Rozwój niemowlaka

Wybierz miesiąc życia dziecka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

3. miesiąc życia - pierwszy roczek

To już 3. miesiąc życia. Zanikają odruchy bezwarunkowe okresu noworodkowego: chwytanie, pełzanie i odruch Moro. Maluch położony na brzuszku podnosi wysoko główkę i ramiona. Opierając się na przedramionach pozostaje w tej pozycji przez dłuższy czas. W pozycji siedzącej potrafi sam utrzymać główkę w pionie z lekkim tylko przechyleniem ku przodowi.

 

3. miesiąc życia dziecka

 

3. miesiąc życia - rozwój dziecka 

  • 3-miesięczne dziecko częściej się śmieje. Zaczyna zwracać na siebie uwagę otoczenia głośnym krzykiem. Nawiązuje kontakt z ludźmi odpowiadając na głos i pieszczoty śmiechem, gruchaniem i ogólnym ożywieniem. Jest coraz bardziej towarzyskie.
  • Dziecko zaczyna śledzić ruchy unoszonych przez siebie rączek i nóżek. Bawi się swoimi dłońmi, wyciąga je przed siebie i uważnie obserwuje.
  • Wodzi wzrokiem za znajdującymi się w odległości nieprzekraczającej trzech metrów, błyszczącymi i kolorowymi rzeczami. Układanie ciekawych przedmiotów w zasięgu wzroku dziecka pobudza malucha do ćwiczeń mięśni grzbietu.

 

Umiejętności 3-miesięcznego dziecka 

  • Niemowlak przez chwilę utrzymuje i potrząsa przedmiotami włożonymi mu do rączki. Czasami próbuje samodzielnie chwytać. Potrąca zawieszone zabawki. Trafia dłonią do buzi i ssie paluszki.
  • W 3. miesiącu życia dziecko wydaje wyraźne dźwięki: agu, ga, grru itp.

3. miesiąc życia - warto wiedzieć 

3-miesięczne dziecko poznaje świat między innymi poprzez dotyk. Baw się z nim jak najczęściej. Dawaj do rączki zabawki o różnej strukturze, kładź szkraba na różnorodnych powierzchniach i zapoznawaj z rozmaitymi dźwiękami. Oto nasze propozycje, jak się bawić z niemowlakiem.

 


* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia by © Artyom Yefimov All rights reserved

 

Komentarze
Dodaj komentarz
22-10-2016
Ocena:
Czy mogę dać gotowane zmielone ziemniaki brokuły. Marchewkę itp
28-1-2015
Ocena:
dokładnie, zabawki o różnej strukturze nadają się na tym etapie idealnie.