Data modyfikacji:

Zez u dzieci

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Zez jest wadą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych. Powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Zez u dzieci jest bardzo uciążliwy, a przede wszystkim to poważny defekt wyglądu.

 

zez u dzieci

 

Kiedy można zauważyć, że dziecko ma zeza?

Zez u niemowląt można wykryć stosunkowo szybko. Już u 3 miesięcznego dziecka oczy powinny być ustawione równolegle. Jeśli jedno oko zbacza do nosa, albo na zewnątrz możemy mówić o zezie. Dziecko może też zezować naprzemiennie raz jednym, raz drugim okiem. Najczęściej rodzice sami zauważają nieprawidłowość, lub ich uwagę na ten fakt zwraca pediatra. Stwierdzenie, że dziecko faktycznie ma zeza musi być dokonane przez lekarza okulistę, gdyż na szczęście u części maluchów spotykamy się z tzw. zezem pozornym - czyli stanem pozorującym zaburzenie, a wynikającym z fizjonomii ich twarzy. Niezależnie od naszych podejrzeń zez u niemowląt zawsze należy leczyć, dlatego konsultacja specjalisty jest konieczna.
 

Oczy dziecka - na co zwrócić uwagę?

Rodzice powinni zwracać uwagę czy dziecko zezuje, czyli czy występuje u niego zbaczanie oka na zewnątrz lub do nosa, czy ustawia ono oczy równolegle, nie przekrzywia głowy, nie przymyka jednego oka przy uważnym patrzeniu, ani nie mruży oczu.

 

Leczenie zeza u dzieci - okulary, ćwiczenia, operacja

Leczenie zeza u dzieci powinno być podjęte jak najszybciej po wykryciu nieprawidłowości. Szybkie podjęcie leczenia daje szansę na wyleczenie oraz niedopuszczenie do wystąpienia następstw. Nie podjęcie natychmiastowego leczenia może z skutkować trwałym niedowidzeniem zezującego oka. W chorobie wrodzonej, z dużym odchyleniem, konieczne jest leczenie operacyjne, celem uzyskania równoległego ustawienia oczu. Stwarza to warunki do rozwoju prawidłowej ostrości wzroku, a w dalszej kolejności do wykształcenia widzenia obuocznego.

Zez u dzieci tzw. akomodacyjny, związany z nadwzrocznością średnią, lub wysoką, leczy się przez noszenie specjalnych okularów, wyrównujących wadę. Bardzo często wystarczy to do osiągnięcia pożądanego efektu. Długofalowym problemem pozostaje leczenie niedowidzenia oka, które ustawiało się w zezie. Wymaga to wielomiesięcznych ćwiczeń w postaci zasłaniania oka lepiej widzącego. Gdy ostrość wzroku jest prawidłowa, przechodzi się do ćwiczeń widzenia obuocznego, celem wyrobienia u dziecka postrzegania tzw. głębi.

Drodzy Rodzice! Zez u dzieci nie jest zjawiskiem rzadkim. Wiele maluchów ma z nim problemy. Leczenie zeza u dzieci, mimo iż długotrwałe, z reguły jest okresem przejściowym, po którym defekt znika. Nawet jeśli tylko wydaje się Wam, że Wasze dziecko może mieć zeza dla pewności warto odwiedzić lekarza i skonsultować swoje obawy.

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © reflektastudios

Komentarze
15-03-2015
Ocena:
Brakuje mi tu informacji o zezie porażennym, gdy oko jest nieruchome przy próbie patrzenia w wybraną stronę.
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?
opryszczka u rocznego dziecka

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie, sposoby

2022-02-01
Opryszczka wargowa to choroba skóry wywołana wirusem HSV-1. O ile u dorosłych powoduje ona jedynie dyskomfort, o tyle dla dzieci może być już groźna. Sprawdź, jak objawia się opryszczka u rocznego dziecka i co robić w razie wystąpienia jej objawów.
gorączka u rocznego dziecka

Gorączka u rocznego dziecka. Co robić?

2022-01-30
Gorączka u dziecka zawsze martwi rodziców. Czy jednak rzeczywiście w każdym przypadku musi ona zwiastować infekcję? Sprawdź, z czego może wynikać gorączka u rocznego dziecka, kiedy należy ją zbijać i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.
szczoteczka dla rocznego dziecka

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka?

2022-01-10
Aby w buzi małego dziecka szybko nie rozwinęła się próchnica, niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – czyli po prostu mycie zębów. Będzie ono przebiegało bez większych trudności, jeśli tylko zastosujesz się do pewnych zasad i wybierzesz odpowiednią szczoteczkę. Wyjaśniamy, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie najlepsza i jak jej używać.
tran dla rocznego dziecka

Tran dla rocznego dziecka – wszystko, co powinniście wiedzieć

2022-01-08
Poprawa odporności, wsparcie rozwoju mózgu, a nawet regulacja poziomu hormonów – to tylko niektóre korzyści, które wynikają z zażywania tranu. Ten niezwykle popularny suplement diety można podawać również małym dzieciom – należy jednak wiedzieć, jak to robić i jaki produkt wybrać. Sprawdź, jaki tran dla rocznego dziecka kupić i ile go podawać.