Rozwój niemowlaka

Wybierz miesiąc życia dziecka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

6. miesiąc życia - pierwszy roczek

6-miesięczne dziecko chwytając palce osoby dorosłej lub trzymając się szczebli łóżeczka siada i przez chwilę pozostaje w tej pozycji. Oglądanie świata z nowej perspektywy bardzo mu się podoba. Niestety nie jest jeszcze w stanie długo tak wytrzymać.

 

6.miesiac

 

6. miesiąc życia - rozwój niemowlaka 

  • Leżący maluch uwielbia oglądać swoje stopy. Chwyta je i próbuje włożyć do buzi.
  • Półroczne dziecko bez problemu przewraca się z pleców na brzuszek i odwrotnie.
  • Podtrzymywane pod pachami dziecko pewnie stoi na wyprostowanych nogach.
  • 6-miesięczne dziecko często staje się nieufne, a nawet boi się obcych osób.

Umiejętności półrocznego dziecka 

  • Maleństwo opanowuje sztukę trzymania jednocześnie po jednym przedmiocie w każdej rączce. Do tej pory, gdy w drugą rączkę wzięło jakiś przedmiot automatycznie puszczało to, co trzymało w pierwszej. Umiejętność ta jest zapowiedzią zbliżającej się nauki samodzielnego jedzenia oraz poznawania świata poprzez wkładanie każdego przedmiotu do buzi.
  • Zabawki coraz zręczniej przekłada z rączki do rączki. Potrząsa nimi, a nawet postukuje.
  • Gdy nie może dosięgnąć jakiegoś przedmiotu wymachuje rączkami i zaczyna nerwowo gaworzyć.
  • Półroczne dziecko rozpoznaje przedmioty i potrafi okazać zadowolenie lub niechęć do nich.

 

6. miesiąc życia - warto wiedzieć 

  • Choć ząbkowanie u niemowląt jest sprawą bardzo indywidualną, to u większości maluchów właśnie teraz pojawiają się pierwsze ząbki. 
  • Na tym etapie rozwoju maluch uwielbia bawić się w 'akuku'. Zabawa ta sprawia mu wiele radości. Zobacz, jak bawić się z niemowlakiem aby skutecznie stymulować jego rozwój. 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia by © Renata Osinska All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
31-5-2015
Ocena:
[quote name="Aleksandria11"]Ja też podaję mojej córeczce Camilię kiedy ma bolesne ząbkowanie, widać że jej pomaga. Z innych metod to masaż dziąseł podobno pomaga i jeszcze chłodzące gryzaki[/quote]<br /><br />u nas camilia też dużo pomaga,szczególnie wieczorem gdy gabi nie może usnąć
27-4-2015
Ocena:
[quote name="Melaniaa"]Dokładnie, dziecku mojej koleżanki też ząbki zaczęły wyżynać się bardzo późno, coś około roku. A jak sobie radzicie z tym czasem ciężkim okresem? Podajecie jakieś środki, albo macie jakieś sprawdzone domowe sposoby?[/quote]<br />my radzimy sobie dzięki camili i kilku porad mamy :)
27-4-2015
Ocena:
Dokładnie, dziecku mojej koleżanki też ząbki zaczęły wyżynać się bardzo późno, coś około roku. A jak sobie radzicie z tym czasem ciężkim okresem? Podajecie jakieś środki, albo macie jakieś sprawdzone domowe sposoby?
6-2-2015
Ocena:
[quote name="Melaniaa"]A w jakim wieku Waszym pociechom zaczęły wyżynać się ząbki? Moja córcia już w 4 miesiącu miała pierwszego i była strasznie marudna...[/quote]<br />To sprawa bardzo indywidualna u dzieci. U większości ząbki zaczynają wychodzić w okolicy 6 miesiąca życia. Ale są wyjątki, tak jak Twoja córka - mogą już zacząć w 4 miesiącu, znam też mamy których dzieci pierwszy ząbek wyhodowały dopiero na pierwszy roczek :)
28-1-2015
Ocena:
6 miesięcy to już zdecydowanie czas kiedy można doskonale wpływać na rozwój malucha i to nie tylko ten fizyczny, ale i intelektualny i poznawczy.