Data modyfikacji:

Wprowadzenie BLW - krok po kroku

Autor: Patrycja Wrotek

Wprowadzanie BLW najlepiej rozpocząć gdy dziecko stabilnie siedzi (może też siedzieć podparte plecami na kolanach rodzica), umie całkiem dobrze chwytać i prowadzić rękę do buzi. W praktyce umiejętności te ma przynajmniej  półroczne niemowlę.

dziecko je kukurydzę rękoma

Fot. Pixabay

 

Dziecko po 6 miesiącu życia wyróżnia: ogromna ciekawość i chęć uczestniczenia w domowych posiłkach oraz gotowość ich układu pokarmowego do przyjmowania innych pokarmów niż mleko.

 

Jak zacząć wprowadzać BLW?

Kupujemy krzesełko do karmienia, sadzamy dziecko przy stole i powoli włączamy do rodzinnych posiłków. Ponieważ z pewnością nie obędzie się bez bałaganu, zabezpieczamy miejsce akcji. W tym celu ubieramy dziecko w śliniak lub gorsze ubranko, a pod krzesełkiem rozkładamy matę na odrzuty ze stołu (może to być obrus ceratowy, zasłona prysznicowa PCV, folia malarska, a nawet zwykła ścierka). Na początku dziecko na pewno będzie zrzucać spore ilości na podłogę.

Jak zacząć BLW:

  1. Kup dobre i łatwe w czyszczeniu krzesełko do jedzenia i zabezpiecz dziecko i podłogę przed zabrudzeniem (jeśli jest ciepło, dziecko może być bez bluzeczki)
  2. Sadzaj dziecko z całą rodziną np. do obiadu i podaj mu coś, co według ciebie będzie odpowiednie - np. jarzyny, makaron, ziemniak
  3. Planuj posiłki tak, aby zawsze znalazło się w nich coś,co możesz podać dziecku
  4. Stopniowo włączaj dziecko do kolejnych posiłków i podawaj więcej produktów
  5. Do posiłków możesz podawać wodę w kubeczku do samodzielnego picia
  6. Nie komentuj, nie zachęcaj, nie pomagaj w jedzeniu
  7. Dawaj dobry przykład
  8. Ciesz się wspólnym posiłkiem

 

BLW - co podawać i jakie kawałki serwować

Od początku pozwalamy dziecku jeść palcami (w późniejszym etapie stopniowo przyzwyczajamy je do używania sztućców). Zamiast zmiksowanej zupki jarzynowej lub owoców, podajemy dziecku na tacy warzywa, które normalnie dostałoby w zupie. Idealnie jeśli takie same warzywa i owoce pojawią się na talerzach pozostałych członków rodziny. Może to być ziemniak, marchew, fasolka szparagowa, pietruszka. Najlepiej pokrojone w podłużne kształty np. słupki. Z biegiem czasu gdy dziecko przyzwyczai się do jedzenia palcami i odkryje chwyt pęsetowy, wielkość i kształt serwowanych kawałków nie będzie miała znaczenia. Hitem jest zielony groszek, borówki i rodzynki - najlepsze do ćwiczenia chwytu pęsetowego.

 


O czym trzeba pamiętać stosując BLW

Pamiętajmy, że jedząc z BLW dzieci najpierw bawią się jedzeniem, poznają smaki, eksperymentują, sprawdzają jakie jest w dotyku, jakie dźwięki wydaje spadając, co lubią a co im nie smakuje. Jedzą dopiero na końcu. A zatem pierwsze pozamleczne posiłki nie prowadzą do najadania się. Nie należy się martwić, że niemowlę mało je, a większość rozrzuca. Tak ma być. Głównym pożywieniem dziecka przynajmniej do skończenia przez nie pierwszego roku życia nadal pozostaje mleko. Jak mówią twórcy metody: „Do roku, jedzenie to tylko zabawa”.

 

Czytaj również:

Moje dziecko nie chce jeść - sposoby na niejadka

Od jedzenia do mówienia - wpływ BLW na rozwój mowy

 

 


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
03-10-2018
Ocena:
Wow tego szukałam. Konkretnie i na temat
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2022-12-28
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
Żywienie niemowląt: po 6.miesiącu, czyli maluch kończy pół r

Przepisy dla niemowląt po 6 miesiącu życia - Dania dla niemowlaka

2022-12-28
Na początku rozszerzania diety najlepiej poszczególne składniki podawać pojedynczo - na przykład jedno warzywo, jeden rodzaj mięsa. Po krótkim czasie wprowadzone składniki możemy połączyć w dania. Przedstawiamy kilka przepisów, które w tym pomogą. 
ulewanie noworodka

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

2022-07-12
Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.
owoce i warzywa dla dzieci

Od kiedy można dawać surowe owoce i warzywa dla niemowlaka?

2022-05-04
Rozszerzanie diety dziecka jest dla rodzica bardzo emocjonującym momentem. Niemowlak, który do tej pory pił wyłącznie mleko, przechodzi do następnego etapu rozwoju, co wiąże się z wieloma nowymi doznaniami. Mama i tata zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wprowadzać nowe posiłki, a jednym z dylematów z tym związanych jest pytanie, od kiedy podawać surowe owoce dla niemowlaka, a także czy kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców ma znaczenie.
dziecko jedzace lyzeczka

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

2022-04-25
Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

2022-03-23
U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.