Zabawki ekologiczne są nie tylko bezpieczne dla dziecka, ale i przyjazne dla środowiska. Wybierając prezent dla malucha, warto sięgnąć właśnie po tego typu zabawki. A co więcej, można próbować zrobić je samodzielnie, bo wspólne tworzenie sprawia dziecku dużo radości, rozwijaj dziecięcą wyobraźnię i w niezwykle pozytywny sposób wpływaj na jego rozwój. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając eko-zabawki i poznaj ich zalety.
Ogromną rolę w kształtowaniu umysłu małego człowieka, tego jaki będzie w przyszłości, odgrywają środowisko w jakim przebywa, ludzie których spotyka, wartości jakie przekazują mu rodzice, a także przedmioty i zabawki, które go otaczają. Warto więc, aby były one trwałe, solidnie wykonane, bezpieczne i pomagały dziecku poszerzyć swoją wiedzę o świecie.
Sklepowe półki są pełne kolorowych, plastikowych, często dość głośnych zabawek. Niestety, wykonanie części z nich pozostawia wiele do życzenia. Chodzi tu również o składniki, z jakich są zrobione, a te, często są toksyczne. Zabawki drewniane, kiedyś uważane za relikt przeszłości i kojarzone raczej z biedniejszymi rodzinami, dziś przeżywają okres świetności, a ich ceny często są znacznie wyższe od plastikowych odpowiedników. A jakie zalety mają zabawki wykonane z drewna?
Najpopularniejszymi zabawkami drewnianymi, bez wątpienia, są: koń na biegunach, pociąg, klocki i puzzle. Nigdy nie wychodzą z mody. Bawili się nimi nasi dziadkowie, rodzice, my się nimi bawiliśmy, a teraz bawią się nimi nasze dzieci. I zapewne, zabawki te będą bawiły jeszcze nasze wnuki.
Drewno to nie jedyna alternatywa dla plastiku. Także zabawki wykonane z naturalnych tkanin zaliczają sie do ekologicznych. Takie "szmacianki":
Książeczki, maty, pacynki, eko-maskotki zachwycają swoją urodą i jakością wykonania. Ich cena uzależniona jest, między innymi od wielkości zabawki, ale organiczną szmaciankę można kupić już za około 50 zł.
W dzieciństwie piękne jest to, że mali odkrywcy wcale nie potrzebują wymyślnych zabawek, by dobrze się bawić. Maluchy lubią zabawy, które inspirują i stanowią dla nich wyzwanie. Uczą się życia naśladując bliskie im osoby. Dla naszych pociech wielką frajdą będzie pomoc w pieczeniu ciasta, rozwieszeniu prania, czy zrobieniu ozdób choinkowych. To, co dla nas dorosłych, jest zwykłym ludzikiem z kasztanów, dla dziecka będzie świetną zabawą rozwijającą jego umiejętności, dającą radość z tworzenia i podnoszącą wiarę we własne umiejętności.
Podsumowując, ekologiczne zabawki mają praktycznie same zalety. A dla przypomnienia, te najważniejsze to:
Pamiętaj: podczas zabawy z maluchami liczą się, przede wszystkim, fantazja, kreatywność i czas spędzony wspólnie. Kasztany, masa solna, wełna, tektura, czy siano mogą być inspiracją do stworzenia wspaniałych zabawek domowej roboty. Kupowane eko-zabawki, choć czasem trochę droższe, są trwalsze, bezpieczniejsze, a co najważniejsze, pozwalają nam pokazać dzieciom pewne życiowe postawy. Dajemy im przykład i stajemy się dla nich wzorem do naśladowania. A przecież zależy nam, by te wzorce były jak najlepsze.
Jakie są Wasze ulubione eko-zabawki?
Zdjęcie: pexels.com
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl