Data modyfikacji:

Od czego zależy ból porodowy?

Autor: Natalia Dudkowiak - Położna

Ból porodowy ma kilka źródeł, w związku z tym jest zupełnie inaczej odczuwany przez każdą kobietę. Natężenie bólu zależy od wielu czynników – jego lokalizacji, progu bólowego danej kobiety, stopnia zaawansowania porodu, wielkości dziecka, a także stanu zdrowia matki i budowy jej miednicy. Wpływ mają także inne czynniki, takie jak przyjmowane pozycje, stres, medykalizacja porodu.

 

od czego zależy ból porodowy?

 

  Źródła bólu porodowego

  Bóle porodowe pochodzą głównie z macicy, której regularne skurcze prowadzą do wstawiania się główki do kanału rodnego oraz rozwierania się szyjki. Mięsień macicy musi wykonać olbrzymią pracę, dlatego ta cześć porodu jest najtrudniejsza, a ból przypomina ból miesiączkowy, tylko że znacznie bardziej nasilony. Jeśli promieniuje na część krzyżową, przypomina rozdzierający i łamiący ból w kościach, przy czym zmiana pozycji nie przynosi ulgi. Nasilenie tego zjawiska często związane jest z napieraniem główki dziecka na kręgosłup. Ból może stać się bardzo mocny i znacznie pogorszyć samopoczucie kobiety radzącej.

   

  Pierwszy poród a próg bólowy

  Każdy człowiek inaczej odczuwa wrażenia bólowe i zmysłowe, co związane jest z odmienną budową układu nerwowego oraz innym poziomem progu bólowego. Dla jednej kobiety to samo napięcie mięśniowe podczas rozwierania szyjki macicy będzie znośne, a dla innej okrutnie bolesne. Stąd biorą się tak zróżnicowane reakcje kobiet na odczuwanie bólu podczas porodu. Ponadto wpływ ma także fakt, czy jest to pierwszy poród danej osoby – najczęściej pierwszy poród jest najbardziej przykry, a także najdłuższy.

  Wpływ warunków anatomicznych

  Niewielkie i delikatne kobiety nie są skazane na bolesny poród i cesarskie cięcie, powodzenie porodu nie zależy de facto od wielkości miednicy, ale od stosunku określonych wymiarów. Przestrzeń wchodu musi zmieścić główkę, która jest największą i najtwardszą częścią ciała dziecka. Może się więc zdarzyć, że normalnej budowy kobieta o szerokich biodrach będzie cierpieć bardziej podczas porodu, bo wielkość wchodu do kanału rodnego będzie na granicy albo płód będzie się cechował dużą główką. Takie sytuacje wpływają na wzmaganie się bólu, ponieważ wydłużają poród, a dziecko mocniej napiera na części kostne.  Na stres i ból oksytocyna

  Na powodzenie i jakość całego przedsięwzięcia wpływają także:

  • stres,
  • zmęczenie,
  • przyjmowanie pozycji,
  • atmosfera,
  • towarzystwo.

  Strach przed porodem zwiększa ilość kortykosteroidów w organizmie matki, które na pewnym poziomie przyspieszają rozwieranie szyjki macicy oraz dojrzewanie układu oddechowego u dziecka i zwiększają poczucie bólu. Jednak ich zbyt wysoki poziom może doprowadzić do zatrzymania się akcji skurczowej i niedotlenienia dziecka. Ciągłe leżenie podczas pierwszego etapu porodu także może zwiększyć ból, ponadto ucisk macicy na duże naczynia krwionośnie może doprowadzić do niedotlenienia matki i dziecka. Kobiety gorzej wspominają także poród, który odbywał się w nieprzyjemnej atmosferze i bez towarzystwa bliskiej osoby. Na szczęście wydzielana oksytocyna sprawia, że każda młoda mama zapomina o charakterze tego bólu.

   

  Zródło : Fotolia by bociek666 all rights reserved


  Autor

  Natalia Dudkowiak - Położna

  Dyplom położnej zdobyła w 2006 roku na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Pracowała na oddziale położniczym, neonatologicznym, patologii ciąży oraz na sali porodowej we wrocławskim Szpitalu Klinicznym. Z wykształcenia jest także polonistką, obecnie pracuje jako redaktor.

  www.nataliadudkowiak.pl

  Komentarze
  15-05-2018
  Ocena:
  Bardzo ciekawy i wyczerpujący artykuł
  noworodek

  36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

  2022-07-03
  O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
  dziecko po porodzie

  Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

  2022-06-28
  W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
  koszula do porodu

  Jaka koszula do porodu?

  2022-03-19
  Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
  torba na poród

  Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

  2022-02-25
  Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
  co kupić na baby shower

  Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

  2022-01-01
  Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
  cesarskie

  Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

  2021-10-17
  Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
  porod

  Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

  2021-09-21
  Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.