Kawa to składnik, który jest często wykorzystywany w produkcji balsamów oraz peelingów antycellulitowych. Ale czy na pewno wiemy, dlaczego jest tak bardzo popularna oraz jaki ma wpływ na nasze ciało? Otóż regularne stosowanie kofeiny działa wyszczuplająco oraz ujędrniająco, poprawiając krążenie krwi w organizmie i zapobiegając odkładaniu się tłuszczu. Hamując proces lipogenezy, przy jednoczesnej aktywacji lipolizy, pomaga utrzymać odpowiedni poziom wody w tkankach komórkowych. Napinając i wygładzając skórę, podnosi jej walor estetyczny.
Stosując domowy peeling kawowy, można wyrównać koloryt skóry, a także sprawić, że będzie ona jędrna. Dbając w ten sposób również o twarz, pobudzimy naczynia krwionośne, przyspieszając krążenie krwi. Poskutkuje to zmniejszeniem widocznego zmęczenia, szczególnie pod oczami. Związki polifenolowe, które są zawarte w kawie, opóźniają rozkład witaminy C, dzięki czemu wygładzają zmarszczki oraz zapobiegają powstawaniu nowych.
Nie można także zapomnieć o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym peelingu kawowego. Ma on wpływ na cerę posiadającą liczne niedoskonałości, przywracając jej dawny blask. Dobroczynne działanie tego preparatu nie wynika tylko i wyłącznie z jego składu, ale również ze sposobu jego nakładania. Odpowiednio przygotowany masaż ciała sprawi, że produkt wchłonie się w skórę i zadziała tak, jak powinien.
Jeśli lubicie przygotowywać kosmetyki samodzielnie w domu, spróbujcie wykonać go na własną rękę. Peeling kawowy przepis ma prosty, dlatego poradzi sobie z nim każdy amator ekokosmetyków. Po pierwsze, przygotowujemy zmielone ziarna kawy, które należy zaparzyć. Odpowiednia ilość to 1-2 łyżki. Zalewamy je na 10 minut wrzątkiem, po czym po zaparzeniu odlewamy jej nadmiar. Po ostudzeniu mieszanki, czas przejść do kolejnego kroku, który polega na dodaniu do przepisu kilku przypraw. W zależności od upodobań może to być ulubiony olejek lub olej kokosowy. Niektórzy wykorzystują olej lniany, a nawet imbir czy cynamon, które wzmacniają działanie poprzez korzystny wpływ na skórę. Dość ciekawą propozycją dla osób z twardym naskórkiem, jest dodanie cukru. Wykorzystując peeling kawowy do twarzy z cukrem, pozbędziemy się zaskórników oraz rozszerzymy pory. Z kolei wmasowując go w uda, przy okazji usprawnimy pracę układu krążeniowego. Jakie więc są możliwości przygotowywania produktu w warunkach domowych?
Podstawowy przepis na przygotowanie peelingu kawowego:
Tak przygotowany produkt możemy stosować jako peeling kawowy do twarzy lub ciała. Częstotliwość stosowania jest uzależniona od potrzeb skóry. Niemniej jednak, aby skuteczność jego została zauważona, należy go stosować dwa razy w tygodniu podczas kąpieli. Starajmy się wykonywać przez kilka minut ruchy okrężne, wmasowując preparat w odpowiednie partie ciała. Nie zapominajmy o dokładnym spłukaniu go wodą.