Data modyfikacji:

Raczkowanie a rozwój niemowlaka

Autor: Klaudia Kierzkowska

Większość młodych mam z niecierpliwością czeka na moment, w którym ich mała pociecha zacznie raczkować. Dzieci zaczynają chodzić na czworakach  najczęściej miedzy 7 a 10 miesiącem życia. Jednak jest to sprawa indywidualna, dlatego nie wolno niczego przyspieszać i do niczego dziecka zmuszać. Jeśli Twoje niemowlę nie raczkuje, nie przejmuj się i nie panikuj. Zgodnie ze statystykami około 10% dzieci nie chodzi na czworakach i nie ma w tym absolutnie nic złego.

 

raczkowanie, raczkowanie dziecka, nauka chodzenia

 

Raczkowanie niesie jednak za sobą szereg korzyści i bardzo dobrze wpływa na rozwój malucha.

 

Dlaczego raczkowanie jest tak istotne? Jak raczkowanie wpływa na rozwój dziecka?

  • Raczkowanie przede wszystkim  pomaga dziecku ćwiczyć mięśnie równowagi, jak również uczy balansowania własnym ciałem.
  • Niemowlę, które chodzi na czworakach uczy się orientacji w przestrzeni, poznaje nową perspektywę, a także poznaje odległości miedzy poszczególnymi przedmiotami.
  • Umiejętność raczkowania wytwarza się w mózgu w wyniku połączenia między lewą a prawą półkulą, a ich harmonijna współpraca odpowiada za logiczne myślenie, jak również pomaga w  nauce czytania i pisania.
  • Raczkowanie pomaga ustawić odpowiednio panewki biodrowe jak i stopy, a tym samym kształtuje poprawną postawę.
  • Chodzenie na czworakach to wspaniałe ćwiczenie mięśni bioder, barków, brzucha oraz szyi i nadgarstków. Dlatego nie należy brać dziecka za rączki i od razu uczyć chodzić, lepiej aby maluszek najpierw poraczkował, a tym samym poćwiczył swoje mięśnie.
  • „Postępy w rozwoju ruchowym poszerzają zakres odbieranych wrażeń oraz wzbogacają życie uczuciowe malucha oraz jego rozwój emocjonalny. To wszystko wpływa na rozwój spoidła wielkiego mózgu, zwanego ciałem modzelowatym, kierującym procesami zarówno mowy jak i wyrażania emocji oraz procesów uczenia się” – mówi dr Anna Czajka – Bełz, neurolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

 

 

Jakie zalety płyną z raczkowania?

Samodzielne raczkowanie dziecka, z jego woli i ochoty przynosi same korzyści. Największe plusy raczkowania to przede wszystkim:

  • wzmocnienie mięśni,
  • nauka koordynowania wielu bodźców jednocześnie
  • umiejętność utrzymywania równowagi,
  • poprawa sprawności ruchowej,
  • kształtowanie właściwie układu kostnoszkieletowego,
  • nauka poruszania się w przestrzeni, ocena odległości,
  • umiejętność przemieszczania pozwalająca na poznanie nowych miejsc i przedmiotów, co wspomaga rozwój intelektualny,
  • kształtowanie prawidłowego napięcia mięśni,
  • wspomaganie rozwoju widzenia (blisko – daleko),
  • koordynacja całego ciała,
  • stymulacja rozwoju mowy.

 

 


Z jakich etapów składa się raczkowanie?

Raczkowanie możemy podzielić na trzy podstawowe etapy. Dziecko zanim zacznie chodzić na czworakach, musi wykonać szereg ćwiczeń, które pomogą mu się do tego przygotować.
  • Pierwszym etapem jest tak zwana huśtawka, która mniej więcej przypomina robienie pompek. Niemowlę, podpiera się na rączkach i raz podnosi, a raz opuszcza pupę.
  • Drugim etapem jest pełzanie. Bobas odpycha się nóżkami, rączkami i przesuwa się do przodu lub do tyłu. Tak, to zupełnie normalne, że dziecko pełza do tyłu.
  • Ostatnim, końcowym etapem jest tak długo wyczekiwane przez rodziców raczkowanie.
 

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Pamiętajcie, dziecka nie wolno do niczego zmuszać, jednak jeśli widzicie, że bobas  powoli zaczyna wykonywać pewne ruchy w kierunku raczkowania, możecie go do tego jeszcze bardziej zachęcić. Dobrym pomysłem jest ułożenie ulubionych zabawek Waszego maluszka, w pewnej odległości od niego. Coś ciekawego i interesującego to najlepsza motywacja.
Możecie także pokazać maluszkowi jak się raczkuje. Dziecko  zapewne  będzie próbowało naśladować Wasze ruchy. A przy okazji będzie to na wspaniale spędzony razem czas.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!