Data modyfikacji:

Podróż samolotem w ciąży

Autor: Patrycja Wrotek

Latanie samolotem w ciąży nie stanowi problemu do 32 tygodnia ciąży. Lekarze uważają, że optymalny do planowania zagranicznych wakacji jest drugi trymestr. Podróż samolotem w ciąży w trzecim trymestrze jest możliwa, ale już nie taka prosta. Potrzebne jest zaświadczenie od lekarza. Warto też pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. 

 

lot samolotem w ciąży

Latanie samolotem w ciąży

Przy prawidłowej, niezagrożonej ciąży, większość specjalistów twierdzi, że lot samolotem w ciąży jest bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla nienarodzonego dziecka. A więc teoretycznie przeciwwskazań nie ma. Musimy tylko wiedzieć o kilku ograniczeniach, z którymi na pewno spotkamy się wybierając ten środek transportu. Ważna będzie również opinia lekarza, oraz znajomość podstawowych zasadach podróżowania samolotem w ciąży. 

 

1. Ważny termin porodu - powyżej 36. tygodnia nie polecisz!

Przede wszystkim ograniczeniem jest sam termin porodu, ponieważ kobieta w zaawansowanej ciąży nie zostanie wpuszczona na pokład.  Jeśli kobieta jest w okolicach 36. tygodnia ciąży (32. tygodnia w przypadku ciąży mnogiej), to lot samolotem będzie niemożliwy. Żaden z przewoźników nie wpuści jej na pokład samolotu.  

Ten 36. tydzień ciąży to nie fanaberie linii lotniczych. Po pierwsze nigdy nie mamy pewności, jak nasz organizm zareaguje na lot samolotem. Po drugie podróż na siedząco, z podkurczonymi nogami, z ograniczoną możliwością poruszania się. Dodajmy do tego zmiany ciśnienia - to wszystko stanowi spore zagrożenie i ryzyko.

Jeśli nie jesteś pewna, czy w Twojej sytuacji możesz polecieć samolotem, sprawdź wymagania linii lotniczej (regulamin), którą planujesz wybrać, ale przede wszystkim porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym, który powinien rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.

 


2. Potrzebne zaświadczenie od lekarza

Po 32 tygodniu ciąży należy pobrać i wypełnić formularz MEDIF i przesłać go co najmniej 48 godzin przed odprawą. Warto przy tym upewnić się, że dokument dotarł do linii lotniczych, bo w innym przypadku przewoźnik może odmówić ciężarnej wejścia na pokład. Niektóre lnie wymagają dodatkowo zaświadczenia lekarza o tym, że w ciągu 72 godzin przed wylotem ciężarna została zbadana i lot nie jest przeciwwskazany. Sama karta ciąży może w tym przypadku nie być wystarczająca. Najlepiej jeśli takie zaświadczenie zostanie wydane na maksymalnie kilka dni przed porodem i, jeśli będziemy korzystały z zagranicznego przewoźnika, było w języku angielskim lub przetłumaczone na taki.

 

Przed planowaną podróżą samolotem niezależnie od tygodnia ciąży i widoczności brzucha, dobrze wybrać się do lekarza prowadzącego, aby poznać jego opinię i wykluczyć ewentualne ryzyko. Na wizycie warto porozmawiać o tym co zabrać ze sobą w podróż, jakie leki (np. na chorobę lokomocyjną, rozkurczowe, przeciwzakrzepowe) można przyjmować. Wcześniej bezpiecznie jest sprawdzić lokalizację szpitali położniczych w miejscu docelowym. Dodatkowo dobrze się zorientować w NFZ, jakie są zasady opieki medycznej w danym kraju.

 

Jeśli mimo wszystko lekko obawiasz się nieplanowanego porodu podczas wyjazdu, niektóre linie lotnicze polecają wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego na wypadek przedwczesnego porodu za granicą.

 


3. Sprawdź regulamin linii lotniczych

Trzeba mieć też na uwadze, że każda linia lotnicza ma swoje przepisy odnośnie ciąży i przelotów kobiet ciężarnych. W związku z tym zanim wybierzemy przewoźnika, sprawdzić musimy, jakich dokumentów wymaga. Niektóre linie lotnicze mają udogodnienia dla ciężarnych jak np. szybszą odprawę, specjalne miejsce w samolocie z dużą ilością przestrzeni na nogi.

Na przykład Ryanair pozwala na lot kobietom do 36. tygodnia ciąży, z resztą jak większość linii lotniczych. Ale już w popularnej linii tanich lotów Wizzair - polecimy tylko do 34. tygodnia ciąży (każda z tych linii zezwala na lot do 32. tygodnia ciąży bliźniaczej).

Największe udogodnienia dla ciężarnych oferuje Air France. Nie dość, że nie wymagają zaświadczenia lekarskiego (jedynie zalecają konsultację przed podróżą), to jeszcze proponują kobietom w stanie błogosławionym asystę w postaci:

  • usługi dostarczenia bagażu pod wybrany adres,
  • zamówienia kierowcy, który przyjedzie po ciężarną na lotnisko,
  • pomagają w doborze najbardziej komfortowego miejsca w samolocie,
  • mają specjalne menu dla ciężarnych.

Linie odradzają podróże samolotem w ostatnim miesiącu ciąży oraz do 7 dni po porodzie. 

 


4. Zbadaj lokalne przepisy kraju, do którego się wybierasz

O tym rzadko kto wspomina, ale przed planowaną podróżą warto zadbać o jeszcze jedną kwestię. W niektórych krajach obowiązują ograniczenia, a nawet w skrajnych przypadkach zakaz wjazdu kobiet w ciąży niebędących obywatelkami danego kraju. Linie lotnicze nie biorą odpowiedzialności za przepisy lokalne. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie wyjaśnimy w lokalnym konsulacie lub ambasadzie.
 

 

Latanie w ciąży - kiedy jest bezpieczne?

Najlepiej na podróż samolotem wybierać II trymestr ciąży, a konkretnie okres między 14. a 27. tygodniem. To czas gdy większość narządów maleństwa jest już wykształcona, zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania nie stanowią takiego zagrożenia, a Ty nie cierpisz z powodu ciążowych dolegliwości.

 

Latanie samolotem nie jest wskazane na początku ciąży (podczas pierwszego trymestru) ze względu na ryzyko poronień i uszkodzeń płodu, do których może dojść pod wpływem urządzeń na pokładzie, które wykorzystują promienie rentgenowskie. Nie poleca się także latać kobietom w trzecim trymestrze ciąży, o tym częściowo wyżej. W tym okresie nogi puchną szybciej, a plecy bolą bardziej niż zwykle. Lot samolotem w czasie ciąży tylko te dolegliwości pogłębi. Mocno ryzykowne są też zachodzące na pokładzie wszelkie zmiany ciśnienia.

 

Nie poleca się lotu samolotem w przypadku:

  • ciąży mnogiej,
  • chorób układu krążenia,
  • problemów z łożyskiem,
  • gdy w przeszłości nastąpiło poronienie.

 

Chodzi o to, żeby nie stwarzać ryzyka porodu w przestworzach.

 


Podróż samolotem w ciąży - zasady:

Jeśli nie jesteś w sytuacji, która jest kategorycznym przeciwwskazaniem do odbycia podróży samolotem, pamiętaj o kilku zasadach:

  • Nie decyduj się na lot dłuższy niż 3-4 godziny jednorazowo. Jeśli musisz korzystać z przesiadki, rozdziel podróż na 2 dni, z noclegiem przed przesiadką,
  • Omijaj egzotyczne kierunki, ze względu na występujące tam choroby,
  • Ubierz się na tyle luźno, na ile to możliwe,
  • Często zmieniaj pozycje – siedzenie kilka godzin w jednej pozycji niemal na pewno odbije się na samopoczuciu. Żeby nie odczuwać dyskomfortu, zmieniaj pozycje, w których siedzisz, poruszaj nogami, stopami
  • W czasie spokojnego lotu, jeśli to możliwe wstań co 30 min i pospaceruj,
  • Zapnij pas bezpieczeństwa we właściwy sposób – czyli pod brzuchem, tak, by go nie uciskał. Jeśli będziesz mieć problem, poproś o pomoc stewardessę,
  • Pij dużo płynów – powietrze w samolocie jest bardziej suche, niż w normalnych warunkach,
  • Na czas podróży samolotem załóż pończochy uciskowe,
  • Usiądź blisko przejścia – będzie to spore ułatwienie w razie częstych wizyt w toalecie,
  • Siadaj na tak zwanym skrzydle - w tej części samolotu trzęsie najmniej,
  • Koniecznie zapoznaj się z regulaminem linii lotniczych i ich wymaganiami dotyczącymi podróżowania ciężarnych!
 

 



Linie lotnicze Easyjet
  • Do 27 tygodnia ciąży można podróżować bez zaświadczenia lekarskiego.
  • Pomiędzy 28, a 35 tygodniem ciąży wymagane jest wystawione najpóźniej 5 dni przed lotem zaświadczenie lekarskie zezwalające na podróż samolotem.
  • Kobiety po 35 tygodniu ciąży nie mogą odbyć podróży samolotem.


Linie lotnicze Ryanair
  • W przypadku zdrowej i pojedynczej ciąży do 28 tygodnia można latać bez zaświadczenia lekarskiego.
  • Po 28 tygodniu wymagane jest wystawione maksymalnie 14 dni przed podróżą zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia lotu.
  • W przypadku prawidłowej ciąży mnogiej podróż samolotem zabroniona jest po 32 tygodniu ciąży.
  • W przypadku ciąży pojedynczej bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po 36 tygodniu ciąży.


Linie lotnicze Wizzair
  • Kobiety powyżej 28 tygodnia ciąży muszą przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu.
  • Zabronione jest podróżowanie po 34 tygodniu ciąży.

Czytaj również:

10 rzeczy, których powinna unikać kobieta w ciąży

Kawa w ciąży, ile filiżanek może wypić ciężarna


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
06-11-2018
Ocena:
Ja byłam w USA w II trymestrze, na początku wydawałomi się, że wszystkospoko, ale podczas lotu i pobytu naprawdę zaczęłam się bać, że coś będzie nie tak. Na szczeście wszystko skończyło się dobrze
15-10-2017
Ocena:
Dzien dobry, czy moge leciec samolotem jesli lot mam za tydzien a dzis tj. 15.10 2017 jestem na poczatku 6 miesiaca ciazy?
pasy bezpieczeństwa w ciąży

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Oto, co musisz wiedzieć!

2024-11-11
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest bezpieczne. Czy może lepiej ich unikać, aby chronić rosnące dziecko? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda autem w ciąży. Dowiesz się także, jak adapter do pasów w ciąży może zwiększyć komfort podróży.
strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!