Data modyfikacji:

Jak widzi noworodek, czyli o stymulacji wzrokowej najmłodszych

Autor: Katarzyna Moryc

U sporej części z nas panuje błędne przekonanie, że niemowlęta powinny być otoczone pięknymi i kolorowymi przedmiotami. Delikatne pastele, a może wręcz przeciwnie wszystkie kolory tęczy? Przecież to jest takie piękne! Zapominamy jednak o tym, że nie zawsze to, co podoba się rodzicom, będzie najlepsze dla ich dzieci. Tak właśnie jest z kolorami, wzorami i ich postrzeganiem przez maluchy. Jak zatem widzi noworodek i jak prawidłowo stymulować rozwój wzroku?

 

Dziecko nie widzi idealnie od samego urodzenia. Z każdym kol

 

Co w brzuchu widać?

Jak się domyślacie, w brzuchu jest raczej ciemno. Poza tym, jego mieszkaniec zaczyna otwierać dotąd zaciśnięte powieki dopiero w okolicy 26. tygodnia ciąży. Brak wystarczającej ilości światła, a także mały stopień dojrzałości siatkówki, czy źrenicy, powodują, że oczy dziecka nie mają wystarczającej stymulacji do tego, by porządnie pracować i widzenie "po tamtej stronie brzucha" jest mocno ograniczone. Dlatego właśnie, wzrok jest tym zmysłem, który rozwija się najpóźniej, a jego największy rozwój przypada na czas już po porodzie.

Nowonarodzone dziecko ma oczy nadwrażliwe - często je mruży, odwraca głowę od źródeł silnego światła. Początkowo, obraz jest jeszcze zamazany, a odległość na którą widzi maluch to ok. 20-30 cm, czyli taka aby dobrze dostrzec nachyloną twarz matki. Dlaczego matka natura tak to wymyśliła? Można przypuszczać, że ma to chronić małego człowieka przed nadmierną ekspozycją na bodźce ze świata zewnętrznego.

 

odległość na którą widzi nowo narodzone dziecko to ok. 20-30 cm

 

Jak widzi noworodek?

Siatkówka dorosłego człowieka potrafi rozróżnić wiele różnych kolorów światła i ich odcieni. Jednak siatkówka noworodka musi się tego dopiero nauczyć i w pierwszych miesiącach życia widzi jedynie duże kontrasty między jasnym i ciemnym, a zatem dostrzega czerń i biel. Cała reszta przychodzi z czasem.

 

Umieszczanie w otoczeniu malucha pastelowych kolorów nie jest w ogóle przez niego zauważalne. Noworodek dostrzega jedynie duże kontrasty np. czerń i biel.

 

W momencie narodzin, neurony nie są jeszcze zorganizowane tak, jak u dorosłych. Dopiero w trakcie odpowiedniej stymulacji mnożą się i tworzą połączenia. Dlatego tak ważne jest, by mózg dziecka i jego wzrok były stymulowane od samego początku. Badania wskazują, że przedmioty, na przykład w czarno-białe paski i takie, których kolory wyraźnie ze sobą kontrastują, mają bardzo pozytywny wpływ na tempo rozwoju ośrodka wzroku. Te same badania pokazują, że umieszczanie w otoczeniu malucha pastelowych kolorów nie tyle nie jest dla niego atrakcyjne, co raczej w ogóle przez niego nie zauważalne.



Jak stymulować zmysł wzroku?

  • Najlepsze co jako rodzice możemy zrobić dla naszych maluszków w kwestii rozwoju zmysłu wzroku, to stymulować go za pomocą odpowiednich zabawek i przedmiotów codziennego użytku (choćby ubraniami mamy :)). Sprawdzą się czarno-białe paski, kropki, czy inne wzory, a także kolory, które wyraźnie ze sobą kontrastują, czyli jasne z ciemnymi. Dzieci skupią wzrok na prostych rysunkach, większych kształtach i wzorach, elementach z wyraźnie zaznaczonymi konturami, odcinającymi się od tła. Na pastelowe misie i chmurki jeszcze przyjdzie pora. :) Poniżej zamieściliśmy plik PDF z obrazkami stymulującymi. 
  • Czy to znaczy, że trzeba wydać fortunę na drogie zabawki, pościel i tym podobne? Oczywiście, że nie. Wiele rzeczy można zrobić samemu. Jak choćby wydrukowanie kilku czarno-białych obrazków i powieszenie ich w miejscach, gdzie dziecko często przebywa, na przykład, na szczebelkach łóżeczka, czy na karuzeli. A dla tych, którzy chcą jednak coś kupić, dobra wiadomość - na rynku dostępnych jest coraz więcej porządnych zabawek stymulujących wzrok maluszków.
  • Nie zapominajmy także, że przedmioty to jedno, a bliskość, widok twarzy rodzica, jego uśmiech i kojący głos, który objaśnia widzianą rzeczywistość, to elementy, bez których ta cała stymulacja ma niewielki sens. Poza tym, takie wspólne odkrywanie świata niezwykle wzmacnia więzi.
  • Poprzez odpowiednią zabawę: warto umieszczać biało-czarne ilustracje po prawej lub po lewej stronie, a nie bezpośrednio nad główką dziecka. Podczas zabawy dobrze jest pomalutku zbliżać i oddalać obrazki od twarzy szkraba.

 

POBIERZ DO WYDRUKU

 

 

Jeden z autorów popularnego od wielu lat podręcznika z zakresu psychologii dziecka zauważa, że „gdy dzieci przesuwają wzrok po obrazku lub jego częściach zawierających liczne krawędzie, neurony mieszczące się w okolicy wzrokowej mózgu stają się aktywniejsze” (Vasta i inni, 1995, s. 237).

 

Zabawa w zbliżanie i oddalanie kart z obrazkami da Ci możliwość zauważenia, że już miesięczne dziecko patrzy najpierw na mocno skontrastowane krawędzie (przykładowo na miejsce styku barwy białej i czarnej lub czerwonej). Dzięki temu uczy się o granicach przedmiotów, co w przyszłości ułatwi mu chwytanie zabawek i nabywanie kolejnych, ważnych umiejętności.

 

Przeczytaj również:

Wady wzroku u dzieci >>>

Ćwiczenia ułatwiające naukę mowy >>>

Zdjęcie: Pexels.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
07-02-2018
Ocena:
Właśnie szukałam informacji o tym. Dzięki za wyczerpujący artykuł!
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!