Data publikacji:

Co przyszła mama powinna jeść

Autor: Elżbieta Dylewska - Psychodietetyk

Czasami nawet jeden z minerałów może mieć duży wpływ na rozwój płodu czy na samopoczucie przyszłej mamy. Dlatego już przed zajściem w ciążę warto zadbać o właściwy poziom kluczowych witamin i mikroelementów. To proste działanie, a znacząco przyczynia się do zdrowej ciąży.

 

Co jeść przed ciążą

 

Bierz kwas foliowy

Jeszcze przed zajściem w ciążę konieczna jest suplementacja przez kobietę kwasu foliowego w ilości 0,4 mg na dobę. Statystki pokazują, że taka suplementacja zmniejsza ryzyko powstania wad cewy nerwowej u dzieci i może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa, rozszczepu podniebienia i zajęczej wargi u dzieci. Branie kwasu foliowego jest standardem, ale pamiętaj, aby każdą suplementację zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym.


Świetnym źródłem naturalnego kwasu foliowego są zielone warzywa m.in.:

  • szpinak
  • brukselka
  • brokuły
  • bób

A także produkty pełnoziarniste i jaja. Warto zaplanować włączenie ich do diety.

Niezbędne witaminy i składniki mineralne – gdzie je znaleźć?

Dieta obojga rodziców powinna obfitować również w produkty bogate w witaminy z grupy B i cynk. Witaminy z gr. B poprawiają odporność organizmu, a u kobiet w znacznym stopniu wpływają na owulację i zapłodnienie. Wspomagają także wydzielanie hormonów płciowych. Znajdziesz je m.in. w mięsie, żółtku jajka, produktach mlecznych, kaszach, orzechach, pełnoziarnistym pieczywie czy w makaronach razowych.


Z kolei cynk korzystnie wpływa na jakość i żywotność plemników u mężczyzn, a u kobiet reguluje cykle miesiączkowe. Znajduje się m.in. w jajach, mięsie, mleku i jego przetworach, warzywach strączkowych.

 

Żelazo przyjacielem przyszłej mamy!

Niezwykle istotnym składnikiem mineralnym dla przyszłej mamy jest żelazo, które zapobiega poronieniom. Można go znaleźć m.in. w pietruszce, pokrzywie, orzechach, migdałach, warzywach strączkowych, podrobach (wątróbka i nerki), śliwkach suszonych, rodzynkach, jajach, drożdżach, kakao, warzywach zielonych np. w brukselce.


Dla lepszego przyswajania żelaza należy łączyć je z produktami bogatymi w witaminę C (czyli np. z papryką, pomidorami, zielonymi warzywami, kiwi, pomarańczami).

 

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Do swojego menu koniecznie włącz produkty zawierające NNKT, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe. Korzystnie wpływają na płodność i biorą udział w budowaniu układu nerwowego dziecka. Znajdziesz je w tłustych rybach morskich lecz także w migdałach, orzechach, pestkach dyni, awokado i oleju lnianym. Pamiętaj o spożywaniu ryb co najmniej 2 razy w tygodniu.

 

Jeśli planujesz ciążę, przyjrzyj się temu, co jesz. Jak widzisz, część moich zaleceń jest już obecna w Twojej diecie. Wystarczy uzupełnić brakujące produkty i tym samym zwiększyć pewność prawidłowo rozwijającej się ciąży oraz zdrowego, uśmiechniętego maluszka.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dani Vincek


Autor

Elżbieta Dylewska - Psychodietetyk

Doradca żywieniowy i psychodietetyk. Szczęśliwa żona wspaniałego mężczyzny i mama cudownego Jasia. Wierzy, że wszystko w życiu ma sens i nic nie dzieje się bez przyczyny.

Lubi się rozciągać i codziennie mocno oddycha Uwielbia zdrowe słodkości i często sama je wyczarowuje. Relaksuje się przy kubku herbaty rooibos z nutą wanilii.

Żyje, marzy, podróżuje i ciągle się zachwyca. Porządkuje świat ...

Komentarze
21-11-2017
Ocena:
dieta przede wszystkim zróżnicowana :) ale kwas foliowego i tak nie zapewnimy na takim poziomie jaki jest wymagany, sporo kobiet robi ten błąd, a folik jest mega ważny na początku :/
31-08-2015
Ocena:
Ja zaufałam w pełni suplementowi Ferti Lady i od trzech miesięcy razem z mężem cieszę się silnym i zdrowym synusiem :) W ciążę zaszłam po 3 miesiącach starań i życzę tego każdej kobiecie,która pragnie potomka:)
08-08-2015
Ocena:
My też o siebie zadbalismy- chcemy byc zdrowi dla naszego przyszłego dziecka. ;) Staraliśmy się ok. pół roku- tak intensywanie- łacznie z mierzeniem tempki i obserwacją cyklu. Na szczescie monitoring nie był potrzebny- pomogło ovufriend. Dzięki temu wiedziałam, że z moimi cyklami jest wszystko w porządku. :)
18-07-2015
Ocena:
Dieta to podstawa: skoro tak dbamy o siebie na co dzień, diety, ćwiczenia, to co dopiero przed ciążą... ja staram się dobrze odżywiać, ale jak teraz staram się zajść to biorę też różne witaminki, mój partner też, oprócz tego dużo się ruszamy... Myślę, że odpowiednia dieta kobiety to podstawa, ale dla mnie niezastąpione jest, że mój mężczyzna też mnie wspiera i pomaga. Życzę tego każdej kobiecie :)
14-07-2015
Ocena:
Bardzo wazne są różne suplementy,tak uważam.I dobrze skompletowane ,w odpowiednich proporcjach.WIerze w to i dlatego biorę dr Bociana.Wspomagającego zajscie w moją upragniona ciazę..
27-05-2015
Ocena:
Przede wszystkim powinna jeść świeże i zdrowe rzeczy, i słuchać swojego ciała i swoich potrzeb. Często nasze zachcianki wskazują na konkretne niedobory. Pozdrawiam wszystkie mamy :)
04-08-2014
Ocena:
ja bym dodała aby pamiętać o suplementach. Np kwas DHA jest bardzo wazny dla rozwoju dziecka
plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne. Co to jest i jak wygląda? 

2024-09-04
Plamienie implantacyjne to jedno z pierwszych subtelnych objawów ciąży, które może wzbudzać pytania i niepewność. Jest to niewielkie krwawienie, które często mylone jest z początkiem miesiączki lub problemami zdrowotnymi. Czy to jednak oznaka ciąży? Jak wygląda plamienie implantacyjne i kiedy można się go spodziewać? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości, wyjaśniając wszystkie szczegóły na temat tego zjawiska.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.