5. tydzień ciąży, będący początkiem drugiego miesiąca ciąży to czas, w którym najczęściej dowiadujemy się o dziecku. Z prostej przyczyny. Nie pojawia się u nas planowana miesiączka. Test ciążowy kupiony w aptece potwierdza podejrzenia. Gratulujemy. Właśnie zaczynasz długą drogę, pełną zmian w Twoim życiu. Dla wielu przyszłych mam jest to fantastyczna wiadomość i spełnienie marzeń, dla innych – nie lada zaskoczenie. Co Cię czeka w 5 tygodniu ciąży?
Choć w 5. tygodniu ciąży wielkość brzucha ani Twoja sylwetka nie zmienia się zbytnio, już teraz możesz zaobserwować pierwsze objawy ciąży. Twój biust staje się pełniejszy i naprawdę zwraca uwagę płci przeciwnej ;-). To woda, którą organizm zaczyna gromadzić już kilka dni po zapłodnieniu. Na biuście możesz też zauważyć inne zmiany: brodawki ciemnieją i powiększają się, a na skórze piersi pojawia się siateczka drobnych żyłek. Zauważyłaś u siebie zwiększony apetyt, a może wręcz przeciwnie - wstręt do jedzenia? To również normalne u ciężarnych.
Wiadomość o zajściu w ciążę może rodzić mieszane uczucia. Nawet jeśli długo planowałaś bycie mamą, teraz możesz poczuć się przytłoczona faktem, że to się dzieje naprawdę. Robisz kolejny test i nie wierzysz. Aby potwierdzić ciążę, jak najszybciej umów się na wizytę do ginekologa. Wiele kobiet chce podzielić się dobrą wiadomością jak najszybciej, inne czekają aż do 12. tygodnia ciąży, gdy ryzyko poronienia staje się dużo mniejsze.
Twoja macica powiększa się (obecnie ma wielkość małej mandarynki), a ciało przechodzi prawdziwą rewolucję. Pęknięty pęcherzyk Graffa produkuje teraz hormon zwany progesteronem. To dzięki niemu błona śluzowa macicy nie złuszcza się, a zarodek może się zagnieździć. Za chwilę produkcję progesteronu przejmie łożysko.
Tak, tak. U większości kobiet już w 2. tygodniu po zapłodnieniu (czyli w terminie spodziewanej miesiączki) pojawiają się typowe dla ciąży objawy:
Oczywiście możesz być szczęściarą i przez całą ciążę czuć się rewelacyjnie ale … wiele kobiet odczuwa liczne dolegliwości. W I trymestrze organizm ciężko pracuje – przecież wewnątrz Ciebie tworzy się i rozwija w szybkim tempie embrion. Potrzebujesz energii do podtrzymywania nowego życia, dlatego możesz czuć się senna i wiecznie zmęczona. Duuużo śpij i odpoczywaj. Dla wielu kobiet ciągłe zmęczenie zmniejszają regularne spacery i przebywanie na świeżym powietrzu. W 5. tygodniu ciąży samopoczucie mogą niestety popsuć pojawiające się poranne mdłości i wymioty, a także bóle głowy spowodowane zwiększonym wydzielaniem hormonów.
To niesamowite. Twoje 3 tygodniowe dziecko ma już głowę wyraźnie wyodrębnioną od reszty ciała, ogonek, a także zalążki najważniejszych narządów. Wyglądem bardziej przypomina kijankę niż dziecko, a lekarze raczej nazwą je embrionem. Ale to cud, że w Tobie rośnie maleńki człowieczek. Już niedługo zobaczysz go podczas badania USG.
W 5 tygodniu ciąży wielkość płodu odpowiada wielkości przecinka (ma 1,5 - 2 mm), a jego kształt przypomina maleńką krewetkę.
Jeśli jesteś w ciąży mnogiej, zapewne druga kreska na teście ciążowym była bardzo wyraźna. To hormony, których poziom w ciąży bliźniaczej jest sporo wyższy :-)
Twoje wieloraczki rozwijają się tak jak pojedynczy zarodek. W piątym tygodniu ciąży mają jeszcze skrzela i ogonek. To faza przejściowa będąca wynikiem procesu ewolucji. Ogonki powstają około 4. i zanikają mniej więcej w 6. tygodniu.
Przyjrzyj się temu co jesz. Dieta w ciąży powinna być bogata w składniki odżywcze i minerały. Unikaj żywności przetworzonej, jedzenia w fast-foodach oraz ciężkostrawnych potraw. Wszystkie warzywa i owoce myj bardzo dokładnie, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia toksoplazmozą czy listeriozą.
Ze swojej diety w ciąży wyeliminuj: