Data modyfikacji:

Ćwiczenia w I trymestrze ciąży

Autor: Dorota Szaniawska - Fizjoterapeuta

Podczas pierwszego trymestru w Twoim organizmie zachodzi wiele zmian mających na celu przystosowanie go do dalszego rozwoju dziecka. Zmienia się kształt macicy, zmniejsza napięcie mięśniowe, co z kolej ma wpływ na samopoczucie przyszłej mamy. Kobiety w tym okresie skarżą się na chwiejność układu wegetatywnego przejawiającą się senność, zmianą smaku i powonienia. U wielu kobiet również w tym okresie pojawiają się męczące nudności i wymioty.

 

ćwiczenia w ciąży trymestr pierwszy

 

Ze względu na powyższe dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży nie zaleca się intensywnych ćwiczeń fizycznych, a w szczególności przypadających w dniach miesiączki gdyż może to doprowadzić nawet do poronienia. Dlatego też w tym okresie najlepiej skupić się na ćwiczeniach kształtują prawidłową postawę ciała, wpływających na zwiększenie wydolności układu oddechowego, usprawniających układ krążenia.

 

W czasie ciąży można praktycznie uprawiać każdy sport, poza tymi w których możemy ulec upadkowi. Kategorycznie zakazane są takie sporty jak nurkowanie czy skoki spadochronowe ze względu na zmianę ciśnienia powietrza.

 


Pamiętaj - ze względów bezpieczeństwa zapytaj swojego lekarza prowadzącego o zgodę na wykonywanie poniższych ćwiczeń

 

W celu ułatwienia wykonywania poniższych aktywności przygotowaliśmy listę gotową do wydruku, którą możesz pobrać tu: Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży.

Przeczytaj również:

Ćwiczenia w ciąży - II trymestr >>

 

Ćwiczenia w ciąży trymestr pierwszy
Ćwiczenia w ciąży trymestr pierwszy
Ćwiczenia w ciąży trymestr pierwszy
Ćwiczenia w ciąży trymestr pierwszy
Ćwiczenia w ciąży trymestr pierwszy

 

Ćwiczenia w ciąży trymestr pierwszy

Na zakończenie warto pomyśleć o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie dna miednicy i krocza. Są one szczególnie ważne dla kobiet mających skłonność do opadania macicy.

 

Ćwiczenia w ciąży trymestr pierwszy

 

 

Ćwiczenia w ciąży trymestr pierwszy

Autor

Dorota Szaniawska - Fizjoterapeuta

Absolwentka Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie na kierunku fizjoterapia. Specjalizuje się w praktycznych zastosowaniach metody kinesiotapingu, zarówno w rehabilitacji pourazowej jak i podczas bieżących aktywności ruchowych. W swojej pracy pragnie skupiać się na rehabilitacji małych dzieci. Prywatnie młoda mama, pasjonatka aktywnego i zdrowego trybu życia, uwielbia biegi długodystansowe, jazdę na rowerze oraz spacery po górach.

Komentarze
02-06-2017
Ocena:
Ja mogłam trenować prawie całą ciążę. Miałam obawy, dlatego korzystałam z pomocy trenerki personalnej. Ustaliła ćwiczenia odpowiednie dla mnie, dzięki czemu pozostawałam w formie. Napisała ciekawy artykuł o ćwiczeniach w ciąży: trenerpersonalny-poznan.pl/2017/06/01/cwiczenia-dla-kobiet-w-ciazy/
04-07-2016
Ocena:
Witam, rownież jestem fizjoterapeutką, ale nigdy nie poleciłabym pracy na mięśniach dna miednicy podczas oddawania moczu! Jest to błąd, na który zwraca się wielką uwagę. Ćwiczymy tylko i wyłącznie "na sucho".
28-02-2016
Ocena:
Witam dziewczyny również zachęcam do ćwiczeń fitness oraz jogi . Pozdrawiam i ściskam serdecznie
20-11-2015
Ocena:
Super. Polecam fitnessy i zajęcia jogi dla kobiet w ciąży i mam z dziećmi:)
ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży: które są dozwolone dla przyszłej mamy?

2024-05-22
Zaszłaś w ciążę i zastanawiasz się, czy możesz utrzymać dotychczasowy poziom aktywności fizycznej? Czy ćwiczenia są bezpieczne dla ciebie i maluszka? Odpowiadamy – trening w ciąży nie jest zabroniony, a wręcz warto z niego korzystać! Dobra forma przyszłej mamy pozytywnie wpływa na maluszka, a także na przygotowanie ciała do wyzwania, jakim jest poród. Sprawdź, jakie ćwiczenia w ciąży możesz wykonywać bez żadnych obaw.
bieganie w ciąży

Bieganie w ciąży, czyli czy będąc w ciąży, można biegać

2022-07-09
Lubisz biegać, ale nie wiesz, czy możesz to robić po zajściu w ciążę? Na szczęście bieganie w ciąży wcale nie jest tak niebezpieczne, jak się wielu osobom wydaje. Możesz to robić, chociaż oczywiście pod pewnymi warunkami oraz tylko wtedy, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy bieganie w ciąży jest niewskazane i o czym pamiętać, rozpoczynając trening.
suplementy

Jakie suplementy w ciąży stosować?

2022-03-13
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, znacząco wzrasta jej zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Już na etapie planowania dziecka warto zastanowić się nad suplementacją niektórych z nich. Dzięki temu zwiększysz szansę na prawidłowy rozwój maluszek oraz to, że ciąża minie ci w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Jakie suplementy w ciąży warto stosować?
orzechy w ciąży

Orzechy w ciąży. Czy można jeść? Jakie?

2021-12-07
Jeśli spodziewasz się dziecka, to zapewne często stajesz przed dylematem, czy to, na co masz ochotę, nie zaszkodzi maluszkowi. Chodzi nie tylko o takie smakołyki jak ser z pleśnią czy surowe ryby, ale również o niektóre owoce albo… orzechy. Sprawdź, czy możesz jeść orzechy w ciąży i jeśli tak, to które warto wybrać.
jaką wodę pić w ciąży

Jaką wodę pić w ciąży? Czy można gazowaną?

2021-11-13
Jaką wodę pić w ciąży? Czy wzmożone pragnienie w ciąży to coś naturalnego? Która woda jest lepsza dla ciężarnej – mineralna czy źródlana? I czy to prawda, że woda gazowana w ciąży to nienajlepszy pomysł? Te i inne pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
kobieta w ciąży

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować w trakcie ciąży?

2021-07-08
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski zarówno o kobietę, jak i o dziecko. Poza pięknymi i wzruszającymi momentami są też chwile pełne stresu i obaw, z którymi trzeba walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksu w ciąży, ale też walki z bólem przy porodzie jest stosowanie ćwiczeń oddechowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba potrafi oddychać tak, by czuć się odprężonym. W jaki sposób oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży spełnią swoją rolę?
kobieta w ciąży

Błonnik w ciąży. Czy warto włączyć go do diety?

2021-04-23
Jest nazywany miotłą, która czyści jelita ze złogów oraz wszelkich, zalegających resztek pokarmowych. Błonnik jest przede wszystkim dobrze znany osobom usiłującym schudnąć. Czy jednak błonnik w ciąży jest wskazany? A jeśli tak, to w jakiej formie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz go stosować.