Data publikacji:

Chusty i nosidła

Autor: Katarzyna Michniewska

Mobilna mama wie, że nie zawsze i nie wszędzie dotrze się wózkiem, a noszenie rosnącego ciężaru na rękach jest bardzo uciążliwe. Rozwiązaniem może być zakup nosidła. Ale czy faktycznie to dobry wybór, a może zainwestować w chustę?

 

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?

 

Na rynku mamy do wyboru szereg udogodnień. Producenci oferują rozmaite nosidła i chusty, ale na które warto się zdecydować?

 

Obecnie w sprzedaży dostępne są:

Chusty

 • tkane
 • elastyczne
 • kółkowe
 • pouch
 • tradycyjne

 

Nosidła

 • miękkie
 • mei tai
 • podegi
 • onbuhimo
 • ergonomiczne
 • usztywniane
 • turystyczne

 

Chusty elastyczne

Idealna zwłaszcza dla bardzo małych dzieci. Gdy maluch zaczyna trzymać samodzielnie główkę i przybiera na wadze chusta zaczyna się „wyciągać” pod jego ciężarem. Dlatego polecana jest dla dzieci do około 4 miesiąca życia.

Chusta tkana

Szczególnie polecana dla dzieci od urodzenia do około roku życia. Daje wiele możliwości dzięki wielu różnym sposobom wiązania. W tej chuście można nosić dziecko z przodu, na plecach lub na biodrze. 

Chusta przyjmuje naturalny ergonomiczny kształt pleców, a dzięki odpowiedniemu wiązaniu można w niej nosić również dzieci z dysplazją stawów biodrowych. Tkanina wspiera plecy, odciąża mały kręgosłup i zapewnia odpowiednie odwiedzenie nóżek.

 

Chusty kółkowe

Zakładane na jedno ramię. Ułatwiają dyskretne karmienie piersią. Idealnie nadają się na krótkie "wypady".

 

Chusty typu pouch

To zakładane przez ramię chusty w kształcie kieszonki w którą wkłada się dziecko. Nie ma możliwości regulacji dlatego należy wybrać wielkość odpowiednią do wzrostu rodzica.

 

Nosidła usztywniane

Przeznaczone dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. W nosidłach tych można nosić dziecko i przodem i tyłem do siebie. Jednakże nie dopasowuje się ono kształtem i dziecko przebywające w nosidle przyjmuje pozycje wymuszoną kształtem nosidła.

 

Nosidła turystyczne

Nosidło noszone jest jak plecak i służy do uprawiania turystyki z dzieckiem. Noszony maluszek musi umieć samodzielnie siedzieć.

 

Nosidła miękkie i ergonomiczne

To grupa wiązanych nosideł, które dopasowują się do dziecka. Maluszek możne być w nich noszony od pierwszych dni życia. Nosidła te można nosić z przodu jak i na plecach, jednakże dziecko zawsze skierowane jest brzuszkiem do rodzica. W takim nosidle maluch może być noszony bez względu na swój wiek i wagę.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
20-03-2018
Ocena:
ja mam nosidło Luna Dream. myślę że jest wygodniejsze od chusty bo ma wiele regulacji za pomoca których bardzo szybko można je dostosować, nie trzeba się rozwiązywać i zawiązywać. no i ma kapturek :)
31-08-2015
Ocena:
My postawilismy na nosidło, bo w chuście strasznie nie wygodnie mi sie nosiło synka i dodatkowo strasznie bolały plecy :)