Data publikacji:

BLW - dobry sposób na rozszerzenie diety

Autor: Patrycja Wrotek

Rozszerzanie diety budzi u rodziców wiele wątpliwości, nie wiedzą, czy kierować się tabelkami, co podawać dzieciom, od czego zacząć. Na przeciw ich wątpliwościom wychodzi metoda BLW, która stawia na samodzielność, wspólne posiłki i zaufanie do dziecka.

 

niejadek - blw sposób na rozszerzenie diety

Fot. Fotolia

BLW – co to jest

BLW (Baby-led Weaning) czyli po polsku Bobas Lubi Wybór to  to nic innego jak przejście z pokarmu mlecznego na pokarmy stałe sterowane przez dziecko. Polega na całkowitym ominięciu etapu papek i karmienia łyżeczką. W zamian, dziecko dostaje szereg produktów „do ręki”, do samodzielnego pogryzienia i zjedzenia. Dzięki temu stopniowo usamodzielnia się w żywieniu. Samo reguluje, jaki procent swoich potrzeb żywieniowych zaspokoi mlekiem, a jaki stałymi pokarmami. Rozszerzanie diety w tej metodzie rozpoczyna się, gdy dziecko siedzi już samodzielnie w krzesełku lub może siedzieć na kolanach rodzica oparte o niego plecami. Dostaje do ręki te same, pokarmy, co dorośli, ale dostosowane do jego potrzeb: na przykład warzywa pokrojone w słupki i ugotowane na parze, pulpety, kaszę ugotowaną na gęsto.Chodzi o to, aby dziecko mogło pokarm chwycić i samodzielnie włożyć do buzi. Ważne w tej metodzie jest naśladownictwo. Podczas wspólnych posiłków dziecko patrzy, jak i co jedzą dorośli i naśladuje ich.

 

Zalety metody BLW

BLW wykorzystuje naturalną chęć do poznawania świata, uczenia się i naśladowania. W odróżnieniu od słoiczkowych papek, prawdziwe jedzenie jest soczyste, ma smak, zapach, konsystencję. Pora posiłków zachęca do eksperymentów: coś jest słodkie, coś kwaśne, jedno jest chrupiące, drugie ciągnące. Dziecko ćwiczy rączki, koordynację ręka-oko, wiele mięśni odpowiedzialnych na rzucie, przełykanie, przesuwanie pokarmu w buzi. To wszystko ma niebagatelny wpływ na jego rozwój. W szczególności manualny oraz rozwój mowy.

 

Z książki "Bobas Lubi Wybór":

  • nie da się wychować niejadka, przy stole nie ma grymasów, kaprysów, płaczu;
  • dajemy dziecku swobodę decyzji: co je i w jakich ilościach;
  • oszczędzamy czas: nie gotujemy specjalnie dla dziecka, nie sprzątamy dodatkowo, a co najważniejsze mamy wolne ręce gdyż nie karmimy go;
  • rodzice uczą się dziecka, jego wyborów i ufania mu;
  • jest prosto i wygodnie: już roczne dziecko potrafi jeść zupełnie samodzielnie z wykorzystaniem sztućców;
  • w ofercie każdej restauracji, nawet tej nie dedykowanej dzieciom, znajdziecie coś odpowiedniego. 

 

Kiedy zacząć BLW?

Rozszerzanie diety metodą BLW najlepiej rozpocząć gdy dziecko stabilnie siedzi, umie chwytać i prowadzić rękę do buzi. W praktyce następuje to około 6. miesiąca życia. Jeśli zależy nam, by zrobić to zanim dziecko stabilnie siedzi,można malucha sadzać do posiłki na naszych kolanach w taki sposób, by miał podparte całe plecy. Początkowo dziecko uczestniczy w jednym, dwóch posiłkach, a z czasem dołącza do wszystkich rodzinnych posiłków.

 

Czy jedząc kawałki dziecko może się zadławić?

Wielu rodziców boi się dawać dziecku pokarmy w większych kawałkach z uwagi na ryzyko zadławienia. O ile dziecko siedzi i je samodzielnie BLW nie zwiększa tego ryzyka, a wręcz odwrotnie. Dziecko szybko uczy się jakie kawałki są zbyt duże lub zbyt głęboko wsadzone. Ma kontrolę i jeśli trzeba uruchamia mechanizmy ochronne – odkrztuszanie i odruch wymiotny, które u niemowlaków są niezwykle wyczulone. Większym ryzykiem jest karmienie dziecka w pozycji półleżącej, gdy nie jest ono w stanie w pełni kontrolować przełykania i odkrztuszania.  Mimo tego, że ryzyko jest niewielkie, każdy rodzic powinien sobie odświeżyć informacje na temat pierwszej pomocy w razie zadławienia.

 

Polecane lektury:

"Bobas Lubi Wybór. Nie chcesz wychować niejadka?", G. Rapley, T. Murkett, Wyd. Mamania 2011

"Alaantkowe BLW.Od niemowlaka do starszaka. Domowa książka kucharska", J. Anger, A. Piszczek, Wyd.Mamania 2015

 

Czytaj również:

Jak wprowadzić BLW krok po kroku

 

 


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
23-09-2020
Ocena:
Przy drugim dziecku próbujemy BLW. przy pierwszym w sumie nie wiedziałam, ze coś takiego jak BLW istnieje i szłam papkami, słoiczkami i musam, ale też sobie chwalę, bo akurat dawałam synowi Holle i to moim zdaniem jedne z najlepszych słoiczków na rynku. Przy córce obywamy sie bez słoiczków - zobczymy, jak będzie!
11-09-2018
Ocena:
Uwielbiamy BLW z moją Tośką!
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2022-12-28
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
Żywienie niemowląt: po 6.miesiącu, czyli maluch kończy pół r

Przepisy dla niemowląt po 6 miesiącu życia - Dania dla niemowlaka

2022-12-28
Na początku rozszerzania diety najlepiej poszczególne składniki podawać pojedynczo - na przykład jedno warzywo, jeden rodzaj mięsa. Po krótkim czasie wprowadzone składniki możemy połączyć w dania. Przedstawiamy kilka przepisów, które w tym pomogą. 
ulewanie noworodka

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

2022-07-12
Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.
owoce i warzywa dla dzieci

Od kiedy można dawać surowe owoce i warzywa dla niemowlaka?

2022-05-04
Rozszerzanie diety dziecka jest dla rodzica bardzo emocjonującym momentem. Niemowlak, który do tej pory pił wyłącznie mleko, przechodzi do następnego etapu rozwoju, co wiąże się z wieloma nowymi doznaniami. Mama i tata zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wprowadzać nowe posiłki, a jednym z dylematów z tym związanych jest pytanie, od kiedy podawać surowe owoce dla niemowlaka, a także czy kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców ma znaczenie.
dziecko jedzace lyzeczka

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

2022-04-25
Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

2022-03-23
U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.