Rozwój niemowlaka

Wybierz miesiąc życia dziecka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2. miesiąc życia - pierwszy roczek

Wraz z upływem pierwszego miesiąca życia dla Twojego dziecka zakończył się okres noworodkowy, a zaczął niemowlęcy. Zmieniła się także budowa ciała maleństwa. Przybyło mu tkanki tłuszczowej, a skóra znacznie się wygładziła. Zaczęły rozwijać się mięśnie. W tym miesiącu maluch przybierze na wadze około 600g.

 

pierwszy rok życia

 

2. miesiąc życia - rozwój dziecka

  • 2-miesięczne dziecko staje się bardziej kontaktowe. Ożywia się podczas przewijania czy kąpania. Jest bardzo ciekawe świata. Odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku i wyraźnie reaguje na głos ludzki. Dźwięki wydawane przez niemowlaka są coraz bardziej zróżnicowane. Gdy do niego mówisz zaczyna uśmiechać się, a nawet gaworzyć.
  • W tym okresie pojawiają się pierwsze reakcje uczuciowe: zadowolenie, niepokój, złość, zaciekawienie i pierwsze łzy.
  • Pamiętaj, aby jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem. Opowiadaj mu o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia, a podczas codziennej pielęgnacji pokazuj mu i nazywaj przedmioty, których używasz. Na dobranoc opowiadaj maleństwu bajki lub śpiewaj kołysanki.
  • Jeśli dziecko jest zdrowe, a warunki atmosferyczne sprzyjające, to dobra pora na spacery.
  • W 2. miesiącu życia niemowlak potrafi skupić wzrok na otaczających go przedmiotach. Zwraca uwagę na jaskrawe kolory (w szczególności czerwienie) i wodzi oczami za osobami.
  • Dziecko sprawnie ssie pierś matki i potrafi zaspokoić swój głód. W tym miesiącu przerwy między posiłkami stają się nieco dłuższe.

Umiejętności 2-miesięcznego dziecka

Choć poziom napięcia mięśniowego spada - jest mniejsze niż w poprzednim miesiącu, to maluch nadal ma zgięte kończyny. Krzycząc, porusza nimi energicznie. Chaotycznie rusza głową na boki i skręca tułów. Kładąc dziecko na brzuchu będziesz zaskoczona tym, że coraz dłużej potrafi utrzymać głowę w powietrzu.

 

2. miesiąc życia - warto wiedzieć

2. miesiąc życia dziecka to czas na szczepienia ochronne.

 


* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia by © Artyom Yefimov All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
15-5-2019
Ocena:
Wszystko super, zgadza się oprócz jednego małego szczegółu - u mojego synka przerwy pomiędzy karmieniami wcale się nie wydłużyły. On usypia przy piersi gdy się budzi domaga się piersi i w okresie aktywności też jej się głośno domaga. Niestety smoczkiem nie daje się już oszukać.
21-5-2018
Ocena:
U mnie wszystko się zgadza w 100 proc :) mała ma 6 tygodni i już zaczyna gaworzyc i wodzić oczami kiedy odchodzę. W łazience czerwone szampony robią furorę.
26-7-2017
Ocena:
W czym problem? Artykuł opisuje zachowanie dziecka podczas drugiego miesiaca zycia a nie po jego uplywie to chyba logiczne...
27-9-2016
Ocena:
Na początku artykułu jest napisane: "Wraz z upływem pierwszego miesiąca życia...".
3-8-2016
Ocena:
Wydaje mi się , ze te opisane umiejętności dziecko rozwija podczas drugiego miesiaca życia, a jak ukończy drugi miesiąc, to juz to wszystko umie.
27-7-2016
Ocena:
To jest artykuł o dziecku w drugim miesiącu życia czy o dwumiesięcznym niemowlęciu? To ogromna różnica!
Dziecko miesięczne rozpoczęło drugi miesiąc życia,
Dziecko dwumiesięczne rozpoczęło trzeci.
Proszę o poprawienie tych podstawowych błędów, które moim zdaniem nie powinnny się pojawiać na tego typu stronach.