Data modyfikacji:

Klasyfikacja leków laktacyjnych według profesora Hale’a

Autor: Katarzyna Moryc

Skąd więc czerpać wiedzę na temat tego, które leki można przyjmować w czasie karmienia piersią? Z pomocą przychodzi profesor Hale i jego klasyfikacja leków laktacyjnych. Czym jest i jak się ją stosuje? 

 

klasyfikacja leków karmienie piersią

fot.pixabay.com

 

 

Przenikanie leków do mleka matki

To, czy, a raczej w jakim stopniu dany lek przenika do kobiecego mleka nie determinuje jeszcze jego szkodliwości dla karmionego piersią dziecka. Wpływa na to cały szereg innych czynników, jak choćby stężenie lekarstwa w pokarmie, ilość wypitego przez dziecka mleka, częstotliwość karmień, czy stan zdrowia dziecka. Na szczęście, pewien amerykański uczony, profesor Thomas W. Hale, postanowił sklasyfikować leki tak, że zestawienie w przejrzysty sposób wskazuje na bezpieczeństwo stosowania konkretnych leków w czasie laktacji. Warto zwrócić uwagę, że nie chodzi tu o kategorię ryzyka stosowania leków w czasie ciąży opracowaną przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).  

Tak powstały kategorie ryzyka stosowania leków podczas laktacji (Hale’s Lactation Risk Categories), które mają za zadanie ułatwić lekarzom podejmowanie decyzji w kwestiach dotyczących leczenia karmiących matek.

 

5 kategorii ryzyka laktacyjnego według prof. Hale’a

Profesor Hale podzielił leki na 5 kategorii, od L1 do L5. Im wyższy numer, tym lek z danej grupy jest mniej bezpieczny, a leki z grupy L5 są wręcz oznaczone jako szkodliwe.

L1 – leki najbezpieczniejsze

W tej grupie mieszczą się leki, które były przyjmowane przez duża liczbę matek karmiących, a po zażyciu których, nie zaobserwowano negatywnych skutków dla karmionych dzieci. Wyniki te są potwierdzone badaniami, które nie wykazały ryzyka dla dziecka, ani możliwości wystąpienia odległego działania szkodliwego.

L2 – tak zwane leki bezpieczniejsze

Do tej grupy zaliczono leki, które były stosowane przez ograniczoną liczbę kobiet w czasie laktacji i u ich dzieci nie wykazały niepożądanych działań. Zaliczają się tu także te leki, dla których ryzyko wystąpienia działania szkodliwego jest mało prawdopodobne.

L3 – leki prawdopodobnie bezpieczne

Prawdopodobnie, czyli nie istnieją jednoznaczne, kontrolowane badania, które potwierdziłyby, że podczas przyjmowanie leków z tej grupy w okresie karmienia piersią nie wystąpią działania niepożądane u karmionych maluchów. Jednak są to działania minimalne, niezagrażające dziecku. Warto wiedzieć, że do tej grupy automatycznie zaliczane są także wszystkie nowe leki, które jeszcze nie mają przeprowadzonych odpowiednich badań w zakresie działań szkodliwych na karmione piersią dzieci.

L4 – leki prawdopodobnie szkodliwe

Jeśli istnieją dowody szkodliwego działania leku na dziecko karmione piersią, albo na samą produkcję pokarmu, ale korzyści ze stosowania tego medykamentu dla matki są większe (na przykład jest niezbędny dla ratowania życia lub leczenia poważnej choroby, a nie ma możliwości zastosowania innego leczenia), i ryzyko jest akceptowalne, lek taki trafia właśnie do grupy L4.  

L5 – leki szkodliwe

Dla leków z tej grupy istnieje udokumentowane ryzyko wystąpienia u dzieci istotnych działań niepożądanych. Do tej grupy należą także leki wysoce szkodliwe z punktu widzenia karmionych piersią dzieci. Są to leki, których ryzyko przyjmowania jest większe, niż korzyści dla karmiącej matki. I, oczywiście jak się zapewne domyślacie, są to leki przeciwskazane w czasie laktacji.Klasyfikacja Hale’a nie zastąpi wizyty u lekarza

Zestawienie prof. Hale’a jest skierowane przede wszystkim do lekarzy. W razie choroby mamy stosowanie leków w trakcie karmienia piersią warto skonsultować z lekarzem, a także z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Szczególnie ważne jest to, jeśli karmiony piersią jest noworodek albo małe niemowlę. Warto szukać lekarza,który posiada aktualną wiedzę i potrafi korzystać z klasyfikacji Hale'a. Mama karmiąca piersią nie powinna być nigdy zachęcana do odstawienia dziecka z powodu konieczności swojego leczenia. W ogormnej większości przypadków mama karmiąca piersią może się leczyć i bezpiecznie karmić piersią.

 

Listę dr Hale'a można spokojnie znaleźć w Internecie (na przykład, na stronie Centrum Nauki o Laktacji, gdzie można skorzystać z Laktacyjnego Leksykonu Leków). Nie ma na niej nazw konkretnych leków, a jedynie nazwy substancji czynnych.

Przeciwwskazaniem do karmienia piersią nie jest m.in.:

  • antybiotykoterapia
  • znieczulenie stomatologiczne
  • znieczulenie ogólne
  • leczenie alergii (można dobrać bezpieczne leki)
  • gorączka

Czytaj również:

Leki przeciwdepresyjne i inne leki psychotropowe a karmienie piersią


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
26-05-2020
Ocena:
moim zdaniem najpierw dobrze jest wesprzec sie naturalnymi rozwiązaniami. czemu nie wyprobowac herbatek na laktacje, np z Holle? oni mają wszystko ekologiczne i przebadane. po co od razu sięgac po jakies tabletki...
23-09-2019
Ocena:
Basia, nie tylko ty go lubisz. Ja również korzystam z jego właściwości i bardzo sobie chwalę działanie laktacyjne.
30-08-2019
Ocena:
Kasia, lactosan to mój wybawiciel. Uratował sytuację i tylko dzięki niemu pokarm wrócił i nadal karmię mojego synka. Byłam chora i przez jakiś czas nie mogłam karmić, ilość mleka znacznie spadła i zaczął się stres. Na szczęście ktoś życzliwy podpowiedział co robić.
27-08-2018
Ocena:
Moim zdaniem, lepiej zawsze zapytać lekarza i mieć pewność, że lek nie zaszkodzi dziecku. Mi na całe szczęście układ odpornościowy nie odmawia posłuszeństwa. Staram się skupić na karmieniu piersią i utrzymaniu prawidłowej laktacji. Wprowadziłam nawet Lactosan, żeby zwiększyć laktację, chciałabym karmić dziecko, do czasu, aż wrócę do pracy.
14-05-2018
Ocena:
Dobrze wiedzieć!
Laktacja. Jak powstaje mleko - Dzidziusiowo.pl

Laktacja. Jak powstaje mleko?

2021-03-02
Kiedy zaczyna się produkcja mleka? Już w ciąży! Odpowiadają za to m.in. laktocyty, pęcherzyki i kanaliki mleczne. Mleko powstaje z krwi, a nie z treści żołądka i to dziecko reguluje jego ilość.
pobudzenie laktacji

Sposoby na pobudzenie laktacji

2021-03-02
Początki karmienia piersią? A może kryzys laktacyjny? Laktację można skutecznie pobudzić. Sprawdź jak na Dziudziusiowo.pl
co jeść po porodzie

Co jeść po porodzie, a czego unikać karmiąc piersią?

2021-03-02
Zastanawiasz się co wolno Ci jeść podczas karmienia piersią, a czego powinnaś unikać żeby nie zaszkodzić dziecku? Zobacz jak to naprawdę jest z przenikaniem składników pokarmu do kobiecego mleka.
oznaki głodu u noworodka

Oznaki głodu u noworodka i niemowlaka

2021-02-01
Czy dziecko sygnalizuje głód wyłącznie płaczem? Sprawdź, jak odczytywać "język" noworodków i niemowląt i jak rozpoznać pierwsze oznaki głodu u tak małego dziecka.
leki antydepresyjne a karmienie piersią

Leki antydepresyjne i inne leki psychotropowe a karmienie piersią

2020-07-02
Mama karmiąca dziecko piersią może stosować leki psychotropowe, sprawdź jakie i jak dobrać prawidłowe leczenie depresji lub lęków w czasie karmienia piersią.
herbatki dla karmiącej mamy

Co pić karmiąc piersią. Sprawdź! - Dzidziusiowo.pl

2019-07-19
Jakie napoje są najzdrowsze w czasie laktacji, co i ile pić, a czego unikać karmiąc piersią. Sprawdź, jakie napoje mogą wspomóc laktację....
czy można karmić piersią w ciąży

Karmienie piersią w ciąży - czy to bezpieczne? - Dzidziusiowo.pl

2019-02-08
Karmienie piersią w ciąży było całkiem normalne w czasach, gdy człowiek żył bliżej natury. Dzisiaj spotyka się to zjawisko stosunkowo rzadko, choć w zdrowej cią...