Poród rodzinny – za i przeciw

Data:

Dla wielu kobiet poród to bardzo trudne doświadczenie. Zwłaszcza, że wcześniej miały one okazję nasłuchać się od swoich koleżanek o tym, jak bardzo niemiłe i bolesne jest to wydarzenie. Myśląc o tej chwili, nie należy jednak koncentrować się na jej nieprzyjemnych aspektach. Dobrze przygotowana kobieta, powinna spojrzeć na poród, jak na wstęp do macierzyństwa.

 

poród rodzinny, poród w szpitalu

 

Nie taki poród straszny

Nie ma dwóch takich samych porodów. Każdy jest inny a każda kobieta przeżywa go na swój sposób. Zastanawiając się nad momentem przyjścia dziecka na świat powinnyśmy przede wszystkim włączyć pozytywne myślenie. Jeśli uznamy go za element scalający i umożliwiający nam oraz naszemu partnerowi nawiązanie więzi z tak długo oczekiwanym przez nas maleństwem, ból odsuniemy na drugi plan, a sam moment narodzin stanie się pięknym doświadczeniem. Może nawet najważniejszym wydarzeniem otwierającym drogę do „nowego” życia.

 

Oczywiście pewien poziom stresu zawsze pozostanie. Pamiętajmy również, że dotyczy on nie tylko kobiety. Równie emocjonalnie do narodzin dziecka podchodzi jego przyszły ojciec. Tym bardziej, że wielu mężczyzn, podejmuje się coraz częściej zadania, którym jest towarzyszenie kobiecie w czasie przychodzenia dziecka na świat. W środowisku medycznym takie zdarzenie określa się jako poród rodzinny.

 

 

Poród rodzinny – za i przeciw

Decyzja dotycząca tego typu rozwiązania, powinna być podjęta wspólnie – przez oboje rodziców. Nie można się przy tym kierować modą, naciskami znajomych czy panującym trendem. Powinien to być bardzo przemyślany i w pełni świadomy wybór.

Jakie są plusy porodu rodzinnego? Po pierwsze, kobieta czyli przyszła mama, czuje się o wiele bezpieczniej, gdy wie, że posiada wsparcie, odpowiednio przygotowanego partnera – przyszłego ojca malucha. Ma przy sobie kogoś kogo zna, komu ufa i na kim może polegać, a nie tylko nieznane twarze personelu medycznego.


Po drugie, uczestnictwo ojca w porodzie rodzinnym, daje mężczyźnie okazję do nabrania większej odpowiedzialności za nowonarodzone maleństwo i jego mamę. Niekiedy mówi się nawet o tym, że poród rodzinny pomaga mężczyźnie wejść lepiej przygotowanym do roli ojca. Uczestnictwo przyszłego ojca w czasie porodu rodzinnego, ułatwia też kobiecie przyjmowanie odpowiednich i wygodnych póz oraz zapewnia jej lepszy komfort psychiczny i fizyczny. Zadań, które może wykonywać mężczyzna podczas porodu jest naprawdę wiele: partner może ocierać z potu czoło przyszłej mamy, zachęcać ją do dalszego wysiłku, zwilżać usta wodą, przypominać o oddychaniu czy pomagać przy parciu. O większości z nich mówi się szczegółowo w szkole rodzenia.

 

Jednak mimo ewidentnych zalet nie każdy decyduje się na poród rodzinny. Zdarza się, że zarówno przyszła matka, jak i przyszły ojciec nie czują się komfortowo w takiej sytuacji. Ona nie chce aby partner widział co się z nią dzieje podczas porodu. On nie mógłby znieść jej bólu i cierpienia, i tego, że niewiele może zrobić aby pomóc ukochanej osobie. Zdarza się tak, że poród dla mężczyzny jest bardziej traumatycznym przeżyciem niż dla samej kobiety. Niektóre położne opowiadają anegdoty jak zamiast zajmować się rodzącą musiały cucić jej mdlejącego partnera. Minusem porodów rodzinnych może być zatem sytuacja, kiedy przyszły ojciec nie jest przygotowany do uczestniczenia w porodzie lub kiedy wywarto na nim presję.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu

 

Zdjęcie: Fotolia by © Olly All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
14-5-2018
Ocena:
Ja jestem za. U nas było ok.