłam drugie dziecko w Medicoverze i powiem wam że mając porównanie państwowy szpital, czy prywatna klinika to nie ma o czym rozmawiać. Prywatnie masz znacznie lepszą opiekę i personel, który reaguje na każdy problem. Ja rodziłam pierwsze z problemami i doprosić się nie mogłam o pomoc, dlatego nie chciałam teraz ryzykować.
18-11-2016
Ocena:
Rodziłam w szpitalu prywatnym i nie wyobrażam sobie również leczyć malucha w innym miejscu niż szpital prywatny. Wybrałam Medicover, gdzie wiem, że dziecko ma zapewnioną opiekę lekarską na najwyższym poziomie. Bardzo lubię lekarza pediatrę, który zna przypadek mojego dziecka i ma na uwadze przebyte przez niego choroby. Zawsze stara się mnie uspokoić, że siłą rzeczy stres szybko znika :)
03-05-2016
Ocena:
2 razy rodziłam w Państwowym Szpitalu i nie mam mu nic do zarzucenia. Porody przeszły okej, może miałam szczęście. Osobiście nie stać mnie na na szpital prywatny więc nawet nie brałam pod uwagę aczkolwiek jeżeli ktoś chce mieć idealnie i w trakcie porodu i po porodzie to państwówka mu tego nie zapewni.
13-01-2015
Ocena:
Ja bałam się porodu dlatego zdecydowałam się urodzić w Centrum Narodzin MAMMA to prywatny szpital położniczo-ginekologiczny w Szczecinie Jest to szpital więc mają najlepszych fachowców i sprzęt.Pacjentki traktują z empatią cierpliwością słuchają ich potrzeb. Cena to 4,5 tys niezależnie czy poród drogami natury czy przez cesarskie cięcie przecież w trakcie porodu naturalnego może być konieczność cesarki. Wiem że oni stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo matki i dziecka
noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.