Data modyfikacji:

Od czego zależy ból porodowy?

Autor: Natalia Dudkowiak - Położna

Ból porodowy ma kilka źródeł, w związku z tym jest zupełnie inaczej odczuwany przez każdą kobietę. Natężenie bólu zależy od wielu czynników – jego lokalizacji, progu bólowego danej kobiety, stopnia zaawansowania porodu, wielkości dziecka, a także stanu zdrowia matki i budowy jej miednicy. Wpływ mają także inne czynniki, takie jak przyjmowane pozycje, stres, medykalizacja porodu.

 

od czego zależy ból porodowy?

 

  Źródła bólu porodowego

  Bóle porodowe pochodzą głównie z macicy, której regularne skurcze prowadzą do wstawiania się główki do kanału rodnego oraz rozwierania się szyjki. Mięsień macicy musi wykonać olbrzymią pracę, dlatego ta cześć porodu jest najtrudniejsza, a ból przypomina ból miesiączkowy, tylko że znacznie bardziej nasilony. Jeśli promieniuje na część krzyżową, przypomina rozdzierający i łamiący ból w kościach, przy czym zmiana pozycji nie przynosi ulgi. Nasilenie tego zjawiska często związane jest z napieraniem główki dziecka na kręgosłup. Ból może stać się bardzo mocny i znacznie pogorszyć samopoczucie kobiety radzącej.

   

  Pierwszy poród a próg bólowy

  Każdy człowiek inaczej odczuwa wrażenia bólowe i zmysłowe, co związane jest z odmienną budową układu nerwowego oraz innym poziomem progu bólowego. Dla jednej kobiety to samo napięcie mięśniowe podczas rozwierania szyjki macicy będzie znośne, a dla innej okrutnie bolesne. Stąd biorą się tak zróżnicowane reakcje kobiet na odczuwanie bólu podczas porodu. Ponadto wpływ ma także fakt, czy jest to pierwszy poród danej osoby – najczęściej pierwszy poród jest najbardziej przykry, a także najdłuższy.

  Wpływ warunków anatomicznych

  Niewielkie i delikatne kobiety nie są skazane na bolesny poród i cesarskie cięcie, powodzenie porodu nie zależy de facto od wielkości miednicy, ale od stosunku określonych wymiarów. Przestrzeń wchodu musi zmieścić główkę, która jest największą i najtwardszą częścią ciała dziecka. Może się więc zdarzyć, że normalnej budowy kobieta o szerokich biodrach będzie cierpieć bardziej podczas porodu, bo wielkość wchodu do kanału rodnego będzie na granicy albo płód będzie się cechował dużą główką. Takie sytuacje wpływają na wzmaganie się bólu, ponieważ wydłużają poród, a dziecko mocniej napiera na części kostne.  Na stres i ból oksytocyna

  Na powodzenie i jakość całego przedsięwzięcia wpływają także:

  • stres,
  • zmęczenie,
  • przyjmowanie pozycji,
  • atmosfera,
  • towarzystwo.

  Strach przed porodem zwiększa ilość kortykosteroidów w organizmie matki, które na pewnym poziomie przyspieszają rozwieranie szyjki macicy oraz dojrzewanie układu oddechowego u dziecka i zwiększają poczucie bólu. Jednak ich zbyt wysoki poziom może doprowadzić do zatrzymania się akcji skurczowej i niedotlenienia dziecka. Ciągłe leżenie podczas pierwszego etapu porodu także może zwiększyć ból, ponadto ucisk macicy na duże naczynia krwionośnie może doprowadzić do niedotlenienia matki i dziecka. Kobiety gorzej wspominają także poród, który odbywał się w nieprzyjemnej atmosferze i bez towarzystwa bliskiej osoby. Na szczęście wydzielana oksytocyna sprawia, że każda młoda mama zapomina o charakterze tego bólu.

   

  Zródło : Fotolia by bociek666 all rights reserved


  Autor

  Natalia Dudkowiak - Położna

  Dyplom położnej zdobyła w 2006 roku na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Pracowała na oddziale położniczym, neonatologicznym, patologii ciąży oraz na sali porodowej we wrocławskim Szpitalu Klinicznym. Z wykształcenia jest także polonistką, obecnie pracuje jako redaktor.

  www.nataliadudkowiak.pl

  Komentarze
  15-05-2018
  Ocena:
  Bardzo ciekawy i wyczerpujący artykuł
  jak przygotować się do porodu

  Jak przygotować się do porodu?

  2023-04-23
  Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
  łyżeczkowanie macicy po porodzie

  Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

  2022-12-14
  Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
  wywoływanie porodu balonikiem

  Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

  2022-10-16
  Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
  Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

  Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

  2022-08-14
  Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
  Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

  Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

  2022-08-06
  Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
  Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

  Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

  2022-08-05
  Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
  noworodek

  36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

  2022-07-03
  O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.