Data modyfikacji:

Dziecko w brzuchu – rozwój i zabawy płodu

Autor: Patrycja Wrotek

Dzieci potrzebują różnorodnych bodźców, to wiemy. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że ta reguła obowiązuje także w trakcie ciąży i dotyczy nawet rozwoju płodu? Malec w brzuchu mamy spędza sporo czasu, i nie jest to jakby się wydawało tylko rośnięcie, czy czekanie na udoskonalenie się wszystkich układów wewnętrznych dziecka. Nie jest to też nieustające „obijanie się” o ciasne ścianki brzucha mamy. Pobyt w brzuchu to dla dziecka przede wszystkim ciężka nauka również podczas zabawy. Co zatem taki maluch może robić w brzuchu, czego się uczy zanim przyjdzie na świat?

 

Oglądając dziecko podczas badania USG możemy się dowiedzieć


Dziś, dzięki odkryciom psychologii prenatalnej i możliwością współczesnej diagnostyki wiemy dużo więcej. Np. to, że dziecko w brzuchu mamy bardzo dużo potrafi. Ssie kciuk, fika koziołki, kopie, słowem nieźle dokazuje. Ale to jeszcze nie wszystko: maluch widzi, słyszy i czeka na sygnały z otoczenia.

 

Pępowina - „pierwsza zabawka”

Z pewnością nie ma możliwości podania maluszkowi będącemu jeszcze w brzuchu mamy grzechotki, ale natura sama zadbała o „zabawki” dla malca. Przede wszystkim taką zabawką jest pępowina. Dziecko ćwiczy na niej chwytanie, huśta się, robi salta, odbija się od ścian macicy ale również trenuje zmysł dotyku. Zabawką dla dziecka są także jego nóżki, rączki, własna twarz. Codziennie ich dotyka i bawi się nimi.

 

 

Czas z mamą, tatą, siostrą, bratem?

Od około 20. tygodnia ciąży dziecko w brzuchu słyszy bicie serca mamy, ale również jej głos i dźwięki płynące z zewnątrz. Warto to wykorzystać i rozmawiać z maluszkiem. Wiele mam już na tym etapie zaczyna dziecku czytać, bądź opowiadać bajki. Zarówno obserwacje mam, jak i badania naukowe pokazują, że dziecko podczas takiej lektury się uspokaja i naprawdę słucha (szczególnie w 3. trymestrze). Poza tym bajka wywołuje w Tobie emocje, które docierają również do maleństwa.

Mama może również zachęcić malca do zabaw ruchowych, a tym samym wspomagać rozwój płodu. Kiedy czujesz, że dziecko nie śpi możesz lekko dotknąć brzucha i poczekać na odpowiedź ze strony maleństwa, po chwili kolejny Twój ruch i kolej na maluszka. Zobaczysz jak szybko i chętnie złapie o co chodzi w tej zabawie i będzie Ci odpowiadał. Modyfikacją tej zabawy będzie szeptanie do brzucha po każdym kopnięciu. Tego typu "rozmowy z brzuszkiem" to również świetny pomysł na złapanie kontaktu z tatą lub starszym rodzeństwem.

 

Jeśli chcesz dziecku podarować trochę przyjemności, zacznij się śmiać. Nie chodzi tu jedynie o pozytywne emocje związane ze śmiechem. Gdy chichoczesz trzęsie się całe Twoje ciało i brzuch, a schowany w nim maluch skacze jakby na trampolinie.

 


Muzyka z zewnątrz

Kiedy słucha jej mama, słyszy ją także dziecko w brzuchu. Muzyka w ciąży bardzo dobrze wpływa na malucha. Lubi on przede wszystkim melodie spokojne, relaksujące. To dlatego, że przy takich dźwiękach Ty się rozluźniasz i odprężasz, a on robi to samo. Jeśli lubisz muzykę poważną, słuchaj Mozarta – badania naukowe potwierdziły, że ma ona znakomity wpływ na kształtowanie się mózgu maleństwa. Jeśli nie jesteś fanką klasyki, nic nie szkodzi. Słuchaj tego co lubisz, byle by nie było ostro i głośno.

 

Zabawy z bliźniakiem

Ta opcja zarezerwowana jest jedynie dla wąskiego grona dzieci z ciąż mnogich. Bliźnięta są bardzo częstym obiektem zainteresowań naukowców, stąd też wiadomo, że niemal wszystkie etapy rozwoju ciąży przeżywane są przez maluchy wspólnie. Zdaniem naukowców wrażliwość na dotyk pojawia się już w 8. tygodniu, a w 11. tygodniu dzieci mają wykształcony zmysł dotyku w dłoniach. Od tego też czasu zaczynają się wspólne harce bliźniąt. Podczas badań USG zauważono, że lubią one dotykać się, popychać, całować czy też chwytać za ręce. W razie zagrożenia (np. podczas pobierania wód płodowych do badań) wtulają się w siebie nawzajem, bądź też kiedy są starsze, chwytają się za ręce.

 

Jak widać sposobów na spędzanie czasu w brzuchu mamy jest sporo. Nie ma się więc co martwić, malec z pewnością się tam nie nudzi ;).

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Sven Bähren


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Bardzo fajny artykuł!
13-07-2016
Ocena:
Gdy Urodzenie Maciek Jak Urodzenie ToGotowe
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?
czy można jeść kiełki w ciąży

Czy można jeść kiełki w ciąży?

2023-03-17
Kiełki roślinne są źródłem wielu cennych substancji odżywczych – minerałów, witamin oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Należy jednak pamiętać, że ich spożywanie niesie za sobą ryzyko zarażenia bakteriami lub pierwotniakami – dlatego w okresie ciąży można jeść je tylko pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy kiełki w ciąży są bezpieczne i po które najlepiej sięgać.
jaki powinien być przyrost beta hcg w 6. tygodniu ciąży

Jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży?

2023-03-16
Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy w organizmie przyszłej mamy zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa – inaczej HCG. Jego poziom powinien rosnąć według określonego schematu – jeśli tak nie jest, może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Sprawdź, jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży i w jaki sposób można ten przyrost sprawdzić.
czkawka u płodu

Czkawka u płodu: co oznacza? Poradnik

2023-03-14
Czkawka u płodu jest często obserwowanym przez przyszłe mamy zjawiskiem. Najczęściej zaczyna pojawiać się w okolicy 2. trymestru ciąży i objawia się regularnymi „podskokami” brzucha ciężarnej. Choć czkawka u dziecka w brzuchu może budzić niepokój, jest zupełnie naturalna i świadczy o prawidłowym rozwoju malca. Z tego powodu, niezależnie od tego, jak często się pojawia i jak długo trwa, nie ma potrzeby jej zwalczania.
plamienia w 5. tygodniu ciąży

Plamienia w 5. tygodniu ciąży: jakie mogą być przyczyny?

2023-03-13
Plamienia w 5. tygodniu ciąży zawsze wzbudzają głęboki niepokój u przyszłej mamy, choć nie zawsze oznaczają, że w organizmie dzieje się coś złego. Pojawienie się różowej bądź brązowej wydzieliny może świadczyć o tym, że zarodek zagnieżdża się w macicy, może też wynikać z podrażnienia szyjki macicy podczas badania lekarskiego albo w czasie stosunku seksualnego. Sprawdź, kiedy plamienia w 5. tygodniu ciąży mogą zwiastować poronienie i kiedy należy udać się do lekarza.
czy można pić kawę inkę w ciąży

Czy można pić kawę inka w ciąży?

2023-03-12
Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Wymaga modyfikacji nawyków żywieniowych. Zmiany te dotyczą również kawy. W ciąży można pozwolić sobie na jedną filiżankę kawy dziennie. A co z kawą zbożową? Czy można pić kawę inka w ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.