Zabawki dla niemowląt

Data:

Noworodek zaczyna poznawanie świata poprzez zmysły: wzroku, słuchu, smaku i dotyku. Dlatego wybierając zabawki dla niemowląt decydujmy się na takie, które przez odpowiednią stymulację będą rozwijać wrodzone zdolności naszej pociechy.

 

zabawki dla niemowlaka

 

Karuzela nad łóżeczko

Kolorowa karuzela zwieszona 70. cm nad łóżeczkiem naszego maleństwa to doskonały sposób na ćwiczenie koordynacji wzrokowej u malucha. Niemowlę będzie wodzić wzrokiem za powolnie poruszającymi się zabawkami, a delikatnie błyskające światełka z jeszcze lepszym skutkiem będą przykuwać jego uwagę. Taka karuzela nad łóżeczko rozwija zmysł wzroku, a w późniejszym czasie (wyciąganie rączek i próby chwytania zabawek) wspomaga koordynację ruchową.

 

Grzechotki

Niemowlak rozwija się coraz lepiej, ale grzechotki nie przydadzą się dzidziusiowi przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia. Dopiero od tego czasu maluch zaczyna udoskonalać swój odruch chwytny, a wszystko co znajdzie się w zasięgu jego rączek od razu wędruje do buzi. Dlatego wybierajmy zabawki o różnych fakturach, które są lekkie i łatwe w chwytaniu. Początkowo należy decydować się na te, wykonane z miękkiego materiału, gdyż ruchy dziecka nie są jeszcze dobrze skoordynowane, a twardą grzechotką może zrobić sobie krzywdę.

 

 

Mata edukacyjna

Mata edukacyjna Skip Hop może służyć niemowlakowi przez cały pierwszy rok życia. W początkowych miesiącach maluch zapoznaje się z matą, dotyka jej elementów, włącza melodyjki, interesuje się zabawkami i świecącymi elementami. Później może ona służyć jako miejsce do leżakowania i nauki raczkowania.

 

Bezpieczeństwo

Wielu rodziców decyduje się na zabawki eko i te z naturalnych materiałów. Niezależnie od tego jaką zabawkę kupujemy, upewnijmy się, że na etykiecie zaznaczono jej przeznaczenie dla dzieci w wieku 0-3 lat. Sprawdźmy również czy znajdują się informacje o materiałach, z których została wykonana, gdyż niektóre tworzywa mogą powodować uczulenie. Każda rzecz, którą kupujemy musi posiadać certyfikat gwarantujący spełnianie polskich norm bezpieczeństwa (podstawowy z nich to CE - poświadczenie producenta, że jego wyrób jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej).

 

ce_d02

Dodatkowo warto własnym okiem sprawdzić czy zabawka nie zawiera małych części, które dziecko może połknąć. Uważajmy by nie miała ostrych krawędzi, którymi maluch mógłby się skaleczyć i żeby nie była zbyt ciężka, bo kilkumiesięczny bobas nie będzie w stanie podnieść ciężkiej grzechotki.

 

Zobacz również:

Zabawy z dzieckiem 0-3 miesięcy >>
Zabawy z dzieckiem 3-6 miesięcy >>
Zabawy z dzieckiem 6-9 miesięcy >>
Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy >>

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Andrey Khrobostov

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
18-2-2020
Ocena:
Bardzo przydatny artykuł! Ostatnio urodził mi się bratanek i też zastanawiałam się jaki prezent mu dać ostatecznie zdecydowałam się na na pluszowego misia z metryczka ze sklepu 1001dekoracji.pl Jeśli ktoś również szuka prezentu polecam. Jest wiele propozycji prezentów z imieniem dziecka!!
13-8-2015
Ocena:
Interesującą i funkcjonalną zabawką są także łańcuszki do smoczka, mogą pełnić rolę grzechotki i gryzaka a przy okazji smoczek jest pod kontrolą. Niemiecka marka Heimess jest godna polecenia ze względu na świetną jakość wykonania i piękne wzory.