Data publikacji:

BLW - dobry sposób na rozszerzenie diety

Autor: Patrycja Wrotek

Rozszerzanie diety budzi u rodziców wiele wątpliwości, nie wiedzą, czy kierować się tabelkami, co podawać dzieciom, od czego zacząć. Na przeciw ich wątpliwościom wychodzi metoda BLW, która stawia na samodzielność, wspólne posiłki i zaufanie do dziecka.

 

niejadek - blw sposób na rozszerzenie diety

Fot. Fotolia

BLW – co to jest

BLW (Baby-led Weaning) czyli po polsku Bobas Lubi Wybór to  to nic innego jak przejście z pokarmu mlecznego na pokarmy stałe sterowane przez dziecko. Polega na całkowitym ominięciu etapu papek i karmienia łyżeczką. W zamian, dziecko dostaje szereg produktów „do ręki”, do samodzielnego pogryzienia i zjedzenia. Dzięki temu stopniowo usamodzielnia się w żywieniu. Samo reguluje, jaki procent swoich potrzeb żywieniowych zaspokoi mlekiem, a jaki stałymi pokarmami. Rozszerzanie diety w tej metodzie rozpoczyna się, gdy dziecko siedzi już samodzielnie w krzesełku lub może siedzieć na kolanach rodzica oparte o niego plecami. Dostaje do ręki te same, pokarmy, co dorośli, ale dostosowane do jego potrzeb: na przykład warzywa pokrojone w słupki i ugotowane na parze, pulpety, kaszę ugotowaną na gęsto.Chodzi o to, aby dziecko mogło pokarm chwycić i samodzielnie włożyć do buzi. Ważne w tej metodzie jest naśladownictwo. Podczas wspólnych posiłków dziecko patrzy, jak i co jedzą dorośli i naśladuje ich.

 

Zalety metody BLW

BLW wykorzystuje naturalną chęć do poznawania świata, uczenia się i naśladowania. W odróżnieniu od słoiczkowych papek, prawdziwe jedzenie jest soczyste, ma smak, zapach, konsystencję. Pora posiłków zachęca do eksperymentów: coś jest słodkie, coś kwaśne, jedno jest chrupiące, drugie ciągnące. Dziecko ćwiczy rączki, koordynację ręka-oko, wiele mięśni odpowiedzialnych na rzucie, przełykanie, przesuwanie pokarmu w buzi. To wszystko ma niebagatelny wpływ na jego rozwój. W szczególności manualny oraz rozwój mowy.

 

Z książki "Bobas Lubi Wybór":

  • nie da się wychować niejadka, przy stole nie ma grymasów, kaprysów, płaczu;
  • dajemy dziecku swobodę decyzji: co je i w jakich ilościach;
  • oszczędzamy czas: nie gotujemy specjalnie dla dziecka, nie sprzątamy dodatkowo, a co najważniejsze mamy wolne ręce gdyż nie karmimy go;
  • rodzice uczą się dziecka, jego wyborów i ufania mu;
  • jest prosto i wygodnie: już roczne dziecko potrafi jeść zupełnie samodzielnie z wykorzystaniem sztućców;
  • w ofercie każdej restauracji, nawet tej nie dedykowanej dzieciom, znajdziecie coś odpowiedniego. 

 

Kiedy zacząć BLW?

Rozszerzanie diety metodą BLW najlepiej rozpocząć gdy dziecko stabilnie siedzi, umie chwytać i prowadzić rękę do buzi. W praktyce następuje to około 6. miesiąca życia. Jeśli zależy nam, by zrobić to zanim dziecko stabilnie siedzi,można malucha sadzać do posiłki na naszych kolanach w taki sposób, by miał podparte całe plecy. Początkowo dziecko uczestniczy w jednym, dwóch posiłkach, a z czasem dołącza do wszystkich rodzinnych posiłków.

 

Czy jedząc kawałki dziecko może się zadławić?

Wielu rodziców boi się dawać dziecku pokarmy w większych kawałkach z uwagi na ryzyko zadławienia. O ile dziecko siedzi i je samodzielnie BLW nie zwiększa tego ryzyka, a wręcz odwrotnie. Dziecko szybko uczy się jakie kawałki są zbyt duże lub zbyt głęboko wsadzone. Ma kontrolę i jeśli trzeba uruchamia mechanizmy ochronne – odkrztuszanie i odruch wymiotny, które u niemowlaków są niezwykle wyczulone. Większym ryzykiem jest karmienie dziecka w pozycji półleżącej, gdy nie jest ono w stanie w pełni kontrolować przełykania i odkrztuszania.  Mimo tego, że ryzyko jest niewielkie, każdy rodzic powinien sobie odświeżyć informacje na temat pierwszej pomocy w razie zadławienia.

 

Polecane lektury:

"Bobas Lubi Wybór. Nie chcesz wychować niejadka?", G. Rapley, T. Murkett, Wyd. Mamania 2011

"Alaantkowe BLW.Od niemowlaka do starszaka. Domowa książka kucharska", J. Anger, A. Piszczek, Wyd.Mamania 2015

 

Czytaj również:

Jak wprowadzić BLW krok po kroku

 

 


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
23-09-2020
Ocena:
Przy drugim dziecku próbujemy BLW. przy pierwszym w sumie nie wiedziałam, ze coś takiego jak BLW istnieje i szłam papkami, słoiczkami i musam, ale też sobie chwalę, bo akurat dawałam synowi Holle i to moim zdaniem jedne z najlepszych słoiczków na rynku. Przy córce obywamy sie bez słoiczków - zobczymy, jak będzie!
11-09-2018
Ocena:
Uwielbiamy BLW z moją Tośką!
mleko roślinne

Jakie mleko roślinne dla niemowlaka? Czy jest zdrowe? Od kiedy?

2021-10-14
Najlepsze mleko dla niemowlęcia to zawsze mleko mamy. Co jednak, jeśli młoda mama nie chce lub nie może karmić piersią? Czy w takiej sytuacji trzeba podawać niemowlęciu mieszankę modyfikowaną, czy może jednak lepsze będą napoje roślinne? Sprawdź, kiedy sięgnąć po mleko roślinne dla dzieci i które warto wybrać.
jedzące dziecko

Wprowadzanie glutenu w diecie niemowlaka. Jakie kaszki?

2021-10-13
Gluten to białko roślinne występujące w ziarnach niektórych zbóż (m.in. w pszenicy, życie czy owsie), a co za tym idzie – w produktach zawierających ziarna zbóż. Gluten powinien zostać podany dziecku jeszcze w pierwszym roku życia, ale jako że jest to składnik alergizujący, trzeba robić to ostrożnie. Sprawdź, jak powinno przebiegać wprowadzanie glutenu i w jakich produktach podawać go dziecku.
krzesłko

Jakie krzesełko do karmienia wybrać?

2021-08-24
Gdy noworodek staje się kilkumiesięcznym dzieckiem, wielu rodziców zastanawia się, jakie krzesełko do karmienia wybrać. Im dziecko jest starsze, tym bardziej jego dieta staje się bogatsza i różnorodna. Powolne wprowadzanie nowych produktów zamienia się w jedzenie pełnych posiłków. I właśnie dlatego głowimy się, jakie krzesełko wybrać, by było bezpieczne, łatwe w użytkowaniu i komfortowe dla maluszka. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
jaka woda dla niemowlaka

Jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza? Jaka temperatura?

2021-06-05
Czy małe dziecko może pić wodę? Czym powinna cechować się woda mineralna dla niemowlaka i jaką powinna mieć temperaturę? Co z wodą z cukrem – czy należy podawać ją dziecku? Niemal każdy młody rodzic zadaje sobie takie i podobne pytania. Ty też jesteś w tym gronie? Świetnie się składa, bo poniżej znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi.
niemowlę nie chce jeść

Niemowlę nie chce jeść – co zrobić? Co to znaczy?

2021-06-01
Brak apetytu u niemowlaka to problem, który spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom. Opiekunowie obawiają się, że zbyt mała ilość spożywanego pokarmu wpłynie negatywnie na zdrowie maleństwa. Boją się, że słabszy apetyt może być wynikiem choroby. Czy tak jest faktycznie? Czy to, że niemowlę mało je powinno zawsze budzić niepokój?
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2021-05-25
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
W 7. miesiącu życia dziecka jego dieta wzbogaca się o grosze

Przepisy dla niemowląt po 7 miesiącu życia [PRZEPISY]

2021-03-11
7. miesiąc życia to odpowiedni czas na wprowadzenie do diety dziecka kolejnych nowości. W tym miesiącu wprowadzamy pierwsze przyprawy. Poznaj sprawdzone przepisy kulinarne na dania dla niemowląt.