Czasami nawet jeden z minerałów może mieć duży wpływ na rozwój płodu czy na samopoczucie przyszłej mamy. Dlatego już przed zajściem w ciążę warto zadbać o właściwy poziom kluczowych witamin i mikroelementów. To proste działanie, a znacząco przyczynia się do zdrowej ciąży.
Jeszcze przed zajściem w ciążę konieczna jest suplementacja przez kobietę kwasu foliowego w ilości 0,4 mg na dobę. Statystki pokazują, że taka suplementacja zmniejsza ryzyko powstania wad cewy nerwowej u dzieci i może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa, rozszczepu podniebienia i zajęczej wargi u dzieci. Branie kwasu foliowego jest standardem, ale pamiętaj, aby każdą suplementację zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym.
Świetnym źródłem naturalnego kwasu foliowego są zielone warzywa m.in.:
A także produkty pełnoziarniste i jaja. Warto zaplanować włączenie ich do diety.
Dieta obojga rodziców powinna obfitować również w produkty bogate w witaminy z grupy B i cynk. Witaminy z gr. B poprawiają odporność organizmu, a u kobiet w znacznym stopniu wpływają na owulację i zapłodnienie. Wspomagają także wydzielanie hormonów płciowych. Znajdziesz je m.in. w mięsie, żółtku jajka, produktach mlecznych, kaszach, orzechach, pełnoziarnistym pieczywie czy w makaronach razowych.
Z kolei cynk korzystnie wpływa na jakość i żywotność plemników u mężczyzn, a u kobiet reguluje cykle miesiączkowe. Znajduje się m.in. w jajach, mięsie, mleku i jego przetworach, warzywach strączkowych.
Niezwykle istotnym składnikiem mineralnym dla przyszłej mamy jest żelazo, które zapobiega poronieniom. Można go znaleźć m.in. w pietruszce, pokrzywie, orzechach, migdałach, warzywach strączkowych, podrobach (wątróbka i nerki), śliwkach suszonych, rodzynkach, jajach, drożdżach, kakao, warzywach zielonych np. w brukselce.
Dla lepszego przyswajania żelaza należy łączyć je z produktami bogatymi w witaminę C (czyli np. z papryką, pomidorami, zielonymi warzywami, kiwi, pomarańczami).
Do swojego menu koniecznie włącz produkty zawierające NNKT, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe. Korzystnie wpływają na płodność i biorą udział w budowaniu układu nerwowego dziecka. Znajdziesz je w tłustych rybach morskich lecz także w migdałach, orzechach, pestkach dyni, awokado i oleju lnianym. Pamiętaj o spożywaniu ryb co najmniej 2 razy w tygodniu.
Jeśli planujesz ciążę, przyjrzyj się temu, co jesz. Jak widzisz, część moich zaleceń jest już obecna w Twojej diecie. Wystarczy uzupełnić brakujące produkty i tym samym zwiększyć pewność prawidłowo rozwijającej się ciąży oraz zdrowego, uśmiechniętego maluszka.
Zdjęcie: Fotolia by © Dani Vincek
Doradca żywieniowy i psychodietetyk. Szczęśliwa żona wspaniałego mężczyzny i mama cudownego Jasia. Wierzy, że wszystko w życiu ma sens i nic nie dzieje się bez przyczyny.
Lubi się rozciągać i codziennie mocno oddycha Uwielbia zdrowe słodkości i często sama je wyczarowuje. Relaksuje się przy kubku herbaty rooibos z nutą wanilii.
Żyje, marzy, podróżuje i ciągle się zachwyca. Porządkuje świat ...