Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej?

Data:

Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. To ona dzielnie nosiła nas „pod sercem”, urodziła, karmiła, dbała o nas i wychowywała. To mama śpiewała nam kołysanki, tuliła, gdy nie mogliśmy zasnąć i pocieszała, gdy rozbiliśmy kolano. Już za parę dni 26 maja, czyli Dzień Matki. Czy wiesz, że nie jest to nowe święto, a swoje korzenie ma jeszcze w starożytności? Prześledźmy zatem historię Dnia Matki, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień. 

 

Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

 

Dzień Matki dawniej

Tak jak wiele innych tradycji, Dzień Mamy wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych. W starożytnym Egipcie czczono boginię Izydę, matkę Horusa, która stanowiła ucieleśnienie doskonałej matki i żony. Egipcjanie darzyli matki niezwykłym szacunkiem, a ich zdanie miało znaczenie nawet w sądzie. W starożytnej Grecji celebrowano święto Matki Natury, podczas którego składano hołd matce wszechświata oraz wszystkich bóstw - bogini Rei (żonie Kronosa). Także Rzymianie obchodzili podobne święto, oddając cześć bogini Cybele. Ich uroczystości trwały 3 dni, a nazywano je Hilariami (Święto Radości). 

Następnie zwyczaj ten zanikł, aby powrócić do łask już w czasach nowożytnych, a dokładniej w XVI wieku. Zaczęło się od Anglików i Szkotów, którzy wskrzesili obchody Dnia Matki, świętując w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Nazywali to „Mothering Sudany”, czyli taka „niedziela u mamy”. Dzień ten był wolny od pracy. Dbano, aby każdy mógł spędzić go ze swoją rodzicielką. Specjalnie z tej okazji przygotowywano „matczyne ciasta”. Dzieci składały matkom życzenia, obdarowywały je kwiatami, słodyczami i drobnymi upominkami, a w zamian otrzymywały od nich błogosławieństwo.

Pod koniec XIX wieku zwyczaj ten ponownie uległ zapomnieniu, a niezwykłą matczyną rolę doceniono ponownie dopiero po II wojnie światowej.  W czasach, gdy wojna spustoszyła Europę, kobiety rodzące dzieci stały się prawdziwym dobrem narodowym.

 

Dzień Matki współcześnie

Obecnie, Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. Polski Dzień Matki przypada na 26 maja, a zaczęto go obchodzić jeszcze w 1914 roku. Pierwsze doniesienia wskazują Kraków jako pierwsze miejsce, gdzie świętowano tę uroczystość.  

Dzień ten nie jest w naszym kraju świętem narodowym (w przeciwieństwie choćby do Stanów Zjednoczonych), a więc nie jest wolny od pracy. Każdy z nas obchodzi go inaczej, ale zazwyczaj mamy obdarowywane są kwiatami, laurkami, słodkościami, czy drobnymi upominkami. A jak to jest na świecie?

 

 

Dzień Matki – kiedy i jak obchodzi się go na świecie?

26 maja to data zarezerwowana dla Polski. W innych państwach Dzień Matki obchodzi się w innym terminie, ale w zdecydowanej większości przypadków, ma to miejsce na wiosnę lub latem.

Tajlandia

Przygotowania zaczynają się już na kilka tygodni przed właściwym świętem. Domy dekoruje się kwiatami i światełkami, wywiesza się flagi. Obecnie, obchody przypadają w dnu urodzin Królowej Sirikit (dawniej był to 15 kwietnia). Odbywa się wówczas wielka procesja pod pałac królewski. Symbolicznie, mamy obdarowywane są kwiatami jaśminu. 

Francja

Tu święto przypada na ostatnią niedzielę maja, choć jeśli wypada ona w Zesłanie Ducha Świętego, jest to pierwsza niedziela czerwca. Mamom daje się czekoladki, wino, sery, a zamiast kwiatów samodzielnie upieczone ciasto.

Kanada

Kanadyjczycy świętują Dzień Matki w drugą niedzielę maja. A robią to niezwykle hucznie. Spokojnie można powiedzieć, że po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy, jest to najważniejsze święto.

RPA

Podobnie, jak w Kandzie, świętuje się w drugą niedzielę maja. Ciekawostką jest, że zarówno małe, jaki duże dzieci zakładają wtedy czerwone i różowe ubrania. Inaczej jest w przypadkach, gdy mamy nie ma już wśród świętujących – wtedy ubierają się na biało.

Włochy

We Włoszech (również 2 niedziela maja), w dniu święta mam, dzieci pieką swoim rodzicielkom ciasteczka w kształcie serc. Młodsze, oczywiście, z pomocą dorosłych. 

Rosja

Dla odmiany, Rosjanie oddają cześć matkom w ostatnią niedzielę listopada. Święto jest traktowane jako wydarzenie narodowe – władze państwowe często organizują wtedy festyny i koncerty.

Serbia

W Serbii Dzień Matki wchodzi w skład trzydniowego, grudniowego święta rodziny (pierwszego dnia obchodzi się dzień dziecka, drugiego – matki, a trzeciego – dzień ojca). Drugiego dnia, dzieci urządzają swoim mamom „łóżkowe więzienie” lub „związują” je, a wolność zwracają dopiero w zamian za okup w postaci słodyczy lub drobnych upominków. 

 

Nie ważne jak, nie ważne gdzie, ważne, by o mamach nie zapominać. Nawet bez względu na datę, staraj się pamiętać, jak wiele zawdzięczasz swojej mamie i okazywać jej swoją wdzięczność, nie tylko raz w roku. W oczach swoich mam nigdy nie przestajemy być dziećmi, a i one dla nas zawsze pozostaną wyjątkowymi, cudownymi osobami. 

 

Zdjęcia: Fotolia 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
24-5-2017
Ocena:
Kto chodzi po wodzie .nie czuje dotyku fal,tylko miłość drugiego