Zez u dzieci

Data:

Zez jest wadą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych. Powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Zez u dzieci jest bardzo uciążliwy, a przede wszystkim to poważny defekt wyglądu.

 

zez u dzieci

 

Kiedy można zauważyć, że dziecko ma zeza?

Zez u niemowląt można wykryć stosunkowo szybko. Już u 3 miesięcznego dziecka oczy powinny być ustawione równolegle. Jeśli jedno oko zbacza do nosa, albo na zewnątrz możemy mówić o zezie. Dziecko może też zezować naprzemiennie raz jednym, raz drugim okiem. Najczęściej rodzice sami zauważają nieprawidłowość, lub ich uwagę na ten fakt zwraca pediatra. Stwierdzenie, że dziecko faktycznie ma zeza musi być dokonane przez lekarza okulistę, gdyż na szczęście u części maluchów spotykamy się z tzw. zezem pozornym - czyli stanem pozorującym zaburzenie, a wynikającym z fizjonomii ich twarzy. Niezależnie od naszych podejrzeń zez u niemowląt zawsze należy leczyć, dlatego konsultacja specjalisty jest konieczna.
 

Oczy dziecka - na co zwrócić uwagę?

Rodzice powinni zwracać uwagę czy dziecko zezuje, czyli czy występuje u niego zbaczanie oka na zewnątrz lub do nosa, czy ustawia ono oczy równolegle, nie przekrzywia głowy, nie przymyka jednego oka przy uważnym patrzeniu, ani nie mruży oczu.

 

Leczenie zeza u dzieci - okulary, ćwiczenia, operacja

Leczenie zeza u dzieci powinno być podjęte jak najszybciej po wykryciu nieprawidłowości. Szybkie podjęcie leczenia daje szansę na wyleczenie oraz niedopuszczenie do wystąpienia następstw. Nie podjęcie natychmiastowego leczenia może z skutkować trwałym niedowidzeniem zezującego oka. W chorobie wrodzonej, z dużym odchyleniem, konieczne jest leczenie operacyjne, celem uzyskania równoległego ustawienia oczu. Stwarza to warunki do rozwoju prawidłowej ostrości wzroku, a w dalszej kolejności do wykształcenia widzenia obuocznego.

Zez u dzieci tzw. akomodacyjny, związany z nadwzrocznością średnią, lub wysoką, leczy się przez noszenie specjalnych okularów, wyrównujących wadę. Bardzo często wystarczy to do osiągnięcia pożądanego efektu. Długofalowym problemem pozostaje leczenie niedowidzenia oka, które ustawiało się w zezie. Wymaga to wielomiesięcznych ćwiczeń w postaci zasłaniania oka lepiej widzącego. Gdy ostrość wzroku jest prawidłowa, przechodzi się do ćwiczeń widzenia obuocznego, celem wyrobienia u dziecka postrzegania tzw. głębi.

Drodzy Rodzice! Zez u dzieci nie jest zjawiskiem rzadkim. Wiele maluchów ma z nim problemy. Leczenie zeza u dzieci, mimo iż długotrwałe, z reguły jest okresem przejściowym, po którym defekt znika. Nawet jeśli tylko wydaje się Wam, że Wasze dziecko może mieć zeza dla pewności warto odwiedzić lekarza i skonsultować swoje obawy.

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © reflektastudios

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-3-2015
Ocena:
Brakuje mi tu informacji o zezie porażennym, gdy oko jest nieruchome przy próbie patrzenia w wybraną stronę.