Data modyfikacji:

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej?

Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. To ona dzielnie nosiła nas „pod sercem”, urodziła, karmiła, dbała o nas i wychowywała. To mama śpiewała nam kołysanki, tuliła, gdy nie mogliśmy zasnąć i pocieszała, gdy rozbiliśmy kolano. Już za parę dni 26 maja, czyli Dzień Matki. Czy wiesz, że nie jest to nowe święto, a swoje korzenie ma jeszcze w starożytności? Prześledźmy zatem historię Dnia Matki, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień. 

 

Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

 

Dzień Matki dawniej

Tak jak wiele innych tradycji, Dzień Mamy wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych. W starożytnym Egipcie czczono boginię Izydę, matkę Horusa, która stanowiła ucieleśnienie doskonałej matki i żony. Egipcjanie darzyli matki niezwykłym szacunkiem, a ich zdanie miało znaczenie nawet w sądzie. W starożytnej Grecji celebrowano święto Matki Natury, podczas którego składano hołd matce wszechświata oraz wszystkich bóstw - bogini Rei (żonie Kronosa). Także Rzymianie obchodzili podobne święto, oddając cześć bogini Cybele. Ich uroczystości trwały 3 dni, a nazywano je Hilariami (Święto Radości). 

Następnie zwyczaj ten zanikł, aby powrócić do łask już w czasach nowożytnych, a dokładniej w XVI wieku. Zaczęło się od Anglików i Szkotów, którzy wskrzesili obchody Dnia Matki, świętując w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Nazywali to „Mothering Sudany”, czyli taka „niedziela u mamy”. Dzień ten był wolny od pracy. Dbano, aby każdy mógł spędzić go ze swoją rodzicielką. Specjalnie z tej okazji przygotowywano „matczyne ciasta”. Dzieci składały matkom życzenia, obdarowywały je kwiatami, słodyczami i drobnymi upominkami, a w zamian otrzymywały od nich błogosławieństwo.

Pod koniec XIX wieku zwyczaj ten ponownie uległ zapomnieniu, a niezwykłą matczyną rolę doceniono ponownie dopiero po II wojnie światowej.  W czasach, gdy wojna spustoszyła Europę, kobiety rodzące dzieci stały się prawdziwym dobrem narodowym.

 

Dzień Matki współcześnie

Obecnie, Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. Polski Dzień Matki przypada na 26 maja, a zaczęto go obchodzić jeszcze w 1914 roku. Pierwsze doniesienia wskazują Kraków jako pierwsze miejsce, gdzie świętowano tę uroczystość.  

Dzień ten nie jest w naszym kraju świętem narodowym (w przeciwieństwie choćby do Stanów Zjednoczonych), a więc nie jest wolny od pracy. Każdy z nas obchodzi go inaczej, ale zazwyczaj mamy obdarowywane są kwiatami, laurkami, słodkościami, czy drobnymi upominkami. A jak to jest na świecie?

 

 


Dzień Matki – kiedy i jak obchodzi się go na świecie?

26 maja to data zarezerwowana dla Polski. W innych państwach Dzień Matki obchodzi się w innym terminie, ale w zdecydowanej większości przypadków, ma to miejsce na wiosnę lub latem.

Tajlandia

Przygotowania zaczynają się już na kilka tygodni przed właściwym świętem. Domy dekoruje się kwiatami i światełkami, wywiesza się flagi. Obecnie, obchody przypadają w dnu urodzin Królowej Sirikit (dawniej był to 15 kwietnia). Odbywa się wówczas wielka procesja pod pałac królewski. Symbolicznie, mamy obdarowywane są kwiatami jaśminu. 

Francja

Tu święto przypada na ostatnią niedzielę maja, choć jeśli wypada ona w Zesłanie Ducha Świętego, jest to pierwsza niedziela czerwca. Mamom daje się czekoladki, wino, sery, a zamiast kwiatów samodzielnie upieczone ciasto.

Kanada

Kanadyjczycy świętują Dzień Matki w drugą niedzielę maja. A robią to niezwykle hucznie. Spokojnie można powiedzieć, że po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy, jest to najważniejsze święto.

RPA

Podobnie, jak w Kandzie, świętuje się w drugą niedzielę maja. Ciekawostką jest, że zarówno małe, jaki duże dzieci zakładają wtedy czerwone i różowe ubrania. Inaczej jest w przypadkach, gdy mamy nie ma już wśród świętujących – wtedy ubierają się na biało.

Włochy

We Włoszech (również 2 niedziela maja), w dniu święta mam, dzieci pieką swoim rodzicielkom ciasteczka w kształcie serc. Młodsze, oczywiście, z pomocą dorosłych. 

Rosja

Dla odmiany, Rosjanie oddają cześć matkom w ostatnią niedzielę listopada. Święto jest traktowane jako wydarzenie narodowe – władze państwowe często organizują wtedy festyny i koncerty.

Serbia

W Serbii Dzień Matki wchodzi w skład trzydniowego, grudniowego święta rodziny (pierwszego dnia obchodzi się dzień dziecka, drugiego – matki, a trzeciego – dzień ojca). Drugiego dnia, dzieci urządzają swoim mamom „łóżkowe więzienie” lub „związują” je, a wolność zwracają dopiero w zamian za okup w postaci słodyczy lub drobnych upominków. 

 

Nie ważne jak, nie ważne gdzie, ważne, by o mamach nie zapominać. Nawet bez względu na datę, staraj się pamiętać, jak wiele zawdzięczasz swojej mamie i okazywać jej swoją wdzięczność, nie tylko raz w roku. W oczach swoich mam nigdy nie przestajemy być dziećmi, a i one dla nas zawsze pozostaną wyjątkowymi, cudownymi osobami. 

 

Zdjęcia: Fotolia 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
24-05-2017
Ocena:
Kto chodzi po wodzie .nie czuje dotyku fal,tylko miłość drugiego
postanowienia noworoczne

Jak spełniać noworoczne postanowienia?

2025-01-03
Nowy rok to czas, kiedy z nadzieją patrzymy w przyszłość i tworzymy listy rzeczy, które chcielibyśmy zmienić. „Nowy rok, nowa ja” brzmi kusząco, ale jak sprawić, by noworoczne postanowienia stały się czymś więcej niż chwilowym zrywem? W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie planować i realizować swoje cele na nadchodzący rok.
przesądy sylwestrowe

Sylwestrowe zwyczaje i przesądy, które warto poznać!

2024-12-30
Sylwester to nie tylko czas hucznej zabawy, ale także bogata tradycja pełna zwyczajów i przesądów, które mają zapewnić szczęście, zdrowie i pomyślność w nadchodzącym roku. Czy warto w nie wierzyć? Zdecydowanie tak, jeśli tylko mogą dodać magii tej wyjątkowej nocy. Sprawdź, jakie zwyczaje sylwestrowe warto znać i jakie przesądy na Sylwestra są wciąż żywe!
wigilijne przesądy

Wigilijne przesądy – skąd się wzięły i jakie mają znaczenie?

2024-12-18
Wigilia Bożego Narodzenia to czas pełen tradycji i symboliki, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wśród nich szczególne miejsce zajmują przesądy wigilijne, mające na celu zapewnienie pomyślności, zdrowia i szczęścia w nadchodzącym roku. Skąd się wzięły te wierzenia i jakie kryją w sobie znaczenie?
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.