Data modyfikacji:

Pierwszy trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

8 tydzień ciąży

Autor: Serwis Dzidziusiowo
8tydzien-kalndarz-ciazy550

 

Minął kolejny tydzień twojej ciąży. Gratulujemy! Z każdym dniem Twoje dziecko coraz bardziej przypomina maleńkiego człowieka. Oznaki ciąży są już bardzo wyraźne. Delikatnie zaokrąglił Ci się brzuszek, a piersi nabrały kształtów. Jeśli jeszcze nie byłaś u lekarza 8. tydzień ciąży to idealny moment na wizytę. Ginekolog zapewne zleci Ci: badanie moczu, morfologię, badanie grupy krwi oraz skieruje na pierwsze USG.

 

Rozwój ciąży

Macica w 8. tygodniu ciąży powiększyła się już na tyle, że sama możesz wyczuć jej zwiększoną objętość. Jest teraz mniej więcej wielkości małej piłki. Co prawda osoby niewtajemniczone nie mają szansy niczego zauważyć, ale Ty zaczynasz czuć, że brzuch urósł. Masz trudności z dopięciem ulubionych spodni i jest Ci w nich niewygodnie? Zacznij rozglądać się za luźniejszymi ubraniami i spodniami z gumką ;-).

 

Zwróć uwagę na to, jak się poruszasz. Dzięki rozwojowi ucha środkowego dziecko ma już wykształcony błędnik, więc rodzaj ruchu przestaje być dla niego obojętny. Najbardziej ceni sobie delikatne kołysanie: spodoba mu się lekki taniec i spokojne spacery. Zdecydowanie nie lubi wszelkich gwałtownych ruchów i nagłych zmian pozycji, takich jak przy podskokach, czy jeździe konnej. A zatem takich ruchów zdecydowanie unikaj.Rozwój dziecka

Twoje dziecko rośnie w niesłychanie szybkim tempie. W 8. tygodniu ciąży jego kończyny znacznie się wydłużą, a kości utwardzą. Kształtują się stawy płodu takie jak nadgarstki, ramiona, łokcie. Dziecko zaczyna się spontanicznie poruszać. Widać także maleńkie paluszki, co prawda jeszcze połączone błoną, ale są. Jak wygląda? No właśnie, oficjalnie Twoje dziecko właśnie przestaje być embrionem, z medycznego punktu widzenia nazywamy je już płodem. Jego ciało wydłuża się i prostuje, pozbywając charakterystycznego kształtu, a kończyny stają się bardziej proporcjonalne. W końcu zaczyna przypominać małego człowieka :-)

Na tym etapie skóra dziecka jest przezroczysta i widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Oczy są szeroko rozstawione po obu stronach głowy. Wyglądem przypominają bardziej oczy ptasie niż ludzkie. Ale bez obaw, gdy uformuje się głowa i twarz, oczy przesuną się do przodu, ku docelowemu miejscu. Właśnie teraz kształtuje się też powieka i pigment oczu. Niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić jaki on będzie. Kolor poznamy dopiero w 2-3. miesiącu po porodzie.

To oczywiście nie koniec nowości. Od strony szyi widać zewnętrzne części uszu. Dalej rozwijają się główne narządy dziecka, choć (ciekawostka) nie wszystkie jeszcze są na swoich docelowych miejscach. Rozwija się przysadka mózgowa odpowiedzialna za produkcję hormonów i wzrost maleństwa.

 

 

W 8. tygodniu ciąży nerki zaczynają produkować mocz, a jelita połączone są z pępowiną. Dziecko otoczone jest ciepłym płynem owodniowym (o temperaturze 37,5 stopnia), który w głównej mierze składa się z wody. Wody płodowe są koloru słomkowego. To niezwykła mieszanka. Zawiera: glukozę, fruktozę, sól, proteiny, aminokwasy, mocznik, kwasy tłuszczowe oraz kwas mlekowy. Do 14. tygodnia ciąży dziecko będzie wchłaniało wody płodowe przez skórę. Gdy rozwiną się nerki i obudzi odruch ssania, maluch zacznie połykać płyn i wydalać go z powrotem do worka owodniowego.


Do końca tego tygodnia Twoje dziecko osiągnie 8-11 mm długości. Jego kręgosłup będzie grubości szpilki, a żebra – ludzkiego włosa.

 Dolegliwości ciążowe

Do porannych mdłości, wiecznej senności i huśtawki nastrojów pewnie już zdążyłaś się przyzwyczaić. Przy odrobinie szczęścia przywykł do tego również ojciec dziecka. Choć niektórzy są wyjątkowo oporni w tym temacie ;-). Niestety w 8 tygodniu ciąży dolegliwości nadal nie ustępuję, do tego często dochodzą zaparcia. Jeśli dotknęły również Ciebie, nie stosuj żadnych leków na własną rękę. Zamiast tego, zmodyfikuj dietę – jedz jak najwięcej warzyw i pij dużo płynów.

 

Żebyś nie myślała, że ciąża to same dolegliwości, mamy też dobrą wiadomość. W ciąży znacznie poprawia się stan włosów. Przez te 9. miesięcy możesz się chwalić bujną, lśniącą i zdrową czupryną. To nie koniec :-). Skóra przyszłej mamy staje się bardziej napięta, dlatego mogą zniknąć malutkie zmarszczki. Szczególnie dobrze efekt ten jest widoczny u mam po trzydziestce.

 

Uwaga! W 8 tygodniu ciąży często dochodzi do plamień. Najczęściej nie są one groźne, ale o każdym powinnaś powiadomić lekarza przy okazji wizyty.  

 

Na tym etapie zdarzają się również uczucia skurczy w podbrzuszu. Są one zazwyczaj krótkotrwałe i podobne do tych, które odczuwasz w czasie menstruacji. Ten dyskomfort jest całkiem normalny i nie powinien Cię niepokoić. Ból brzucha powoduje rosnąca macica i rozciągające się więzadła. Ale oczywiście bądź ostrożna! Jeśli ból jest bardzo silny lub/i towarzyszy mu krwawienie, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Najwięcej poronień notuje się przecież w I trymestrze ciąży.

 


Ważne dla Ciebie

Pamiętaj, że ciąża to nie choroba. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań nie możesz tylko leżeć! Nie zapominaj o regularnych spacerach, przebywaniu na świeżym powietrzu. Pomyśl też o lekkim sporcie, bezpiecznym dla ciężarnej. Kobietom w ciąży szczególnie służy: pływanie, joga, pilates czy gimnastyka dla ciężarnych. Zrezygnuj ze sportów urazowych, wiążących się z dużym wysiłkiem, czy takich, w których występuje ryzyko upadku.

 

Dbaj o skórę

Ponieważ w Twoim stanie skóra będzie mocno się rozciągać, już teraz zacznij o nią regularnie dbać aby uniknąć nieestetycznych rozstępów. Masuj delikatnie piersi kolistymi ruchami, od pach, aż po brodawki. Brzuch możesz dodatkowo oszczypywać, łapiąc skórę między kciuk, a palec wskazujący. W masażu wspomogą Cię kosmetyki dla ciężarnych. Wystarczy 5 minut dziennie.

 

Uwaga na przebarwienia

Pod wpływem słońca w ciąży mogą tworzyć się nieładne przebarwienia, szczególnie na twarzy. Uważaj na nie, najlepiej wychodząc na dwór stosować zawsze krem z odpowiednim  filtrem.

 

Sprawdź koniecznie!

Ćwiczenia w I trymestrze ciąży >>

10 rzeczy, których kobieta w ciąży powinna unikać >>

Jazda samochodem w ciąży, co z pasami bezpieczeństwa? >>

 


Ciąża mnoga

W 8. tygodniu ciąży brzuch ciążowy nie jest jeszcze widoczny dla otoczenia. Jeśli u Ciebie jest inaczej, być może pod Twoim sercem rozwija się ciąża mnoga. Inne możliwości to źle oszacowana data porodu, zbytni przyrost wagi, wzdęcia czy mięśniaki macicy. Warto skonsultować szybki przyrost brzucha z lekarzem prowadzącym. Jeśli podejrzewasz ciążę mnogą zrób USG transwaginalne, dzięki niemu możesz potwierdzić swoje przypuszczenia.

 

Jeśli czujesz się zmęczona, postaraj się spać, kiedy tylko możesz. Wszelkie codzienne obowiązki zostaw partnerowi, w końcu teraz musisz dbać o całą Waszą trójkę :-)

 

Proces zapłodnienia w ciąży mnogiej bywa naprawdę zaskakujący. Jedno z dzieci może zostać poczęte nawet na kilka dni po poczęciu pierwszego, czy drugiego. A więc może się zdarzyć tak, że jedno z wieloraczków będzie miało innego tatusia niż pozostałe.

 

 


Autor

Komentarze
25-09-2020
Ocena:
Ja jestem w 8 tyg ciąży mam już córeczkę, lecz po niej niestety miałam poronienie. Mam 39 lat nie wiem jak ty Agnieszka moim problemem jest zacząć pozytywnie myśleć. Cały czas prześladuje mnie przeszłość i to mnie martwi. Nie jest łatwo odgonic te złe myśli. Ciężko jest z kimkolwiek porozmawiać, gdyż nie chcemy jeszcze nic mówić rodzinie. Jest mi ciężko mam wsparcie w mężu ale to chyba za mało.
13-02-2020
Ocena:
Jestem Agnieszka, to już 8 tydzień i moja 2 ciąża bo pierwszą poroniłam. Teraz czuje się świetnie nie wymiotuje zachcianek jeszcze takich nie mam tylko ból piersi i podbrzucha. Pozdrawiam
21-01-2020
Ocena:
Karolina, ja jestem w 1trymestrze ciąży. Zaszłam 5dni po skończeniu miesiączki
22-09-2019
Ocena:
Dziewczyny, w opisach Ty jest bardzo dużo błędów (np. Dziecko w 21tc ma 23cm, a w 22tc 22cm długiści), więc traktujcie ten tekst bardziej jak zabawę niż fakty naukowe.
01-08-2019
Ocena:
Mam na imie magda i jestem w mojej pierwszej ciazy w szustym miesiacu ciazy
19-06-2019
Ocena:
Ja dzisiaj byłam na USG. Początek 8 tygodnia, dokładnie 7+1. Serduszko bije pięknie, małe ma już 1cm. Żadnych mdłości, żadnych zachcianek, żadnej sennośći, aż sama się dziwię. Jedynie piersi mnie nadal strasznie bolą i ból w podbrzuszu od rozciągające się macicy.Życzę wszystkim powodzenia.
24-11-2018
Ocena:
Partner partner... A może najnormalniejsze i najczęstsze to mąż? Nawet jeśli ktoś nie żyje w małżeństwie to jego sprawa, ale czemu to ja mam się dostosowywać? Poza tym ciąża mnoga i kilka tatusiow? Patologia jest normą?
31-12-2017
Ocena:
Poprawia się stan włosów? No to niestety mnie to ominęło... Strasznie mi wypadają :( ginekolog mówi że to normalne i zabronił brać leki na poprawę tego stanu. Reszta minusów jak najbardziej się zgadza. Plusów brak
09-08-2017
Ocena:
Ja jestem w drugiej ciąży i tak jak w pierwszej na spokojnie przechodziłam ciąże nie panikowałam zaczęłam czytać wujka Google te wszystkie głupoty i mój cudowny ginekolog powiedział żebym tych bzdet nie czytała jeśli mam problem to lekarz jest osoba kompetentna a nie Google
05-08-2017
Ocena:
Ania ja też prakrycznie wszystko zwracałam. Nie pilam nie jadlam. Teraz jak wstaję rano to pierwszą kanapkę jem w pozycji leżącej muszę odczekać z 20minut i dopiero wstaje. I jest trochę lepiej. Nie zwracam już wszystkiego. Ale mam nadzieję że niedługo gdy zacznie się drugi trymestr te objawy całkowicie się skończą
11-07-2017
Ocena:
Hej dziewczyny. Moja pierwsza ciąża , jestem szczęśliwa. Tylko mam do Was pytanie czy też tak martwicie lub w poprzednich ciążach martwiłyście się o swoje maleństwa w brzuchu? Cały czas boję się żeby czegoś nie zepsuć, np. nie zjeść czegoś co zaszkodzi dziecku. Jak mnie coś zaboli to już myślę o najgorszym. Mam straszne nudności i co zjem zaraz zwymiotuje, czy to dziecko będzie miało z czego się rozwinąć??? Bardzo boję się o moje upragnione maleństwo...
02-07-2017
Ocena:
Magnez stosuje sie raz na dobe chubs ze masz wieksze zaparcia czy skurcze to 2 ale nie wiecej
16-06-2017
Ocena:
Cześć dziewczyny. W środę w trakcie pracy miałam straszne bóle brzucha właściwie niesamowite uczucie wbijania w podbrzusze miliona grubych igieł. Okazało się że to zaparcia. Czego w ogóle nie bralam pod uwagę. Dostałam syrop na te sprawy i magnez.Badania mam bardzo dobre. Moje pytanie jak stosować magnez (dokładnie ile razy na dzień). W aptece kupiłam magne B6. Moja mama gdzieś zapodziala kartkę a kontakt z ginekolog mam dość utrudniony. Na ulotce jest informacja że do osoby dorosłe 6-8 tabletek na dobę, w dwóch lub trzech dawkach podzielonych na dobę. W szpitalu byłam tak osłabiona że słowa lekarzy nie docierały do mnie za bardzo z wyjątkiem tego żeby brać jedna tabletkę na dzień..nie pamiętam o jakiej tabletce była mowa.. Jak Wy stosujecie?
14-05-2017
Ocena:
czesc wam. mam 25 lat, mój partner 27. mieszkamy w szwajcarii. odstawilam tabletki antykoncepcyjne o nazwie crrazette 10. marca 2017. bralam je około 7 lat lub wiecej. po odstawieniu na drugi lub na trzeci dzien mialam 2 dni krwawienia. 13. kwietnia, 14. kwietnia i 15. kwietnia wykonalam test ciązowy i wszystkie wyszly pozytywne. 8. maja poszlam do ginekologa i widzialam juz mojego maluszka widocznie na usg. aktualnie znajduje sie pod koniec 8. tygodnia. czyli zaszlam ciąze od razu pp odstawieniu i nie mialam zadnego okresu. czy komus z was tez tak sie stalo?