Data publikacji:

Eko-zabawki

Autor: Katarzyna Moryc

Zabawki ekologiczne są nie tylko bezpieczne dla dziecka, ale i przyjazne dla środowiska. Wybierając prezent dla malucha, warto sięgnąć właśnie po tego typu zabawki. A co więcej, można próbować zrobić je samodzielnie, bo wspólne tworzenie sprawia dziecku dużo radości, rozwijaj dziecięcą wyobraźnię i w niezwykle pozytywny sposób wpływaj na jego rozwój. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając eko-zabawki i poznaj ich zalety. 

 

eko-zabawki

 

Ogromną rolę w kształtowaniu umysłu małego człowieka, tego jaki będzie w przyszłości, odgrywają środowisko w jakim przebywa, ludzie których spotyka, wartości jakie przekazują mu rodzice, a także przedmioty i zabawki, które go otaczają. Warto więc, aby były one  trwałe, solidnie wykonane, bezpieczne i pomagały dziecku poszerzyć swoją wiedzę o świecie.

 

Drewniane eko-zabawki

Sklepowe półki są pełne kolorowych, plastikowych, często dość głośnych zabawek. Niestety, wykonanie części z nich pozostawia wiele do życzenia. Chodzi tu również o składniki, z jakich są zrobione, a te, często są toksyczne. Zabawki drewniane, kiedyś uważane za relikt przeszłości i kojarzone raczej z biedniejszymi rodzinami, dziś przeżywają okres świetności, a ich ceny często są znacznie wyższe od plastikowych odpowiedników. A jakie zalety mają zabawki wykonane z drewna?

 • Najczęściej są ręcznie robione.
 • Są zdrowe dla maluchów, wolne od toksyn i niebezpiecznych barwników.
 • Są o wiele trwalsze i wytrzymują więcej, niż plastikowe zabawki.
 • Są bezpieczne dla środowiska.
 • Często pochodzą z recyklingu.

 

Najpopularniejszymi zabawkami drewnianymi,  bez wątpienia, są: koń na biegunach, pociąg, klocki i puzzle. Nigdy nie wychodzą z mody. Bawili się nimi nasi dziadkowie, rodzice, my się nimi bawiliśmy, a teraz bawią się nimi nasze dzieci. I zapewne, zabawki te będą bawiły jeszcze nasze wnuki. 

 

Ekologiczne zabawki materiałowe

Drewno to nie jedyna alternatywa dla plastiku. Także zabawki wykonane z naturalnych tkanin zaliczają sie do ekologicznych. Takie "szmacianki":

 • są trwałe i wytrzymałe
 • zazwyczaj są mięciutkie i idealne do przytulania
 • często zostają z dzieckiem przez wiele lat
 • nie uczulają
 • są wykonane z naturalnych materiałów, na przykład z bawełny organicznej
 • nie są kłopotliwe w kwestiach utrzymania czystości - zazwyczaj, bez problemu nadają się do prania.

 

Książeczki, maty, pacynki, eko-maskotki zachwycają swoją urodą i jakością wykonania. Ich cena uzależniona jest, między innymi od wielkości zabawki, ale organiczną szmaciankę można kupić już za około 50 zł.

 

Zabawa bez zabawek

W dzieciństwie piękne jest to, że mali odkrywcy wcale nie potrzebują wymyślnych zabawek, by dobrze się bawić. Maluchy lubią zabawy, które inspirują i stanowią dla nich wyzwanie. Uczą się życia naśladując bliskie im osoby. Dla naszych pociech wielką frajdą będzie pomoc w pieczeniu ciasta, rozwieszeniu prania, czy zrobieniu ozdób choinkowych. To, co dla nas dorosłych, jest zwykłym ludzikiem z kasztanów, dla dziecka będzie świetną zabawą rozwijającą jego umiejętności, dającą radość z tworzenia i podnoszącą wiarę we własne umiejętności.

 

 

Zabawki „zrób to sam”

 • poprawiają sprawność manualną  oraz koordynację ruchową dziecka,
 • wpływają na umiejętność koncentracji uwagi,
 • rozwijają dziecięcą wyobraźnię,
 • uczą dziecko wykorzystywania surowców,
 • tworzenie ich jest świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu,
 • przybliżają dziecku świat zwierząt i poszerzają jego wiedzę o przyrodzie, np. karmiki dla ptaków, domki dla owadów.

 

Zalety zabawek ekologicznych

Podsumowując, ekologiczne zabawki mają praktycznie same zalety. A dla przypomnienia, te najważniejsze to:

 • są wykonane z naturalnych składników:  drewna, tektury, biodegradowalnego plastiku, włókna bambusa, bawełny organicznej,
 • można je przetwarzać,
 • są wykonane ze składników pochodzących  z kontrolowanych upraw, np. drewna kauczukowego,
 • wyprodukowano je zgodnie z zasadami uczciwego handlu,
 • pomagają zrozumieć świat i inne kultury.

 

Pamiętaj: podczas zabawy z maluchami liczą się, przede wszystkim, fantazja, kreatywność i czas spędzony wspólnie. Kasztany, masa solna, wełna, tektura, czy siano mogą być inspiracją do stworzenia wspaniałych zabawek domowej roboty. Kupowane eko-zabawki, choć czasem trochę droższe, są trwalsze, bezpieczniejsze, a co najważniejsze, pozwalają nam pokazać dzieciom pewne życiowe postawy. Dajemy im przykład i stajemy się dla nich wzorem do naśladowania. A przecież zależy nam, by te wzorce były jak najlepsze.

 

Jakie są Wasze ulubione eko-zabawki?

 

Zdjęcie: pexels.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
19-08-2020
Ocena:
u mnie są zestawy klocków Plus-Plus, nie zawierają toksycznych PVC
23-05-2017
Ocena:
Moje dzieciaki też najczęściej bawią się ekologicznymi zabawkami. Synek lubi te z drewna a córeczka ze szmatek, lalki i misie. Od jakiegoś czasu kupujemy w polakreatywnie mają bardzo niedrogie zabawki do samodzielnego zrobienia. Dzięki temu mam troszkę więcej szasu dla siebie jak dzieci sa zajęte składaniem :))
20-05-2017
Ocena:
Całkiem niedawno przekonałam się do drewnianych zabawek, ale moje dziecko od razu je pokochało. Szczególnie drewniane układanki z Dodobabies. Mam wrażenie że nigdy nie znudzą się synkowi. Poza tym są pomalowane ekologiczną farbą, co daje im duży plus.
31-08-2015
Ocena:
Tylko teraz najgorsze jest to, że najważniejsze dla dziecka są gadżety jak tablet, smartphone i widze jak 5 latki z tym biegają. A zamiast tego mozna kupić waśnie takie fajne własnoręczne zabawki :)
28-11-2014
Ocena:
Ja jestem jak najbardziej za zabawkami ekologicznymi. Po pierwsze bezpieczne, po drugie edukacyjne a po trzecie tańsze. Ja kupuję na kabum.pl i moje dziecko ma wielką frajdę a ja przy okazji cieszę się, że dbam o jego dobry rozwój.