Data modyfikacji:

Rozstępy po ciąży

Autor: Maria Szadkowska

Zachodząc w ciążę przygotowujesz się na wiele zmian w swoim ciele. Jedną z tych negatywnych są rozstępy. Brzydkie odstraszające bruzdy na brzuchu, udach, piersiach? Oczywiście nie należy panikować. Ciało po ciąży wcale nie musi wyglądać jak „pobojowisko”. Jak zatem skutecznie walczyć z rozstępami?

 

rozstępy po ciąży

 

Po pierwsze aby skutecznie walczyć z „wrogiem” należy go poznać, a następnie przyjąć odpowiednią strategię działania. Im szybciej zabierzemy się do pracy, tym lepiej. Tak, więc rozstępy strzeżcie się! 

 

Ciało po ciąży się zmienia - kiedy i gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy

Mechanizm powstawania rozstępów jest związany z szybkim przyrostem masy ciała, z którym mamy do czynienia podczas ciąży. Włókna kolagenowe, będące szkieletem skóry, rozrywają się i na powierzchni pojawiają się blizny - rozstępy. Dodatkowo, wzrastający podczas ciąży poziom hormonów absorbuje więcej wody w naskórku. Zmniejsza to jego elastyczność i rozluźnia więzy między włóknami kolagenowymi, co tym bardziej sprzyja ich rozrywaniu. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne. Niektóre kobiety posiadają większe predyspozycje do powstawania rozstępów poprzez zmniejszoną produkcję kolagenu.

Najczęściej nieestetyczne blizny pojawiają się około szóstego, siódmego miesiąca ciąży, gdy przyrost wagi jest najszybszy. Początkowo są one bladoróżowe i często swędzące. Stopniowo powiększają swoją długość i szerokość, a kolor zmienia się na czerwony lub purpurowy. Po ciąży stapiają się z kolorem ciała, bledną i stają się białe lub perłowe. Można zaobserwować je głównie na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach, ale również biodrach i w dolnej części pleców.

 

Sposoby na rozstępy

Podstawą w walce z rozstępami jest ujędrnienie skóry. Zarówno tek, na której nie ma rozstępów, jak i tej na której już wystąpiły. Niestety nie poleca się długich, gorących kąpieli. Lepiej dla skóry postawić na chłodny prysznic lub naprzemienny ciepły – zimny z dodatkiem masażu szorstką rękawicą, pobudzającą krążenie. Po kąpieli dodatkowo warto posmarować się balsamem uelastyczniającym, najlepiej zawierającym oliwę, wyciąg z alg, awokado, krzem, kwas hialuronowy, kolagen. Sprawdzają się również kremy antycellulitowe wzmacniające tkanki skóry.

 

Mądrze jedzmy, ćwiczmy, masujmy – trzy kroki do zwycięstwa

Istotny jest również skład naszej diety. Gdy przyrost wagi przekroczy 15 kg, będzie to nie tylko niekorzystne dla zdrowia, ale również dla kondycji naskórka. Dlatego też ograniczamy słodycze, dodajemy wiele produktów bogatych w cynk (znajdziemy go w rybach, mięsie, zbożach, warzywach zielonych, jajach). Na dziewięć miesięcy nie rezygnujmy z ćwiczeń, są one wręcz zalecane. W zależności od tego, co lubimy mogą to być lekkie treningi, gimnastyka, spacery. Efektywność naszej kuracji antyrozstępowej zwiększą także masaże. Raz w tygodniu warto zrobić peeling całego ciała .

 


Po pomoc do specjalisty - salony kosmetyczne i chirurgia

W niektórych przypadkach rozstępy są niezwykle oporne. Nie pomagają działania profilaktyczne, nawilżanie skóry, kremy na rozstępy, zmiany żywienia. Gdy rozstępy zmienią kolor na perłowo - biały, usunięcie ich będzie trudne. Wówczas zostaje nam wizyta w specjalistycznym salonie dermatologii estetycznej. Oferują one walkę z rozstępami za pomocą różnorodnych zabiegów takich jak: pilingi chemiczne, mezoterapia, mikrodermabrazja, laserowe usuwanie zmian skórnych. Niestety decydując się na którąś z metod należy liczyć się z dość wysoką ceną jednostkową takiego zabiegu a także faktem, iż nie będzie to jednorazowa wizyta. Często zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie aby wynik nas zadowalał, co więcej nie dają one gwarancji, że blizny znikną. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zastanowić się czy są dla nas tak bardzo uciążliwe

 

W ostateczności zlikwidowanie rozstępów można powierzyć chirurgowi plastycznemu. Tylko czy zamiana rozstępów na blizny pooperacyjne to dobry pomysł?

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Jasmin Merdan


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
01-09-2020
Ocena:
kremy dla ciężarnych są drogie to mnie nie dziwi cena, ale właśnie jak to jest z nim w ciąży on jest bezpieczny?
11-02-2020
Ocena:
ja tez wam powiem, ze u mnie on pomogl. a juz stracilam nadzieje, bo uzywalam tych wszystkich polecanych w specyfikow, a rozstepy bez zmian caly czas czerwone. i dopiero wlasnie strialys zadziałał
17-04-2019
Ocena:
natalia, no wlasnie o to chodzi, ze działa. nie jest to jakis bubel z drogerii za 15 zl. cena jest w tym wypadku odpowiednia do jakosci produktu. mi strialys bardzo pomogl pozbyc sie czerwonych, pasudnych rozstepow
07-12-2018
Ocena:
taki drogi krem??? nic tańszego nie ma? przecież ta cena odstrasza... no chyba że serio działa ale tyle kremów co ja używałam, które obiecywały cuda z nieba i nic nie dawały... ;)
22-10-2018
Ocena:
Też słyszałam o tym kremie, o którym Madzia wspomniała. A że nienawidzę moich rozstępów i aż wstyd mi się pokazywać mężowi, a co dopiero na plaży czy coś, to bardzo cieprię. :(Chętnie bym wypróbowała ten krem strialys. Ktoś może wie, gdzie go można dostać? Albo już nawet próbował i ma jakieś opinie?
05-10-2018
Ocena:
Madzia nie słyszałam a aco to jest za krem? Zaintrygowałaś mnie teraz
08-09-2018
Ocena:
na rozstępy też dobrze działa olejek bio oil. stosowałam go około 4 miesięcy do pełnego efektu choć różnica już była pod koniec 2 tygodnia. moja skóra zaczęła się ujędrniać no i rozstępy pomniejszać. wygodną jeszcze jest to, że olejek szybko się wchłania i ma przyjemny zapach.
07-09-2018
Ocena:
U mnie na rozstępy doskonale sprawdził się olejek Busajna. Nie tylko dobrze nawilża moja skórę po ciąży, ale pomógł mi również zniwelować małe czerwone prążki, na brzuchu, które pojawiały się po po porodzie. Jestem bardzo zadowolona z olejku Busajny i używam go do dzisiaj.
13-08-2018
Ocena:
Poszłabym na zabieg ale za bardzo się boję :( wolę próbowac z kremami. Słysząłyście może o takim kremie stralyse czy strialys? Szukam go wszędzie i nie mogę go znaleźć a obiło mi się o uszy że jest super..
11-07-2018
Ocena:
Potwierdzam - żel do masażu HB, tylko trzeba z niego korzystać przez cały okres ciąży, masować brzuch codziennie, a wtedy wszystko będzie w najlepszym porządku. Ja miałam naprawdę duży brzuch, a mimo to nic mi się nie pojawiło.
11-04-2018
Ocena:
Używajcie żelu do masażu HB - wszystko będzie dobrze, u mnie po całym okresie ciąży nie działo się nic złego. Nie ma żadnych śladów, cera wygląda normalnie, nic złego się nie wydarzyło. A ogólnie chodzi o pilnowanie absolutnych podstaw.
14-03-2018
Ocena:
ja stosowałam od 4 miesiąc a ciazy już krem na rozstępy z Bielendy i kłopotu takiego nie miałam, maja bardzo dobre kosmetyki te z serii Sexi Mama
29-12-2017
Ocena:
ŻEL DO MASAŻU od HB - fajny, sensowny, naturalny kosmetyk, przy którym przynajmniej nie miałam rozstępów. Ale żeby było naprawdę dobrze, musicie dbać o systematyczność, dopiero wtedy wszystko będzie w porządku. Cera wymaga dobrej pielęgnacji.
09-10-2017
Ocena:
A słyszałyście może o zabiegach Dermapen na różne okolice na ciele? Sprawdźcie na necie klinikę dr Michajłowskiego.
05-10-2017
Ocena:
Jak narazie zbieram tylko opinie o roznych metodach na walke z rozstepami, ale dzieki za ten artykul!
31-08-2017
Ocena:
Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym rozstępów tych można się pozbyć. Jest nim między innymi zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Wykonano mi go w krakowskim SCM estetic i z efektów jestem bardzo zadowolona, gdyż stały się one jaśniejsze, mniej widoczne.
18-04-2016
Ocena:
Pod czas ciąży stosowałam różnych kremów na naturalnej osnowie, ale małe rozstępy i tak mi zostały. Teraz kupiłam Derma roller i dalej staram się walczyć. Jak na razie jest dobrze, po woli, ale rezultaty są dobre. Mogę polecić stronę (Margot Beauty Solutions). Jest nie drogi i przeznaczony dla dłuższego stosowania :)
09-09-2015
Ocena:
mimo, ze stosowalam naprawde dobre ktemy przeciwko rozstepom, to mimo to, rozstepy mialam. spowodowane to bylo tym, ze musialam od 3 go miesiaca lezec na supermami ortopedycznej poduszce bo skracala mi sie szyjka macicy, wiec lewy bok byl obciazony 24h na dobe i rozstepy mimo woli sie pojawily
03-11-2014
Ocena:
Ja zdecydowałam się na RF mikrogiłową w Triclinium. Jestem po pierwszym zabiegu, przede mną jeszcze dwa. Jak na razie zauważam poprawę i cierpliwie czekam na zakończenie leczenia.
28-10-2013
Ocena:
po ciąży mi zostały rozstępy, w moim przypadku fajnie sobie z nimi radziły peelingi medyczne, ja je wypróbowałam w http://laserclinic.pl
blizna po porodzie

Blizna po porodzie – jak pielęgnować?

2024-06-03
Medycyna nieustannie idzie do przodu, dzięki czemu duże, mocno odznaczające się blizny po porodzie – nie tylko przez cesarskie cięcie, ale także przez nacięcie lub pęknięcie krocza – powoli stają się już przeszłością. Możesz też wpłynąć na to, aby ślady były mniej widoczne. W jaki sposób? Podstawą jest dbanie o ranę już od pierwszych dni. Co robić i dlaczego jest to tak ważne? Blizna po porodzie nie ma przed nami tajemnic. Zobacz, jak ją pielęgnować.
zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.