Data publikacji:

BLW - od jedzenia do mówienia

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

O BLW pisaliśmy już w kilku innych artykułach. O jego głównych założeniach, o tym jak w praktyce wprowadzić do diety dziecka stałe jedzenie, o zaletach i wadach tej metody, a także o tym kiedy maluch jest na nią gotowy. Dla przypomnienia i w wielkim skrócie, BLW to sposób na wprowadzenie stałych pokarmów do diety dziecka, z pominięciem etapu papek. Jednak BLW to nie tylko zalety takie jak: dawanie dziecku swobody i uczenie go podejmowania decyzji. BLW ma również zalety stricte logopedyczne, wspomagające rozwój mowy dziecka. Spójrzmy na Baby Led Weaning oczami logopedy.

 

BLW, dziecko, jedzenie, niemowlak

 

Jak BLW działa z punktu widzenia logopedy?

Ten sposób karmienia nie wprowadza elementu papek. Dziecko, od samego początku obcowania ze smakami innym,i niż mleko, ćwiczy buzię. Zaczyna rozgniatać dziąsłami, gryźć, smakować, bawić się językiem, ustami. Te niepozornie wyglądające ruchy, powtarzane kilka razy w ciągu dnia nawet przez kilka minut sprawiają, że mięśnie dziecka, te same, których potem będzie używał do mówienia, są ćwiczone. I są używane dużo szybciej, niż w przypadku dziecka, które do buzi dostaje papkę, którą musi jedynie połknąć.

Poczucie, że dziecko ma w buzi konkretną rzecz (kawałek jabłka jest przecież dość twardy), możliwość pogryzienia go, to dla malucha świetna zabawa, która, dodatkowo, ćwiczy czucie w buzi. Chodzi o to, że karmiąc dziecko papką, nie uświadamia ono sobie ile pokarmu ma w buzi, ani czego ten pokarm dotyka. Bo papka zalewa jego małą jamę ustną. Mając w buzi kawałek jabłka, dziecko stymuluje się nim. Czuje ten kawałek na języku, może przesunąć go w okolice policzka, czy podniebienia. Oczywiście, nie jest świadome jak te części w buzi się nazywają, jednak zaczyna mieć świadomość, że na przykład, może poruszać językiem. Ma czucie na podniebieniu i policzkach, co je bawi i dziwi jednocześnie. To z pewnością pozwoli mu w przyszłości mieć większą kontrolę nad aparatem artykulacyjnym, nad językiem i miejscem jego ułożenia.

Dodatkowo, w tym momencie życia, to właśnie nauka o budowie jego własnych organów jest czystą zabawą. Zatem, karmiąc dziecko metodą BLW, rodzic pozwala mu na szybszy rozwój. Co więcej, taka kontrola i samoświadomość spowoduje, że prawdopodobieństwo zadławienia się jest jeszcze mniejsze (przypominamy, że BLW zmniejsza ryzyko zadławienia dzięki temu, że to dziecko kontroluje ile jedzenia wkłada do buzi).

 

Ważne, a nie oczywiste zalety BLW

BLW jest idealne przy ząbkowaniu. Dzieciom często daje się gryzaki, aby mogły ulżyć sobie w cierpieniu. Pomyślmy o tym, że przecież najlepszym, najprzyjemniejszym i najzdrowszym dla dziecka gryzakiem jest kawałek pokarmu. Co więcej, taki fragment jedzenia można schłodzić i wtedy ulga w ząbkowaniu jest jeszcze większa.

Kolejna, bardzo ważna kwestia to karmienie butelką (smoczkiem), a karmienie pokarmem stałym. Prawdopodobnym jest, że dziecko "na BLW" szybciej odstawi smoczek i butelkę, bo będzie dostawało wiele przyjemnych bodźców z otoczenia - smaków, struktur, konsystencji. Zbyt długie używanie smoczka prowadzi do wad zgryzu i wymowy, więc jeśli BLW jest sposobem na odstawienie wyżej wymienionych, to znajdujemy kolejną zaletę tej metody.

 

 

Szybszy rozwój dziecka

BLW jest ważne nie tylko ze względu na rozwój mowy, ale generalnie na późniejsze umiejętności szkolne i rozwój motoryki dziecka. Znaczący jest tutaj fakt, że przy BLW dziecko samo się karmi - musi nauczyć się wykonywać precyzyjny ruch łapania jedzenia w palce i dokładny ruch sięgania dłonią do ust. To jest doskonałe ćwiczenie dla malucha, by powoli ustalał swoją lateralizację oraz ćwiczył motorykę małą i dużą (dzięki wykonywanym ruchom i dotykowi jedzenia). Wszystko przekłada się potem na ogólny rozwój dziecka i jego szybsze usamodzielnienie. 

 

Jeśli połączymy wszystkie zalety, te ogólne i logopedyczne, w całość, to pokazuje nam się obraz BLW jako metody lepiej wpływającej na dziecko, niż karmienie go papkami. Warto spróbować, aby maluch był bardziej świadomy smaków i konsystencji oraz budowy swojej jamy ustnej. Poza tym, dzięki tej metodzie wychodzenie z maluchem z domu i jego karmienie "na mieście" będzie o wiele przyjemniejsze. A co ważne, podczas takich wypraw dziecko będzie bardziej aktywne i śmielsze do pierwszych prób rozmów z nami.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl 


Autor

Aleksandra Bartczak - Logopeda

Od dziecka jestem nianią,  wolontariuszką i nauczycielką, prowadziłam zajęcia umuzykalniające dla maluchów. Dla Dzidziusiowo.pl piszę od połowy 2016 roku. Poza tym jestem logopedą i trenerem umiejętności społecznych. Uwielbiam się uczyć i kocham dzieci.

rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.
wypukły pępek

Co oznacza wypukły pępek u dziecka?

2023-05-25
Każda młoda mama wie, że pępek jest wyjątkowo delikatnym elementem dziecięcej anatomii. To miejsce, które jeszcze do niedawna łączyło maluszka z mamą, wymaga rodzicielskiej uwagi oraz pielęgnacji. Czasem wygląd pępka może niepokoić – na przykład wtedy, gdy jest on mocno wypukły. Co robić w takiej sytuacji? Czy wypukły pępek u dziecka wymaga konsultacji lekarskiej?
pienista kupka u niemowlaka

Pienista kupka u niemowlaka: co może oznaczać?

2023-05-24
Wygląd zawartości pieluszki zawsze znajduje się w centrum zainteresowania młodych rodziców, ponieważ jest jednym z sygnałów pokazujących ogólny stan zdrowia dziecka. Pienista kupka u niemowlaka budzi niepokój, ale zdarza się często i wcale nie musi być objawem poważnych problemów. Jeśli zauważysz pienistą kupę u niemowlaka, zwróć uwagę na jej kolor i konsystencję, a także wszelkie dodatkowe objawy. Przy okazji wizyty u pediatry koniecznie podziel się z nim swoimi wątpliwościami.
co oznacza gdzy dziecko ma twardą kupkę

Co oznacza, gdy dziecko ma twardą kupkę?

2023-03-23
Twarda kupka u niemowlaka to dość częsta przypadłość. Zazwyczaj nie świadczy o poważnych zaburzeniach zdrowotnych, niemniej nie należy jej bagatelizować. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny zatwardzenia u niemowląt i co można w takim przypadku zrobić.
co stosować na odparzenia pod pachami

Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka?

2023-03-11
Odparzenia pod pachami u niemowlaka są dość częstym zjawiskiem. Warto szybko zareagować, gdy dojdzie do powstania takich odparzeń. Nie wiesz, w jaki sposób reagować? Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.