Od czego zależy ból porodowy?

Data:

Ból porodowy ma kilka źródeł, w związku z tym jest zupełnie inaczej odczuwany przez każdą kobietę. Natężenie bólu zależy od wielu czynników – jego lokalizacji, progu bólowego danej kobiety, stopnia zaawansowania porodu, wielkości dziecka, a także stanu zdrowia matki i budowy jej miednicy. Wpływ mają także inne czynniki, takie jak przyjmowane pozycje, stres, medykalizacja porodu.

 

od czego zależy ból porodowy?

 

  Źródła bólu porodowego

  Bóle porodowe pochodzą głównie z macicy, której regularne skurcze prowadzą do wstawiania się główki do kanału rodnego oraz rozwierania się szyjki. Mięsień macicy musi wykonać olbrzymią pracę, dlatego ta cześć porodu jest najtrudniejsza, a ból przypomina ból miesiączkowy, tylko że znacznie bardziej nasilony. Jeśli promieniuje na część krzyżową, przypomina rozdzierający i łamiący ból w kościach, przy czym zmiana pozycji nie przynosi ulgi. Nasilenie tego zjawiska często związane jest z napieraniem główki dziecka na kręgosłup. Ból może stać się bardzo mocny i znacznie pogorszyć samopoczucie kobiety radzącej.

   

  Pierwszy poród a próg bólowy

  Każdy człowiek inaczej odczuwa wrażenia bólowe i zmysłowe, co związane jest z odmienną budową układu nerwowego oraz innym poziomem progu bólowego. Dla jednej kobiety to samo napięcie mięśniowe podczas rozwierania szyjki macicy będzie znośne, a dla innej okrutnie bolesne. Stąd biorą się tak zróżnicowane reakcje kobiet na odczuwanie bólu podczas porodu. Ponadto wpływ ma także fakt, czy jest to pierwszy poród danej osoby – najczęściej pierwszy poród jest najbardziej przykry, a także najdłuższy.

  Wpływ warunków anatomicznych

  Niewielkie i delikatne kobiety nie są skazane na bolesny poród i cesarskie cięcie, powodzenie porodu nie zależy de facto od wielkości miednicy, ale od stosunku określonych wymiarów. Przestrzeń wchodu musi zmieścić główkę, która jest największą i najtwardszą częścią ciała dziecka. Może się więc zdarzyć, że normalnej budowy kobieta o szerokich biodrach będzie cierpieć bardziej podczas porodu, bo wielkość wchodu do kanału rodnego będzie na granicy albo płód będzie się cechował dużą główką. Takie sytuacje wpływają na wzmaganie się bólu, ponieważ wydłużają poród, a dziecko mocniej napiera na części kostne.

   

  Na stres i ból oksytocyna

  Na powodzenie i jakość całego przedsięwzięcia wpływają także:

  • stres,
  • zmęczenie,
  • przyjmowanie pozycji,
  • atmosfera,
  • towarzystwo.

  Strach przed porodem zwiększa ilość kortykosteroidów w organizmie matki, które na pewnym poziomie przyspieszają rozwieranie szyjki macicy oraz dojrzewanie układu oddechowego u dziecka i zwiększają poczucie bólu. Jednak ich zbyt wysoki poziom może doprowadzić do zatrzymania się akcji skurczowej i niedotlenienia dziecka. Ciągłe leżenie podczas pierwszego etapu porodu także może zwiększyć ból, ponadto ucisk macicy na duże naczynia krwionośnie może doprowadzić do niedotlenienia matki i dziecka. Kobiety gorzej wspominają także poród, który odbywał się w nieprzyjemnej atmosferze i bez towarzystwa bliskiej osoby. Na szczęście wydzielana oksytocyna sprawia, że każda młoda mama zapomina o charakterze tego bólu.

   

  Zródło : Fotolia by bociek666 all rights reserved

  Polecane artykuły
  Komentarze
  Dodaj komentarz
  15-5-2018
  Ocena:
  Bardzo ciekawy i wyczerpujący artykuł