Data publikacji:

BLW - od jedzenia do mówienia

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

O BLW pisaliśmy już w kilku innych artykułach. O jego głównych założeniach, o tym jak w praktyce wprowadzić do diety dziecka stałe jedzenie, o zaletach i wadach tej metody, a także o tym kiedy maluch jest na nią gotowy. Dla przypomnienia i w wielkim skrócie, BLW to sposób na wprowadzenie stałych pokarmów do diety dziecka, z pominięciem etapu papek. Jednak BLW to nie tylko zalety takie jak: dawanie dziecku swobody i uczenie go podejmowania decyzji. BLW ma również zalety stricte logopedyczne, wspomagające rozwój mowy dziecka. Spójrzmy na Baby Led Weaning oczami logopedy.

 

BLW, dziecko, jedzenie, niemowlak

 

Jak BLW działa z punktu widzenia logopedy?

Ten sposób karmienia nie wprowadza elementu papek. Dziecko, od samego początku obcowania ze smakami innym,i niż mleko, ćwiczy buzię. Zaczyna rozgniatać dziąsłami, gryźć, smakować, bawić się językiem, ustami. Te niepozornie wyglądające ruchy, powtarzane kilka razy w ciągu dnia nawet przez kilka minut sprawiają, że mięśnie dziecka, te same, których potem będzie używał do mówienia, są ćwiczone. I są używane dużo szybciej, niż w przypadku dziecka, które do buzi dostaje papkę, którą musi jedynie połknąć.

Poczucie, że dziecko ma w buzi konkretną rzecz (kawałek jabłka jest przecież dość twardy), możliwość pogryzienia go, to dla malucha świetna zabawa, która, dodatkowo, ćwiczy czucie w buzi. Chodzi o to, że karmiąc dziecko papką, nie uświadamia ono sobie ile pokarmu ma w buzi, ani czego ten pokarm dotyka. Bo papka zalewa jego małą jamę ustną. Mając w buzi kawałek jabłka, dziecko stymuluje się nim. Czuje ten kawałek na języku, może przesunąć go w okolice policzka, czy podniebienia. Oczywiście, nie jest świadome jak te części w buzi się nazywają, jednak zaczyna mieć świadomość, że na przykład, może poruszać językiem. Ma czucie na podniebieniu i policzkach, co je bawi i dziwi jednocześnie. To z pewnością pozwoli mu w przyszłości mieć większą kontrolę nad aparatem artykulacyjnym, nad językiem i miejscem jego ułożenia.

Dodatkowo, w tym momencie życia, to właśnie nauka o budowie jego własnych organów jest czystą zabawą. Zatem, karmiąc dziecko metodą BLW, rodzic pozwala mu na szybszy rozwój. Co więcej, taka kontrola i samoświadomość spowoduje, że prawdopodobieństwo zadławienia się jest jeszcze mniejsze (przypominamy, że BLW zmniejsza ryzyko zadławienia dzięki temu, że to dziecko kontroluje ile jedzenia wkłada do buzi).

 

Ważne, a nie oczywiste zalety BLW

BLW jest idealne przy ząbkowaniu. Dzieciom często daje się gryzaki, aby mogły ulżyć sobie w cierpieniu. Pomyślmy o tym, że przecież najlepszym, najprzyjemniejszym i najzdrowszym dla dziecka gryzakiem jest kawałek pokarmu. Co więcej, taki fragment jedzenia można schłodzić i wtedy ulga w ząbkowaniu jest jeszcze większa.

Kolejna, bardzo ważna kwestia to karmienie butelką (smoczkiem), a karmienie pokarmem stałym. Prawdopodobnym jest, że dziecko "na BLW" szybciej odstawi smoczek i butelkę, bo będzie dostawało wiele przyjemnych bodźców z otoczenia - smaków, struktur, konsystencji. Zbyt długie używanie smoczka prowadzi do wad zgryzu i wymowy, więc jeśli BLW jest sposobem na odstawienie wyżej wymienionych, to znajdujemy kolejną zaletę tej metody.

 

 

Szybszy rozwój dziecka

BLW jest ważne nie tylko ze względu na rozwój mowy, ale generalnie na późniejsze umiejętności szkolne i rozwój motoryki dziecka. Znaczący jest tutaj fakt, że przy BLW dziecko samo się karmi - musi nauczyć się wykonywać precyzyjny ruch łapania jedzenia w palce i dokładny ruch sięgania dłonią do ust. To jest doskonałe ćwiczenie dla malucha, by powoli ustalał swoją lateralizację oraz ćwiczył motorykę małą i dużą (dzięki wykonywanym ruchom i dotykowi jedzenia). Wszystko przekłada się potem na ogólny rozwój dziecka i jego szybsze usamodzielnienie. 

 

Jeśli połączymy wszystkie zalety, te ogólne i logopedyczne, w całość, to pokazuje nam się obraz BLW jako metody lepiej wpływającej na dziecko, niż karmienie go papkami. Warto spróbować, aby maluch był bardziej świadomy smaków i konsystencji oraz budowy swojej jamy ustnej. Poza tym, dzięki tej metodzie wychodzenie z maluchem z domu i jego karmienie "na mieście" będzie o wiele przyjemniejsze. A co ważne, podczas takich wypraw dziecko będzie bardziej aktywne i śmielsze do pierwszych prób rozmów z nami.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl 


Autor

Aleksandra Bartczak - Logopeda

Od dziecka jestem nianią,  wolontariuszką i nauczycielką, prowadziłam zajęcia umuzykalniające dla maluchów. Dla Dzidziusiowo.pl piszę od połowy 2016 roku. Poza tym jestem logopedą i trenerem umiejętności społecznych. Uwielbiam się uczyć i kocham dzieci.

niemowlak

Krzywa główka u niemowlaka: jakie mogą być przyczyny? Poradnik

2022-05-19
Krzywa główka u niemowlaka może niepokoić rodziców, szczególnie tych, którzy doczekali się pierwszego dziecka. W pierwszych miesiącach życia delikatna główka dziecka narażona jest na odkształcenia. Dzieje się tak, ponieważ kości czaszki w pierwszych miesiącach życia są wyjątkowo delikatne i wrażliwe, a szwy czaszki są wówczas bardzo elastyczne. Odkształcenia główki dziecka mogą być wywołane wieloma czynnikami. Można je podzielić na przyczyny prenatalne oraz poporodowe.
krostki na policzkach u dzieci

Krostki na policzkach u dziecka: przyczyny i leczenie

2022-05-11
Dziecko w okresie niemowlęcym narażone jest na szereg różnych schorzeń, które mogą okazać się bardziej lub mniej poważne. Każda zmiana skórna, która pojawia się na delikatnej skórze dziecka, wywołuje lęk u rodziców. Zmiany skórne, które można zauważyć na skórze dziecka, mogą przybierać różne formy: wysypki, zaczerwienienia, malutkie krostki, obrzęki lub inne. Przyczyny powstania takich problematycznych stanów mogą być różne, dlatego w przypadku zaawansowanego rozwoju takiego schorzenia należy udać się do lekarza specjalisty zajmującego się leczeniem skóry niemowląt. Chociaż pojawiające się na policzkach dziecka krostki nie zawsze muszą zwiastować rozwój poważnej choroby, to lepiej ich nie ignorować i podjąć kroki w celu zniwelowania takiego stanu.
niemowle

Kiedy noworodek widzi? Rozwój wzroku dziecka

2022-04-20
Gdy dziecko przychodzi na świat, nie wszystkie jego zmysły funkcjonują na jednakowym poziomie. Te najważniejsze dla noworodka – smak i dotyk – od samego początku działają dobrze, jednak inne, jak np. wzrok, potrzebują więcej czasu, by w pełni się wykształcić. Kiedy noworodek widzi tak, jak dorosły człowiek? I co zrobić, aby stymulować rozwój wzroku maluszka?
anemia u niemowlaka

Anemia u niemowlaka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

2022-04-07
Bladość i osłabienie maluchów to objawy, które skłaniają ich rodziców do odbycia spotkania z pediatrą. Bardzo słusznie, ponieważ są to typowe symptomy anemii u niemowlaka – choroby, która może powodować bardzo groźne powikłania. Sprawdź, kiedy podejrzewać anemie u dziecka, jak ją leczyć i jak jej przeciwdziałać.
napiecie miesniowe u niemowlaka

Napięcie mięśniowe u niemowlaka: jakie są przyczyny

2022-03-18
Przyjście dziecka na świat jest bardzo ważnym wydarzeniem dla większości rodziców. Niestety nie zawsze nasze maluchy są zdrowe. Jednym z problemów wieku noworodkowego jest napięcie mięśniowe u niemowlaka. Sprawdźmy zatem, czym ono jest, jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób jako rodzice możemy je leczyć.
objawy odwodnienia u niemowlaka

Objawy odwodnienia u niemowlaka

2022-01-28
Odwodnienie u malutkiego dziecka to wyjątkowo niebezpieczny stan, który może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy odwodnienia u niemowlaka oraz co należy robić, gdy dziecko wymiotuje albo ma biegunkę.
sapka u noworodka

Sapka u noworodka – przyczyny i sposoby leczenia

2021-12-01
Twój nowo narodzony maluch wydaje niepokojące dźwięki przypominające sapanie? Najpewniej jest to sapka – przypadłość popularna wśród małych dzieci. Z reguły jest niegroźna i mija samoistnie w ciągu kilku tygodni, jednak nigdy nie należy jej bagatelizować. Sprawdź, jak rozpoznać sapkę u noworodka i jak z nią postępować.