Wprowadzanie BLW najlepiej rozpocząć gdy dziecko stabilnie siedzi (może też siedzieć podparte plecami na kolanach rodzica), umie całkiem dobrze chwytać i prowadzić rękę do buzi. W praktyce umiejętności te ma przynajmniej półroczne niemowlę.
Fot. Pixabay
Dziecko po 6 miesiącu życia wyróżnia: ogromna ciekawość i chęć uczestniczenia w domowych posiłkach oraz gotowość ich układu pokarmowego do przyjmowania innych pokarmów niż mleko.
Kupujemy krzesełko do karmienia, sadzamy dziecko przy stole i powoli włączamy do rodzinnych posiłków. Ponieważ z pewnością nie obędzie się bez bałaganu, zabezpieczamy miejsce akcji. W tym celu ubieramy dziecko w śliniak lub gorsze ubranko, a pod krzesełkiem rozkładamy matę na odrzuty ze stołu (może to być obrus ceratowy, zasłona prysznicowa PCV, folia malarska, a nawet zwykła ścierka). Na początku dziecko na pewno będzie zrzucać spore ilości na podłogę.
Od początku pozwalamy dziecku jeść palcami (w późniejszym etapie stopniowo przyzwyczajamy je do używania sztućców). Zamiast zmiksowanej zupki jarzynowej lub owoców, podajemy dziecku na tacy warzywa, które normalnie dostałoby w zupie. Idealnie jeśli takie same warzywa i owoce pojawią się na talerzach pozostałych członków rodziny. Może to być ziemniak, marchew, fasolka szparagowa, pietruszka. Najlepiej pokrojone w podłużne kształty np. słupki. Z biegiem czasu gdy dziecko przyzwyczai się do jedzenia palcami i odkryje chwyt pęsetowy, wielkość i kształt serwowanych kawałków nie będzie miała znaczenia. Hitem jest zielony groszek, borówki i rodzynki - najlepsze do ćwiczenia chwytu pęsetowego.
Pamiętajmy, że jedząc z BLW dzieci najpierw bawią się jedzeniem, poznają smaki, eksperymentują, sprawdzają jakie jest w dotyku, jakie dźwięki wydaje spadając, co lubią a co im nie smakuje. Jedzą dopiero na końcu. A zatem pierwsze pozamleczne posiłki nie prowadzą do najadania się. Nie należy się martwić, że niemowlę mało je, a większość rozrzuca. Tak ma być. Głównym pożywieniem dziecka przynajmniej do skończenia przez nie pierwszego roku życia nadal pozostaje mleko. Jak mówią twórcy metody: „Do roku, jedzenie to tylko zabawa”.
Czytaj również:
Moje dziecko nie chce jeść - sposoby na niejadka
Od jedzenia do mówienia - wpływ BLW na rozwój mowy
Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".