Data modyfikacji:

Oczy noworodka

Autor: Agnieszka Pytlińska

Kolor oczu dziecka nieraz budzi w jego rodzicach skrajne emocje: od zachwytu, aż po pewnego rodzaju zmieszanie, czy niepewność. Zupełnie niepotrzebnie. Barwa oczu i funkcjonowanie narządu wzroku zmieniają się bowiem w pierwszym roku życia naszej pociechy. Dlaczego tak się dzieje i kiedy możemy wykryć ewentualną wadę wzroku? 

 

jak-widzi-noworodek-550x350

 

Kolor oczu

Barwa oczu dziecka, choć bezpośrednio nie wpływa na to czy dziecko widzi czy nie, jest pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę podczas oględzin maleństwa. Zachwycamy się cudownym błękitem oczu noworodka i głębią spojrzenia. Ale w pewnym momencie zaczynamy się zastanawiać nad ich kolorem. Noworodek z niebieskimi oczyma to nic nadzwyczajnego dla specjalistów, ale dla rodziców, którzy mają oczy piwne czy zielone już tak nie musi być. Skąd zatem noworodki mają niebieski kolor oczu? W tym miejscu powinno być zadane raczej pytanie „Dlaczego nie mają oczu w innym kolorze?”. Powodem tego zjawiska jest brak pigmentu w tęczówce. Z czasem pigment powstaje, tęczówki nabierają kolorów i kolor oczu dziecka się zmienia. Do ukończenia pierwszego roku życia maluch będzie miał już ustaloną barwę oczu. Warto jednak pamiętać, że ciemny kolor oczu rodziców niekoniecznie oznacza taki sam kolor oczu u dziecka.  Chcąc dowiedzieć się, po kim dziecko odziedziczy koloru oczu, skorzystaj z naszego kalkulatora koloru oczu.

 

Jak widzi noworodek

Malec zaraz po porodzie ma bardzo słaby wzrok. U mamy w brzuszku nie potrzebował korzystać z tego zmysłu. Należy jednak wiedzieć, że wzrok noworodka bardzo szybko się rozwija. Przez pierwszych kilka dni dziecko widzi świat do góry nogami, bardzo niewyraźnie i do tego jedynie na odległość 20-30 cm. Co zresztą ma swoje uzasadnienie w tym, że najważniejsza osoba dla malca – mama, znajduje się zazwyczaj w takiej odległości (podczas noszenia, przebierania, karmienia). To co znajduje się w dalszej odległości jest zamazane, ale równocześnie nie jest już takie ważne. Nie ma się jednak, co przejmować. Za kilka miesięcy ten zmysł będzie doskonale funkcjonował.

Wady wzroku

U noworodków nie ma możliwości określenia wady wzroku, chyba, że u podstaw leży problem związany z anatomią tego narządu. Rozwój noworodka, ale również dziecka do 1. roku życia jest bardzo szybki, także w kwestii wzroku. Problem z oczami noworodków i niemowlaków polega na tym, że niezwykle trudno jednoznacznie stwierdzić u nich wadę. W wielu przypadkach narząd wzroku nie zakończył jeszcze rozwoju. Jest tak np. z podejrzeniem zeza. Po drugie, pozostaje jeszcze bariera komunikacyjna. Niestety nadal wśród okulistów panuje pogląd, że wady można zdiagnozować dopiero ok. 3. roku życia, ponieważ wtedy można się z dzieckiem „dogadać”. To jednak nie jest do końca prawdą.

 

Uwaga!

Jeśli niepokoi Cię cokolwiek w zachowaniu malca, co mogłoby wskazywać na problemy ze wzrokiem, porozmawiaj o tym z pediatrą. Jeśli nie uzyskasz satysfakcjonujących Cię odpowiedzi, zgłoś się do okulisty. Lekarz może stwierdzić, że nie zajmuje się tak małymi dziećmi (to zdarza się niestety dość często), nie przejmuj się. Poszukaj okulisty w szpitalach i poradniach dziecięcych.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Daniel Fuhr


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
07-02-2018
Ocena:
Zielone najpiękniejsze! No może jeszcze niebieskie ;)
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!