Data modyfikacji:

Rodzić w szpitalu państwowym czy prywatnej klinice?

Autor: Sylwia Wanowicz

Poród zbliża się wielkimi krokami. Już niedlugo nadejdzie moment, w którym Twój maluch zechce wydostać się z brzucha mamy. Ważne jest, byś miała wówczas zapewnioną profesjonalną opiekę, czuła się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli stoisz przed dylematem, czy rodzić w państwowym szpitalu czy prywatnej klinice, najlepszą rzeczą jako warto zrobić na sam początek, jest odpowiedzenie sobie na pytanie o to, czego potrzebujesz.

 

Poród w szpitalu czy prywatnej klinice

 

Różnica pomiędzy szpitalem, a prywatną kliniką, może być nieznaczna a jednocześnie – ogromna. Wszystko zależy od personelu i warunków, na jakie się trafi. Nie można przecież powiedzieć, że jedyną rzeczą, jaką może zapewnić państwowy szpital jest łóżko na porodówce, wokół którego najczęściej panuje niezbyt przyjazna atmosfera. Wiele państwowych szpitali zapewnia dziś miły, wykwalifikowany i służący pomocą personel. Nie warto się zatem zniechęcać, a najlepiej – zapytać o opinię kogoś bliskiego, kto wcześniej miał z nim do czynienia.

 

Co powinnyśmy wiedzieć, jeśli decydujemy się na poród w szpitalu państwowym?

Część usług, jakie przysługują kobiecie podczas pobytu w szpitalu jest refundowanych przez NFZ. Wlicza się w nie wyżywienie, opiekę personelu medycznego nad matką i dzieckiem oraz materiały medyczne. Za wyższy standard, na przykład możliwość uczestniczenia partnera podczas porodu (poród rodzinny), znieczulenie zewnątrzoponowe, niestety trzeba zazwyczaj dopłacić. Płaci się także za salę porodową i poporodową, jeśli przyszła matka chce przebywać w niej sama (koszt to w zależności od szpitala ok. 200 zł za dobę). Cena za indywidualną opiekę położnej waha się w granicach ok. 1000 zł.

 

Szpitale, które zapewniają lepsze warunki bez dodatkowych opłat również istnieją ale są najczęściej oblegane. Stąd o miejscu porodu warto pomyśleć nieco wcześniej, gdyż w efekcie w tym wybranym przez nas może akurat zabraknąć miejsca. Najlepiej na wszelki wypadek wybrać 3 preferowane placówki i zapoznać się z tym jaki jest koszt porodu.

 

Czego oczekiwać przy wyborze prywatnej kliniki?

Za komfort, bezpieczeństwo i miłą obsługę medyczną, którą na ogół zapewniają prywatne placówki, przyszli rodzice będą musieli słono zapłacić, w porównaniu ze szpitalem państwowym. Koszty porodu wahają się w zależności od miasta, opcji porodu i jego rodzaju (poród naturalny czy cesarskie cięcie), oraz samych placówek.


Cena pobytu w takiej klinice zaczynają się od ok. 3000 zł przy porodzie naturalnym, ale mogą zazwyczaj sięgają 8.000 zł, a nawet więcej. Wszystko zależy od placówki i zakresu usług. Niektóre placówki podpisują umowy z NFZ wtedy koszty mogą być nieporównywalnie niższe.


W cenę wlicza się wszelkie udogodnienia, jak: jednoosobowa sala, wanna, sprzęt służący relaksacji (np. drabinki), znieczulenie zewnątrzoponowe oraz możliwość samodzielnego wyboru przez matkę pozycji do porodu. Niestety, nie zawsze prywatne placówki zatrudniają personel gotowy otaczać opieką kobiety, u których ciąża jest zagrożona. W takich przypadkach, zazwyczaj kierowane są one do szpitali państwowych.

 

Decyzja o miejscu porodu nie będzie aż tak trudna, jeśli wcześniej dowiemy się z jaką ofertą wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom dostępne placówki państwowe i prywatne. Najlepsze o nich rekomendacje uzyskamy zaś od osób bliskich – znajomych i rodziny. Nie zaszkodzi też odwiedzić niektóre z nich i konkretnie zapytać o warunki, jakie zapewniają przyszłym mamom.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Friday All rights reserved


Autor

Komentarze
21-11-2017
Ocena:
bez dwóch zdań prywatny. Ja pierwszy poród miałam w szpitalu państwowym i to była po prostu… rzeź. Podczas drugiej ciaży wiedziałam że nie chcę znowu przez to przechodzić i zdecydowałam się na poród w prywatnym szpitali medicover. Nie ma nawet co porównywac warunków oraz podejścia personelu. Lepiej wyposażone sale, pokoje, personel miły i pomocny :)
25-10-2017
Ocena:
Wiadomo, taki poród nie należy do najtańszych, ale uważam, że warto zdecydować się na taką opcję. Przynajmniej ja, jako kobieta rodząca za pierwszym razem w szpitalu państwowym widziałam ogromną różnicę między placówką prywatną, a państwową. Rodziłam w szpitalu Medicover- pomijam świetne warunki pobytu, wlasny pokój czy łazienkę, ale przede wszystkim chodzi o świetne podejście personelu, szacunek, troskę położnej o to, bym czuła się komfortowo itd. Moment narodzin dziecka to ważna chwila w życiu każdej rodziny, więc warto zadbać, by ten moment mile wspominać.
19-09-2017
Ocena:
ja rodziłam drugie dziecko w Medicoverze i powiem wam że mając porównanie państwowy szpital, czy prywatna klinika to nie ma o czym rozmawiać. Prywatnie masz znacznie lepszą opiekę i personel, który reaguje na każdy problem. Ja rodziłam pierwsze z problemami i doprosić się nie mogłam o pomoc, dlatego nie chciałam teraz ryzykować.
18-11-2016
Ocena:
Rodziłam w szpitalu prywatnym i nie wyobrażam sobie również leczyć malucha w innym miejscu niż szpital prywatny. Wybrałam Medicover, gdzie wiem, że dziecko ma zapewnioną opiekę lekarską na najwyższym poziomie. Bardzo lubię lekarza pediatrę, który zna przypadek mojego dziecka i ma na uwadze przebyte przez niego choroby. Zawsze stara się mnie uspokoić, że siłą rzeczy stres szybko znika :)
03-05-2016
Ocena:
2 razy rodziłam w Państwowym Szpitalu i nie mam mu nic do zarzucenia. Porody przeszły okej, może miałam szczęście. Osobiście nie stać mnie na na szpital prywatny więc nawet nie brałam pod uwagę aczkolwiek jeżeli ktoś chce mieć idealnie i w trakcie porodu i po porodzie to państwówka mu tego nie zapewni.
13-01-2015
Ocena:
Ja bałam się porodu dlatego zdecydowałam się urodzić w Centrum Narodzin MAMMA to prywatny szpital położniczo-ginekologiczny w Szczecinie Jest to szpital więc mają najlepszych fachowców i sprzęt.Pacjentki traktują z empatią cierpliwością słuchają ich potrzeb. Cena to 4,5 tys niezależnie czy poród drogami natury czy przez cesarskie cięcie przecież w trakcie porodu naturalnego może być konieczność cesarki. Wiem że oni stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo matki i dziecka
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?