Data modyfikacji:

Klasyfikacja leków laktacyjnych według profesora Hale’a

Autor: Katarzyna Moryc

Skąd więc czerpać wiedzę na temat tego, które leki można przyjmować w czasie karmienia piersią? Z pomocą przychodzi profesor Hale i jego klasyfikacja leków laktacyjnych. Czym jest i jak się ją stosuje? 

 

klasyfikacja leków karmienie piersią

fot.pixabay.com

 


Przenikanie leków do mleka matki

To, czy, a raczej w jakim stopniu dany lek przenika do kobiecego mleka nie determinuje jeszcze jego szkodliwości dla karmionego piersią dziecka. Wpływa na to cały szereg innych czynników, jak choćby stężenie lekarstwa w pokarmie, ilość wypitego przez dziecka mleka, częstotliwość karmień, czy stan zdrowia dziecka. Na szczęście, pewien amerykański uczony, profesor Thomas W. Hale, postanowił sklasyfikować leki tak, że zestawienie w przejrzysty sposób wskazuje na bezpieczeństwo stosowania konkretnych leków w czasie laktacji. Warto zwrócić uwagę, że nie chodzi tu o kategorię ryzyka stosowania leków w czasie ciąży opracowaną przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).  

Tak powstały kategorie ryzyka stosowania leków podczas laktacji (Hale’s Lactation Risk Categories), które mają za zadanie ułatwić lekarzom podejmowanie decyzji w kwestiach dotyczących leczenia karmiących matek.

 

5 kategorii ryzyka laktacyjnego według prof. Hale’a

Profesor Hale podzielił leki na 5 kategorii, od L1 do L5. Im wyższy numer, tym lek z danej grupy jest mniej bezpieczny, a leki z grupy L5 są wręcz oznaczone jako szkodliwe.

L1 – leki najbezpieczniejsze

W tej grupie mieszczą się leki, które były przyjmowane przez duża liczbę matek karmiących, a po zażyciu których, nie zaobserwowano negatywnych skutków dla karmionych dzieci. Wyniki te są potwierdzone badaniami, które nie wykazały ryzyka dla dziecka, ani możliwości wystąpienia odległego działania szkodliwego.

L2 – tak zwane leki bezpieczniejsze

Do tej grupy zaliczono leki, które były stosowane przez ograniczoną liczbę kobiet w czasie laktacji i u ich dzieci nie wykazały niepożądanych działań. Zaliczają się tu także te leki, dla których ryzyko wystąpienia działania szkodliwego jest mało prawdopodobne.

L3 – leki prawdopodobnie bezpieczne

Prawdopodobnie, czyli nie istnieją jednoznaczne, kontrolowane badania, które potwierdziłyby, że podczas przyjmowanie leków z tej grupy w okresie karmienia piersią nie wystąpią działania niepożądane u karmionych maluchów. Jednak są to działania minimalne, niezagrażające dziecku. Warto wiedzieć, że do tej grupy automatycznie zaliczane są także wszystkie nowe leki, które jeszcze nie mają przeprowadzonych odpowiednich badań w zakresie działań szkodliwych na karmione piersią dzieci.

L4 – leki prawdopodobnie szkodliwe

Jeśli istnieją dowody szkodliwego działania leku na dziecko karmione piersią, albo na samą produkcję pokarmu, ale korzyści ze stosowania tego medykamentu dla matki są większe (na przykład jest niezbędny dla ratowania życia lub leczenia poważnej choroby, a nie ma możliwości zastosowania innego leczenia), i ryzyko jest akceptowalne, lek taki trafia właśnie do grupy L4.  

L5 – leki szkodliwe

Dla leków z tej grupy istnieje udokumentowane ryzyko wystąpienia u dzieci istotnych działań niepożądanych. Do tej grupy należą także leki wysoce szkodliwe z punktu widzenia karmionych piersią dzieci. Są to leki, których ryzyko przyjmowania jest większe, niż korzyści dla karmiącej matki. I, oczywiście jak się zapewne domyślacie, są to leki przeciwskazane w czasie laktacji.



Klasyfikacja Hale’a nie zastąpi wizyty u lekarza

Zestawienie prof. Hale’a jest skierowane przede wszystkim do lekarzy. W razie choroby mamy stosowanie leków w trakcie karmienia piersią warto skonsultować z lekarzem, a także z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Szczególnie ważne jest to, jeśli karmiony piersią jest noworodek albo małe niemowlę. Warto szukać lekarza,który posiada aktualną wiedzę i potrafi korzystać z klasyfikacji Hale'a. Mama karmiąca piersią nie powinna być nigdy zachęcana do odstawienia dziecka z powodu konieczności swojego leczenia. W ogormnej większości przypadków mama karmiąca piersią może się leczyć i bezpiecznie karmić piersią.

 

Listę dr Hale'a można spokojnie znaleźć w Internecie (na przykład, na stronie Centrum Nauki o Laktacji, gdzie można skorzystać z Laktacyjnego Leksykonu Leków). Nie ma na niej nazw konkretnych leków, a jedynie nazwy substancji czynnych.



Przeciwwskazaniem do karmienia piersią nie jest m.in.:

  • antybiotykoterapia
  • znieczulenie stomatologiczne
  • znieczulenie ogólne
  • leczenie alergii (można dobrać bezpieczne leki)
  • gorączka

Czytaj również:

Leki przeciwdepresyjne i inne leki psychotropowe a karmienie piersią


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
26-05-2020
Ocena:
moim zdaniem najpierw dobrze jest wesprzec sie naturalnymi rozwiązaniami. czemu nie wyprobowac herbatek na laktacje, np z Holle? oni mają wszystko ekologiczne i przebadane. po co od razu sięgac po jakies tabletki...
23-09-2019
Ocena:
Basia, nie tylko ty go lubisz. Ja również korzystam z jego właściwości i bardzo sobie chwalę działanie laktacyjne.
30-08-2019
Ocena:
Kasia, lactosan to mój wybawiciel. Uratował sytuację i tylko dzięki niemu pokarm wrócił i nadal karmię mojego synka. Byłam chora i przez jakiś czas nie mogłam karmić, ilość mleka znacznie spadła i zaczął się stres. Na szczęście ktoś życzliwy podpowiedział co robić.
27-08-2018
Ocena:
Moim zdaniem, lepiej zawsze zapytać lekarza i mieć pewność, że lek nie zaszkodzi dziecku. Mi na całe szczęście układ odpornościowy nie odmawia posłuszeństwa. Staram się skupić na karmieniu piersią i utrzymaniu prawidłowej laktacji. Wprowadziłam nawet Lactosan, żeby zwiększyć laktację, chciałabym karmić dziecko, do czasu, aż wrócę do pracy.
14-05-2018
Ocena:
Dobrze wiedzieć!
gorset laktacyjny

Gorset laktacyjny do karmienia. Jak działa i jaki wybrać?

2024-06-27
Korzystanie z laktatora bez użycia rąk? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny gorset do odprowadzania pokarmu, dzięki któremu będziesz mogła w tym czasie robić inne rzeczy – sprzątać czy odpoczywać. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu, przez co coraz więcej mam dodaje go na listę rzeczy, których potrzebuje. Jak działa gorset laktacyjny i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

2024-06-24
Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
rogal czy kura

Rogal czy kura, czyli najlepsze poduszki do karmienia

2024-06-10
Szukasz najlepszej poduszki do karmienia? Zastanawiasz się nad tym, czy rogal, czy kura do karmienia będzie lepsze? Nie wiesz, jak używać poduszki do karmienia? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

2024-05-29
Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową i łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

2024-05-27
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki, dobrym rozwiązaniem odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

2024-05-20
Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody pokarmowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
sns karmienie piersią

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

2024-05-17
Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście współcześnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.