Data publikacji:

Poród rodzinny - jak sobie radzić

Autor: Marek Pisarczyk

Narodziny dziecka to niewątpliwie wyjątkowe wydarzenie i niezapomniany moment, zwłaszcza dla rodziców. Co zrobić, by nic nie umknęło naszej uwadze i aby udało się stworzyć jak najlepsze warunki zarówno mamie, jak i dziecku? Coraz więcej par decyduje się na poród rodzinny, czyli poród, podczas którego matka przebywa w towarzystwie bliskich, najczęściej partnera.  

 

poród rodzinny w szpitalu

 

Poród we współczesnym szpitalu?

Często to, co niewidzialne, jest o wiele cenniejsze niż rzeczy namacalne. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny dla ciężarnej kobiety jest komfort otoczenia, w jakim się znajduje. Szpitalne łóżko, personel medyczny, węzeł sanitarny - sama myśl o nich niejednokrotnie wywołują u każdego spośród nas niemiłe skojarzenia. A co dopiero sala porodowa niczym z PRL–owskiego ekranu? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnej kobiecie i jej potrzebom, większość szpitali daje możliwość skorzystania z tzw. porodów rodzinnych, czyli sali specjalnie przygotowanej tylko dla jednej rodzącej kobiety.

 

Rodzinna sala porodowa

Co więcej, to kobieta może wybrać, kogo chce mieć przy sobie w tych trudnych, ale zarazem pięknych chwilach narodzin dziecka. Czas w oczekiwaniu na ten moment, w zależności od standardu szpitala, może upłynąć na oglądaniu filmu, ćwiczeniach relaksacyjno-oddechowych, słuchaniu muzyki, masażu czy ćwiczeniach ruchowych. By zmniejszyć napięcie i stres, małżonkowie grają w karty lub inne gry, oglądają zdjęcia z czasów narzeczeństwa i sięgają pamięcią do wydarzeń, gdy to wszystko się zaczęło.


Ból pierwszej fazy porodu może ukoić także okład. Dość powszechne są teraz porody w wodzie. I nic dziwnego, od lat wiadomo, że letnia kąpiel rozluźnia mięśnie i uwalnia stres. Nawet jeśli kobieta decyduje się na tradycyjny poród, może skorzystać z kąpieli w wannie lub pod prysznicem, co na pewno pomoże jej się zrelaksować.

 

Sposobów radzenia sobie ze stresem jest sporo. Najważniejsze, by mieć poczucie wsparcia ze strony najbliższych. Nawet jeśli ostatecznie pozostaną za drzwiami sali porodowej.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Olly All rights reserved


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
Wsparcie jest bardzo potrzebne. To bardzo stresujący moment dla obu stron. Ale później olbrzymia radość :)
na czym polega kangurowanie ojca

Na czym polega kangurowanie ojca?

2023-03-24
Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...