Data publikacji:

Wady zgryzu – jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić?

Autor: Joanna Górnisiewicz

Wprawdzie metod leczenia wad zgryzu, jakimi dysponuje współczesna ortodoncja, z roku na rok jest więcej, jednak zawsze lepiej zapobiegać, niż później skazywać dziecko na to, aby nosiło aparat na zęby. Na pewne rzeczy należy zwracać uwagę już w przypadku bardzo małych dzieci.

 

wady-zgryzu-550x350

 

Profilaktyka od narodzin

W przypadku niemowląt, istotny jest sposób karmienia dziecka oraz kładzenia go. W kwestii karmienia najbardziej zalecane jest karmienie piersią, które w największym stopniu stymuluje mięśnie twarzy i języka. Podawanie stałych pokarmów, kiedy dziecko zaczyna się nimi interesować pozwala na wykształcenie prawidłowego zgryzu i również rozwija mięśnie, dlatego należy papki i zupki jak najwcześniej zastępować pokarmami wymagającymi żucia. Istotne jest też takie układanie dziecka podczas karmienia piersią czy butelką, aby mogło pracować żuchwą, sprzyja temu pozycja skośna, pod kątem 45° do pionu (najlepiej gdy osoba karmiąca dziecko siedzi).

 

Złe nawyki przedszkolaków

W miarę jak maluch rośnie należy dbać o to, aby nie pojawiały się niebezpieczne dla zgryzu nawyki: ssanie palca, wargi, oddychanie przez nos (uchylone usta). W okresie przedszkolnym można już konsultować się ze specjalistą, bo choć w tym wieku nie będzie jeszcze zalecał leczenia, to może poradzić, jak wyeliminować szkodliwe nawyki. U dzieci wieku 3-7 lat trzeba zwrócić szczególną uwagę na duże ryzyko próchnicy, a także na to jak dziecko oddycha i połyka, gdyż częsty w tym wieku przerost trzeciego migdałka powoduje, że dziecko wciąż ma uchylone usta, co ma negatywny wpływ na mięśnie żuchwy.

 

Kiedy leczyć?

Leczenie wad zgryzu rozpoczyna się zwykle, gdy dziecko ma już stałe siekacze oraz szóstki. W leczeniu stosuje się aparaty ruchome (noszone nocą i przez 4 godziny dziennie), które wymagają dłuższego, kilkuletniego leczenia. Ich wadą jest to, że dziecko zwykle wzbrania się przed ich noszeniem lub zapomina o założeniu aparatu. W tym względzie lepsze są aparaty stałe, mocowane na okres leczenia trwającego rok-dwa.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © overthehill


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

2022-08-07
Dziecko się pręży. Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki? Jeśli tułów niemowlęcia nie będzie stabilny, dziecko będzie musiało „szukać” innych form kontroli, np. napinając swój „obwód”. Prężenie się niemowlaka podczas snu spędza sen z oczu niejednej młodej mamie. Odpowiadamy na pytania, które poruszają ważne zagadnienie, jakim jest prężenie się noworodka.
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?
opryszczka u rocznego dziecka

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie, sposoby

2022-02-01
Opryszczka wargowa to choroba skóry wywołana wirusem HSV-1. O ile u dorosłych powoduje ona jedynie dyskomfort, o tyle dla dzieci może być już groźna. Sprawdź, jak objawia się opryszczka u rocznego dziecka i co robić w razie wystąpienia jej objawów.
gorączka u rocznego dziecka

Gorączka u rocznego dziecka. Co robić?

2022-01-30
Gorączka u dziecka zawsze martwi rodziców. Czy jednak rzeczywiście w każdym przypadku musi ona zwiastować infekcję? Sprawdź, z czego może wynikać gorączka u rocznego dziecka, kiedy należy ją zbijać i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.
szczoteczka dla rocznego dziecka

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka?

2022-01-10
Aby w buzi małego dziecka szybko nie rozwinęła się próchnica, niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – czyli po prostu mycie zębów. Będzie ono przebiegało bez większych trudności, jeśli tylko zastosujesz się do pewnych zasad i wybierzesz odpowiednią szczoteczkę. Wyjaśniamy, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie najlepsza i jak jej używać.