Noworodek zaczyna poznawanie świata poprzez zmysły: wzroku, słuchu, smaku i dotyku. Dlatego wybierając zabawki dla niemowląt decydujmy się na takie, które przez odpowiednią stymulację będą rozwijać wrodzone zdolności naszej pociechy.
Kolorowa karuzela zwieszona 70. cm nad łóżeczkiem naszego maleństwa to doskonały sposób na ćwiczenie koordynacji wzrokowej u malucha. Niemowlę będzie wodzić wzrokiem za powolnie poruszającymi się zabawkami, a delikatnie błyskające światełka z jeszcze lepszym skutkiem będą przykuwać jego uwagę. Taka karuzela nad łóżeczko rozwija zmysł wzroku, a w późniejszym czasie (wyciąganie rączek i próby chwytania zabawek) wspomaga koordynację ruchową.
Niemowlak rozwija się coraz lepiej, ale grzechotki nie przydadzą się dzidziusiowi przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia. Dopiero od tego czasu maluch zaczyna udoskonalać swój odruch chwytny, a wszystko co znajdzie się w zasięgu jego rączek od razu wędruje do buzi. Dlatego wybierajmy zabawki o różnych fakturach, które są lekkie i łatwe w chwytaniu. Początkowo należy decydować się na te, wykonane z miękkiego materiału, gdyż ruchy dziecka nie są jeszcze dobrze skoordynowane, a twardą grzechotką może zrobić sobie krzywdę.
Mata edukacyjna może służyć niemowlakowi przez cały pierwszy rok życia. W początkowych miesiącach maluch zapoznaje się z matą, dotyka jej elementów, włącza melodyjki, interesuje się zabawkami i świecącymi elementami. Później może ona służyć jako miejsce do leżakowania i nauki raczkowania.
Wielu rodziców decyduje się na zabawki eko i te z naturalnych materiałów. Niezależnie od tego jaką zabawkę kupujemy, upewnijmy się, że na etykiecie zaznaczono jej przeznaczenie dla dzieci w wieku 0-3 lat. Sprawdźmy również czy znajdują się informacje o materiałach, z których została wykonana, gdyż niektóre tworzywa mogą powodować uczulenie. Każda rzecz, którą kupujemy musi posiadać certyfikat gwarantujący spełnianie polskich norm bezpieczeństwa (podstawowy z nich to CE - poświadczenie producenta, że jego wyrób jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej).
Dodatkowo warto własnym okiem sprawdzić czy zabawka nie zawiera małych części, które dziecko może połknąć. Uważajmy by nie miała ostrych krawędzi, którymi maluch mógłby się skaleczyć i żeby nie była zbyt ciężka, bo kilkumiesięczny bobas nie będzie w stanie podnieść ciężkiej grzechotki.
Zabawy z dzieckiem 0-3 miesięcy >>
Zabawy z dzieckiem 3-6 miesięcy >>
Zabawy z dzieckiem 6-9 miesięcy >>
Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy >>
Autor: Zofia Ślepowrońska
Zdjęcie: Fotolia by © Andrey Khrobostov