Data modyfikacji:

Bezpieczny pokój dla dziecka - jak go urządzić?

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

Najważniejszą rzeczą, jaką chcemy zapewnić naszemu dziecku to bezpieczeństwo. O ile maleństwo, które leży w łóżeczku tydzień, miesiąc czy dwa po porodzie, nie jest w stanie zrobić sobie krzywdy, o tyle starsze dziecko chociażby przez przypadek lub naszą nieuwagę może ulec wypadkowi. Maluch, który zaczyna pełzać czy raczkować, chwytać się przedmiotów, aby podciągnąć się do góry i chodzić, może być zagrożony w pokoju, który jest urządzony bez pomysłu. Jak więc stworzyć miejsce dla dziecka, w którym będzie bezpieczne?

 

 

Pamiętaj o funkcjonalności

Pokój dziecka spełnia kilka funkcji jednocześnie. Jest sypialnią, miejscem do zabawy, kącikiem do czytania i garderobą malucha. W związku z wielofunkcyjnością jego urządzenie nie jest łatwe. Dlatego pokój dla dziecka najlepiej podzielić na strefy. Dobrze jest wyraźnie wyznaczyć miejsce do spania, część w której przechowuje się zabawki i ubranka, kąt do zajęć manualnych oraz wolną przestrzeń do zabawy. Czy dziecięcy pokój musi być duży? Niekoniecznie. Ważne, aby był dobrze rozplanowany.

 

Najważniejsze punkty do zrobienia

1. Meble przymocuj do ściany.

Jest to bardzo proste do wykonania, dużo mebli ma zestaw do przymontowania ich do ściany, w pudełku. Dzięki temu, nie będą niebezpieczeństwem dla maluchów, które łapią się i trzymają się ich, kiedy próbują wstawać.

2. Zadbaj o niskie łóżko.

Kiedy rezygnujesz z dziecięcego łóżeczka, zapewnij maluchowi taką wysokość łóżka, która nawet podczas ewentualnego upadku podczas snu, nie będzie zagrożeniem. Ciekawym wyjściem jest tu rozwiązanie znane z metody Montessori, mianowicie spanie dziecka na materacu położonym na podłodze. W Internecie można znaleźć wiele rozwiązań, na przykład na drewniane budki, w którym umieszcza się taki materac. Wygląda to bardzo efektownie, a dodatkowo jest w pełni bezpieczne.

3. Zabezpiecz rogi mebli.

Da się to zrobić w bardzo łatwy sposób - naklejając silikonowe nakładki, które są tanie, niejednokrotnie bardzo ładne, a do tego mają mocny klej i dziecko raczej ich nie odklei. Taki szybki zabieg pomoże zabezpieczyć głowę malucha przed ewentualnymi urazami.

4. Pomyśl o drzwiach.

Bardzo łatwo jest zatrzasnąć drzwi na palcach. Z rozwiązaniem przychodzą wykonane z gąbki blokady w kształcie podkowy. 

 

 

5. Zasłony i firany – powieś wyżej niż sięga dziecko.

Na firanach i zasłonach łatwo się jest zawiesić i huśtać. Niestety dodatkowe obciążenie karnisza może spowodować, że ten po prostu spadnie. Prościej i skuteczniej jest wieszać firany, czy zasłony, do których dziecko nie dosięgnie. A najlepszą możliwością są rolety (materiałowe lub drewniane), które nie zbierają kurzu tak jak firany i nie wywołają alergii.

6. Zakryj kontakty.

Dzieci mogą być bardzo zainteresowane kontaktami. Mogą próbować wkładać do nich palce, kredki czy zabawki. Bardzo prostą metodą będzie kupienie zaślepek i „zamykanie” gniazdek, których nie używamy.

7. W miarę możliwości zabawki, gry, pluszaki, ustawiaj nisko.

Ubrania dziecka nie muszą być w miejscu dla niego dostępnym. Podobnie pieluchy, pielęgnacyjne kosmetyki i tym podobne. Natomiast postaraj się przenieść w niższe partie pokoju wszystko to, co na co dzień jest dziecku najpotrzebniejsze. Gry, zabawki czy książeczki stawiaj na niskich regałach, albo na dolnych półkach. Dziecko nie będzie musiało się podciągać i kombinować, aby sięgnąć to, czego obecnie chce.

8. A co z podłogą?

Czy wybierzesz drewnianą podłogę, panele, dywan czy wykładzinę, to Twój wybór. Pamiętaj jednak o takich zasadach jak to, aby dywan był na antypoślizgowych nakładkach (tak, by biegnące dziecko nie stanęło na dywanie, który w tym momencie się przesunie), wykładzina miała krótkie włosie, które łatwo odkurzyć a podłoga nie była lakierowana i śliska. 

9. Może coś zielonego?

Z roślinami są pewne problemy. Po pierwsze, stoją w doniczkach, które łatwo jest przewrócić, ściągnąć i uderzyć się nimi, lub zrobić duży bałagan. Po drugie, dziecko, bardzo zaciekawione, może próbować jeść roślinę lub ziemię. Po trzecie, są rodzaje roślin, które okazują się trujące. Dlatego lepiej zrezygnować z roślin w pokoju dziecka.

10. No i na koniec... okno.

Choć okna są w domach wysoko i o tym nie trzeba wspominać to trzeba zwrócić uwagę na to, aby pod oknem nie stały meble, po których można się wspiąć. Dodatkowo warto zabezpieczyć framugi przed otwieraniem ich szerzej niż na kilka centymetrów. 

 

Zwróć uwagę na kolory

Wystrój pokoju dla dziecka powinien opierać się na dwóch, trzech kolorach. Dobrze jeśli są to pastelowe, uspokajające barwy, a nie jaskrawe wzory. Urządzając pokój dla malucha nie montuj zbyt wielu źródeł światła. Dziecku wystarczy światło główne i nocna lampka. W pokoju dziecięcym nie powinno też być telewizora. Ważne, aby miejsce, w którym dziecko spędza większość dnia nie było przesycone ostrymi barwami, wzorami, pstrokatymi tapetami i kolorowymi dywanami. Nadmiar bodźców męczy zmysły i niekorzystnie wpływa na kształtujący się układ nerwowy dziecka. Co więcej zbyt duża liczba ‘atrakcji’ może przyczynić się do nadpobudliwości i rozdrażnienia.

 

Na rynku można znaleźć ogrom produktów, sprzętów i gadżetów do wyboru, które mają ułatwiać przygotowanie idealnego miejsca dla malucha. Ważne, abyśmy nie ufali w stu procentach takim rozwiązaniom. Nic nie zapewni lepszego bezpieczeństwa niż czujne oko rodzica, a jeśli maluchowi jednak coś się stanie - uderzy się, czy spadnie - trzeba pamiętać, że jest to pewien etap rozwoju i dojrzewania. Nowe doświadczenie, które dziecko wykorzysta na przyszłość i następnym razem nie zrobi tego samego błędu, który go bolał lub wystraszył. 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Iriana Shiyan All right reserved

Komentarze
23-02-2021
Ocena:
A materac jaki polecacie? Taki żeby był idealny dla nastolatka? Może macie jakąs sprawdzona firmę?
04-04-2018
Ocena:
Co do dekoracji i kolorystyki, to według mnie warto jest postawić na jakieś ciekawe dekoracje w postaci fototapet, albo obrazów oferowanych przez Wallcolors.pl, mają w ofercie sporo rzeczy, które idealnie mogą nadać się do dziecięcego pokoju. ;)
14-10-2016
Ocena:
O tych tkaninach obiciowych słyszałam, na YouTubie można filmiki pooglądać z podpowiedziami w jaki sposób usuwać plamy z nich łatwo. Jeśli tak jest w rzeczywistości to ja bym się chyba nie zastanawiała długo...
18-01-2016
Ocena:
ja dodałabym od siebie (na podstawie sowich doswiadcen), że bardzo ważny jest wybór mebli. oczywiscie ważna jest ocena wizualne mebli, ale mając dzieci alergików - musimy pytać o posiadane ceryfikaty. ja sie glownie kierowałam tym aspektem i na dobre wyszlo to moim dziecio, bo juz nie mają takich objawów alergii. uopieklam dwie pieczenie na jednym ogniu bo wybrałam meble,ktore wizualnie bardzo mi się podobają i sa meble bezpieczne dla dzieci
14-09-2015
Ocena:
Nie zwracaliśmy jakoś specjalnie uwagi na rozkład elementów w pokoju naszego dziecka - najważniejsze dla nas było bezpieczeństwo maluszka i bardziej myśleliśmy o zakryciu elementów takich jak gniazdka/włączniki. Kontakt i dzieci to wyjątkowo niebezpieczne połączenie więc zdecydowaliśmy się na markę Ospel i mamy pewność, że dziecku nic się nie stanie.
14-07-2015
Ocena:
Popularnym i skutecznych sposobów sprawienia aby pokój dziecięcy był bezpieczny jest wyłożenie części podłogi puzzlami piankowymi dla dzieci. Chronią one z powodzeniem dzieci przed siniakami, odgradzają od zimnej podłogi. Ważne przy wyborze, żeby puzzle piankowe nie tworzyły dodatkowego zagrożenia same w sobie - żeby były wolne od szkodliwej chemii jak formamid.
wigilijne przesądy

Wigilijne przesądy – skąd się wzięły i jakie mają znaczenie?

2024-12-18
Wigilia Bożego Narodzenia to czas pełen tradycji i symboliki, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wśród nich szczególne miejsce zajmują przesądy wigilijne, mające na celu zapewnienie pomyślności, zdrowia i szczęścia w nadchodzącym roku. Skąd się wzięły te wierzenia i jakie kryją w sobie znaczenie?
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.