Data publikacji:

Dlaczego opryszczka jest niebezpieczna w czasie ciąży?

Autor: Ulanka

Szacuje się, że popularnym pod nazwa „zimno” wirusem Herpes Simplex Virus, czyli po prostu opryszczką, w niektórych społecznościach zakażonych jest aż 80% osób. Większość społeczeństwa traktuje ją jako nieco męczącą i niezbyt przyjemną przypadłość, ale raczej niegroźną dla zdrowia. Tymczasem dla ciężarnych kobiet stanowi ona poważne zagrożenie.

 

opryszczka w ciąży

 

Czym jest opryszczka?

Opryszczka jest chorobą skóry. Mamy do czynienia z dwoma jej rodzajami: wargową i genitalną. Wywołujący opryszczkę wargową wirus HSV1 przenoszony jest droga kropelkową - możemy się nim zarazić poprzez picie z kimś z jednej szklanki, pocałunek czy używanie wspólnych sztućców. Raz zarażona tym wirusem osoba nosi go w sobie do końca życia. Zagnieżdża się on w komórkach nerwowych i daje o sobie znać w chwilach osłabienia – podczas choroby, infekcji czy przy mocnym stresie. Opryszczkę poznasz po pojawieniu się na wargach nieestetycznych pęcherzyków.

Druga odmiana opryszczki – wywołana przez wirus HSV2 – jest najczęściej chorobą przenoszoną drogą płciową i atakuje okolice odbytu i genitaliów (między innymi dlatego zaleca się, by przy częstych zmianach partnerów seksualnych używać mechanicznego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy). Zdarza się, że ten rodzaj opryszczki nie daje żadnych objawów, przez co często nosiciel nie zdaje sobie sprawy z jej występowania. Jeśli HSV2 daje o sobie znać, w okolicach intymnych pojawiają się pęcherzyki, które następnie pękają i zamieniają się w bolesne owrzodzenia. Czasem pierwszymi symptomami są powiększone węzły chłonne, silny ból i gorączka.

 

 

Opryszczka w ciąży zagrożeniem dla dziecka?

Tak – opryszczka jest zagrożeniem dla dzieci mam, które w czasie ciąży chorują na opryszczkę. Dla przyszłych mam opryszczka groźna jest szczególnie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, kiedy następuje wówczas pierwsze zakażenie tym wirusem, po drugie – kiedy ma ona do czynienia z opryszczką genitalną. Opryszczka wargowa jest zupełnie niegroźna zarówno dla mamy, jak i dla maluszka – chyba, że jest to pierwsze zakażenie w życiu kobiety. Wirus opryszczki jest szczególnie groźny przez pierwsze pół roku ciąży. W takiej sytuacji należy bezwzględnie podjąć terapię przeciwwirusową – nieleczona opryszczka może spowodować wady rozwojowe płodu, a nawet poronienie.

Koniecznie powinnaś też poinformować swojego lekarza, jeśli jesteś nosicielką wirusa HSV2, czyli tego, który atakuje narządy płciowe. Czy wiesz, że wpływ tego rodzaju opryszczki na zdrowie niemowlęcia jest tak poważny, a ryzyko zakażenia podczas porodu tak wysokie, że jej obecność jest przeciwwskazaniem do naturalnego porodu? Jeśli zatem niedługo przed porodem pojawi się u Ciebie opryszczka w okolicach intymnych, nie zdziw się, jeśli lekarz zdecyduje, że jedynym rozwiązaniem jest cesarskie cięcie. HSV2 atakuje błonę śluzową pochwy, sromu oraz szyjki macicy, a konsekwencje zarażenia się nim przez maluszka mogą być katastrofalne: może powodować u niego ślepotę, zapalenie opon mózgowych i upośledzenie układu nerwowego.

 

Jak chronić siebie i dziecko?

Lekarze powtarzają, że najważniejsza jest profilaktyka. Należy więc unikać kontaktu z wirusem, a jeśli jest się jego nosicielką – starać się nie doprowadzić do uaktywnienia się choroby. Warto też na samym początku ciąży przebadać się pod kątem nosicielstwa tego wirusa. Jeśli badanie wykaże jego obecność, podczas trwania ciąży będzie można kontrolować poziom przeciwciał. Jeśli natomiast badanie nie wykaże obecności wirusa, dla przyszłej mamy będzie to informacją, by szczególnie wystrzegać się sytuacji stwarzających zagrożenie zakażenia.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl by blackday


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
30-09-2018
Ocena:
Ja co jakiś czas mam opryszczkę na ustach. Szczególnie teraz gdy jestem w ciąży staram się aby nie wyskoczyła. Unikam klimatyzowanych pomieszczeń, w samochodzie nie włączam też klimatyzacji, nie wystawiam twarzy do słońca, a usta smaruję balsamem przeciw opryszczce Erazaban protect, doskonale nawilża i chroni przed promieniowaniem i wiatrem, ma filtr UV 50. Najważniejsza jest profilaktyka.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.
badanie ciśnienia w ciąży

Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia w ciąży?

2021-03-09
Ciśnienie w ciąży zmienia się i nie jest to groźne, jeśli nie przynosi skrajnych objawów. Sprawdź, jak kontrolować ciśnienie w ciąży, jakie są objawy za niskiego lub za dużego ciśnienia.
jakie środki na uspokojenie w ciąży?

Środki na uspokojenie w ciąży - jak możemy sobie pomóc?

2021-03-03
Czym możesz się wspomóc w ich ukojeniu, a czego, jako ciężarna, powinnaś unikać? Na te i setki innych pytań znajdziesz odpowiedź na Dzidziusiowo.pl
drętwiejące ręce w ciąży

Drętwiejące ręce w ciąży

2021-03-01
Drętwiejące ręce w ciąży to jedna z dolegliwości dotykających przyszłe mamy. Pojawia się najczęściej w II trymestrze i jest dokuczliwa czasem aż do kilku tygodniu po porodzie. Sprawdź, jak ją leczyć.
czego unikać w ciąży?

Czego nie robić w ciąży? Lista rzeczy, których należy unikać aby nie poronić

2021-02-18
Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy czas. Niektórzy będą Cię rozpieszczać i wyręczać niemal we wszystkim czego spróbujesz się dotknąć. Inni, przekonani, że...
wysypka w ciąży

Wysypka w ciąży

2020-11-15
Okres ciąży to ogromne zmiany w organizmie kobiety. Hormony buzują, skóra się rozciąga, zmienia się funkcjonowanie niemal każdego narządu. Z tymi zmianami wiążą się również problemy skórne w tym także wysypki.