Data modyfikacji:

Savoir-vivre dla przedszkolaka

Autor: Marta Podgórska

Jak powinien się zachowywać mały dżentelmen lub mała dama w przedszkolu? Z pewnością kulturalnie, czyli tak żeby nam - rodzicom nie przynieść wstydu. Grzeczny malec powinien wiedzieć kiedy mówić „dzień dobry” i „do widzenia”. Ale co jeszcze powinien wiedzieć o dobrym wychowaniu?

 

Dobre wychowanie przedszkolaka, przedszkole, przedszkolak

 

Małe dzieci są jak gąbka, która wrzucona do miski z wodą pęcznieje i zdaje się zabiegać o zebranie całości. Nasze kilkuletnie pociechy czerpią tak z otoczenia pełnymi garściami i ciągle im mało. Jest to czas, w którym świetnie zapamiętują i uczą się różnych rzeczy. Dlatego wychowanie w zgodzie z pewnymi zasadami należy rozpocząć jak najwcześniej. Gdy dziecko przyswoi określone normy i zachowania, łatwiej będzie mu w późniejszym czasie funkcjonować w społeczeństwie.

 

Początki Savoir-vivre

Większość dzieci z grupą rówieśniczą styka się w wieku trzech lat, gdy rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. Jeśli nie uczęszczało do żłobka, to do danej chwili jedynie rodzice stanowili dla niego wyznacznik tego, jak należy się zachowywać. Tak więc początki nauki dobrych manier sięgają już wieku niemowlęcego. Niektórzy z pewnością zapytają jak to możliwe? Maluch, który nie ukończył roku, dzięki codziennej obserwacji swoich bliskich potrafi intuicyjnie zrobić „papa” na pożegnanie, czyli zachować zasady dobrego wychowania.

Pójdźmy nieco dalej, jeśli rodzice stosują w stosunku do siebie zwroty grzecznościowe „proszę”, „dziękuję”, czy „przepraszam” to dziecko bardzo szybko nauczy się, w jakich sytuacjach powinno ich używać.

 

Umiejętności przydatne i ważne dla przedszkolaka

Jedzenie posiłków również powinno posiadać odpowiedni schemat. Oczywiście nie wymagamy od dziecka nauki, który widelczyk jest do czego i nietrzymania łokci na stole. Podstawą początkowej nauki jest wyznaczenie pór posiłków i trzymanie się ich. Dziecko, gdy mama zawoła, powinno usiąść do stołu, odkładając wcześniej wszelkie zabawki i wyłączając telewizor – później będzie mogło wrócić do swoich zajęć – teraz jest czas posiłku.

Na początku będzie trochę bałaganu, ale aby dziecko nauczyło się samodzielnie jeść, musimy dać mu do rączki łyżkę lub widelec i pozwolić o własnych siłach zmierzyć się z posiłkiem. W przedszkolu łatwiej będzie mu się zaaklimatyzować, jeśli będzie potrafić samodzielnie zjeść obiad.

Ważną umiejętnością i nawykiem przedszkolaka jest również sprzątanie zabawek po zakończeniu zabawy. Dziecko musi się nauczyć związku przyczynowo skutkowego – zrobiło bałagan, trzeba posprzątać, żeby bawić się czymś innym.

Warto nauczyć pociechę również mówienia „dzień dobry” i „do widzenia”, gdy wchodzi i wychodzi z konkretnych pomieszczeń lub gdy widzi kogoś po raz pierwszy tego dnia. Można poćwiczyć na sąsiadach — mieszkające obok nas starsze panie będą uszczęśliwione, gdy szkrab grzecznie się z nimi przywita, a dziecko zapamięta, że to coś dobrego.

 

 


Savoir-vivre w przedszkolu...

Rozpoczynając swoją edukację przedszkolną, dziecko musi nauczyć się dopasowywać do panujących w danej placówce zasad i obowiązków. Początkowo będzie dużo zabawy, ale jest też pora sprzątania, leżakowania, czy jedzenia posiłków. Dodatkowo zawsze trzeba słuchać kogoś innego niż rodzice, czy najbliższe, znane dziecku osoby, a co najważniejsze maluch musi nauczyć się dogadywania z innymi dziećmi. Warto też wcześniej potrenować z przyszłym przedszkolakiem naukę dzielenia się rzeczami, współdziałania w zabawach i zadaniach, by przy pójściu do przedszkola dziecko było odpowiednio przygotowane i nie zaskoczone panującymi ogólnie znanymi zasadami. 

Niekiedy na starcie chodzenie do przedszkola sprawia dziecku pewne trudności (poranne wstawanie, wyjście z domu, pozostanie bez rodziców itd.), jednak z czasem przedszkole, w większości przypadków, staje się jednym z ulubionych miejsc. Wiele z nich tworzy własne spisy dobrych manier, których dzieci stopniowo się uczą. Wskazana jest na tej płaszczyźnie współpraca z rodzicami, aby to, czego dziecko nauczy się w przedszkolu, było pielęgnowane i ćwiczone również w domu. Przedszkole to ważny moment w życiu naszego bąbla, dlatego warto zadbać, aby przeżyło go jak najlepiej i dzięki niemu stało się jeszcze bardziej samodzielne.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Marta Podgórska

Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.

Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/

prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...