Karta przebiegu ciąży to podstawowy dokument, który jako przyszła mama otrzymasz podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa. Od tego momentu powinnaś mieć ją zawsze przy sobie. Ta niewielka książeczka jest potwierdzeniem tego, że jesteś brzemienna. Co jednak ważniejsze, zawiera wyniki badań, uwagi lekarza prowadzącego oraz inne istotne informacje dotyczące przebiegu Twojej ciąży. Zobacz, co dokładnie się w niej znajduje i jak rozszyfrować niektóre skróty.
Na początek ważna informacja: w naszym kraju nie ma jednego, obowiązującego wszędzie wzoru karty ciąży. Oczywiście, są pewne standardy, ale poszczególne placówki mogą wydawać różniące się od siebie wyglądem dokumenty.
Należy podkreślić to, że kartę ciąży powinnaś mieć przy sobie zawsze – podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciąże, na każdej wizycie w szpitalu, podczas wyjazdów poza miejsce zamieszkania. Regularnie wypełniany dokument stanowi bowiem kompendium wiedzy na temat stanu zdrowia, zdrowia Twojego nienarodzonego dziecka i przebiegu ciąży.
Niezależnie od tego, przez kogo została wydana karta, na pierwszej stronie powinny się znaleźć informacje takie jak:
To właśnie na jednej z pierwszych ciążowych wizyt u ginekologa, lekarz zapyta Cię o te dane, a także o grupę krwi (Twoją oraz ojca dziecka). Następnie umieści je w karcie. Ginekolog wpisuje również informacje dotyczące wcześniejszych ciąż: liczbę porodów oraz liczbę poronień, jeśli takie miały miejsce.
Pamiętaj, jeżeli lekarz po kilku wizytach wciąż nie dał Ci karty ciąży, koniecznie poproś o nią sama!
Przeglądasz swoją kartę i nie wszystko rozumiesz? Co oznaczają te wszystkie skróty?
Sporo skrótów kryją w sobie także wyniki badań zleconych przez lekarza. Warto je "odszyfrować" i rozumieć:
Skrótowo zapisywane są też dane dotyczące rosnącego w Tobie dziecka, zbierane podczas badania USG. Chcesz je zrozumieć? Oto wyjaśnienia tych najpopularniejszych:
W standardowej karcie ciąży powinno być także miejsce, gdzie będziesz mogła sama wpisać istotne informacje, na przykład o tym, kiedy poczułaś pierwsze ruchy dziecka.
To bardzo istotne, aby ten „dzienniczek ciąży” był starannie i regularnie prowadzony. Jest on niezwykle pomocny, gdyż informacje o Twoich wynikach badań, wymiarach płodu oraz wadze w ciąży są dla specjalistów cennym źródłem informacjo o przebiegu ciąży. Pamiętaj, że jest to bardzo ważny dokument, który koniecznie musisz zabrać ze sobą do porodu.
I jak? Czujesz się już trochę pewniej, przeglądając swoją kartę ciąży? Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości, nie zapomnij spytać lekarza na kolejnej wizycie. Powodzenia!
Autor: Katarzyna Moryc
Zdjęcie: unsplash.com