Data modyfikacji:

Wprowadzenie BLW - krok po kroku

Autor: Patrycja Wrotek

Wprowadzanie BLW najlepiej rozpocząć gdy dziecko stabilnie siedzi (może też siedzieć podparte plecami na kolanach rodzica), umie całkiem dobrze chwytać i prowadzić rękę do buzi. W praktyce umiejętności te ma przynajmniej  półroczne niemowlę.

dziecko je kukurydzę rękoma

Fot. Pixabay

 

Dziecko po 6 miesiącu życia wyróżnia: ogromna ciekawość i chęć uczestniczenia w domowych posiłkach oraz gotowość ich układu pokarmowego do przyjmowania innych pokarmów niż mleko.

 

Jak zacząć wprowadzać BLW?

Kupujemy krzesełko do karmienia, sadzamy dziecko przy stole i powoli włączamy do rodzinnych posiłków. Ponieważ z pewnością nie obędzie się bez bałaganu, zabezpieczamy miejsce akcji. W tym celu ubieramy dziecko w śliniak lub gorsze ubranko, a pod krzesełkiem rozkładamy matę na odrzuty ze stołu (może to być obrus ceratowy, zasłona prysznicowa PCV, folia malarska, a nawet zwykła ścierka). Na początku dziecko na pewno będzie zrzucać spore ilości na podłogę.

Jak zacząć BLW:

  1. Kup dobre i łatwe w czyszczeniu krzesełko do jedzenia i zabezpiecz dziecko i podłogę przed zabrudzeniem (jeśli jest ciepło, dziecko może być bez bluzeczki)
  2. Sadzaj dziecko z całą rodziną np. do obiadu i podaj mu coś, co według ciebie będzie odpowiednie - np. jarzyny, makaron, ziemniak
  3. Planuj posiłki tak, aby zawsze znalazło się w nich coś,co możesz podać dziecku
  4. Stopniowo włączaj dziecko do kolejnych posiłków i podawaj więcej produktów
  5. Do posiłków możesz podawać wodę w kubeczku do samodzielnego picia
  6. Nie komentuj, nie zachęcaj, nie pomagaj w jedzeniu
  7. Dawaj dobry przykład
  8. Ciesz się wspólnym posiłkiem

 

BLW - co podawać i jakie kawałki serwować

Od początku pozwalamy dziecku jeść palcami (w późniejszym etapie stopniowo przyzwyczajamy je do używania sztućców). Zamiast zmiksowanej zupki jarzynowej lub owoców, podajemy dziecku na tacy warzywa, które normalnie dostałoby w zupie. Idealnie jeśli takie same warzywa i owoce pojawią się na talerzach pozostałych członków rodziny. Może to być ziemniak, marchew, fasolka szparagowa, pietruszka. Najlepiej pokrojone w podłużne kształty np. słupki. Z biegiem czasu gdy dziecko przyzwyczai się do jedzenia palcami i odkryje chwyt pęsetowy, wielkość i kształt serwowanych kawałków nie będzie miała znaczenia. Hitem jest zielony groszek, borówki i rodzynki - najlepsze do ćwiczenia chwytu pęsetowego.

 


O czym trzeba pamiętać stosując BLW

Pamiętajmy, że jedząc z BLW dzieci najpierw bawią się jedzeniem, poznają smaki, eksperymentują, sprawdzają jakie jest w dotyku, jakie dźwięki wydaje spadając, co lubią a co im nie smakuje. Jedzą dopiero na końcu. A zatem pierwsze pozamleczne posiłki nie prowadzą do najadania się. Nie należy się martwić, że niemowlę mało je, a większość rozrzuca. Tak ma być. Głównym pożywieniem dziecka przynajmniej do skończenia przez nie pierwszego roku życia nadal pozostaje mleko. Jak mówią twórcy metody: „Do roku, jedzenie to tylko zabawa”.

 

Czytaj również:

Moje dziecko nie chce jeść - sposoby na niejadka

Od jedzenia do mówienia - wpływ BLW na rozwój mowy

 

 


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
03-10-2018
Ocena:
Wow tego szukałam. Konkretnie i na temat
jaka woda dla niemowlaka

Jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza? Jaka temperatura?

2021-06-05
Czy małe dziecko może pić wodę? Czym powinna cechować się woda mineralna dla niemowlaka i jaką powinna mieć temperaturę? Co z wodą z cukrem – czy należy podawać ją dziecku? Niemal każdy młody rodzic zadaje sobie takie i podobne pytania. Ty też jesteś w tym gronie? Świetnie się składa, bo poniżej znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi.
niemowlę nie chce jeść

Niemowlę nie chce jeść – co zrobić? Co to znaczy?

2021-06-01
Brak apetytu u niemowlaka to problem, który spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom. Opiekunowie obawiają się, że zbyt mała ilość spożywanego pokarmu wpłynie negatywnie na zdrowie maleństwa. Boją się, że słabszy apetyt może być wynikiem choroby. Czy tak jest faktycznie? Czy to, że niemowlę mało je powinno zawsze budzić niepokój?
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2021-05-25
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
W 7. miesiącu życia dziecka jego dieta wzbogaca się o grosze

Przepisy dla niemowląt po 7 miesiącu życia [PRZEPISY]

2021-03-11
7. miesiąc życia to odpowiedni czas na wprowadzenie do diety dziecka kolejnych nowości. W tym miesiącu wprowadzamy pierwsze przyprawy. Poznaj sprawdzone przepisy kulinarne na dania dla niemowląt.
Rozszerzaj dietę dziecka stopniowo, pamiętając, aby powoli p

Przepisy dla niemowląt po 8 miesiącu życia [PRZEPISY]

2021-03-10
8. miesiąc życia dziecka to moment, kiedy dziecko powinno więcej gryźć. W tym miesiącu również warto podawać wysokoenergetyczne posiłki. Poznaj sprawdzone przepisy kulinarne na dania dla niemowląt.
kasza dla dziecka

Kasza w diecie dziecka - jaka kasza i od kiedy

2021-03-02
Jaką kaszę i kiedy wprowadzić do diety dziecka, jaka jest najzdrowsza? Podpowiadamy.
Żywienie niemowląt: po 6.miesiącu, czyli maluch kończy pół r

Przepisy dla niemowląt po 6 miesiącu życia - Dania dla niemowlaka

2021-02-10
Na początku rozszerzania diety najlepiej poszczególne składniki podawać pojedynczo - na przykład jedno warzywo, jeden rodzaj mięsa. Po krótkim czasie wprowadzon...