Rozwój niemowlaka

Wybierz miesiąc życia dziecka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

1. miesiąc życia – pierwszy rok dziecka

Zazwyczaj noworodek waży około 3500 g i ma mniej więcej 55 cm długości. W pierwszym tygodniu jego masa urodzeniowa spada o 10% i wyrównuje się najpóźniej w drugim tygodniu życia. Aby lepiej zrozumieć co dzieje się z dzieckiem, spróbuj bliżej poznać noworodka.

1.miesiąc życia

1. miesiąc życia dziecka - rozwój noworodka

  • Główka noworodka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty jego ciała. Jej obwód jest o około 2 cm większy od obwodu klatki piersiowej maluszka.
  • Ręce i nogi dziecka są krótkie. Maluch często je podkurcza, przyjmując tym samym pozycję podobną do tej, którą miał w brzuchu mamy. Pod koniec 1. miesiąca życia ustępuje duże napięcie mięśniowe i znika płodowe ułożenie ciała. Maluch zaczyna energicznie machać nogami, a zaciśnięte do tej pory piąstki, coraz częściej są otwarte. Jeśli położysz palec na wewnętrznej części dłoni swojego dziecka, ten zaciśnie piąstkę, zamykając palec w silnym uścisku.
  • Choć miesięczne dziecko ma jeszcze bardzo słabe mięśnie karku i pleców, to niektóre, leżące na brzuchu maluchy potrafią już podnieść główkę na kilka sekund.

 

Umiejętności miesięcznego dziecka

  • Miesięczne dziecko ustala dobowy rytm snu i czuwania.
  • Donośnym płaczem sygnalizuje swoje potrzeby.
  • Noworodek reaguje na głos i zapach mamy. Przy niej czuje się bezpiecznie. Zazwyczaj wzięty przez nią na ręce przestaje płakać.
  • Już od pierwszych dni odróżnia smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki.
  • Początkowo wszystko co widzi dziecko jest nieostre i bez koloru. Dopiero około drugiego tygodnia życia wraz z rozwojem umiejętności koncentracji pojawiają się pierwsze barwy. Dziecko widzi tylko to, co znajduje się w odległości do 25. cm od niego.
  • Miesięczne dziecko rozsyła pierwsze, odruchowe uśmiechy.
  • Zaczyna ‘gruchać’, a pierwsze dźwięki przypominają samogłoski a, e.

 

1. miesiąc życia dziecka - warto wiedzieć

Do swojego prawidłowego rozwoju noworodek potrzebuje witaminy D. Niestety mleko matki nie zawiera jej wystarczającej ilości, dlatego należy ją suplementować.

 


* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia by © Artyom Yefimov All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
12-3-2020
Ocena:
ok
7-12-2018
Ocena:
@ala w jakiej postaci ty przyjmowałaś?
5-12-2018
Ocena:
Każdy bobas rozwija się w swoim tempie, obserwowanie tego jest przepiękne. Dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia ważne jest przyjmowane przez mamę karmiącą kwasy dha.
17-4-2018
Ocena:
O jeju super że dziecko cw bżuchu ale że Jam mam 30 lat to nie mogę sobie znaleść męża
19-7-2017
Ocena:
"W Paryżu dzieci nie grymaszą" i druga część "dziecko dzień po dniu"
genialna książka polecam :)
7-6-2017
Ocena:
Ja nie czytałam żadnych książek i daję radę :) Polecam ewentulnie spot "Piotra i Pawła", bo pokazuje, ze dzieci duzo czerpią od rodziców
28-5-2017
Ocena:
To niesamowite jak dziecko się rozwija i jak wielki wpływ na to ma rodzic. Obserwowanie i doświadczanie czegoś takiego- cud!
27-5-2017
Ocena:
Dziewczyny, a jakie tytuły książek uważacie za najbardziej przydatne? Chodzi mi oczywiście o tematykę dziecięcą - wychowanie, rola rodzica etc.
20-12-2016
Ocena:
Bardzo mi pomogło