1. miesiąc życia – pierwszy rok dziecka
Zazwyczaj noworodek waży około 3500 g i ma mniej więcej 55 cm długości. W pierwszym tygodniu jego masa urodzeniowa spada o 10% i wyrównuje się najpóźniej w drugim tygodniu życia. Aby lepiej zrozumieć co dzieje się z dzieckiem, spróbuj bliżej poznać noworodka.
1. miesiąc życia dziecka - rozwój noworodka
- Główka noworodka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty jego ciała. Jej obwód jest o około 2 cm większy od obwodu klatki piersiowej maluszka.
- Ręce i nogi dziecka są krótkie. Maluch często je podkurcza, przyjmując tym samym pozycję podobną do tej, którą miał w brzuchu mamy. Pod koniec 1. miesiąca życia ustępuje duże napięcie mięśniowe i znika płodowe ułożenie ciała. Maluch zaczyna energicznie machać nogami, a zaciśnięte do tej pory piąstki, coraz częściej są otwarte. Jeśli położysz palec na wewnętrznej części dłoni swojego dziecka, ten zaciśnie piąstkę, zamykając palec w silnym uścisku.
- Choć miesięczne dziecko ma jeszcze bardzo słabe mięśnie karku i pleców, to niektóre, leżące na brzuchu maluchy potrafią już podnieść główkę na kilka sekund.
Umiejętności miesięcznego dziecka
- Miesięczne dziecko ustala dobowy rytm snu i czuwania.
- Donośnym płaczem sygnalizuje swoje potrzeby.
- Noworodek reaguje na głos i zapach mamy. Przy niej czuje się bezpiecznie. Zazwyczaj wzięty przez nią na ręce przestaje płakać.
- Już od pierwszych dni odróżnia smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki.
- Początkowo wszystko co widzi dziecko jest nieostre i bez koloru. Dopiero około drugiego tygodnia życia wraz z rozwojem umiejętności koncentracji pojawiają się pierwsze barwy. Dziecko widzi tylko to, co znajduje się w odległości do 25. cm od niego.
- Miesięczne dziecko rozsyła pierwsze, odruchowe uśmiechy.
- Zaczyna ‘gruchać’, a pierwsze dźwięki przypominają samogłoski a, e.
1. miesiąc życia dziecka - warto wiedzieć
Do swojego prawidłowego rozwoju noworodek potrzebuje witaminy D. Niestety mleko matki nie zawiera jej wystarczającej ilości, dlatego należy ją suplementować.
* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.
Zdjęcie: Fotolia by © Artyom Yefimov All rights reserved
genialna książka polecam :)