W tym tygodniu dokona się prawdziwy cud, bowiem w właśnie 3. tygodniu ciąży dochodzi do tak wyczekanego zapłodnienia, czyli połączenia jajeczka z plemnikiem. Od tej chwili zmiany w Twoim ciele będą przebiegać błyskawicznie. A już za 9. miesięcy na świat przyjdzie nowy członek Twojej rodziny. Czyż to nie ekscytujące?!
Tak naprawdę dopiero w tym tygodniu następuje zapłodnienie i od niego możesz zacząć liczyć wiek ciąży. Brzmi dość skomplikowanie, ale nie przejmuj się, za wkrótce będziesz ekspertem ;) A zatem choć jesteś w 3. tygodniu ciąży, Twoja ciąża ma dopiero tydzień.
Zaraz po zapłodnieniu komórka jajowa (zygota) rozpoczyna swoją drogę przez jajowód do macicy, gdzie się zagnieździ. Podróż jajeczka do macicy potrwa ok. 3-4 dni. Przemieszczając się zygota intensywnie się dzieli. Gdy powstanie z niej lita kula, zapłodnioną komórkę jajową nazywamy już morula. Choć z wyglądu w niczym nie przypomina noworodka, już teraz ma zapisane wszystkie geny, tworzące jego organizm. To niepowtarzalna kombinacja, którą otrzymało od Ciebie i ojca. Właśnie powstaje nowe, niepowtarzalne życie.
Docierając do macicy, zapłodnione jajo jest już blastocystą i wygląda jak malutka, składająca się z około 100 komórek malina. Mniej więcej w 9. dni po zapłodnieniu blastocysta zagnieżdża się w macicy i rozpoczyna się właściwa ciąża.
Często nie dochodzi do zagnieżdżenia. Szacuje się, że aż 40% blastocyst, które dotrą do macicy nigdy się nie zagnieździ. Obumierają i są usuwane z organizmu. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie winowajcą jest nieodpowiedni czas dotarcia jaja do macicy.
Już w momencie zapłodnienia zapada decyzja, jaka będzie płeć dziecka, ustalone są cechy jego charakteru, temperament, kolor oczu, czy nawet podatność na choroby. Choć jego wygląd jeszcze na to nie wskazuje - powstaje nowy człowiek.
Jak wygląda dziecko? W 3. tygodniu ciąży blastocysta składa się z dwóch warstw: wewnętrznej, z której powstanie embrion i z warstwy zewnętrznej, z której rozwinie się łożysko i worek owodniowy. Na razie jest mikroskopijnej wielkości. W tym tygodniu ciąży wielkość płodu ma średnicę niespełna 0,2 mm. To nie więcej niż czubek od szpilki.
Jak na razie nie odczuwasz żadnych ciążowych dolegliwości, nie pojawiają się też typowe objawy ciąży. Spokojnie, w tym przypadku niestety, wszystko w swoim czasie. Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do zapłodnienia wstrzymaj się jeszcze z domowym testem ciążowym. Hormon hCG, który wykrywają testy domowe, pojawi się dopiero w 4-5. tygodniu ciąży gdy powstanie łożysko. Najlepiej test wykonać w pierwszym tygodniu planowanej miesiączki. W 3. tygodniu ciąży mogą wystąpić plamienia. Kiedy blastocysta zagnieżdża się w macicy może wystąpić niewielkie krwawienie (często mylone z miesiączką). To na szczęście nic groźnego.
Wiele kobiet „wyczuwa” dokładny moment kiedy zaszło w ciążę. Czasami już kilka godzin po stosunku wie, że doszło do zapłodnienia. A jak to było u Ciebie?
Mniej więcej w 1 na 250. przypadków zapłodnione jajo dzieli się na dwa i pozwala rosnąć dwóm takim samym jajeczkom. W wyniku takiego podziału powstają bliźnięta jednojajowe. Do końca nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Choć mamy pewne podejrzenia. Zaobserwowano na przykład, że największa liczba bliźniąt jednojajowych powstaje u kobiet, które są na początku, albo na końcu wieku rozrodczego. Niektórzy naukowcy wierzą, że komórki jajowe starszych kobiet są słabsze, a co za tym idzie bardziej podatne na dzielenie się.
Również stosowanie metod leczenia niepłodności sprzyja występowaniu ciąż mnogich. Dzieje się tak dlatego, że na skutek przepisywanych leków dochodzi do równoczesnego uwolnienia kilku jajeczek oraz do zagnieżdżenia w macicy kilku zarodków. To zwiększa szansę przetrwania co najmniej jednego z nich.
Nawet jeśli nie występują u Ciebie żadne oznaki ciąży, to w Twoim ciele rozwija się nowe życie. To najwyższy czas, aby zadbać o swoją dietę: