Zachodząc w ciążę przygotowujesz się na wiele zmian w swoim ciele. Jedną z tych negatywnych są rozstępy. Brzydkie odstraszające bruzdy na brzuchu, udach, piersiach? Oczywiście nie należy panikować. Ciało po ciąży wcale nie musi wyglądać jak „pobojowisko”. Jak zatem skutecznie walczyć z rozstępami?
Po pierwsze aby skutecznie walczyć z „wrogiem” należy go poznać, a następnie przyjąć odpowiednią strategię działania. Im szybciej zabierzemy się do pracy, tym lepiej. Tak, więc rozstępy strzeżcie się!
Mechanizm powstawania rozstępów jest związany z szybkim przyrostem masy ciała, z którym mamy do czynienia podczas ciąży. Włókna kolagenowe, będące szkieletem skóry, rozrywają się i na powierzchni pojawiają się blizny - rozstępy. Dodatkowo, wzrastający podczas ciąży poziom hormonów absorbuje więcej wody w naskórku. Zmniejsza to jego elastyczność i rozluźnia więzy między włóknami kolagenowymi, co tym bardziej sprzyja ich rozrywaniu. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne. Niektóre kobiety posiadają większe predyspozycje do powstawania rozstępów poprzez zmniejszoną produkcję kolagenu.
Najczęściej nieestetyczne blizny pojawiają się około szóstego, siódmego miesiąca ciąży, gdy przyrost wagi jest najszybszy. Początkowo są one bladoróżowe i często swędzące. Stopniowo powiększają swoją długość i szerokość, a kolor zmienia się na czerwony lub purpurowy. Po ciąży stapiają się z kolorem ciała, bledną i stają się białe lub perłowe. Można zaobserwować je głównie na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach, ale również biodrach i w dolnej części pleców.
Podstawą w walce z rozstępami jest ujędrnienie skóry. Zarówno tek, na której nie ma rozstępów, jak i tej na której już wystąpiły. Niestety nie poleca się długich, gorących kąpieli. Lepiej dla skóry postawić na chłodny prysznic lub naprzemienny ciepły – zimny z dodatkiem masażu szorstką rękawicą, pobudzającą krążenie. Po kąpieli dodatkowo warto posmarować się balsamem uelastyczniającym, najlepiej zawierającym oliwę, wyciąg z alg, awokado, krzem, kwas hialuronowy, kolagen. Sprawdzają się również kremy antycellulitowe wzmacniające tkanki skóry.
Istotny jest również skład naszej diety. Gdy przyrost wagi przekroczy 15 kg, będzie to nie tylko niekorzystne dla zdrowia, ale również dla kondycji naskórka. Dlatego też ograniczamy słodycze, dodajemy wiele produktów bogatych w cynk (znajdziemy go w rybach, mięsie, zbożach, warzywach zielonych, jajach). Na dziewięć miesięcy nie rezygnujmy z ćwiczeń, są one wręcz zalecane. W zależności od tego, co lubimy mogą to być lekkie treningi, gimnastyka, spacery. Efektywność naszej kuracji antyrozstępowej zwiększą także masaże. Raz w tygodniu warto zrobić peeling całego ciała .
W niektórych przypadkach rozstępy są niezwykle oporne. Nie pomagają działania profilaktyczne, nawilżanie skóry, kremy na rozstępy, zmiany żywienia. Gdy rozstępy zmienią kolor na perłowo - biały, usunięcie ich będzie trudne. Wówczas zostaje nam wizyta w specjalistycznym salonie dermatologii estetycznej. Oferują one walkę z rozstępami za pomocą różnorodnych zabiegów takich jak: pilingi chemiczne, mezoterapia, mikrodermabrazja, laserowe usuwanie zmian skórnych. Niestety decydując się na którąś z metod należy liczyć się z dość wysoką ceną jednostkową takiego zabiegu a także faktem, iż nie będzie to jednorazowa wizyta. Często zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie aby wynik nas zadowalał, co więcej nie dają one gwarancji, że blizny znikną. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zastanowić się czy są dla nas tak bardzo uciążliwe
W ostateczności zlikwidowanie rozstępów można powierzyć chirurgowi plastycznemu. Tylko czy zamiana rozstępów na blizny pooperacyjne to dobry pomysł?
Zdjęcie: Fotolia fot by © Jasmin Merdan
Studentka prawa i dziennikarka. Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.