Data publikacji:

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?

porod

Jak wygląda poród w wodzie?

Poród w wodzie to poród naturalny, który odbywa się w wannie lub basenie. Kobiety oceniają go jako dużo bardziej komfortowy i mniej bolesny, dlatego zyskuje coraz więcej zwolenników.

Do wanny można wejść dopiero, gdy rozwarcie szyjki macicy będzie większe niż 5 cm. To ważne, ponieważ w przeciwnym razie akcja porodowa może zostać spowolniona. Woda powinna mieć około 36-37 stopni Celsjusza, a jej temperatura jest stale kontrolowana. Kobieta nie przebywa w wannie cały czas, ale regularnie wychodzi, by zostały przeprowadzone niezbędne badania, a woda wymieniona. Higiena jest niezwykle istotna, żeby uniknąć ryzyka infekcji. II faza porodu również odbywa się w wannie. Dziecko wyjmuje się z wody zaraz po przyjściu na świat i kładzie na brzuchu matki. Rodzenie łożyska odbywa się już na łóżku.

Gdzie jest możliwy poród naturalny w wodzie?

Niestety, zwykle chętnych jest więcej niż miejsc, w których można urodzić w wodzie. By szpital umożliwił taki poród, musi posiadać specjalną wannę oraz udostępnić osobne pomieszczenie i odpowiednio przeszkolony personel. Możliwe jest to zazwyczaj w szpitalach prywatnych, ale niekiedy również w państwowych, choć w tych drugich najczęściej przeprowadza się wyłącznie immersję wodną (umożliwia się zanurzenie w wodzie) w czasie trwania I fazy porodu, natomiast samo wydanie dziecka na świat obywa się poza wanną.

Poród w wodzie – cena

Cena zależy od miejscowości i konkretnej placówki. W przypadku kliniki prywatnej zwykle jest to jedna z opcji, którą można wybrać, a koszt porodu w takim miejscu to kilka tysięcy złotych. W szpitalach państwowych, umożliwiających poród w wodzie, cena kształtuje się w granicach 200-500 złotych.

Poród w wodzie – jak się przygotować?

Przygotowanie do naturalnego porodu w wodzie właściwie nie różni się od przygotowań do bardziej tradycyjnej metody wydania dziecka na świat. Konieczne jest dbanie o swój stan zdrowia, monitorowanie ciśnienia, parametrów krwi oraz stanu płodu. Jedyną różnicą jest konieczność znalezienia odpowiedniego miejsca, w którym taki poród będzie możliwy, a to nie zawsze jest łatwe. Jeśli to się uda, można spokojnie oczekiwać dnia narodzin swojego dziecka.

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Poród w basenie lub wannie możliwy jest wyłącznie, jeśli nie będzie to groziło jakimkolwiek niebezpieczeństwem dla matki i dziecka. Przeciwwskazania do porodu w wodzie to między innymi:

  • gorączka,
  • nieprawidłowa pozycja dziecka,
  • poród przedwczesny (przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży),
  • nieprawidłowy przebieg porodu,
  • choroby serca,
  • nadciśnienie,
  • problemy z łożyskiem lub pępowiną,
  • zapis KTG, budzący podejrzenia,
  • przewidywana waga dziecka powyżej 4 kg,
  • krwawienia,
  • ciąża bliźniacza.

Poród w wodzie - wady i zalety

Urodzenie dziecka w wodzie ma wiele zalet, wśród których można wymienić:

  • mniejsze odczuwanie stresu i bólu,
  • zmniejszenie ryzyka pęknięcia krocza,
  • krótszy czas trwania porodu,
  • wytłumienie bodźców odbieranych przez nowo narodzone dziecko,
  • mniejszy szok dla noworodka po wyjściu z dotychczasowego środowiska.

Mimo wszystko posiada również poród w wodzie wady, których nie można lekceważyć, podejmując decyzję. Chodzi przede wszystkim o utrudniony dostęp do rodzącej oraz niemożność stałego kontrolowania tętna dziecka.

Może się również okazać, że chociaż ciąża przebiegała prawidłowo, komplikacje okołoporodowe uniemożliwią spełnienia marzenia o porodzie w wodzie. W takim przypadku zawsze trzeba pamiętać, że najważniejsze jest zdrowie matki i dziecka oraz jego szczęśliwe przyjście na świat, bez względu na sposób, w jaki to się stało.

Autor: Nina Nadybska