Data modyfikacji:

Oczy noworodka

Autor: Agnieszka Pytlińska

Kolor oczu dziecka nieraz budzi w jego rodzicach skrajne emocje: od zachwytu, aż po pewnego rodzaju zmieszanie, czy niepewność. Zupełnie niepotrzebnie. Barwa oczu i funkcjonowanie narządu wzroku zmieniają się bowiem w pierwszym roku życia naszej pociechy. Dlaczego tak się dzieje i kiedy możemy wykryć ewentualną wadę wzroku? 

 

jak-widzi-noworodek-550x350

 

Kolor oczu

Barwa oczu dziecka, choć bezpośrednio nie wpływa na to czy dziecko widzi czy nie, jest pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę podczas oględzin maleństwa. Zachwycamy się cudownym błękitem oczu noworodka i głębią spojrzenia. Ale w pewnym momencie zaczynamy się zastanawiać nad ich kolorem. Noworodek z niebieskimi oczyma to nic nadzwyczajnego dla specjalistów, ale dla rodziców, którzy mają oczy piwne czy zielone już tak nie musi być. Skąd zatem noworodki mają niebieski kolor oczu? W tym miejscu powinno być zadane raczej pytanie „Dlaczego nie mają oczu w innym kolorze?”. Powodem tego zjawiska jest brak pigmentu w tęczówce. Z czasem pigment powstaje, tęczówki nabierają kolorów i kolor oczu dziecka się zmienia. Do ukończenia pierwszego roku życia maluch będzie miał już ustaloną barwę oczu. Warto jednak pamiętać, że ciemny kolor oczu rodziców niekoniecznie oznacza taki sam kolor oczu u dziecka.  Chcąc dowiedzieć się, po kim dziecko odziedziczy koloru oczu, skorzystaj z naszego kalkulatora koloru oczu.

 

Jak widzi noworodek

Malec zaraz po porodzie ma bardzo słaby wzrok. U mamy w brzuszku nie potrzebował korzystać z tego zmysłu. Należy jednak wiedzieć, że wzrok noworodka bardzo szybko się rozwija. Przez pierwszych kilka dni dziecko widzi świat do góry nogami, bardzo niewyraźnie i do tego jedynie na odległość 20-30 cm. Co zresztą ma swoje uzasadnienie w tym, że najważniejsza osoba dla malca – mama, znajduje się zazwyczaj w takiej odległości (podczas noszenia, przebierania, karmienia). To co znajduje się w dalszej odległości jest zamazane, ale równocześnie nie jest już takie ważne. Nie ma się jednak, co przejmować. Za kilka miesięcy ten zmysł będzie doskonale funkcjonował.

Wady wzroku

U noworodków nie ma możliwości określenia wady wzroku, chyba, że u podstaw leży problem związany z anatomią tego narządu. Rozwój noworodka, ale również dziecka do 1. roku życia jest bardzo szybki, także w kwestii wzroku. Problem z oczami noworodków i niemowlaków polega na tym, że niezwykle trudno jednoznacznie stwierdzić u nich wadę. W wielu przypadkach narząd wzroku nie zakończył jeszcze rozwoju. Jest tak np. z podejrzeniem zeza. Po drugie, pozostaje jeszcze bariera komunikacyjna. Niestety nadal wśród okulistów panuje pogląd, że wady można zdiagnozować dopiero ok. 3. roku życia, ponieważ wtedy można się z dzieckiem „dogadać”. To jednak nie jest do końca prawdą.

 

Uwaga!

Jeśli niepokoi Cię cokolwiek w zachowaniu malca, co mogłoby wskazywać na problemy ze wzrokiem, porozmawiaj o tym z pediatrą. Jeśli nie uzyskasz satysfakcjonujących Cię odpowiedzi, zgłoś się do okulisty. Lekarz może stwierdzić, że nie zajmuje się tak małymi dziećmi (to zdarza się niestety dość często), nie przejmuj się. Poszukaj okulisty w szpitalach i poradniach dziecięcych.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Daniel Fuhr


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
07-02-2018
Ocena:
Zielone najpiękniejsze! No może jeszcze niebieskie ;)
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.
niemowlak

Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik

2022-05-18
Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?
jakie buty do nauki chodzenia

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

2022-04-13
Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia.
niemowlak

Jak uśpić niemowlę?

2022-03-04
Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów.
co do kąpieli dla noworodka

Co do kąpieli dla noworodka? Jakie produkty do kąpieli noworodka warto użyć?

2022-02-18
Kąpiel noworodka zawsze jest dla młodych rodziców pewnym wyzwaniem. Powodów do stresów będzie jednak mniej, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Sprawdź, co do kąpieli dla noworodka jest najbardziej przydatne – zarówno w kontekście akcesoriów, jak i kosmetyków.