Data publikacji:

BLW - dobry sposób na rozszerzenie diety

Autor: Patrycja Wrotek

Rozszerzanie diety budzi u rodziców wiele wątpliwości, nie wiedzą, czy kierować się tabelkami, co podawać dzieciom, od czego zacząć. Na przeciw ich wątpliwościom wychodzi metoda BLW, która stawia na samodzielność, wspólne posiłki i zaufanie do dziecka.

 

niejadek - blw sposób na rozszerzenie diety

Fot. Fotolia

BLW – co to jest

BLW (Baby-led Weaning) czyli po polsku Bobas Lubi Wybór to  to nic innego jak przejście z pokarmu mlecznego na pokarmy stałe sterowane przez dziecko. Polega na całkowitym ominięciu etapu papek i karmienia łyżeczką. W zamian, dziecko dostaje szereg produktów „do ręki”, do samodzielnego pogryzienia i zjedzenia. Dzięki temu stopniowo usamodzielnia się w żywieniu. Samo reguluje, jaki procent swoich potrzeb żywieniowych zaspokoi mlekiem, a jaki stałymi pokarmami. Rozszerzanie diety w tej metodzie rozpoczyna się, gdy dziecko siedzi już samodzielnie w krzesełku lub może siedzieć na kolanach rodzica oparte o niego plecami. Dostaje do ręki te same, pokarmy, co dorośli, ale dostosowane do jego potrzeb: na przykład warzywa pokrojone w słupki i ugotowane na parze, pulpety, kaszę ugotowaną na gęsto.Chodzi o to, aby dziecko mogło pokarm chwycić i samodzielnie włożyć do buzi. Ważne w tej metodzie jest naśladownictwo. Podczas wspólnych posiłków dziecko patrzy, jak i co jedzą dorośli i naśladuje ich.

 

Zalety metody BLW

BLW wykorzystuje naturalną chęć do poznawania świata, uczenia się i naśladowania. W odróżnieniu od słoiczkowych papek, prawdziwe jedzenie jest soczyste, ma smak, zapach, konsystencję. Pora posiłków zachęca do eksperymentów: coś jest słodkie, coś kwaśne, jedno jest chrupiące, drugie ciągnące. Dziecko ćwiczy rączki, koordynację ręka-oko, wiele mięśni odpowiedzialnych na rzucie, przełykanie, przesuwanie pokarmu w buzi. To wszystko ma niebagatelny wpływ na jego rozwój. W szczególności manualny oraz rozwój mowy.

 

Z książki "Bobas Lubi Wybór":

  • nie da się wychować niejadka, przy stole nie ma grymasów, kaprysów, płaczu;
  • dajemy dziecku swobodę decyzji: co je i w jakich ilościach;
  • oszczędzamy czas: nie gotujemy specjalnie dla dziecka, nie sprzątamy dodatkowo, a co najważniejsze mamy wolne ręce gdyż nie karmimy go;
  • rodzice uczą się dziecka, jego wyborów i ufania mu;
  • jest prosto i wygodnie: już roczne dziecko potrafi jeść zupełnie samodzielnie z wykorzystaniem sztućców;
  • w ofercie każdej restauracji, nawet tej nie dedykowanej dzieciom, znajdziecie coś odpowiedniego. 

 

Kiedy zacząć BLW?

Rozszerzanie diety metodą BLW najlepiej rozpocząć gdy dziecko stabilnie siedzi, umie chwytać i prowadzić rękę do buzi. W praktyce następuje to około 6. miesiąca życia. Jeśli zależy nam, by zrobić to zanim dziecko stabilnie siedzi,można malucha sadzać do posiłki na naszych kolanach w taki sposób, by miał podparte całe plecy. Początkowo dziecko uczestniczy w jednym, dwóch posiłkach, a z czasem dołącza do wszystkich rodzinnych posiłków.

 

Czy jedząc kawałki dziecko może się zadławić?

Wielu rodziców boi się dawać dziecku pokarmy w większych kawałkach z uwagi na ryzyko zadławienia. O ile dziecko siedzi i je samodzielnie BLW nie zwiększa tego ryzyka, a wręcz odwrotnie. Dziecko szybko uczy się jakie kawałki są zbyt duże lub zbyt głęboko wsadzone. Ma kontrolę i jeśli trzeba uruchamia mechanizmy ochronne – odkrztuszanie i odruch wymiotny, które u niemowlaków są niezwykle wyczulone. Większym ryzykiem jest karmienie dziecka w pozycji półleżącej, gdy nie jest ono w stanie w pełni kontrolować przełykania i odkrztuszania.  Mimo tego, że ryzyko jest niewielkie, każdy rodzic powinien sobie odświeżyć informacje na temat pierwszej pomocy w razie zadławienia.

 

Polecane lektury:

"Bobas Lubi Wybór. Nie chcesz wychować niejadka?", G. Rapley, T. Murkett, Wyd. Mamania 2011

"Alaantkowe BLW.Od niemowlaka do starszaka. Domowa książka kucharska", J. Anger, A. Piszczek, Wyd.Mamania 2015

 

Czytaj również:

Jak wprowadzić BLW krok po kroku

 

 


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
23-09-2020
Ocena:
Przy drugim dziecku próbujemy BLW. przy pierwszym w sumie nie wiedziałam, ze coś takiego jak BLW istnieje i szłam papkami, słoiczkami i musam, ale też sobie chwalę, bo akurat dawałam synowi Holle i to moim zdaniem jedne z najlepszych słoiczków na rynku. Przy córce obywamy sie bez słoiczków - zobczymy, jak będzie!
11-09-2018
Ocena:
Uwielbiamy BLW z moją Tośką!
owoce i warzywa dla dzieci

Od kiedy można dawać surowe owoce i warzywa dla niemowlaka?

2022-05-04
Rozszerzanie diety dziecka jest dla rodzica bardzo emocjonującym momentem. Niemowlak, który do tej pory pił wyłącznie mleko, przechodzi do następnego etapu rozwoju, co wiąże się z wieloma nowymi doznaniami. Mama i tata zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wprowadzać nowe posiłki, a jednym z dylematów z tym związanych jest pytanie, od kiedy podawać surowe owoce dla niemowlaka, a także czy kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców ma znaczenie.
dziecko jedzace lyzeczka

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

2022-04-25
Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

2022-03-23
U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.
orzechy

Od kiedy orzechy dla niemowlaka?

2022-03-03
Przez wiele lat lekarze pediatrzy i dietetycy zalecali, aby wprowadzać orzechy do diety dziecka najwcześniej po ukończeniu przez nie drugiego lub nawet trzeciego roku życia. Jednak aktualne wytyczne mówią coś zupełnie innego. Sprawdź, czy orzechy dla niemowlaka to dobry pomysł i w jaki sposób je wprowadzać.
karmienie mieszane

Karmienie mieszane noworodka – wszystko, co powinnaś wiedzieć

2022-02-27
Karmienie mieszane to rodzaj karmienia, który polega na podawaniu dziecku mleka naturalnego oraz mleka modyfikowanego. Taki sposób karmienia jest dość często wybierany przez matki – z różnych powodów. Jeśli i ty się na niego zdecydowałaś, sprawdź o czym musisz pamiętać i jaki to może mieć wpływ na kolki lub kupki niemowlęcia.
jajko dla niemowlaka

Jajko dla niemowlaka – jak podawać?

2022-01-26
Jajka mają bardzo dużo witamin i minerałów, dlatego dość szybko powinny znaleźć się w diecie dziecka – jeszcze zanim ukończy ono pierwszy rok życia. Rozszerzanie diety o ten produkt budzi jednak wiele pytań rodziców. W tym tekście postaramy się na nie odpowiedzieć – dowiesz się na przykład, kiedy podawać jajko dla niemowlaka, jak często to robić i czy taki maluszek może jeść jajka na miękko.
jaka ryba dla niemowlaka

Jaka ryba dla niemowlaka?

2022-01-20
Ryby w diecie dziecka – jaka ryba dla niemowlaka jest odpowiednia, a jakich ryb nie podawać dziecku? Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się, czy można niemowlakowi podawać rybę̨, a jeśli tak, to jaką. Odpowiadamy na te wszystkie pytania po to, by wesprzeć cię w staraniach o to, by twoje maleństwo rosło zdrowo i poznawało ciekawe smaki.