Data publikacji:

BLW - dobry sposób na rozszerzenie diety

Autor: Patrycja Wrotek

Rozszerzanie diety budzi u rodziców wiele wątpliwości, nie wiedzą, czy kierować się tabelkami, co podawać dzieciom, od czego zacząć. Na przeciw ich wątpliwościom wychodzi metoda BLW, która stawia na samodzielność, wspólne posiłki i zaufanie do dziecka.

 

niejadek - blw sposób na rozszerzenie diety

Fot. Fotolia

BLW – co to jest

BLW (Baby-led Weaning) czyli po polsku Bobas Lubi Wybór to  to nic innego jak przejście z pokarmu mlecznego na pokarmy stałe sterowane przez dziecko. Polega na całkowitym ominięciu etapu papek i karmienia łyżeczką. W zamian, dziecko dostaje szereg produktów „do ręki”, do samodzielnego pogryzienia i zjedzenia. Dzięki temu stopniowo usamodzielnia się w żywieniu. Samo reguluje, jaki procent swoich potrzeb żywieniowych zaspokoi mlekiem, a jaki stałymi pokarmami. Rozszerzanie diety w tej metodzie rozpoczyna się, gdy dziecko siedzi już samodzielnie w krzesełku lub może siedzieć na kolanach rodzica oparte o niego plecami. Dostaje do ręki te same, pokarmy, co dorośli, ale dostosowane do jego potrzeb: na przykład warzywa pokrojone w słupki i ugotowane na parze, pulpety, kaszę ugotowaną na gęsto.Chodzi o to, aby dziecko mogło pokarm chwycić i samodzielnie włożyć do buzi. Ważne w tej metodzie jest naśladownictwo. Podczas wspólnych posiłków dziecko patrzy, jak i co jedzą dorośli i naśladuje ich.

 

Zalety metody BLW

BLW wykorzystuje naturalną chęć do poznawania świata, uczenia się i naśladowania. W odróżnieniu od słoiczkowych papek, prawdziwe jedzenie jest soczyste, ma smak, zapach, konsystencję. Pora posiłków zachęca do eksperymentów: coś jest słodkie, coś kwaśne, jedno jest chrupiące, drugie ciągnące. Dziecko ćwiczy rączki, koordynację ręka-oko, wiele mięśni odpowiedzialnych na rzucie, przełykanie, przesuwanie pokarmu w buzi. To wszystko ma niebagatelny wpływ na jego rozwój. W szczególności manualny oraz rozwój mowy.

 

Z książki "Bobas Lubi Wybór":

  • nie da się wychować niejadka, przy stole nie ma grymasów, kaprysów, płaczu;
  • dajemy dziecku swobodę decyzji: co je i w jakich ilościach;
  • oszczędzamy czas: nie gotujemy specjalnie dla dziecka, nie sprzątamy dodatkowo, a co najważniejsze mamy wolne ręce gdyż nie karmimy go;
  • rodzice uczą się dziecka, jego wyborów i ufania mu;
  • jest prosto i wygodnie: już roczne dziecko potrafi jeść zupełnie samodzielnie z wykorzystaniem sztućców;
  • w ofercie każdej restauracji, nawet tej nie dedykowanej dzieciom, znajdziecie coś odpowiedniego. 

 

Kiedy zacząć BLW?

Rozszerzanie diety metodą BLW najlepiej rozpocząć gdy dziecko stabilnie siedzi, umie chwytać i prowadzić rękę do buzi. W praktyce następuje to około 6. miesiąca życia. Jeśli zależy nam, by zrobić to zanim dziecko stabilnie siedzi,można malucha sadzać do posiłki na naszych kolanach w taki sposób, by miał podparte całe plecy. Początkowo dziecko uczestniczy w jednym, dwóch posiłkach, a z czasem dołącza do wszystkich rodzinnych posiłków.

 

Czy jedząc kawałki dziecko może się zadławić?

Wielu rodziców boi się dawać dziecku pokarmy w większych kawałkach z uwagi na ryzyko zadławienia. O ile dziecko siedzi i je samodzielnie BLW nie zwiększa tego ryzyka, a wręcz odwrotnie. Dziecko szybko uczy się jakie kawałki są zbyt duże lub zbyt głęboko wsadzone. Ma kontrolę i jeśli trzeba uruchamia mechanizmy ochronne – odkrztuszanie i odruch wymiotny, które u niemowlaków są niezwykle wyczulone. Większym ryzykiem jest karmienie dziecka w pozycji półleżącej, gdy nie jest ono w stanie w pełni kontrolować przełykania i odkrztuszania.  Mimo tego, że ryzyko jest niewielkie, każdy rodzic powinien sobie odświeżyć informacje na temat pierwszej pomocy w razie zadławienia.

 

Polecane lektury:

"Bobas Lubi Wybór. Nie chcesz wychować niejadka?", G. Rapley, T. Murkett, Wyd. Mamania 2011

"Alaantkowe BLW.Od niemowlaka do starszaka. Domowa książka kucharska", J. Anger, A. Piszczek, Wyd.Mamania 2015

 

Czytaj również:

Jak wprowadzić BLW krok po kroku

 

 


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
23-09-2020
Ocena:
Przy drugim dziecku próbujemy BLW. przy pierwszym w sumie nie wiedziałam, ze coś takiego jak BLW istnieje i szłam papkami, słoiczkami i musam, ale też sobie chwalę, bo akurat dawałam synowi Holle i to moim zdaniem jedne z najlepszych słoiczków na rynku. Przy córce obywamy sie bez słoiczków - zobczymy, jak będzie!
11-09-2018
Ocena:
Uwielbiamy BLW z moją Tośką!
ekspres do mleka modyfikowanego

Ekspres do mleka modyfikowanego – zbędny gadżet czy niezbędne urządzenie dla każdego rodzica?

2025-07-11
Czasy, kiedy rodzice musieli odmierzać miarkę mleka, gotować wodę i z nadzieją czekać, aż osiągnie „na oko” odpowiednią temperaturę, powoli odchodzą do lamusa. Współczesna technologia wkroczyła także do świata niemowlęcych butelek – a wszystko za sprawą ekspresów do mleka modyfikowanego. Ale czy to rzeczywiście przełomowe urządzenie, które zmienia życie rodziców na lepsze, czy po prostu kolejny gadżet, który świetnie wygląda na kuchennym blacie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia? W poniższym artykule czeka odpowiedź oraz porównanie popularnych sprzętów!
probiotyk dla niemowląt

Jaki probiotyk dla niemowląt wybrać? Kiedy i jak stosować?

2025-05-26
Zdrowie maluszka to priorytet dla każdego rodzica. Wspieranie delikatnego układu pokarmowego jest jedną z najważniejszych kwestii dla prawidłowego rozwoju. W tym celu warto rozważyć stosowanie probiotyków dla niemowląt. W jaki sposób działają i kiedy warto je podawać? Podpowiadamy!
laktator muszlowy

Jaki laktator muszlowy wybrać?

2025-03-12
Laktator to nieoceniony pomocnik kobiet, które mają problemy z laktacją, ale nie tylko. Równie świetnie radzi sobie w sytuacjach, w których mama musi np. wyjść na dłużej z domu i chce się upewnić, że dziecko będzie mogło zostać nakarmione nawet w trakcie jej nieobecności. Na rynku znajdziesz dziesiątki propozycji, a wśród nich laktator muszlowy. Jakie ma zalety i jaki wybrać? Zapraszamy do lektury!
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2022-12-28
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
Żywienie niemowląt: po 6.miesiącu, czyli maluch kończy pół r

Przepisy dla niemowląt po 6 miesiącu życia - Dania dla niemowlaka

2022-12-28
Na początku rozszerzania diety najlepiej poszczególne składniki podawać pojedynczo - na przykład jedno warzywo, jeden rodzaj mięsa. Po krótkim czasie wprowadzone składniki możemy połączyć w dania. Przedstawiamy kilka przepisów, które w tym pomogą. 
ulewanie noworodka

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

2022-07-12
Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.