Data modyfikacji:

Podróż samolotem w ciąży

Autor: Patrycja Wrotek

Latanie samolotem w ciąży nie stanowi problemu do 32 tygodnia ciąży. Lekarze uważają, że optymalny do planowania zagranicznych wakacji jest drugi trymestr. Podróż samolotem w ciąży w trzecim trymestrze jest możliwa, ale już nie taka prosta. Potrzebne jest zaświadczenie od lekarza. Warto też pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. 

 

lot samolotem w ciąży

Latanie samolotem w ciąży

Przy prawidłowej, niezagrożonej ciąży, większość specjalistów twierdzi, że lot samolotem w ciąży jest bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla nienarodzonego dziecka. A więc teoretycznie przeciwwskazań nie ma. Musimy tylko wiedzieć o kilku ograniczeniach, z którymi na pewno spotkamy się wybierając ten środek transportu. Ważna będzie również opinia lekarza, oraz znajomość podstawowych zasadach podróżowania samolotem w ciąży. 

 

1. Ważny termin porodu - powyżej 36. tygodnia nie polecisz!

Przede wszystkim ograniczeniem jest sam termin porodu, ponieważ kobieta w zaawansowanej ciąży nie zostanie wpuszczona na pokład.  Jeśli kobieta jest w okolicach 36. tygodnia ciąży (32. tygodnia w przypadku ciąży mnogiej), to lot samolotem będzie niemożliwy. Żaden z przewoźników nie wpuści jej na pokład samolotu.  

Ten 36. tydzień ciąży to nie fanaberie linii lotniczych. Po pierwsze nigdy nie mamy pewności, jak nasz organizm zareaguje na lot samolotem. Po drugie podróż na siedząco, z podkurczonymi nogami, z ograniczoną możliwością poruszania się. Dodajmy do tego zmiany ciśnienia - to wszystko stanowi spore zagrożenie i ryzyko.

Jeśli nie jesteś pewna, czy w Twojej sytuacji możesz polecieć samolotem, sprawdź wymagania linii lotniczej (regulamin), którą planujesz wybrać, ale przede wszystkim porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym, który powinien rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.

 


2. Potrzebne zaświadczenie od lekarza

Po 32 tygodniu ciąży należy pobrać i wypełnić formularz MEDIF i przesłać go co najmniej 48 godzin przed odprawą. Warto przy tym upewnić się, że dokument dotarł do linii lotniczych, bo w innym przypadku przewoźnik może odmówić ciężarnej wejścia na pokład. Niektóre lnie wymagają dodatkowo zaświadczenia lekarza o tym, że w ciągu 72 godzin przed wylotem ciężarna została zbadana i lot nie jest przeciwwskazany. Sama karta ciąży może w tym przypadku nie być wystarczająca. Najlepiej jeśli takie zaświadczenie zostanie wydane na maksymalnie kilka dni przed porodem i, jeśli będziemy korzystały z zagranicznego przewoźnika, było w języku angielskim lub przetłumaczone na taki.

 

Przed planowaną podróżą samolotem niezależnie od tygodnia ciąży i widoczności brzucha, dobrze wybrać się do lekarza prowadzącego, aby poznać jego opinię i wykluczyć ewentualne ryzyko. Na wizycie warto porozmawiać o tym co zabrać ze sobą w podróż, jakie leki (np. na chorobę lokomocyjną, rozkurczowe, przeciwzakrzepowe) można przyjmować. Wcześniej bezpiecznie jest sprawdzić lokalizację szpitali położniczych w miejscu docelowym. Dodatkowo dobrze się zorientować w NFZ, jakie są zasady opieki medycznej w danym kraju.

 

Jeśli mimo wszystko lekko obawiasz się nieplanowanego porodu podczas wyjazdu, niektóre linie lotnicze polecają wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego na wypadek przedwczesnego porodu za granicą.

 


3. Sprawdź regulamin linii lotniczych

Trzeba mieć też na uwadze, że każda linia lotnicza ma swoje przepisy odnośnie ciąży i przelotów kobiet ciężarnych. W związku z tym zanim wybierzemy przewoźnika, sprawdzić musimy, jakich dokumentów wymaga. Niektóre linie lotnicze mają udogodnienia dla ciężarnych jak np. szybszą odprawę, specjalne miejsce w samolocie z dużą ilością przestrzeni na nogi.

Na przykład Ryanair pozwala na lot kobietom do 36. tygodnia ciąży, z resztą jak większość linii lotniczych. Ale już w popularnej linii tanich lotów Wizzair - polecimy tylko do 34. tygodnia ciąży (każda z tych linii zezwala na lot do 32. tygodnia ciąży bliźniaczej).

Największe udogodnienia dla ciężarnych oferuje Air France. Nie dość, że nie wymagają zaświadczenia lekarskiego (jedynie zalecają konsultację przed podróżą), to jeszcze proponują kobietom w stanie błogosławionym asystę w postaci:

 • usługi dostarczenia bagażu pod wybrany adres,
 • zamówienia kierowcy, który przyjedzie po ciężarną na lotnisko,
 • pomagają w doborze najbardziej komfortowego miejsca w samolocie,
 • mają specjalne menu dla ciężarnych.

Linie odradzają podróże samolotem w ostatnim miesiącu ciąży oraz do 7 dni po porodzie. 

 


4. Zbadaj lokalne przepisy kraju, do którego się wybierasz

O tym rzadko kto wspomina, ale przed planowaną podróżą warto zadbać o jeszcze jedną kwestię. W niektórych krajach obowiązują ograniczenia, a nawet w skrajnych przypadkach zakaz wjazdu kobiet w ciąży niebędących obywatelkami danego kraju. Linie lotnicze nie biorą odpowiedzialności za przepisy lokalne. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie wyjaśnimy w lokalnym konsulacie lub ambasadzie.
 

 

Latanie w ciąży - kiedy jest bezpieczne?

Najlepiej na podróż samolotem wybierać II trymestr ciąży, a konkretnie okres między 14. a 27. tygodniem. To czas gdy większość narządów maleństwa jest już wykształcona, zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania nie stanowią takiego zagrożenia, a Ty nie cierpisz z powodu ciążowych dolegliwości.

 

Latanie samolotem nie jest wskazane na początku ciąży (podczas pierwszego trymestru) ze względu na ryzyko poronień i uszkodzeń płodu, do których może dojść pod wpływem urządzeń na pokładzie, które wykorzystują promienie rentgenowskie. Nie poleca się także latać kobietom w trzecim trymestrze ciąży, o tym częściowo wyżej. W tym okresie nogi puchną szybciej, a plecy bolą bardziej niż zwykle. Lot samolotem w czasie ciąży tylko te dolegliwości pogłębi. Mocno ryzykowne są też zachodzące na pokładzie wszelkie zmiany ciśnienia.

 

Nie poleca się lotu samolotem w przypadku:

 • ciąży mnogiej,
 • chorób układu krążenia,
 • problemów z łożyskiem,
 • gdy w przeszłości nastąpiło poronienie.

 

Chodzi o to, żeby nie stwarzać ryzyka porodu w przestworzach.

 


Podróż samolotem w ciąży - zasady:

Jeśli nie jesteś w sytuacji, która jest kategorycznym przeciwwskazaniem do odbycia podróży samolotem, pamiętaj o kilku zasadach:

 • Nie decyduj się na lot dłuższy niż 3-4 godziny jednorazowo. Jeśli musisz korzystać z przesiadki, rozdziel podróż na 2 dni, z noclegiem przed przesiadką,
 • Omijaj egzotyczne kierunki, ze względu na występujące tam choroby,
 • Ubierz się na tyle luźno, na ile to możliwe,
 • Często zmieniaj pozycje – siedzenie kilka godzin w jednej pozycji niemal na pewno odbije się na samopoczuciu. Żeby nie odczuwać dyskomfortu, zmieniaj pozycje, w których siedzisz, poruszaj nogami, stopami
 • W czasie spokojnego lotu, jeśli to możliwe wstań co 30 min i pospaceruj,
 • Zapnij pas bezpieczeństwa we właściwy sposób – czyli pod brzuchem, tak, by go nie uciskał. Jeśli będziesz mieć problem, poproś o pomoc stewardessę,
 • Pij dużo płynów – powietrze w samolocie jest bardziej suche, niż w normalnych warunkach,
 • Na czas podróży samolotem załóż pończochy uciskowe,
 • Usiądź blisko przejścia – będzie to spore ułatwienie w razie częstych wizyt w toalecie,
 • Siadaj na tak zwanym skrzydle - w tej części samolotu trzęsie najmniej,
 • Koniecznie zapoznaj się z regulaminem linii lotniczych i ich wymaganiami dotyczącymi podróżowania ciężarnych!
 

 Linie lotnicze Easyjet
 • Do 27 tygodnia ciąży można podróżować bez zaświadczenia lekarskiego.
 • Pomiędzy 28, a 35 tygodniem ciąży wymagane jest wystawione najpóźniej 5 dni przed lotem zaświadczenie lekarskie zezwalające na podróż samolotem.
 • Kobiety po 35 tygodniu ciąży nie mogą odbyć podróży samolotem.


Linie lotnicze Ryanair
 • W przypadku zdrowej i pojedynczej ciąży do 28 tygodnia można latać bez zaświadczenia lekarskiego.
 • Po 28 tygodniu wymagane jest wystawione maksymalnie 14 dni przed podróżą zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia lotu.
 • W przypadku prawidłowej ciąży mnogiej podróż samolotem zabroniona jest po 32 tygodniu ciąży.
 • W przypadku ciąży pojedynczej bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po 36 tygodniu ciąży.


Linie lotnicze Wizzair
 • Kobiety powyżej 28 tygodnia ciąży muszą przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu.
 • Zabronione jest podróżowanie po 34 tygodniu ciąży.

Czytaj również:

10 rzeczy, których powinna unikać kobieta w ciąży

Kawa w ciąży, ile filiżanek może wypić ciężarna


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
06-11-2018
Ocena:
Ja byłam w USA w II trymestrze, na początku wydawałomi się, że wszystkospoko, ale podczas lotu i pobytu naprawdę zaczęłam się bać, że coś będzie nie tak. Na szczeście wszystko skończyło się dobrze
15-10-2017
Ocena:
Dzien dobry, czy moge leciec samolotem jesli lot mam za tydzien a dzis tj. 15.10 2017 jestem na poczatku 6 miesiaca ciazy?
baby shower

Gadżety na baby shower, czyli czego nie może zabraknąć na baby shower?

2022-05-03
Baby shower to impreza, która cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Przyjęcie organizują najczęściej kobiety z najbliższego otoczenia przyszłej mamy i jej dzidziusia, a więc siostry, kuzynki czy po prostu bliskie przyjaciółki i koleżanki. Moda na tego typu spotkania w damskim gronie wcale nie przyszła do nas z Zachodu – dziś jedynie anglojęzyczna nazwa zastąpiła jej polskie, nieużywane odpowiedniki. Jeśli i ty planujesz zorganizować taką imprezę, w poniższym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym z łatwością uporasz się z tym zadaniem! Jakie gadżety na baby shower wybrać? Czym obdarować przyszłą mamę? Czego nie może zabraknąć na przyjęciu? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule, sprawdź!
detektor tętna płodu

Jak działa detektor tętna płodu?

2022-04-08
Gdy wkrótce masz zostać rodzicem, naturalnym jest, że chcesz kupić wszystko, co może się przydać maluchowi. Może zamiast kolejnej kołderki czy ubranka bardziej jednak przyda się detektor tętna płodu, który pomoże monitorować stan zdrowia maluszka, gdy jeszcze jest w brzuchu u mamy. Współczesna medycyna potrafi wykryć bardzo szybko wszelkie zmiany w organizmie dziecka, nawet gdy jest jeszcze w łonie matki. Pozwala to na wcześniejsze podjęcie działań, by maluch cieszył się jak najlepszym zdrowiem.
jak wywolac ruchy dziecka w brzuchu

Jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu?

2022-02-28
Marzy ci się, aby po raz pierwszy poczuć ruchy dziecka w brzuchu i zastanawiasz się, jak przyspieszyć ten moment? A może już dawno tego doświadczyłaś, ale akurat dziś maluch wydaje się trochę ospały i chcesz go nieco „pobudzić”? Podpowiemy ci, co możesz zrobić i kiedy należy udać się do lekarza na kontrolę.
basen w ciazy

Basen a ciąża. Czy to bezpieczne? O czym pamiętać?

2022-02-03
Wiele przyszłych mam boi się korzystać z basenu z obawy przed „złapaniem” groźnej infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Czy to słuszne obawy? Sprawdź, czy basen w ciąży to dobry pomysł i jakie środki ostrożności należy zachować, udając się na pływalnię.
gadżety dla ciężarnej

Jakie gadżety dla ciężarnej?

2022-01-31
Gdy tylko dowiadujesz się, że bliska ci znajoma czy przyjaciółka zachodzi w ciążę, instynktownie obdarowujesz ją kolorowymi śpioszkami, kocami do kołyski i grającymi zabawkami, które mają umilić sen niemowlęcia. Okres ciąży to jednak czas wyjątkowy przede wszystkim dla przyszłej mamy. To jej potrzeby powinny znaleźć się w centrum zainteresowania. Podpowiadamy, na jakie gadżety dla ciężarnej warto zwrócić uwagę, poszukując dla przyszłej mamy prezentu na baby shower, urodziny czy Gwiazdkę.
prezent dla ciężarnej

Jaki prezent dla ciężarnej?

2021-12-11
Bliska Ci osoba właśnie dowiedziała się, że niedługo zostanie mamą? Chcesz podarować jej upominek, ale nie wiesz, jaki prezent dla ciężarnej wybrać? W tym artykule podpowiadamy co kupić żonie, przyjaciółce czy koleżance. Nie musisz już się zastanawiać. Przejrzyj nasze propozycje i wybierz upominek, który zamówisz bez konieczności wychodzenia z domu. Możesz zdecydować się na coś praktycznego, co przyda się podczas porodu lub przygotuje przyszłą mamę na narodziny dziecka. Miłym podarunkiem będzie także prezent, który pozwoli ciężarnej zrelaksować się i odpocząć.
co kupić kobiecie w ciąży

Co kupić kobiecie w ciąży? Propozycje prezentów dla kobiety w ciąży

2021-10-25
Wybierasz się w odwiedziny do ciężarnej? Świetnie, pamiętaj jednak, że nie wypada przyjść z pustymi rękoma, ponadto nie wszystkie upominki będą mile widziane. Sprawdź, co kupić kobiecie w ciąży, aby nie sprawić jej zawodu i nie wprawić… w zakłopotanie.