Data publikacji:

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele. 

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

Basen dla dzieci do ogrodu – rodzaje 

Pod pojęciem „basen dla dzieci do ogrodu” mogą kryć się przeróżne produkty – niektóre przeznaczone są dla malutkich dzieci, inne dla starszaków, w jeszcze innych zmieści się cała rodzina. Oto krótka charakterystyka poszczególnych typów. 

Basen do ogrodu dla dzieci najmłodszych, czyli basen dmuchany

Jeśli interesuje cię basen dla maluchów, rozważ zakup modelu dmuchanego. Taki produkt kosztuje niewiele, jest bardzo atrakcyjny dla maluszka z powodu obfitości wzorów i kolorów, a do tego, z uwagi na niewielką średnicą i małą wysokość, jest bezpieczny. Na uwagę zasługuje również fakt, że baseny dmuchane łatwo można rozłożyć i szybko nadmuchać. Są to też produkty niedrogie.  

Oczywiście dmuchany basen dla dzieci do ogrodu ma też swoje wady. Przede wszystkim jest to produkt nietrwały – bardzo łatwo się przebija, przez co rzadko służy dłużej niż jeden sezon. Tego typu basenik, zakupiony dla starszych dzieci, z pewnością nie będzie dla nich wystarczająco atrakcyjny. 

Basen do ogrodu dla dzieci – typ rozporowy

Jeśli interesuje cię basen dla nieco starszych dzieci (w późnym wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym i szkolnym), sprawdzić może się model rozporowy. To basen, któremu kształt nadaje woda, wywierając ciśnienie hydrostatyczne. Taki model może być już znacznie głębszy i znacznie szerszy niż basenik dmuchany, dlatego nadaje się nawet dla całej rodziny. 

Wybierając tego typu basen dla dzieci do ogrodu, zwróć uwagę na to, czy ma on w zestawie wygodną drabinkę oraz czy przy brzegu basenu znajduje się kołnierz. 

Wadą basenu rozporowego jest dość długi czas jego rozkładania oraz konieczność odczekania nawet jednego dnia, zanim znajdująca się w nim woda nagrzeje się od słońca. 

Basen dla dzieci duży, czyli typ stelażowy

Basen stelażowy jest największy, najsolidniejszy i najbardziej odporny na zniszczenia. To sporych rozmiarów konstrukcja, w której ulgę znajdą w upalny dzień nie tylko starsze dzieci, ale także dorośli. Basen może służyć nawet przez kilkanaście lat. 

Oczywiście tego typu basen w ogrodzie ma też swoje wady. Przede wszystkim musi on mieć pompę filtrującą i kilka akcesoriów. Zajmuje sporo miejsca i niszczy trawę (oczywiście jeśli został na niej postawiony). Bardzo długo się go rozkłada (nawet kilka godzin) i – co bywa największą przeszkodą – kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Uwaga! Kupując basen stelażowy, upewnij się, czy w zestawie znajduje się specjalny pokrowiec, który będzie chronił wodę przed dostawaniem się do niej liści i wielu innych zanieczyszczeń. 

Basen do ogrodu dla dzieci – który jest najtrwalszy?

Jak już wiesz, zdecydowanie najtrwalszym basenem ze wszystkich wymienionych jest model stelażowy – może on służyć rodzinie nawet kilkanaście lat. Jego wadą jest wysoka cena, ale w przeliczeniu na lata użytkowania koszt nie jest szokująco wysoki. 

Jeżeli tak drogi basen do ogrodu dla dzieci nie wchodzi w grę, rozważ zakup basenu rozporowego. On też ma sporo zalet, a można go kupić już za nawet kilkaset złotych. 

Basen dla dzieci – duży czy mały? Jaki rozmiar wybrać?

Jedno z pytań, które bardzo często zadają sobie rodzice planujący kupić basen dla dzieci do ogrodu, dotyczy jego rozmiaru. Jaki będzie idealny dla maluszka, a jaki dla całej rodziny?

Basen dmuchany, czyli basen dla maluchów, nie powinien być zbyt duży. Optymalna wysokość dla dzieci w wieku do trzech lat to około 50-70 cm, szerokość lub średnica zależą już jedynie od upodobań rodziców. Należy pamiętać, że do takiego basenu należy wlewać tylko tyle wody, aby przykryła ona majteczki kąpielowe siedzącego dziecka. 

W przypadku basenów rozporowych i stelażowych wybór jest bardzo duży. Najmniejsze konstrukcje tego typu mają wymiary około 240 cm x 80 cm (średnica x wysokość), największe mają nawet 6-metrową średnicę. W tych ostatnich bez najmniejszego problemu zmieści się kilkoro dorosłych. 

Basen w ogrodzie – jak o niego dbać?

Sam zakup basenu, zwłaszcza dużego, to nie wszystko. Aby długo służył, należy o niego odpowiednio dbać, czyli:
  • trzeba regularnie oczyszczać basen z liści oraz innych zanieczyszczeń,
  • wodę w dużych basenach należy czyścić przy pomocy chloru,
  • warto zainwestować w specjalny filtr,
  • w okresie, w którym basen nie jest używany, powinien być przykryty plandeką,
  • jeżeli tylko w basenie pojawi się kamień, rdza lub grzyb, należy natychmiast usunąć je przy pomocy specjalistycznych środków. 
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji basenu istnieje bardzo duża szansa, że będzie on służył naprawdę długo – nawet kilkanaście sezonów. 

Basen dla maluchów, basen dla starszaków – zasady bezpieczeństwa

Basen w ogrodzie to źródło wspaniałej rozrywki, ale również potencjalne zagrożenie. Dlatego bardzo ważne, aby pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Dziecko nigdy nie może kąpać się w basenie bez nadzoru. Dotyczy to nie tylko malutkich dzieci, ale także starszaków, kąpiących się w basenach stelażowych lub rozporowych. 

Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Przede wszystkim należy zabezpieczyć basen tak, aby dziecko nie mogło wejść do niego w dowolnej chwili, pod nieobecność dorosłych. 

Zdjęcie: TrendsetterImages / Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.