Data publikacji:

10 sposobów na zaprzyjaźnienie dziecka z ekologią

Autor: Karolina Wojtaś
Najpierw świetny wózek, piękne łóżeczko, modne ubranka, ergonomiczne nosidło i dodatkowe szczepienia, potem dobre przedszkole, edukacyjne zabawki i dodatkowe zajęcia angielskiego – robimy wszystko, by nasze dzieci miały jak najlepiej i z chęcią inwestujemy w ich dobrą przyszłość. Dobrze byłoby jednak, gdyby na tej liście znalazło się także wspólne dbanie o środowisko – to w nim będą przecież funkcjonować nasze pociechy, a potem wnuki i prawnuki. Oto 10 sposobów na zaprzyjaźnienie dziecka z ekologią.
 
jak uczyć dziecko ekologii
 
 

 

Nie tylko dbaj, ale i ucz

Dbanie o ekologię stało się coraz bardziej modne – na całe szczęście, bo jak twierdzą eksperci, nasz zanieczyszczony i wyeksploatowany świat woła o pomoc. Warto jednak pamiętać, że jeśli mamy dzieci, to samo bycie „eko” zdecydowanie nie wystarczy – musimy też zadbać o to, aby i nasze pociechy zaczęły rozumieć potrzebę dbania o środowisko, czyli włączyć je w nasze codzienne, drobne działania. Jak to zrobić? Oczywiście dobrym przykładem i konkretnym działaniem. Oto 10 bardziej precyzyjnych wskazówek, którymi możecie kierować się już od dzisiaj

Świętujcie dni związane z ekologią

Czy wiesz, że w naszym kraju każdego roku obchodzi się ponad 20 świąt związanych z ekologią? Świetnym pomysłem jest wybranie sobie kilku najważniejszych i wpisanie ich na stałe do waszego kalendarza. Oto wybrane święta i propozycje działań:
 

23 stycznia – Dzień bez Opakowań Foliowych

W ten dzień możecie spędzić dwie czy trzy godzinki na tworzeniu domowej roboty toreb na zakupy – na przykład ze starych, nieużywanych już T-shirtów. Warto też przypomnieć dziecku podstawowe informacje tematyczne – na przykład uświadomić je, że jedna foliowa torebka rozkłada się nawet 500 lat, a także że stwarza gigantyczne zagrożenie dla morskich stworzeń.

21 marca – Światowy Dzień Lasu

W ten dzień możecie sami, rodzinnie, posprzątać mały obszar lasu w waszej okolicy. Nie musicie czekać na specjalną akcję, stwórzcie swoją! Wbrew pozorom jest to świetny sposób na relaks, skłaniający do wspólnych rozmów, odrywający od tabletów i tv, a dodatkowo sprawiający wielką satysfakcję.

5 kwietnia – Dzień Drzew

Jak zapewne się domyślasz, nie ma lepszego sposobu na celebrowanie tego dnia, niż zasadzenie kilku nowych drzewek. Dzieciaki uwielbiają taką zabawę, z chęcią też na pewno wysłuchają pouczającej lekcji  o tym, że drzewa produkują tlen i ile ich niszczy się każdego roku.

22 maja – Dzień Praw Zwierząt

Świętowania Dnia Prawa Zwierząt nie tylko uwrażliwi dziecko w temacie dbania o środowisko, ale też będzie cenną lekcją empatii. Udajcie się do schroniska wraz z pakunkami dla zwierzaków, a jeśli dziecko jest starsze, warto porozmawiać o ewentualnej pracy charytatywnej na rzecz schroniska.

6 czerwca – Dzień bez Samochodu

Wsiądźcie na rower, na hulajnogi albo po prostu przejedźcie się w ten wyjątkowy dzień autobusem. Tak naprawdę jednak Dzień bez Samochodu warto świętować częściej niż raz w roku – i rozmawiać z dzieckiem o powodach przerzucania się na inny środek lokomocji.
Angażuj dziecko do pomocy przy ekologicznych działaniach
Jeśli jedziesz do sklepu, aby wybrać nowe pojemniki na różnego typu śmieci, koniecznie zabierz ze sobą dziecko i potraktuj wasz wypad jako pretekst do rozmowy o tym, dlaczego należy segregować odpady. Dobrym pomysłem jest poproszenie malca o pomoc w oznaczeniu pojemników – dziecko może na przykład przykleić małą, plastikową butelkę na przód kosza albo stworzyć rysunek takiego naczynia.

Twórzcie eko zabawki

Niestety, badania dowodzą, że często sięgamy po tanie zabawki (na zasadzie: „to kup sobie coś, ale do 10 złotych”), a potem bez żalu je wyrzucamy – w końcu nie były drogie. Nasza planeta bardzo na tym cierpi. Warto więc zmienić podejście we własnym domu, nie tylko kupując eko zabawki, służące wiele lat, ale też robiąc je wraz z dzieckiem. Przykładem może być domek z kilku kartonów po sprzętach AGD (pokolorowany przez dziecko), szmaciana lalka zrobiona ze starych ubrań albo puzzle ze zdjęć, naklejone na twardy karton. To nie tylko lekcja ekologii, ale i kreatywności.

Rozważnie podchodźcie do kwestii ubrań

Każdy z nas lubi piękne, nowe ubrania. Jednak coraz bardziej popularny jest trend kupowania w tzw. second handach – nie tylko z uwagi na oszczędność i ochronę środowiska, ale też z powodu możliwości zakupu unikalnych części stylizacji.
Jeśli chętnie kupujesz w tego typu sklepach, rozmawiaj z dzieckiem o powodach tego, a także zabieraj je (chociaż raz na jakiś czas) na zakupy. 

Wybierajcie eko jedzenie

Nie chodzi tylko o to, żeby kupować droższe, bo oznaczone znaczkiem „eco” warzywa i owoce (aczkolwiek ta opcja też jest godna naśladowania). Warto wpoić w dziecku prosty zwyczaj czytania etykiet na produktach. Możecie nawet podejść do tematu w ramach zabawy, np. podać malcowi dwa rodzaje dżemów z prośbą o wybranie zdrowszego. Na początku oczywiście dziecko nie będzie wiedziało, na co zwracać uwagę, ale z czasem – dzięki twoim licznym wyjaśnieniom, stanie się specjalistą od wybierania tego, co mniej szkodliwe dla jego zdrowia i środowiska.

Segregujcie śmieci

Niestety, w wielu domach wciąż jest to obowiązek tylko i wyłącznie rodziców. Tymczasem dla dzieci to naprawdę świetna zabawa, a niektóre – te, które od początku „wprowadzone” są w temat, wręcz pouczają innych o konieczności segregacji. Warto zauważyć, że jest tak też z wieloma innymi dziedzinami – jeśli od początku będziemy wymagać od dziecka, by układało swoje buty do szafki, stanie się do dla niego automatyczną czynnością. 
 

Zwracaj uwagę na zużycie prądu i wody

W czasach, kiedy żarówki nie były energooszczędne, w domach często padało: „zgaś światło”. Teraz jednak coraz rzadziej o tym pamiętamy – a szkoda. Wróć do tego starego zwyczaju w swoim domu, ale nie poprzestawaj na tym jednym komunikacie – wytłumacz dziecku, dlaczego ważne jest zarówno oszczędzanie prądu, jak i wody.

Nie korzystajcie z jednorazówek

Istnieje całe mnóstwo sposobów na uniknięcie tego fatalnego dla środowiska ułatwienia. Oczywiście podstawą są torby na zakupy z tkaniny. Możesz jednak pójść krok dalej – poproś dziecko, by pomogło ci w stworzeniu jednorazowych torebek na owoce i warzywa (np. ze starej firanki). Dziecko jest już duże i samo kupuje drobiazgi? Świetnie, w takim razie dbaj, by na zakupy brało plecak albo nerkę. Niech kupowanie jednorazówek stanie się w waszym domu czymś niedopuszczalnym albo bardzo okazjonalnym.

Włączcie się w domowy recykling

Wszyscy wiemy, że to żaden problem – pójść do sklepu i kupić trzy puszki na kawę, cukier i sól. Ty jednak naucz swoją pociechę innego podejścia do sprawy – takiego, w którym główną rolę odgrywa recykling. Pokaż, że można wykorzystać puszkę po słodkich czekoladkach jako pojemnik na igły i nici, wzorem naszych babć i mam. Świetnym pomysłem jest także zdobienie takich domowych pudełek – w co jak najbardziej możesz włączyć swoją pociechę.

Wspólnie uprawiajcie rośliny

Czy wiesz, co czuje dziecko, któremu udało się wyhodować własne pomidorki? To duma, szczęście i chęć pochwalenia się wszystkim. Nie musisz mieć ogrodu, by dostarczyć dziecku takich emocji i wprowadzić je w temat zdrowych warzyw i owoców bez nawozów. Wystarczy mały kawałek balkonu albo parapetu oraz dużo dobrych chęci.
 
Warto poczytać z dzieckiem:
Kinga Macias, „Akademia ekologii. Segreguję odpady”
Agnieszka Frączek, „Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia”
Jenny Bonnin, Kim Mckay, „Ekologiczne dzieciaki. 100 rzeczy, które możesz zrobić, by ocalić planetę”.


Autor

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka dziesiątek artykułów ułatwiających Czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje i współpracuje z gabinetami w całej Polsce. Prywatnie szczęśliwa żona i mama.

Komentarze
13-08-2020
Ocena:
Odpowiedzialna postawa kształtuje sie od najmłodszych lat. I to jest nie tylko kwestia tego, co sie je, choc oczywiscie Holle i inne eko produkty są świetne, ale też tego, co sie robi na co dzień. czy wyrzuca sie butelki do kosza, czy segreguje śmieci, czy zakręca wode podczas mycia zębów. to szczegóły, ale własnie dzieki nim dziecko wyrabia sobie dobre nawyki, które potem będa procentowac.
06-05-2020
Ocena:
Super artykuł! Jestem tego samego zdania, że najważniejsze jest edukowanie już od najmłodszych lat! Ważne, aby zainteresować dziecko tematyką i zbudować zdrowe nawyki. Serdecznie polecam zapoznać się z lekturą "Ada i Romek. Ekomisja
24-04-2020
Ocena:
Dla mnie bardzo ważne było, żeby od najmłodszych lat uświadamiać córkę. Zabieram ją teraz zawsze ze sobą na zakupy, szczególnie lubimy eko delikatesy Smak Natury na Redutowej w Warszawie. Lena ubóstwia ich musy owocowe.
29-03-2020
Ocena:
zgadzam się. jedną z najwazniejszych rzeczy jest uczenie szacunku do jedzenia i wybieranie żywosci ekologicznej, np własnie Holle, jak wspomniała poprzedniczka. dzieci ucza się obserwując dorosłych!
29-10-2019
Ocena:
no własnie, wszystko zaczyna się od jedzenia. jest wielka różnica miedzy dajmy na to taką kasza z Holle a zwykłą z supermarketu. w zdrowym ciele zdrowy duch! świetnie, ze powstają takie artykuły. w eko siła!