Data modyfikacji:

Odstawienie dziecka od piersi - wywiad [FILM]

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas
odstawienie dziecka od piersi
 

Jak odstawić dziecko od piersi - obejrzyj film

 

 

logo-dzidzi-wywiad

Lekarz może czasowo nakazać mamie przerwanie karmienia piersią, jeśli mama choruje na:

  • nowotwór i przyjmuje chemioterapię
  • inwazyjną postać zakażenia (sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, septyczne zapalenie kości, stawów itp.)
  • brucelozę, kiłę lub rzeżączkę
  • chorobę alkoholową lub narkomanię
  • przyjmuje leki oznaczone kategorią L5 wg dr. Hale’a ( więcej: Klasyfikacja ryzyka laktacyjnego wg dr. Hale'a )

W tych przypadkach jednak możliwe jest powrócenie do karmienia, jeśli mama sobie życzy, po wyzdrowieniu, okresie karencji (przy lekach) lub w okresie abstynencji (w chorobie alkoholowej lub narkomanii).

Lekarz nie ma prawa zakazać mamie karmienia w przypadku konieczności przyjęcia przez mamę leków typu antybiotyki, środki przeciwbólowe i inne najpopularniejsze, ponieważ praktycznie zawsze można znaleźć lek, który jest kompatybilny z karmieniem piersią. Przyjmowanie leków antydepresyjnych też nie jest przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego.

Jeśli dziecko choruje na jedną z rzadkich chorób: fenyloketonurię, inny typ galaktozemii, chorobę syropu klonowego, wrodzoną nietolerancję laktozy, inne choroby metaboliczne związane z nieprawidłową przemianą aminokwasów, karmienie piersią też jest możliwe przy wprowadzeniu pod kontrolą lekarską preparatów uzupełniających – w tym wypadku nie można jednak karmić na żądanie.

logo-dzidzi-wywiad
logo-dzidzi-wywiad

Dziecko, które skończyło rok nie musi poza tym jeść już na żądanie. Mama nie musi odciągać pokarmu, nie ma potrzeby wprowadzania mieszanek mlekozastępczych. Dość szybko maluch się uczy, że „jest mama – jest mleko, nie ma mamy – nie ma mleka” i zaczyna jeść więcej stałych pokarmów. Trudności z zasypianiem lub ogólną tęsknotą za mamą mogą dotknąć każde dziecko w tej sytuacji, niezależnie jakim sposobem karmione wcześniej, bo wiele zależy do temperamentu dziecka. Moim zdaniem „nakazywanie” mamie przez opiekuna dziecka odstawienia od piersi świadczy tylko o tym opiekunie i jego kompetencjach. Jak jest kompetentny, to poradzi sobie i znajdzie strategie na każdą trudną sytuację z dzieckiem. A dziecko z kompetentnym opiekunem – po okresie adaptacji i przystosowania do nowej rzeczywistości – znajdzie wspólny język i wspólne strategie na uspokajanie i usypianie.

W przypadku, gdy mama wraca do pracy wcześniej niż po roku, podawanie mleka może okazać się konieczne. Dużo zależy od tego, ile miesięcy ma dziecko, czy i ile je pokarmów stałych i na ile godzin nie będzie mamy. Ale również w takich sytuacjach powrót do pracy nie jest wskazaniem do zakończenia karmienia.

Dziecko, które idzie do żłobka, wręcz powinno być karmione jak najdłużej, bo skład mleka matki i przeciwciała w nim zawarte będą go chronić przed ciężkimi chorobami, które może złapać w skupisku ludzi. Mleko mamy to nie magiczny eliksir i nie sprawi, że dziecko w ogóle chorować nie będzie, ale są badania na to, że ma właściwości ochronne i dziecko będzie chorować lżej i krócej. Zmniejszy się też ryzyko hospitalizacji z powodów chorób infekcyjnych, takich jak zapalenie płuc.

logo-dzidzi-wywiad
logo-dzidzi-wywiad
logo-dzidzi-wywiad

Uniwersalna i zalecana droga odstawienia dziecka od piersi składa się z kilku punktów, które będą dotyczyły dziecka w każdym wieku.

Jak odstawić dziecko od piersi:

  • Likwidujemy po jednym karmieniu raz na kilka dni, zaczynając od najmniej ważnych. Przy starszym niż rok dziecku można wprowadzić zasadę „nie odmawiam, nie proponuję”, czyli gdy dziecko faktycznie zgłosi chęć to dajemy mleko, ale jeśli zapomni o karmieniu to o nim nie przypominamy. W zamian możemy proponować przekąski.
  • Najpierw likwidujemy karmienia dzienne, na koniec zostawiając te do zasypiania i nocne.
  • Gdy już przyjdzie czas na karmienia nocne, dobrze jest, by nocną opiekę nad dzieckiem przejął ktoś inny, np. tata dziecka. Można w nocy podawać wodę (przy dziecku starszym niż 6 miesięcy).
  • W zamian za czas przy piersi dajemy dziecku maksimum uwagi, czułości i towarzyszenia w trudnych dla niego chwilach.
  • Możemy zacząć ubierać się w ubrania z „trudniejszym dostępem” do piersi, czyli zrezygnować z rozpinanych koszul czy głębokich dekoltów.
  • Na rozpoczęcie procesu odstawienia nie wybieramy momentu, gdy dziecko jest w trakcie skoku rozwojowego, przeżywa lęki separacyjne lub innego trudnego momentu typu ząbkowanie lub powrót mamy do pracy.
  • Jeśli dziecko źle reaguje na proces odstawienia, warto wrócić do pełnego karmienia i spróbować po kilku tygodniach. Pamiętajmy, że to fundamentalna zmiana w życiu dziecka.
logo-dzidzi-wywiad

To zależy, w jakim wieku jest dziecko. Przy dziecku młodszym niż 6 miesięcy – czyli wg Światowej Organizacji Zdrowia oraz polskiego Ministerstwa Zdrowia dziecku, które powinno jeść tylko posiłki mleczne, odstawienie równa się przejście na mieszanki mlekozastępcze. Oczywiście jest to realizowane stopniowo (zgodnie z punktami wyżej), zamienia się karmienie z piersi na karmienie butelką. Dziecko może źle reagować na mieszanki, dlatego trzeba się liczyć z koniecznością kupna kilku marek.

Przy dziecku w wieku 6-12 miesięcy, które ma już powoli rozszerzaną dietę, ale mleko nadal stanowi podstawę żywienia, wprowadzenie mieszanki też jest konieczne. Jednak nie jest już konieczne wprowadzanie butelki ze smoczkiem – równie dobrze mleko dziecko może pić z bidonu ze słomką lub otwartego kubka. Jeśli jednak dziecko ma bogatą dietę pozamleczną, to przy konsultacji z dietetykiem dziecięcym w wieku 10-12 miesięcy można nie wprowadzać lub zlikwidować mieszankę mlekozastępczą.

Po 12 miesiącu życia wprowadzanie mieszanki mlekozastępczej nie jest konieczne. Konieczna jest za to dobrze zbilansowana dieta malucha.

logo-dzidzi-wywiad

Jestem świadoma, że dla niektórych mam to proste wyjście, łatwe. Jednak czasami warto nie iść łatwą ścieżką, rozmawiać, tłumaczyć, oferować inne formy bliskości.

logo-dzidzi-wywiad

Wyjazd na kilka dni jest też niebezpieczny dla mamy. Laktacja ustawiona na poziomie potrzeb dziecka sprawi, że mama będzie czuła dyskomfort w piersiach, nawał, może pojawić się obrzęk, zastój lub nawet zapalenie piersi. Ściąganie laktatorem nic w tym momencie nie da. Stare metody typu zawiązywanie bandażem tylko zwiększą ryzyko powikłań, w tym np. ropnia piersi. Zdecydowanie odradzam tę „metodę” ostawienia.

logo-dzidzi-wywiad

Najlepszy czas na rezygnację z karmienia to ten, kiedy w danej parze mama-dziecko wystąpi taka potrzeba i zostanie podjęta taka decyzja.

logo-dzidzi-wywiad

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.


Autor

Aleksandra Szpiegowska

z wykształcenia polonistka, a z zamiłowania promotorka karmienia naturalnego z dyplomem Centrum Nauki o Laktacji, Lokalna Organizatorka Akcji Mlekoteka w latach 2016-2018, wolontariuszka Fundacji Karmienia Piersią, współpracowała przy redakcji technicznej „Kwartalnika Laktacyjnego”, udziela innym mamom wsparcia na stronie

Komentarze
28-11-2018
Ocena:
Przy pierwszym dziecku było ciężko, mała grymasiła, płakała, uspokajała się tylko przy cycu. Proces odstawienia trwał chyba z pół roku! Z drugim w ogóle nie było tematu bo był tylko na MM (Holle, bardzo dobre tak btw, polecam;) Ale wiem, że np moja znajoma odstawiła od piersi z dnia na dzień i twardo chociaz dziecko sie domagało, nie łamała się;) sa różne sposoby, najwazniejsze to wyczuć, czego dziecko potrzebuje:)
08-10-2018
Ocena:
Pomocne rady
26-07-2018
Ocena:
Ja odstawiłam z dnia na dzień, jakoś po roku i nie wydaje mi się, żeby dziecku się stała jakaś krzywda. Chociaż fakt, że jakiś czas po tym mała była smutna i jakby mnie unikała, więc może coś w tym jest. Teraz ma 3 lat i wszystko jest ok
gorset laktacyjny

Gorset laktacyjny do karmienia. Jak działa i jaki wybrać?

2024-06-27
Korzystanie z laktatora bez użycia rąk? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny gorset do odprowadzania pokarmu, dzięki któremu będziesz mogła w tym czasie robić inne rzeczy – sprzątać czy odpoczywać. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu, przez co coraz więcej mam dodaje go na listę rzeczy, których potrzebuje. Jak działa gorset laktacyjny i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

2024-06-24
Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
rogal czy kura

Rogal czy kura, czyli najlepsze poduszki do karmienia

2024-06-10
Szukasz najlepszej poduszki do karmienia? Zastanawiasz się nad tym, czy rogal, czy kura do karmienia będzie lepsze? Nie wiesz, jak używać poduszki do karmienia? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

2024-05-29
Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową i łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

2024-05-27
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki, dobrym rozwiązaniem odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

2024-05-20
Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody pokarmowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
sns karmienie piersią

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

2024-05-17
Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście współcześnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.