Starając się odpowiedzieć na pytanie, czym jest bawełna organiczna, najpierw konieczne jest przedstawienie sposobu produkcji bawełny konwencjonalnej, która jest zdecydowanie bardziej powszechna. Uprawa oraz obróbka bawełny konwencjonalnej odbywa się na zasadzie produkcji przemysłowej, która wiąże się ze sporym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim takie plantacje bawełny wymagają ogromnego zużycia wody oraz stosowania zabójczych dla środowiska naturalnego, w tym także ludzi, pestycydów oraz nawozów sztucznych.
Rejony plantacji bawełny konwencjonalnej cierpią na niedostatek wody, która dodatkowo jest w dużym stopniu zanieczyszczana substancjami chemicznymi. Kolejne zużywanie wody na masową skalę ma miejsce podczas procesów oczyszczania, wybielania oraz farbowania bawełny. Taka obróbka odbywa się również przy zastosowaniu szkodliwych dla zdrowia człowieka chemikaliów, których śladowe ilości mogą kumulować się we włóknach produkowanej odzieży. Skutkiem tego niektóre osoby, w tym głównie małe dzieci, cierpieć mogą na podrażnienia skóry. Na szczęście ekolodzy podejmują liczne starania mające na celu rozwiązanie tego ewidentnego problemu przemysłu odzieżowego. W rezultacie coraz więcej lokalnych i często rodzinnych przedsiębiorstw w krajach rozwijających się podejmuje się ekologicznej uprawy bawełny. W ten sposób pozyskiwana jest bawełna organiczna, inaczej zwana też ekologiczną lub bio bawełną.
Ekouprawy podlegają restrykcyjnym regulacjom określanym przez instytucje certyfikujące. Między innymi dzięki wykorzystywaniu deszczówki, plantacje bawełny organicznej nie wiążą się z nadmiernym zużyciem wody. Zakaz stosowania jakichkolwiek nawozów sztucznych oraz pestycydów sprawia, że bawełna organiczna nie szkodzi środowisku. W przeciwieństwie do plantacji przemysłowych, zyski z ekoupraw pozostają w społeczności lokalnej i napędzają rozwój tamtejszej gospodarki. Ze względu na stosunkowo wysokie koszty, plantacje bawełny organicznej stanowią niewielki procent wszystkich upraw bawełny. Niezwykle ważne jest jednak to, że problem został zauważony, że coraz częściej się o nim mówi i uświadamia się społeczeństwo o jego skali.
To między innymi wzrost ekologicznej świadomości społeczeństwa przyczynia się do tego, że popyt na bawełnę organiczną z roku na rok wzrasta. Trend ten doceniają zwłaszcza renomowane, światowe marki odzieży, oferując coraz bogatszy asortyment produktów z bio bawełny. Co jeszcze sprawia, że bawełna organiczna zdobywa serca coraz szerszego grona wymagającej klienteli? Za co kochamy bawełnę ekologiczną i jakie są jej główne zalety? Bawełna organiczna to produkt:
Ambitne plany światowych marek zakładają przejście w przeciągu najbliższego dziesięciolecia wyłącznie na produkcję ekologiczną. Nieustannie trwają prace nad tym, by oferować klientom odzież, która nie zakłóca naturalnego rytmu przyrody i odznacza się jednocześnie wysoką jakością i trwałością. Jakie produkty z bawełny organicznej należą dziś do najbardziej popularnych?
Pragnąc żyć w zgodzie z przyrodą, zawsze zwracajmy uwagę na to, z jakiej bawełny wykonana jest interesująca nas odzież i rozmaite tekstylia. Na rynku dostępnych jest dziś bowiem bardzo wiele produktów posiadających w swoim składzie bawełnę organiczną. Będą to na pewno wysokiej jakości ubranka dla niemowląt czy też pieluchy wielorazowe z wymiennymi wkładami. Piękne, muślinowe, o wielu praktycznych zastosowaniach pieluszki nie wymagają prasowania i przez długi czas zdobić będą pokój maleństwa. Inwestujmy również w pościele z bawełny organicznej, kołdry oraz poduszki. Wyposażajmy mieszkanie w ekologiczne obrusy, zasłony i narzuty. Na zakupy wybierajmy się zaopatrzeni w stylowe, bawełniane eko torby, worki i plecaki. Szczególnie bogaty asortyment odzieży i bielizny z bawełny organicznej znaleźć można między innymi na platformie Ceneo.pl.