Data publikacji:

Gimnastyka buzi i języka – ćwiczenia ułatwiające naukę mowy

Autor: Punta Mika

Choć dziecko zaczyna mówić i rozumieć swoje słowa dopiero około roku, już dwumiesięczne niemowlę próbuje wydawać niezrozumiałe dla dorosłego dźwięki. Przez kolejne miesiące próby są coraz bardziej zaawansowane - od gardłowych ciągów, gaworzenia, przez łączenia spółgłosek i samogłosek po całe wyrazy. Narząd mowy rozwija się stopniowo, dlatego ważne jest, by już od narodzin wspierać naukę mówienia twojego maleństwa. Jak ćwiczyć z niemowlakiem, żeby ułatwić mu mówienie?

 

gimnastyka-buzi-ijezyka-550x350

 

Karmienie piersią

Logopedia podkreśla, że dla narządu mowy ważne jest już samo karmienie piersią - wpływa ono na prawidłowy rozwój aparatu artykulacyjnego, jaki tworzą język, wargi i zęby. Jest to pierwsza "gimnastyka" dla naszego maluszka, która wymusza właściwie ustawienie zgryzu. Unikajmy natomiast gryzaków i ssania palca - te nas zgryz mogą wpłynąć niedobrze i spowodować wady wymowy.

 

Codzienne czynności

Ćwiczenia mowy można także wykonywać podczas codziennych czynności. Jeśli maluchowi chce się spać i ziewa, skłoń go zabawą (np. naśladowaniem sennego bohatera bajki czy zwierzątka) do ziewnięcia kilka razy. Nie bez znaczenia jest częste dmuchanie - poproś dziecko o pomoc podczas studzenia potraw. Narząd mowy rozwija także lizanie - nałóż maluchowi ulubiony serek na talerzyk i nie pomagaj w jedzeniu albo, choć to utrwala niewłaściwie zasady zachowania się przy stole na przyszłość - pozwól dziecku wylizać talerzyk po posiłku. Podsuwaj dziecku lizaki, ale prowokuj go do wyciągania języka podczas lizania, np. przejeżdżania po smakołyku od dołu do góry. Gdy dziecko ubrudzi się czekoladą, nie czyść mu buzi tylko poproś o zlizanie językiem. Jeśli to nie działa (bo malec jest najedzony), nałóż mu na usta w ciągu dnia trochę kremu czekoladowego i poproś o zebranie tego językiem.

 

Gimnastyka buzi i języka

W wolnej chwili ćwicz z maluchem narząd mowy. Na przykład stań z dzieckiem przed lustrem i rób śmieszne miny, wyciągając język lub tworząc z ust dzióbek. Malec siłą rzeczy będzie chciał po tobie powtarzać i tym samym poza kupą śmiechu dla obojga, jego aparat artykulacyjny będzie rozwijał się szybciej. Naśladujcie razem odgłosy zwierząt: powtarzanie me, me czy miau, miau świetnie stymuluje narząd mowy. Zabawcie się też w codzienne liczenie zębów - każdy ząb maluch musi osobno dotknąć językiem.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Monkey Business


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?
opryszczka u rocznego dziecka

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie, sposoby

2022-02-01
Opryszczka wargowa to choroba skóry wywołana wirusem HSV-1. O ile u dorosłych powoduje ona jedynie dyskomfort, o tyle dla dzieci może być już groźna. Sprawdź, jak objawia się opryszczka u rocznego dziecka i co robić w razie wystąpienia jej objawów.
gorączka u rocznego dziecka

Gorączka u rocznego dziecka. Co robić?

2022-01-30
Gorączka u dziecka zawsze martwi rodziców. Czy jednak rzeczywiście w każdym przypadku musi ona zwiastować infekcję? Sprawdź, z czego może wynikać gorączka u rocznego dziecka, kiedy należy ją zbijać i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.
szczoteczka dla rocznego dziecka

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka?

2022-01-10
Aby w buzi małego dziecka szybko nie rozwinęła się próchnica, niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – czyli po prostu mycie zębów. Będzie ono przebiegało bez większych trudności, jeśli tylko zastosujesz się do pewnych zasad i wybierzesz odpowiednią szczoteczkę. Wyjaśniamy, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie najlepsza i jak jej używać.
tran dla rocznego dziecka

Tran dla rocznego dziecka – wszystko, co powinniście wiedzieć

2022-01-08
Poprawa odporności, wsparcie rozwoju mózgu, a nawet regulacja poziomu hormonów – to tylko niektóre korzyści, które wynikają z zażywania tranu. Ten niezwykle popularny suplement diety można podawać również małym dzieciom – należy jednak wiedzieć, jak to robić i jaki produkt wybrać. Sprawdź, jaki tran dla rocznego dziecka kupić i ile go podawać.