Data publikacji:

Muzyka w ciąży

Autor: Tamara Rosłoń

Czy wiesz o tym, że pierwsze upodobania Twojego maleństwa, czyli to, co ono lubi a czego nie, pojawiają się już w 16 tygodniu ciąży? Wtedy do Twojej pociechy zaczynają docierać pierwsze bodźce ze świata zewnętrznego, z których pomocą można stymulować jej rozwój.

 

muzyka w ciąży słuchanie muzyki w ciąży

 

Ciążą - pierwsze upodobania naszego dziecka

Jak dowodzą liczne badania, już od 24 tygodnia ciąży, Twoja pociecha zaczyna „słyszeć” docierające z zewnątrz niektóre odgłosy. Początkowo, dziecko odbiera je jedynie, jako wibracje. Następnie, jego słuch staje się na tyle czuły, że różnicuje ono pojedyncze dźwięki. W miarę jak dziecko rozwija się w Twoim wnętrzu, jego aparat słuchowy zaczyna reagować już nawet na niektóre melodie. Z tego też względu, specjaliści od rozwoju dzieci, zalecają, by przyszłe mamy czytały, śpiewały i mówiły do swojej nienarodzonej jeszcze pociechy, tak często, jak tylko się da. Najlepiej jak najbardziej spokojnym, ciepłym tonem. Ponadto, radzą oni, by kobiety w ciąży śmiały się jak najczęściej i relaksowały, słuchając muzyki klasycznej (Mozart, Vivaldi). 

 

Muzyka w ciąży a rozwój nienarodzonego maleństwa

Dlaczego specjaliści od rozwoju dzieci, zalecają tego typu „głosowe zabiegi”? Otóż, uważają oni, że odpowiednio dobrany rodzaj dźwięków ma ogromy wpływ na rozwój komórek nerwowych mózgu. Twierdzą też, że muzyka w ciąży, staje się podstawą do wykształcenia w przyszłości wrażliwości u dziecka. Ponadto jak wykazują niektóre badania, maluchy które w czasie swojego życia płodowego, miały okazję słuchania muzyki, rozwijają się lepiej pod względem emocjonalnym i intelektualnym.

Muzyka w ciąży może pomóc

Specjaliści od rozwoju dziecięcego, uważają również, że istnieją pewne określone gatunki muzyki, których najlepiej słuchać w czasie ciąży. Według nich najbardziej kojąco na nienarodzone maleństwo wpływa muzyka relaksacyjna, spokojna i harmonijna. Poza tym zalecają oni słuchanie muzyki klasycznej takich twórców jak: Mozart i Vivaldi. Dodają przy tym, że najlepiej jest, gdy dźwięki te, dostarczane są dziecku poprzez bezpośrednie przykładanie słuchawek do gołego brzucha. Wtedy bowiem muzyka w ciąży, najlepiej i najprędzej dociera do maleństwa.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora terminu porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © WavebreakMediaMicro All right reserved


Autor

Komentarze
16-03-2018
Ocena:
Wszystkie nasze dzieci były zmuszone słuchać muzyki razem z nami jeszcze jak były w brzuszku. Tata chętnie grał dla nich na gitarze elektrycznej :)
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?
czy można jeść kiełki w ciąży

Czy można jeść kiełki w ciąży?

2023-03-17
Kiełki roślinne są źródłem wielu cennych substancji odżywczych – minerałów, witamin oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Należy jednak pamiętać, że ich spożywanie niesie za sobą ryzyko zarażenia bakteriami lub pierwotniakami – dlatego w okresie ciąży można jeść je tylko pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy kiełki w ciąży są bezpieczne i po które najlepiej sięgać.
jaki powinien być przyrost beta hcg w 6. tygodniu ciąży

Jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży?

2023-03-16
Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy w organizmie przyszłej mamy zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa – inaczej HCG. Jego poziom powinien rosnąć według określonego schematu – jeśli tak nie jest, może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Sprawdź, jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży i w jaki sposób można ten przyrost sprawdzić.
czkawka u płodu

Czkawka u płodu: co oznacza? Poradnik

2023-03-14
Czkawka u płodu jest często obserwowanym przez przyszłe mamy zjawiskiem. Najczęściej zaczyna pojawiać się w okolicy 2. trymestru ciąży i objawia się regularnymi „podskokami” brzucha ciężarnej. Choć czkawka u dziecka w brzuchu może budzić niepokój, jest zupełnie naturalna i świadczy o prawidłowym rozwoju malca. Z tego powodu, niezależnie od tego, jak często się pojawia i jak długo trwa, nie ma potrzeby jej zwalczania.