Poród jest ogromnym wysiłkiem zarówno dla mamy jak i rodzącego się dziecka. Sposób w jaki przychodzi na świat nie pozostaje bez wpływu na jego dalsze życie. Stres towarzyszący kobiecie podczas porodu mobilizuje ją do szybszego urodzenia maleństwa i uwolnienia od bólu. A jak jest z dzieckiem? W jaki sposób poród wpływa na jego życie?
Współcześnie o porodzie wiadomo bardzo dużo, jednak pewnych sytuacji z góry nie możemy przewidzieć. Nie wiemy jaki będzie jego przebieg ani nie jesteśmy w stanie go w 100% zaplanować. Aczkolwiek rodzice i personel medyczny mogą przy porodzie wpłynąć na dalszy rozwój dziecka oraz jego przyszłe dorosłe życie. Jak to możliwe? Otóż już przygotowując się do porodu oraz ustalając jego szczegóły należy przede wszystkim pamiętać o tym, że jest to mistyczne, niepowtarzalne wydarzenie dla dziecka i rodziców. W chwili narodzin dziecko ze znajomego i przyjaznego świata, przechodzi w świat kompletnie mu obcy. Pojawia się lęk, ból i strach przed otoczeniem. Dlatego sprawny poród, jak najszybsze oddanie dziecka matce sprawi, że nieznane nie przerazi, a dziecko poczuje się bezpiecznie.
Jest sporo badań, które potwierdzają, że poród wpływa pozytywnie lub negatywnie na pewne aspekty życia dziecka. Bardzo ważne jest czy urodziło się w sposób naturalny czy przez cesarskie cięcie, czy przebywało z mamą po urodzeniu czy też nie. Poród jest emocjonującym przeżyciem nie tylko dla mamy, ale także dziecka. Kiedy poród odbywa się naturalnie, maleństwo rodzi się w komfortowych warunkach, bez pośpiechu – jest szansa, że w przyszłości będzie pewniejsze siebie i spokojniejsze. Zaś jeśli poród przebiega w nerwach, niepokoju, kończy się cesarskim cięciem - może sprawić, że dziecko będzie zamknięte w sobie i bardziej skłonne do chorowania i agresji. Natomiast dzieci urodzone przez zaplanowane cięcie cesarskie mogą być bardziej leniwe, krzykliwe, ale za to szybciej podejmujące decyzje.
Charakter dziecka i jego usposobienie kształtuje się już w trakcie narodzin. Uważa się, że dziecko urodzone w sposób naturalny jest łagodniejsze, lepiej śpi, szybciej rośnie i mniej choruje – dzięki temu, że poród odbywał się spokojnie i dziecko miało wcześniejszy kontakt z matką. W dorosłym życiu wykazują się cierpliwością, opanowaniem, pracowitością, ale za to wolniej podejmują decyzje i nie potrafią zaryzykować. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej nerwowe, płaczliwe i chorowite. W późniejszym okresie gorzej radzą sobie z codziennością, ciężej im się skoncentrować. Mają też większe skłonności do otyłości czy nałogów – to przez podawanie leków lub znieczulenia matce w czasie porodu. Również maleństwo po cięciu cesarskich od narodzin jest bardziej wrażliwe na dotyk, światło, emocje. Agresja i impulsywność pojawia się u osób, które wyciągane były z łona matki w sposób kleszczowy lub „na siłę”. W późniejszym okresie nabierają jednak dystansu do rzeczywistości, lubią ryzyko i szybki tryb życia. Mniej się stresują, są towarzyskie i bardziej komunikatywne.
Czy poród rzeczywiście może nas kształtować na całe życie i sprawić, że będziemy bardziej mądrzy czy skłonni do używek? Nie do końca mamy na wpływ, więc rodzice nie powinni się tym zadręczać. Jednak warto poobserwować swoje dzieci, czy cechy charakteru pasują do sposobu ich urodzenia.
Zdjęcie: Pixabay.com
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.