3. miesiąc życia - pierwszy roczek
To już 3. miesiąc życia. Zanikają odruchy bezwarunkowe okresu noworodkowego: chwytanie, pełzanie i odruch Moro. Maluch położony na brzuszku podnosi wysoko główkę i ramiona. Opierając się na przedramionach pozostaje w tej pozycji przez dłuższy czas. W pozycji siedzącej potrafi sam utrzymać główkę w pionie z lekkim tylko przechyleniem ku przodowi.
3. miesiąc życia - rozwój dziecka
- 3-miesięczne dziecko częściej się śmieje. Zaczyna zwracać na siebie uwagę otoczenia głośnym krzykiem. Nawiązuje kontakt z ludźmi odpowiadając na głos i pieszczoty śmiechem, gruchaniem i ogólnym ożywieniem. Jest coraz bardziej towarzyskie.
- Dziecko zaczyna śledzić ruchy unoszonych przez siebie rączek i nóżek. Bawi się swoimi dłońmi, wyciąga je przed siebie i uważnie obserwuje.
- Wodzi wzrokiem za znajdującymi się w odległości nieprzekraczającej trzech metrów, błyszczącymi i kolorowymi rzeczami. Układanie ciekawych przedmiotów w zasięgu wzroku dziecka pobudza malucha do ćwiczeń mięśni grzbietu.
Umiejętności 3-miesięcznego dziecka
- Niemowlak przez chwilę utrzymuje i potrząsa przedmiotami włożonymi mu do rączki. Czasami próbuje samodzielnie chwytać. Potrąca zawieszone zabawki. Trafia dłonią do buzi i ssie paluszki.
- W 3. miesiącu życia dziecko wydaje wyraźne dźwięki: agu, ga, grru itp.
3. miesiąc życia - warto wiedzieć
3-miesięczne dziecko poznaje świat między innymi poprzez dotyk. Baw się z nim jak najczęściej. Dawaj do rączki zabawki o różnej strukturze, kładź szkraba na różnorodnych powierzchniach i zapoznawaj z rozmaitymi dźwiękami. Oto nasze propozycje, jak się bawić z niemowlakiem.
* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.
Zdjęcie: Fotolia by © Artyom Yefimov All rights reserved