Wady zgryzu – jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić?

Data:

Wprawdzie metod leczenia wad zgryzu, jakimi dysponuje współczesna ortodoncja, z roku na rok jest więcej, jednak zawsze lepiej zapobiegać, niż później skazywać dziecko na to, aby nosiło aparat na zęby. Na pewne rzeczy należy zwracać uwagę już w przypadku bardzo małych dzieci.

 

wady-zgryzu-550x350

 

Profilaktyka od narodzin

W przypadku niemowląt, istotny jest sposób karmienia dziecka oraz kładzenia go. W kwestii karmienia najbardziej zalecane jest karmienie piersią, które w największym stopniu stymuluje mięśnie twarzy i języka. Podawanie stałych pokarmów, kiedy dziecko zaczyna się nimi interesować pozwala na wykształcenie prawidłowego zgryzu i również rozwija mięśnie, dlatego należy papki i zupki jak najwcześniej zastępować pokarmami wymagającymi żucia. Istotne jest też takie układanie dziecka podczas karmienia piersią czy butelką, aby mogło pracować żuchwą, sprzyja temu pozycja skośna, pod kątem 45° do pionu (najlepiej gdy osoba karmiąca dziecko siedzi).

 

Złe nawyki przedszkolaków

W miarę jak maluch rośnie należy dbać o to, aby nie pojawiały się niebezpieczne dla zgryzu nawyki: ssanie palca, wargi, oddychanie przez nos (uchylone usta). W okresie przedszkolnym można już konsultować się ze specjalistą, bo choć w tym wieku nie będzie jeszcze zalecał leczenia, to może poradzić, jak wyeliminować szkodliwe nawyki. U dzieci wieku 3-7 lat trzeba zwrócić szczególną uwagę na duże ryzyko próchnicy, a także na to jak dziecko oddycha i połyka, gdyż częsty w tym wieku przerost trzeciego migdałka powoduje, że dziecko wciąż ma uchylone usta, co ma negatywny wpływ na mięśnie żuchwy.

 

Kiedy leczyć?

Leczenie wad zgryzu rozpoczyna się zwykle, gdy dziecko ma już stałe siekacze oraz szóstki. W leczeniu stosuje się aparaty ruchome (noszone nocą i przez 4 godziny dziennie), które wymagają dłuższego, kilkuletniego leczenia. Ich wadą jest to, że dziecko zwykle wzbrania się przed ich noszeniem lub zapomina o założeniu aparatu. W tym względzie lepsze są aparaty stałe, mocowane na okres leczenia trwającego rok-dwa.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © overthehill

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.