Ból gardła w ciąży, a potem kaszel i katar. Tak zwykle rozpoczyna się przeziębienie. W ciąży kobieta ma obniżoną odporność immunologiczną i jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju sezonowe infekcje. Przeziębienie w ciąży, a także grypa w ciąży, mogą być niebezpieczne. Dlatego, aby uniknąć powikłań, nie wolno bagatelizować pierwszych objawów rozwijającej się infekcji. Warto pamiętać także, że chorując w ciąży na przeziębienie i grypę nie można przyjmować wszystkich dostępnych leków.
Najczęściej pojawiającą się infekcją w ciąży jest zwykłe przeziębienie. Jeśli przeziębienie nie jest poważne, aby nie zaszkodzić dziecku, unika się większości leków i zaleca stosowanie domowych metod.
Jako przeziębienie zazwyczaj określa się infekcje górnych dróg oddechowych, spowodowane zakażeniami wirusowymi. Największą częstotliwość ich występowania odnotowuje się w okresach wiosennych i zimowych. Z przeziębieniem w ciąży najczęściej związane są takie objawy, jak:
Niepokojącymi objawami przeziębienia w ciąży są:
Gdy pojawia się wysoka temperatura, dreszcze, bóle mięśni i katar, albo gdy choroba przebiega w pierwszym trymestrze ciąży, przyszła mama jest szczególnie narażona na skurcze macicy i w efekcie tego - poronienie, a w zaawansowanej ciąży na poród przedwczesny. Dla kobiet ciężarnych szczególnie niebezpieczne są zakażenia bakteryjne i wirusowe takie jak: grypa, zapalenie gardła, krtani, oskrzeli i płuc.
Grypa w ciąży może przypominać przeziębienie, jednak nasilenie związanych z grypą objawów jest zdecydowanie większe. Gorączka w przebiegu grypy jest zwykle wysoka, temperatura ciała w przypadku tej choroby może przekraczać nawet 39 stopni Celsjusza. Innymi objawami, które mogą sugerować grypę są: bóle mięśni i stawów, dreszcze oraz silne bóle głowy.
W przypadku grypy leczenie jest przede wszystkim objawowe i polega na odpoczynku, zwiększonym spożyciu płynów oraz na stosowaniu leków łagodzących związanych z nią dolegliwości. Preparaty te można uzyskać bez recepty, po co więc iść do lekarza? Po pierwsze po to, aby specjalista mógł ocenić, czy rzeczywiście pacjentka cierpi na grypę, czy też może boryka się ona z innym problemem. Takim jak np. zakażenie bakteryjne wymagające leczenia antybiotykami. Oprócz tego lekarz będzie mógł doradzić przyszłej mamie, jakie preparaty może stosować – w przypadku ciąży część leków zdecydowanie nie powinno się przyjmować.
Spośród popularnych leków na przeziębienie należy unikać w ciąży:
Przykładowo na gorączkę pacjentka może zażywać paracetamol. Na ból gardła można stosować preparaty w postaci pastylek do ssania. A co na kaszel? Syropów na kaszel w okresie ciąży raczej się unika, ewentualnie można skorzystać z tych, których skład oparty jest na substancjach pochodzenia naturalnego (np. na prawoślazie).
Często zdarza się, że infekcja wirusowa przechodzi w bakteryjną, w takiej sytuacji lekarz może zdecydować, że potrzebna jest antybiotykoterapia. Przyszłe mamy nie muszą się obawiać takiej terapii – szereg antybiotyków zostało uznanych za bezpieczne w ciąży. Dla bezpieczeństwa wystarczy po prostu poinformować lekarza o tym, że pacjentka spodziewa się dziecka, a wtedy dobrany zostanie taki antybiotyk, którego stosowanie w ciąży jest dozwolone.
Aby uniknąć poważnych infekcji najlepiej planując zajście w ciążę zaszczepić się przeciw grypie. A gdy ta się już pojawi nie należy jej lekceważyć, gdyż powikłania mogą być niebezpieczne.
Czytaj również:
Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spośród wszystkich medycznych specjalności najbardziej interesują mnie aspekty związane z pediatrią i psychiatrią – planuję specjalizować się w psychiatrii dzieci i młodzieży. Wolne chwile spędzam na czytaniu (nie tylko medycznych pozycji ) oraz staram się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu – jazda na rowerze czy spacery najlepiej mnie relaksują.