Data publikacji:

Dlaczego opryszczka jest niebezpieczna w czasie ciąży?

Autor: Ulanka

Szacuje się, że popularnym pod nazwa „zimno” wirusem Herpes Simplex Virus, czyli po prostu opryszczką, w niektórych społecznościach zakażonych jest aż 80% osób. Większość społeczeństwa traktuje ją jako nieco męczącą i niezbyt przyjemną przypadłość, ale raczej niegroźną dla zdrowia. Tymczasem dla ciężarnych kobiet stanowi ona poważne zagrożenie.

 

opryszczka w ciąży

 

Czym jest opryszczka?

Opryszczka jest chorobą skóry. Mamy do czynienia z dwoma jej rodzajami: wargową i genitalną. Wywołujący opryszczkę wargową wirus HSV1 przenoszony jest droga kropelkową - możemy się nim zarazić poprzez picie z kimś z jednej szklanki, pocałunek czy używanie wspólnych sztućców. Raz zarażona tym wirusem osoba nosi go w sobie do końca życia. Zagnieżdża się on w komórkach nerwowych i daje o sobie znać w chwilach osłabienia – podczas choroby, infekcji czy przy mocnym stresie. Opryszczkę poznasz po pojawieniu się na wargach nieestetycznych pęcherzyków.

Druga odmiana opryszczki – wywołana przez wirus HSV2 – jest najczęściej chorobą przenoszoną drogą płciową i atakuje okolice odbytu i genitaliów (między innymi dlatego zaleca się, by przy częstych zmianach partnerów seksualnych używać mechanicznego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy). Zdarza się, że ten rodzaj opryszczki nie daje żadnych objawów, przez co często nosiciel nie zdaje sobie sprawy z jej występowania. Jeśli HSV2 daje o sobie znać, w okolicach intymnych pojawiają się pęcherzyki, które następnie pękają i zamieniają się w bolesne owrzodzenia. Czasem pierwszymi symptomami są powiększone węzły chłonne, silny ból i gorączka.

 

 

Opryszczka w ciąży zagrożeniem dla dziecka?

Tak – opryszczka jest zagrożeniem dla dzieci mam, które w czasie ciąży chorują na opryszczkę. Dla przyszłych mam opryszczka groźna jest szczególnie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, kiedy następuje wówczas pierwsze zakażenie tym wirusem, po drugie – kiedy ma ona do czynienia z opryszczką genitalną. Opryszczka wargowa jest zupełnie niegroźna zarówno dla mamy, jak i dla maluszka – chyba, że jest to pierwsze zakażenie w życiu kobiety. Wirus opryszczki jest szczególnie groźny przez pierwsze pół roku ciąży. W takiej sytuacji należy bezwzględnie podjąć terapię przeciwwirusową – nieleczona opryszczka może spowodować wady rozwojowe płodu, a nawet poronienie.

Koniecznie powinnaś też poinformować swojego lekarza, jeśli jesteś nosicielką wirusa HSV2, czyli tego, który atakuje narządy płciowe. Czy wiesz, że wpływ tego rodzaju opryszczki na zdrowie niemowlęcia jest tak poważny, a ryzyko zakażenia podczas porodu tak wysokie, że jej obecność jest przeciwwskazaniem do naturalnego porodu? Jeśli zatem niedługo przed porodem pojawi się u Ciebie opryszczka w okolicach intymnych, nie zdziw się, jeśli lekarz zdecyduje, że jedynym rozwiązaniem jest cesarskie cięcie. HSV2 atakuje błonę śluzową pochwy, sromu oraz szyjki macicy, a konsekwencje zarażenia się nim przez maluszka mogą być katastrofalne: może powodować u niego ślepotę, zapalenie opon mózgowych i upośledzenie układu nerwowego.

 

Jak chronić siebie i dziecko?

Lekarze powtarzają, że najważniejsza jest profilaktyka. Należy więc unikać kontaktu z wirusem, a jeśli jest się jego nosicielką – starać się nie doprowadzić do uaktywnienia się choroby. Warto też na samym początku ciąży przebadać się pod kątem nosicielstwa tego wirusa. Jeśli badanie wykaże jego obecność, podczas trwania ciąży będzie można kontrolować poziom przeciwciał. Jeśli natomiast badanie nie wykaże obecności wirusa, dla przyszłej mamy będzie to informacją, by szczególnie wystrzegać się sytuacji stwarzających zagrożenie zakażenia.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl by blackday


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
30-09-2018
Ocena:
Ja co jakiś czas mam opryszczkę na ustach. Szczególnie teraz gdy jestem w ciąży staram się aby nie wyskoczyła. Unikam klimatyzowanych pomieszczeń, w samochodzie nie włączam też klimatyzacji, nie wystawiam twarzy do słońca, a usta smaruję balsamem przeciw opryszczce Erazaban protect, doskonale nawilża i chroni przed promieniowaniem i wiatrem, ma filtr UV 50. Najważniejsza jest profilaktyka.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.