Data publikacji:

Muzyka w ciąży

Autor: Tamara Rosłoń

Czy wiesz o tym, że pierwsze upodobania Twojego maleństwa, czyli to, co ono lubi a czego nie, pojawiają się już w 16 tygodniu ciąży? Wtedy do Twojej pociechy zaczynają docierać pierwsze bodźce ze świata zewnętrznego, z których pomocą można stymulować jej rozwój.

 

muzyka w ciąży słuchanie muzyki w ciąży

 

Ciążą - pierwsze upodobania naszego dziecka

Jak dowodzą liczne badania, już od 24 tygodnia ciąży, Twoja pociecha zaczyna „słyszeć” docierające z zewnątrz niektóre odgłosy. Początkowo, dziecko odbiera je jedynie, jako wibracje. Następnie, jego słuch staje się na tyle czuły, że różnicuje ono pojedyncze dźwięki. W miarę jak dziecko rozwija się w Twoim wnętrzu, jego aparat słuchowy zaczyna reagować już nawet na niektóre melodie. Z tego też względu, specjaliści od rozwoju dzieci, zalecają, by przyszłe mamy czytały, śpiewały i mówiły do swojej nienarodzonej jeszcze pociechy, tak często, jak tylko się da. Najlepiej jak najbardziej spokojnym, ciepłym tonem. Ponadto, radzą oni, by kobiety w ciąży śmiały się jak najczęściej i relaksowały, słuchając muzyki klasycznej (Mozart, Vivaldi). 

 

Muzyka w ciąży a rozwój nienarodzonego maleństwa

Dlaczego specjaliści od rozwoju dzieci, zalecają tego typu „głosowe zabiegi”? Otóż, uważają oni, że odpowiednio dobrany rodzaj dźwięków ma ogromy wpływ na rozwój komórek nerwowych mózgu. Twierdzą też, że muzyka w ciąży, staje się podstawą do wykształcenia w przyszłości wrażliwości u dziecka. Ponadto jak wykazują niektóre badania, maluchy które w czasie swojego życia płodowego, miały okazję słuchania muzyki, rozwijają się lepiej pod względem emocjonalnym i intelektualnym.

Muzyka w ciąży może pomóc

Specjaliści od rozwoju dziecięcego, uważają również, że istnieją pewne określone gatunki muzyki, których najlepiej słuchać w czasie ciąży. Według nich najbardziej kojąco na nienarodzone maleństwo wpływa muzyka relaksacyjna, spokojna i harmonijna. Poza tym zalecają oni słuchanie muzyki klasycznej takich twórców jak: Mozart i Vivaldi. Dodają przy tym, że najlepiej jest, gdy dźwięki te, dostarczane są dziecku poprzez bezpośrednie przykładanie słuchawek do gołego brzucha. Wtedy bowiem muzyka w ciąży, najlepiej i najprędzej dociera do maleństwa.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora terminu porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © WavebreakMediaMicro All right reserved


Autor

Komentarze
16-03-2018
Ocena:
Wszystkie nasze dzieci były zmuszone słuchać muzyki razem z nami jeszcze jak były w brzuszku. Tata chętnie grał dla nich na gitarze elektrycznej :)
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.