Data publikacji:

Dlaczego opryszczka jest niebezpieczna w czasie ciąży?

Autor: Ulanka

Szacuje się, że popularnym pod nazwa „zimno” wirusem Herpes Simplex Virus, czyli po prostu opryszczką, w niektórych społecznościach zakażonych jest aż 80% osób. Większość społeczeństwa traktuje ją jako nieco męczącą i niezbyt przyjemną przypadłość, ale raczej niegroźną dla zdrowia. Tymczasem dla ciężarnych kobiet stanowi ona poważne zagrożenie.

 

opryszczka w ciąży

 

Czym jest opryszczka?

Opryszczka jest chorobą skóry. Mamy do czynienia z dwoma jej rodzajami: wargową i genitalną. Wywołujący opryszczkę wargową wirus HSV1 przenoszony jest droga kropelkową - możemy się nim zarazić poprzez picie z kimś z jednej szklanki, pocałunek czy używanie wspólnych sztućców. Raz zarażona tym wirusem osoba nosi go w sobie do końca życia. Zagnieżdża się on w komórkach nerwowych i daje o sobie znać w chwilach osłabienia – podczas choroby, infekcji czy przy mocnym stresie. Opryszczkę poznasz po pojawieniu się na wargach nieestetycznych pęcherzyków.

Druga odmiana opryszczki – wywołana przez wirus HSV2 – jest najczęściej chorobą przenoszoną drogą płciową i atakuje okolice odbytu i genitaliów (między innymi dlatego zaleca się, by przy częstych zmianach partnerów seksualnych używać mechanicznego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy). Zdarza się, że ten rodzaj opryszczki nie daje żadnych objawów, przez co często nosiciel nie zdaje sobie sprawy z jej występowania. Jeśli HSV2 daje o sobie znać, w okolicach intymnych pojawiają się pęcherzyki, które następnie pękają i zamieniają się w bolesne owrzodzenia. Czasem pierwszymi symptomami są powiększone węzły chłonne, silny ból i gorączka.

 

 

Opryszczka w ciąży zagrożeniem dla dziecka?

Tak – opryszczka jest zagrożeniem dla dzieci mam, które w czasie ciąży chorują na opryszczkę. Dla przyszłych mam opryszczka groźna jest szczególnie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, kiedy następuje wówczas pierwsze zakażenie tym wirusem, po drugie – kiedy ma ona do czynienia z opryszczką genitalną. Opryszczka wargowa jest zupełnie niegroźna zarówno dla mamy, jak i dla maluszka – chyba, że jest to pierwsze zakażenie w życiu kobiety. Wirus opryszczki jest szczególnie groźny przez pierwsze pół roku ciąży. W takiej sytuacji należy bezwzględnie podjąć terapię przeciwwirusową – nieleczona opryszczka może spowodować wady rozwojowe płodu, a nawet poronienie.

Koniecznie powinnaś też poinformować swojego lekarza, jeśli jesteś nosicielką wirusa HSV2, czyli tego, który atakuje narządy płciowe. Czy wiesz, że wpływ tego rodzaju opryszczki na zdrowie niemowlęcia jest tak poważny, a ryzyko zakażenia podczas porodu tak wysokie, że jej obecność jest przeciwwskazaniem do naturalnego porodu? Jeśli zatem niedługo przed porodem pojawi się u Ciebie opryszczka w okolicach intymnych, nie zdziw się, jeśli lekarz zdecyduje, że jedynym rozwiązaniem jest cesarskie cięcie. HSV2 atakuje błonę śluzową pochwy, sromu oraz szyjki macicy, a konsekwencje zarażenia się nim przez maluszka mogą być katastrofalne: może powodować u niego ślepotę, zapalenie opon mózgowych i upośledzenie układu nerwowego.

 

Jak chronić siebie i dziecko?

Lekarze powtarzają, że najważniejsza jest profilaktyka. Należy więc unikać kontaktu z wirusem, a jeśli jest się jego nosicielką – starać się nie doprowadzić do uaktywnienia się choroby. Warto też na samym początku ciąży przebadać się pod kątem nosicielstwa tego wirusa. Jeśli badanie wykaże jego obecność, podczas trwania ciąży będzie można kontrolować poziom przeciwciał. Jeśli natomiast badanie nie wykaże obecności wirusa, dla przyszłej mamy będzie to informacją, by szczególnie wystrzegać się sytuacji stwarzających zagrożenie zakażenia.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl by blackday


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
30-09-2018
Ocena:
Ja co jakiś czas mam opryszczkę na ustach. Szczególnie teraz gdy jestem w ciąży staram się aby nie wyskoczyła. Unikam klimatyzowanych pomieszczeń, w samochodzie nie włączam też klimatyzacji, nie wystawiam twarzy do słońca, a usta smaruję balsamem przeciw opryszczce Erazaban protect, doskonale nawilża i chroni przed promieniowaniem i wiatrem, ma filtr UV 50. Najważniejsza jest profilaktyka.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.