Data publikacji:

Gimnastyka buzi i języka – ćwiczenia ułatwiające naukę mowy

Autor: Punta Mika

Choć dziecko zaczyna mówić i rozumieć swoje słowa dopiero około roku, już dwumiesięczne niemowlę próbuje wydawać niezrozumiałe dla dorosłego dźwięki. Przez kolejne miesiące próby są coraz bardziej zaawansowane - od gardłowych ciągów, gaworzenia, przez łączenia spółgłosek i samogłosek po całe wyrazy. Narząd mowy rozwija się stopniowo, dlatego ważne jest, by już od narodzin wspierać naukę mówienia twojego maleństwa. Jak ćwiczyć z niemowlakiem, żeby ułatwić mu mówienie?

 

gimnastyka-buzi-ijezyka-550x350

 

Karmienie piersią

Logopedia podkreśla, że dla narządu mowy ważne jest już samo karmienie piersią - wpływa ono na prawidłowy rozwój aparatu artykulacyjnego, jaki tworzą język, wargi i zęby. Jest to pierwsza "gimnastyka" dla naszego maluszka, która wymusza właściwie ustawienie zgryzu. Unikajmy natomiast gryzaków i ssania palca - te nas zgryz mogą wpłynąć niedobrze i spowodować wady wymowy.

 

Codzienne czynności

Ćwiczenia mowy można także wykonywać podczas codziennych czynności. Jeśli maluchowi chce się spać i ziewa, skłoń go zabawą (np. naśladowaniem sennego bohatera bajki czy zwierzątka) do ziewnięcia kilka razy. Nie bez znaczenia jest częste dmuchanie - poproś dziecko o pomoc podczas studzenia potraw. Narząd mowy rozwija także lizanie - nałóż maluchowi ulubiony serek na talerzyk i nie pomagaj w jedzeniu albo, choć to utrwala niewłaściwie zasady zachowania się przy stole na przyszłość - pozwól dziecku wylizać talerzyk po posiłku. Podsuwaj dziecku lizaki, ale prowokuj go do wyciągania języka podczas lizania, np. przejeżdżania po smakołyku od dołu do góry. Gdy dziecko ubrudzi się czekoladą, nie czyść mu buzi tylko poproś o zlizanie językiem. Jeśli to nie działa (bo malec jest najedzony), nałóż mu na usta w ciągu dnia trochę kremu czekoladowego i poproś o zebranie tego językiem.

 

Gimnastyka buzi i języka

W wolnej chwili ćwicz z maluchem narząd mowy. Na przykład stań z dzieckiem przed lustrem i rób śmieszne miny, wyciągając język lub tworząc z ust dzióbek. Malec siłą rzeczy będzie chciał po tobie powtarzać i tym samym poza kupą śmiechu dla obojga, jego aparat artykulacyjny będzie rozwijał się szybciej. Naśladujcie razem odgłosy zwierząt: powtarzanie me, me czy miau, miau świetnie stymuluje narząd mowy. Zabawcie się też w codzienne liczenie zębów - każdy ząb maluch musi osobno dotknąć językiem.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Monkey Business


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

syrop na kaszel dla niemowląt

Jaki syrop na kaszel dla niemowląt jest najlepszy?

2023-11-30
Każdy rodzic niemowlaka wie, jak duże spustoszenie w codziennym rodzinnym życiu może siać zwykły kaszel. Chorujący bobas nie przesypia nocy, budząc innych domowników. Uporczywy kaszel może przekładać się na jego samopoczucie przez cały dzień. Jak złagodzić ten nieprzyjemny objaw? Najchętniej stosowanym sposobem jest syrop na kaszel dla dzieci. Dziś podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni specyfik.
plamy na języku u dziecka

Plamy na języku dziecka: co oznaczają? 

2023-07-29
Wystąpienie plam na języku u dziecka to stosunkowo popularna dolegliwość. Zazwyczaj nie ma powodu do paniki, choć oczywiście nie należy bagatelizować problemu. W tym artykule dowiesz się, co oznaczają plamy na języku u dziecka, a także poznasz ewentualne przyczyny tej dolegliwości.  
Podwyższone płytki krwi u dziecka

Podwyższone płytki krwi u dziecka: czy należy się martwić? 

2023-07-26
Płytki krwi (trombocyty) to elementy morfotyczne krwi, które aktywnie uczestniczą w procesie krzepnięcia. Nadmiar płytek, zwany inaczej trombocytozą lub nadpłytkowością może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czy zatem w przypadku podwyższonych płytek krwi u dziecka należy się martwić? 
witaminy dla 3 latka

Jakie witaminy dla 3-latka wybrać? Polecane produkty

2023-07-18
Z pewnością doskonale wiesz, że dla zdrowego rozwoju twoje dziecko potrzebuje odpowiednich porcji witamin i minerałów. Co jednak, jeśli maluch lubi tylko niektóre owoce i warzywa, a do tego niespecjalnie przepada za mięsem? Jakie witaminy dla 3-latka warto wówczas wybrać i czy właściwie w ogóle należy je dziecku podawać?
wysypka po mmr

Wysypka po MMR: charakterystyka 

2023-07-13
MMR należy do grupy szczepionek atenuowanych, co oznacza, że w swoim składzie zawiera żywe wirusy o obniżonej chorobotwórczości. W związku z tym, wielu rodziców zastanawia się, jakie mogą być skutki uboczne po przyjęciu MMR? Jednym z nich może być tak zwany odczyn odrowy, objawiający się zmianami skórnymi. Poznaj charakterystykę wysypki po MMR. 
azotyny w moczu dziecka

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

2023-03-22
Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
objawy przegrzania organizmu

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

2023-03-20
Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem się nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.