Data modyfikacji:

Wpływ telewizji na rozwój dziecka

Autor: Tamara Rosłoń

Obcowanie dzieci z wynalazkami technicznymi takimi jak telewizor, komputer czy telefon komórkowy to obecnie coś zupełnie normalnego. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której dziecko nie ma z nimi żadnego kontaktu. Mają one zarówno plusy, jak i minusy. Jak mądrze korzystać z telewizji i komputera na co dzień?

 

dziecko a telewizja

 

Nie zawsze jednak i nie każdy kontakt z osiągnięciami współczesnej techniki i technologii jest dla naszych dzieci pozytywny. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy dzieci z nimi zaznajamiać. Wszystko zależy od tego w jakiej formie i z jaką częstotliwością nasze dziecko ma kontakt z komputerem, telewizorem czy telefonem komórkowym oraz w jaki sposób je traktuje. Nie bez znaczenia jest tu również podejście samych rodziców do tego typu rozwiązań.

 

Telewizja i komputer a dziecko

O telewizji i komputerze często mówi się, że są to nasze „okna na świat”. Trudno zaprzeczyć tej opinii. Zarówno jeden, jak i drugi wynalazek sprawiają, że mamy wręcz nieograniczony dostęp do informacji z najbardziej oddalonych zakątków świata. Obsługa komputera już w tej chwili staje się umiejętnością wręcz podstawową. Z tego też względu, większość rodziców, stara się zapoznawać swoje dzieci z tymi wynalazkami. W dzisiejszych czasach oprócz miśków, lalek i samochodów to właśnie telewizor i komputer, stały się nieodłącznymi, a niekiedy wręcz podstawowymi, elementami wyposażeniem większości pokoi dziecięcych. Rozwiązanie to jednak nie zawsze pozytywnie wpływa na rozwój naszych pociech.

 

Negatywny wpływ telewizji na rozwój dziecka

Otóż, telewizja (podobnie jak Internet) niewłaściwie dawkowana, może przyczynić się do wielu negatywnych aspektów rozwoju dziecięcego. Po pierwsze, oglądana zbyt często telewizja niszczy zainteresowanie światem realnym. Dzieci wolą spędzać czas wolny o wiele chętniej przed telewizorem, niż bawiąc się na świeżym powietrzu. Często powtarzający się schemat takiej formy spędzania czasu wolnego skutkuje rozleniwienia naszych dzieci i niechęcią do podejmowania przez nie jakiejkolwiek aktywności.


Nieselekcjonowana telewizja może przyczynić się również do znieczulenia dziecka na krzywdę innych, niszczyć wartości, czy negatywnie wpływać na rozwój dziecięcej wyobraźni. Poza tym, telewizja często dostarcza naszym pociechom, niewłaściwych wzorców osobowych. Chodzi tu głównie o programy emanujące przemocą, promujące nieistniejące ideały oraz te, które podają dzieciom wiele gotowych rozwiązań.

 

Mądre oglądanie telewizji

Lekiem na tego typu „telewizyjne zaburzenia”, jest tak zwane mądre oglądanie telewizji. Polega ono przede wszystkim, na wspólnym oglądaniu telewizji z dzieckiem. Poza tym ważne jest aby nauczyć dziecko oglądania konkretnych programów, które wcześniej wspólnie wybierzecie, a nie „oglądania telewizji” jak popadnie. Mądre oglądanie telewizji to zatem wskazywanie dzieciom korzystnych dla nich przekazów i wybieranie dobrych bajek.

 

Ustalcie również ograniczenia czasowe w oglądaniu telewizji i godziny, w jakich można ją oglądać. Ważne by dzieci nie oglądały bajek w trakcie jedzenia, co odsuwa je od tej czynności, czy tuż przed pójściem spać – mogą pojawić się kłopoty z zasypianiem czy snem. I ostatnia istotna kwestia: mądre oglądanie telewizji to także, niewstawianie telewizora do pokoju dziecka.

 

Zdjęcie: Fotolia by ©  All right reserved


Autor

Komentarze
17-04-2017
Ocena:
Kto to napisał ? Śmiech na sali
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.