Data modyfikacji:

Jak poród wpływa na dziecko?

Autor: Magdalena Szewczyk

Poród jest ogromnym wysiłkiem zarówno dla mamy jak i rodzącego się dziecka. Sposób w jaki przychodzi na świat nie pozostaje bez wpływu na jego dalsze życie. Stres towarzyszący kobiecie podczas porodu mobilizuje ją do szybszego urodzenia maleństwa i uwolnienia od bólu. A jak jest z dzieckiem? W jaki sposób poród wpływa na jego życie?

 

Jak poród wpływa na dziecko

 

Próba zaplanowania porodu

Współcześnie o porodzie wiadomo bardzo dużo, jednak pewnych sytuacji z góry nie możemy przewidzieć. Nie wiemy jaki będzie jego przebieg ani nie jesteśmy w stanie go w 100% zaplanować. Aczkolwiek rodzice i personel medyczny mogą przy porodzie wpłynąć na dalszy rozwój dziecka oraz jego przyszłe dorosłe życie. Jak to możliwe? Otóż już przygotowując się do porodu oraz ustalając jego szczegóły należy przede wszystkim pamiętać o tym, że jest to mistyczne, niepowtarzalne wydarzenie dla dziecka i rodziców. W chwili narodzin dziecko ze znajomego i przyjaznego świata, przechodzi w świat kompletnie mu obcy. Pojawia się lęk, ból i strach przed otoczeniem. Dlatego sprawny poród, jak najszybsze oddanie dziecka matce sprawi, że nieznane nie przerazi, a dziecko poczuje się bezpiecznie. 

 

Istotny jest sposób urodzenia dziecka

Jest sporo badań, które potwierdzają, że poród wpływa pozytywnie lub negatywnie na pewne aspekty życia dziecka. Bardzo ważne jest czy urodziło się w sposób naturalny czy przez cesarskie cięcie, czy przebywało z mamą po urodzeniu czy też nie. Poród jest emocjonującym przeżyciem nie tylko dla mamy, ale także dziecka. Kiedy poród odbywa się naturalnie, maleństwo rodzi się w komfortowych warunkach, bez pośpiechu – jest szansa, że w przyszłości będzie pewniejsze siebie i spokojniejsze. Zaś jeśli poród przebiega w nerwach, niepokoju, kończy się cesarskim cięciem - może sprawić, że dziecko będzie zamknięte w sobie i bardziej skłonne do chorowania i agresji. Natomiast dzieci urodzone przez zaplanowane cięcie cesarskie mogą być bardziej leniwe, krzykliwe, ale za to szybciej podejmujące decyzje.

Cechy charakteru nabyte w czasie porodu

Charakter dziecka i jego usposobienie kształtuje się już w trakcie narodzin. Uważa się, że dziecko urodzone w sposób naturalny jest łagodniejsze, lepiej śpi, szybciej rośnie i mniej choruje – dzięki temu, że poród odbywał się spokojnie i dziecko miało wcześniejszy kontakt z matką. W dorosłym życiu wykazują się cierpliwością, opanowaniem, pracowitością, ale za to wolniej podejmują decyzje i nie potrafią zaryzykować. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej nerwowe, płaczliwe i chorowite. W późniejszym okresie gorzej radzą sobie z codziennością, ciężej im się skoncentrować. Mają też większe skłonności do otyłości czy nałogów – to przez podawanie leków lub znieczulenia matce w czasie porodu. Również maleństwo po cięciu cesarskich od narodzin jest bardziej wrażliwe na dotyk, światło, emocje. Agresja i impulsywność pojawia się u osób, które wyciągane były z łona matki w sposób kleszczowy lub „na siłę”. W późniejszym okresie nabierają jednak dystansu do rzeczywistości, lubią ryzyko i szybki tryb życia. Mniej się stresują, są towarzyskie i bardziej komunikatywne.

 

Czy poród rzeczywiście może nas kształtować na całe życie i sprawić, że będziemy bardziej mądrzy czy skłonni do używek? Nie do końca mamy na wpływ, więc rodzice nie powinni się tym zadręczać. Jednak warto poobserwować swoje dzieci, czy cechy charakteru pasują do sposobu ich urodzenia. 

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
14-04-2016
Ocena:
wszystko na odwrót jest...niz napisane.
13-04-2016
Ocena:
Moja corka wczesniak z naglej cc...sprytniejsza niz inne dzieci.Nie widze powodu zeby byla gorsza bo z cc.Charakter ksztaltuje sie w lonie matki predzej;)a porod wybiera sie dla zdrowia i zycia dziecka oraz matki.
13-04-2016
Ocena:
Mam dwie córki urodzone naturalnie i obie to straszne nerwusy. Starsza 8 lat ma na wszystko czas, jest strasznie powolna w szkole i kiedy ma odrabiać lekcje. Młodsza ma 4 miesiące zaczęła już chwytać przedmioty i jak jej się nie udaje to straszne się denerwuje. Więc z tym spokojem to się u mnie nie sprawdziło.
13-04-2016
Ocena:
moim zdaniem to nie do konca prawda..u mnie sie to wogole nie zgadza..jedno urodzilam przez cc z naglej koniecznosci drugie naturalnie..i corka z cc ma juz 6 lat jest odwazna, bardzo latwo nawiazuje nowe znajomosci jest odwazna i bardzo wylewna..syn za maly jest by oceniac ale pomimo ze urodzil sie droga naturalna w nocy na poczatku spal okropnie ..co godz pobudka i to 3 miesiace..potem duzo lepiej nie bylo..majac pol roku juz mial 1antybiotyk..wiec raczej to pomylka co jest w tym artykule
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?