Minął kolejny tydzień twojej ciąży. Gratulujemy! Z każdym dniem Twoje dziecko coraz bardziej przypomina maleńkiego człowieka. Oznaki ciąży są już bardzo wyraźne. Delikatnie zaokrąglił Ci się brzuszek, a piersi nabrały kształtów. Jeśli jeszcze nie byłaś u lekarza 8. tydzień ciąży to idealny moment na wizytę. Ginekolog zapewne zleci Ci: badanie moczu, morfologię, badanie grupy krwi oraz skieruje na pierwsze USG.
Macica w 8. tygodniu ciąży powiększyła się już na tyle, że sama możesz wyczuć jej zwiększoną objętość. Jest teraz mniej więcej wielkości małej piłki. Co prawda osoby niewtajemniczone nie mają szansy niczego zauważyć, ale Ty zaczynasz czuć, że brzuch urósł. Masz trudności z dopięciem ulubionych spodni i jest Ci w nich niewygodnie? Zacznij rozglądać się za luźniejszymi ubraniami i spodniami z gumką ;-).
Zwróć uwagę na to, jak się poruszasz. Dzięki rozwojowi ucha środkowego dziecko ma już wykształcony błędnik, więc rodzaj ruchu przestaje być dla niego obojętny. Najbardziej ceni sobie delikatne kołysanie: spodoba mu się lekki taniec i spokojne spacery. Zdecydowanie nie lubi wszelkich gwałtownych ruchów i nagłych zmian pozycji, takich jak przy podskokach, czy jeździe konnej. A zatem takich ruchów zdecydowanie unikaj.
Twoje dziecko rośnie w niesłychanie szybkim tempie. W 8. tygodniu ciąży jego kończyny znacznie się wydłużą, a kości utwardzą. Kształtują się stawy płodu takie jak nadgarstki, ramiona, łokcie. Dziecko zaczyna się spontanicznie poruszać. Widać także maleńkie paluszki, co prawda jeszcze połączone błoną, ale są. Jak wygląda? No właśnie, oficjalnie Twoje dziecko właśnie przestaje być embrionem, z medycznego punktu widzenia nazywamy je już płodem. Jego ciało wydłuża się i prostuje, pozbywając charakterystycznego kształtu, a kończyny stają się bardziej proporcjonalne. W końcu zaczyna przypominać małego człowieka :-)
Na tym etapie skóra dziecka jest przezroczysta i widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Oczy są szeroko rozstawione po obu stronach głowy. Wyglądem przypominają bardziej oczy ptasie niż ludzkie. Ale bez obaw, gdy uformuje się głowa i twarz, oczy przesuną się do przodu, ku docelowemu miejscu. Właśnie teraz kształtuje się też powieka i pigment oczu. Niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić jaki on będzie. Kolor poznamy dopiero w 2-3. miesiącu po porodzie.
To oczywiście nie koniec nowości. Od strony szyi widać zewnętrzne części uszu. Dalej rozwijają się główne narządy dziecka, choć (ciekawostka) nie wszystkie jeszcze są na swoich docelowych miejscach. Rozwija się przysadka mózgowa odpowiedzialna za produkcję hormonów i wzrost maleństwa.
W 8. tygodniu ciąży nerki zaczynają produkować mocz, a jelita połączone są z pępowiną. Dziecko otoczone jest ciepłym płynem owodniowym (o temperaturze 37,5 stopnia), który w głównej mierze składa się z wody. Wody płodowe są koloru słomkowego. To niezwykła mieszanka. Zawiera: glukozę, fruktozę, sól, proteiny, aminokwasy, mocznik, kwasy tłuszczowe oraz kwas mlekowy. Do 14. tygodnia ciąży dziecko będzie wchłaniało wody płodowe przez skórę. Gdy rozwiną się nerki i obudzi odruch ssania, maluch zacznie połykać płyn i wydalać go z powrotem do worka owodniowego.
Do końca tego tygodnia Twoje dziecko osiągnie 8-11 mm długości. Jego kręgosłup będzie grubości szpilki, a żebra – ludzkiego włosa.
Do porannych mdłości, wiecznej senności i huśtawki nastrojów pewnie już zdążyłaś się przyzwyczaić. Przy odrobinie szczęścia przywykł do tego również ojciec dziecka. Choć niektórzy są wyjątkowo oporni w tym temacie ;-). Niestety w 8 tygodniu ciąży dolegliwości nadal nie ustępuję, do tego często dochodzą zaparcia. Jeśli dotknęły również Ciebie, nie stosuj żadnych leków na własną rękę. Zamiast tego, zmodyfikuj dietę – jedz jak najwięcej warzyw i pij dużo płynów.
Żebyś nie myślała, że ciąża to same dolegliwości, mamy też dobrą wiadomość. W ciąży znacznie poprawia się stan włosów. Przez te 9. miesięcy możesz się chwalić bujną, lśniącą i zdrową czupryną. To nie koniec :-). Skóra przyszłej mamy staje się bardziej napięta, dlatego mogą zniknąć malutkie zmarszczki. Szczególnie dobrze efekt ten jest widoczny u mam po trzydziestce.
Uwaga! W 8 tygodniu ciąży często dochodzi do plamień. Najczęściej nie są one groźne, ale o każdym powinnaś powiadomić lekarza przy okazji wizyty.
Na tym etapie zdarzają się również uczucia skurczy w podbrzuszu. Są one zazwyczaj krótkotrwałe i podobne do tych, które odczuwasz w czasie menstruacji. Ten dyskomfort jest całkiem normalny i nie powinien Cię niepokoić. Ból brzucha powoduje rosnąca macica i rozciągające się więzadła. Ale oczywiście bądź ostrożna! Jeśli ból jest bardzo silny lub/i towarzyszy mu krwawienie, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Najwięcej poronień notuje się przecież w I trymestrze ciąży.
Pamiętaj, że ciąża to nie choroba. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań nie możesz tylko leżeć! Nie zapominaj o regularnych spacerach, przebywaniu na świeżym powietrzu. Pomyśl też o lekkim sporcie, bezpiecznym dla ciężarnej. Kobietom w ciąży szczególnie służy: pływanie, joga, pilates czy gimnastyka dla ciężarnych. Zrezygnuj ze sportów urazowych, wiążących się z dużym wysiłkiem, czy takich, w których występuje ryzyko upadku.
Dbaj o skórę
Ponieważ w Twoim stanie skóra będzie mocno się rozciągać, już teraz zacznij o nią regularnie dbać aby uniknąć nieestetycznych rozstępów. Masuj delikatnie piersi kolistymi ruchami, od pach, aż po brodawki. Brzuch możesz dodatkowo oszczypywać, łapiąc skórę między kciuk, a palec wskazujący. W masażu wspomogą Cię kosmetyki dla ciężarnych. Wystarczy 5 minut dziennie.
Uwaga na przebarwienia
Pod wpływem słońca w ciąży mogą tworzyć się nieładne przebarwienia, szczególnie na twarzy. Uważaj na nie, najlepiej wychodząc na dwór stosować zawsze krem z odpowiednim filtrem.
Sprawdź koniecznie!
Ćwiczenia w I trymestrze ciąży >>
10 rzeczy, których kobieta w ciąży powinna unikać >>
Jazda samochodem w ciąży, co z pasami bezpieczeństwa? >>
W 8. tygodniu ciąży brzuch ciążowy nie jest jeszcze widoczny dla otoczenia. Jeśli u Ciebie jest inaczej, być może pod Twoim sercem rozwija się ciąża mnoga. Inne możliwości to źle oszacowana data porodu, zbytni przyrost wagi, wzdęcia czy mięśniaki macicy. Warto skonsultować szybki przyrost brzucha z lekarzem prowadzącym. Jeśli podejrzewasz ciążę mnogą zrób USG transwaginalne, dzięki niemu możesz potwierdzić swoje przypuszczenia.
Jeśli czujesz się zmęczona, postaraj się spać, kiedy tylko możesz. Wszelkie codzienne obowiązki zostaw partnerowi, w końcu teraz musisz dbać o całą Waszą trójkę :-)
Proces zapłodnienia w ciąży mnogiej bywa naprawdę zaskakujący. Jedno z dzieci może zostać poczęte nawet na kilka dni po poczęciu pierwszego, czy drugiego. A więc może się zdarzyć tak, że jedno z wieloraczków będzie miało innego tatusia niż pozostałe.