Data publikacji:

Chusty i nosidła

Autor: Katarzyna Michniewska

Mobilna mama wie, że nie zawsze i nie wszędzie dotrze się wózkiem, a noszenie rosnącego ciężaru na rękach jest bardzo uciążliwe. Rozwiązaniem może być zakup nosidła. Ale czy faktycznie to dobry wybór, a może zainwestować w chustę?

 

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?

 

Na rynku mamy do wyboru szereg udogodnień. Producenci oferują rozmaite nosidła i chusty, ale na które warto się zdecydować?

 

Obecnie w sprzedaży dostępne są:

Chusty

 • tkane
 • elastyczne
 • kółkowe
 • pouch
 • tradycyjne

 

Nosidła

 • miękkie
 • mei tai
 • podegi
 • onbuhimo
 • ergonomiczne
 • usztywniane
 • turystyczne

 

Chusty elastyczne

Idealna zwłaszcza dla bardzo małych dzieci. Gdy maluch zaczyna trzymać samodzielnie główkę i przybiera na wadze chusta zaczyna się „wyciągać” pod jego ciężarem. Dlatego polecana jest dla dzieci do około 4 miesiąca życia.

Chusta tkana

Szczególnie polecana dla dzieci od urodzenia do około roku życia. Daje wiele możliwości dzięki wielu różnym sposobom wiązania. W tej chuście można nosić dziecko z przodu, na plecach lub na biodrze. 

Chusta przyjmuje naturalny ergonomiczny kształt pleców, a dzięki odpowiedniemu wiązaniu można w niej nosić również dzieci z dysplazją stawów biodrowych. Tkanina wspiera plecy, odciąża mały kręgosłup i zapewnia odpowiednie odwiedzenie nóżek.

 

Chusty kółkowe

Zakładane na jedno ramię. Ułatwiają dyskretne karmienie piersią. Idealnie nadają się na krótkie "wypady".

 

Chusty typu pouch

To zakładane przez ramię chusty w kształcie kieszonki w którą wkłada się dziecko. Nie ma możliwości regulacji dlatego należy wybrać wielkość odpowiednią do wzrostu rodzica.

 

Nosidła usztywniane

Przeznaczone dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. W nosidłach tych można nosić dziecko i przodem i tyłem do siebie. Jednakże nie dopasowuje się ono kształtem i dziecko przebywające w nosidle przyjmuje pozycje wymuszoną kształtem nosidła.

 

Nosidła turystyczne

Nosidło noszone jest jak plecak i służy do uprawiania turystyki z dzieckiem. Noszony maluszek musi umieć samodzielnie siedzieć.

 

Nosidła miękkie i ergonomiczne

To grupa wiązanych nosideł, które dopasowują się do dziecka. Maluszek możne być w nich noszony od pierwszych dni życia. Nosidła te można nosić z przodu jak i na plecach, jednakże dziecko zawsze skierowane jest brzuszkiem do rodzica. W takim nosidle maluch może być noszony bez względu na swój wiek i wagę.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
20-03-2018
Ocena:
ja mam nosidło Luna Dream. myślę że jest wygodniejsze od chusty bo ma wiele regulacji za pomoca których bardzo szybko można je dostosować, nie trzeba się rozwiązywać i zawiązywać. no i ma kapturek :)
31-08-2015
Ocena:
My postawilismy na nosidło, bo w chuście strasznie nie wygodnie mi sie nosiło synka i dodatkowo strasznie bolały plecy :)
jak uczyć dziecko ekologii

10 sposobów na zaprzyjaźnienie dziecka z ekologią

2019-09-05
Najpierw świetny wózek, piękne łóżeczko, modne ubranka, ergonomiczne nosidło i dodatkowe szczepienia, potem dobre przedszkole, edukacyjne zabawki i dodatkowe za...
zalety pieluch wielorazowych

Zalety pieluch wielorazowych

2016-02-01
Statystyczny maluch spędza w pieluszkach około 25 tysięcy godzin. Towarzyszą mu one dzień i noc przez pierwsze 2-3 lata życia. W nich śpi, bawi się, je i 'space...
hocki-klocki-550x350

Klocki Hocki czyli zabawki EKO z PL!

2015-07-05
Dobre, bo polskie. Prawda czy marketing bez pokrycia? Stykając się z Hockami Klockami zdecydowanie można odzyskać wiarę w rodzime produkty! Swoimi realizacjami ...
eko-zabawki

Eko-zabawki - jakie są ich zalety? - Dzidziusiowo.pl

2013-05-26
Zabawki ekologiczne są nie tylko bezpieczne dla dziecka, ale i przyjazne dla środowiska. Wybierając prezent dla malucha, warto sięgnąć właśnie po tego typu zaba...
Używane ubranka dzicięce

Czym jest szafing i jak go dobrze przygotować? - Dzidziusiowo.pl

2011-02-11
Od dawien dawna ubranka dla dzieci przechodziły z pokolenia na pokolenie. Mamy przekazywały dziecięce ciuszki i zbędne zabawki rodzinie lub zaprzyjaźnionym rodz...
chlopiec_dzrzewo_ekologia-550

Kształtowanie zachowań proekologicznych

2010-11-29
Gdzie nie sięgniemy, nie spojrzymy aktualnym tematem jest teraz bycie eko. W telewizji i gazetach celebryci przedstawiają swoje koncepcje ekożycia, sławne mamy ...
ojciec z niemowlęciem w nosidle

Rodzaje chust i nosidełek dla dzieci - przewodnik Dzidziusiowo.pl

2010-10-29
Noszenie dzieci daje wiele korzyści - zarówno rodzicom jak i dzieciom. Ale jak wybrać: chusta czy nosidło. Jakie są rodzaje chust i nosidełek dla dzieci? Przecz...