Data publikacji:

Jak wybrać dobrego pediatrę?

Autor: Katarzyna Michniewska

Wcześniej, czy później każdy rodzic będzie musiał udać się z dzieckiem do lekarza. Dobrze jeśli będzie to zaufany pediatra. Dlatego wyboru specjalisty najlepiej dokonać wcześniej, zanim dziecko zacznie chorować. Wybierając go wcześniej masz pewność, że chory maluszek trafi w dobre ręce.

 

dobry_pediatra

 

Poszukiwania odpowiedniego specjalisty rozpocznij od ‘badania rynku’. Zapytaj innych rodziców czy mogą Ci kogoś polecić. Zasięgnij języka wśród znajomych i sąsiadów lub zapytaj na forum internetowym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że któryś z nich będzie mógł Ci pomóc.

Pamiętaj, że poczta pantoflowa to sprawnie działający system przepływu informacji. Oczywiście musisz mieć na uwadze, że zachwalana przez mamę Kacperka pani doktor wcale nie musi przypaść Ci do gustu. Wybór lekarza jest bardzo indywidualną kwestią. Dlatego po pierwszej wizycie odpowiedz sobie na kilka pytań.

 

Czy masz do niego zaufanie?

Jeśli wątpisz w umiejętności doktora, nie zgadzasz się z jego poglądami lub nie masz do niego 100% zaufania to wasza współpraca nie będzie udana.

Wybierając pediatrę musisz mieć pewność, że posiada on odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Jednakże dokonując wyboru nie kieruj się jedynie jego wiekiem i tytułem naukowym. To prawda, że starszy lekarz pediatra ma większe doświadczenie od młodej pani doktor. Jednakże bardzo często ta mniej doświadczona, posiada większą wiedzę z zakresu najnowszych metod leczenia.
Zatem nie wiek i tytuł naukowy powinny być tu wyznacznikiem, a fakt czy wybrany przez Ciebie lekarz stale aktualizuje swoją wiedzę.

Powinnaś też mieć na uwadze, że lekarz nie jest nieomylny. U bardzo małych dzieci wiele chorób rozpoczyna się w bardzo podobny sposób. Dlatego niekiedy postawienie odpowiedniej diagnozy jest niestety pewnego rodzaju ruletką. Dziecięce choroby potrafią też bardzo szybko rozwijać się. Wieczorem maluch ma lekkie zapalenie gardła, a rano już zapalenie oskrzeli. Ten naprawdę i najlepszy lekarz miewa wątpliwości, i konsultuje je z innymi specjalistami.

Dlatego dobrze gdy pediatra pracuje też w szpitalu dziecięcym. Wówczas w razie jakichkolwiek wątpliwości może przeprowadzić szereg specjalistycznych badań. Jeśli wasz doktor nie współpracuje z taką placówką, dowiedz się co robić w nagłym przypadku, który szpital poleca i do jakiego doktora ma zaufanie.

 

Czy dobrze się rozumiecie?

Czy Ty i lekarz Twojego dziecka nadajecie na tych samych falach? Jeśli tak, to fantastycznie. Sprawna komunikacja jest już połową sukcesu. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jesteś dla lekarza partnerem w walce z chorobą. Jeśli czujesz się jak na cenzurowanym, uciekaj. Dobry pediatra powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania (nawet najgłupsze), rozwiać wszelkie wątpliwości i wszystko dokładnie wytłumaczyć.

 

Czy pediatra ma dla Ciebie czas?

Ponaglanie podczas wizyty, pośpiech i poczucie, że lekarzowi spieszy się do domu nie służy ani leczeniu dziecka, ani budowaniu zaufania na gruncie rodzic - lekarz pediatra. Na to, aby dokładnie maluszka zbadać, przeprowadzić wywiad i zastanowić się, jaki sposób leczenia będzie najskuteczniejszy lekarz z pewnością potrzebuje czasu. Wizyta nie powinna trwać 5 minut !!! Lekarz powinien także dokładnie wyjaśnić Ci, jak pielęgnować chore dziecko, na co uważać i jak podawać leki.

 

Czy jest dostępny?

Choroby zazwyczaj atakują podstępnie i nagle. Dziecięce samopoczucie najczęściej pogarsza się w nocy. Dlatego powinnaś mieć możliwość kontaktu z lekarzem praktycznie przez całą dobę. Pediatra, którego można złapać tylko dwa razy w tygodniu między 10.00 a 16.00 będzie raczej mało pomocny.

Dobry pediatra udostępni Ci swój numer telefonu, abyś mogła zadzwonić w nagłym przypadku. Jeśli masz z lekarzem kontakt jedynie przez przychodnię, to zapytaj co robić, kiedy maluch zachoruje w nocy. To bardzo istotne gdyż dziecięce choroby mogą mieć intensywny przebieg, więc nie wolno ich lekceważyć.

Jeśli nie masz lekarza pediatry, który byłby dostępny w każdej chwili, dowiedz się gdzie szukać pomocy w nagłym przypadku.

 

Dobry pediatra - Czy ma kontakt z dzieckiem?

Już na pierwszy rzut oka widać, czy lekarz lubi dzieci. Mając przed sobą małego pacjenta powinien być niezwykle delikatny, wyrozumiały i serdeczny. To naturalne, że wizyta u lekarza jest dla dziecka sporym stresem. Dlatego tak istotne jest odpowiednie podejście do małego pacjenta.

Nawet jeśli jesteś w tej komfortowej sytuacji, że Twój maluch nie choruje to i tak na wszelki wypadek sprawdź:

  • gdzie jest najbliższa przychodnia mająca nocny dyżur
  • gdzie jest najbliższy szpital dziecięcy
  • gdzie jest najbliższa nocna apteka

Jeśli na zdecydowaną większość z powyższych pięciu pytań odpowiedziałaś tak. Gratulacje! Udało Ci się znaleźć lekarza idealnego. Przy najbliższej wizycie poproś go, aby przygotował Ci listę rzeczy, które powinnaś mieć (tak na wszelki wypadek) w swojej domowej apteczce. Wszystkie ważne adresy i telefony powieś w widocznym miejscu (np. na lodówce) i śpij spokojnie. Jesteś doskonale przygotowana :)
 

Zdjęcie: Fotolia by © nyul All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

co oznacza gdzy dziecko ma twardą kupkę

Co oznacza, gdy dziecko ma twardą kupkę?

2023-03-23
Twarda kupka u niemowlaka to dość częsta przypadłość. Zazwyczaj nie świadczy o poważnych zaburzeniach zdrowotnych, niemniej nie należy jej bagatelizować. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny zatwardzenia u niemowląt i co można w takim przypadku zrobić.
co stosować na odparzenia pod pachami

Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka?

2023-03-11
Odparzenia pod pachami u niemowlaka są dość częstym zjawiskiem. Warto szybko zareagować, gdy dojdzie do powstania takich odparzeń. Nie wiesz, w jaki sposób reagować? Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania. 
zaciśnięte piąstki u niemowlaka

Co oznaczają zaciśnięte piąstki u niemowląt?

2023-03-09
Często można zaobserwować zaciśnięte piąstki u niemowląt. Jest to fizjologiczny odruch do pewnego okresu życia. Z czasem może stać się wręcz patologiczny. Nie wiesz, co oznacza zaciskanie piąstek u niemowląt? Czy jest to prawidłowy odruch, czy może warto udać się do specjalisty? Zapraszamy do zapoznania z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
refluks u niemowlaka

Refluks u niemowlaka: przyczyny, objawy i leczenie

2023-02-20
Niedojrzały układ pokarmowy jest źródłem problemów w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości jest refluks u niemowlaka, który polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Najczęściej ulewanie nie jest równoznaczne z chorobą refluksową, diagnozuje się ją dopiero wtedy, gdy pojawiają się dodatkowe objawy. Sprawdź jak je rozpoznać i w jaki sposób możesz pomóc dziecku, które boryka się z refluksem.
nitki krwi w kupce niemowlaka

Nitki krwi w kupce niemowlaka: jakie mogą być przyczyny?

2023-02-18
Krew w pieluszce zawsze budzi niepokój, jednak najczęściej nie świadczy o żadnej poważnej chorobie. Nitki krwi w kupce niemowlaka pojawiają się w wyniku rozmaitych dolegliwości dotykających górny lub dolny odcinek układu pokarmowego, mogą także być skutkiem urazów mechanicznych czy podrażnienia. Poprzez śluzowate kupki z krwią u niemowlaka manifestuje się również alergia pokarmowa. Jakie jeszcze mogą być przyczyny niewłaściwego wyglądu stolca? Co powinien zrobić opiekun, który zauważy krew podczas zmiany pieluszki?
czemu niemowlak skrzeczy

Czemu niemowlak skrzeczy?

2023-01-26
Lekarze pediatrzy często słyszą od zaniepokojonych rodziców pytanie, czemu niemowlak skrzeczy. Na szczęście skrzeczenie, czy też charczenie u niemowlaka rzadko wywołane jest zaburzeniami rozwoju albo poważnymi infekcjami. W większości przypadków za tę przypadłość odpowiada zwykła sapka, fizjologiczna wiotkość krtani albo niedrożność noska wynikająca z kataru. Wyjaśniamy, kiedy warto udać się do lekarza z charczącym niemowlęciem i jak poradzić sobie z tą przypadłością domowymi sposobami.
sposoby na trądzik niemowlęcy

Sposoby na trądzik niemowlęcy

2023-01-14
Aż 20 proc. niemowlaków ma trądzik niemowlęcy. Wypryski na buzi maluszka bardzo niepokoją rodziców. Trądzik niemowlęcy to dolegliwość, która zwykle mija sama i nie ma nic wspólnego ani z dietą mamy karmiącej piersią, ani z alergią dziecka. Podpowiadamy, co stosować na trądzik niemowlęcy.