Data modyfikacji:

Jak pomóc dziecku w pionizacji języka? 12 skutecznych ćwiczeń

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

Z pozoru jakże prosta rzecz, a może sprawiać wiele problemów - mowa o prawidłowej pozycji spoczynkowej języka czyli o jego pionizacji. Spionizowany język jest bardzo ważny podczas mówienia, połykania czy oddychania! Jeśli na tym polu coś nie gra, dziecko może mieć spore trudności. Oprócz wad wymowy, czy problemów z mówieniem w ogóle, nieprawidłowa pionizacja może prowadzić do powstania lub pogłębiania się wady zgryzu, problemów z oddychaniem czy częstszymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Dlatego wiele dzieci po wizycie u logopedy dostaje zalecenia pionizowania języka. Co to oznacza i w jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem, aby było dobrze?

 

Ćwiczy język aby wspierać pionizację języka

 

O co chodzi w pionizacji języka?

Pionizacja języka jest niczym więcej niż umiejętnością unoszenia czubka języka do punktu za zębami i przyklejania go do podniebienia. Często możecie usłyszeć inne sformułowanie: prawidłowa pozycja spoczynkowa języka. To taka, w której ten mięsień znajduje się, gdy śpimy czy oddychamy -  przy tych czynnościach język jest spionizowany, czyli uniesiony ku podniebieniu. Po przełknięciu śliny nasz język również powinien przykleić się do podniebienia, czyli powrócić do pozycji spoczynkowej.

 

Pionizacja języka jest szczególnie ważna dla logopedów. Dlaczego? A no dlatego, że jeśli nie mama jej u dziecka, to de facto nie ma ono możliwości artykulacji wszystkich dźwięków, a co za tym idzie mówi słabo lub w ogóle nie mówi. Co ciekawe nie tylko dźwięki "sz", "rz", "cz", "dż", "l", "r", "s", "z", "c", "dz" potrzebują pionizacji języka. Właściwie większość polskich głosek wymaga tego uniesienia. Dla przykładu: "t", "d", "n" to głoski, które powinniśmy wymawiać z czubkiem języka przy górnych zębach, a zatem również one wymagają pionizacji.

 

Co powoduje złą pionizację języka

Sporo dzieci ma problemy z właściwą pozycją języka. Jedne mniejsze i szybciej wypracują prawidłową pionizację, z innymi trzeba pracować dłużej. Wszystko zależy od dziecka i tego jak szybko zauważymy problem. Najczęstsze przyczyny leżenia języka na dnie jamy ustnej to:

 

 

Kiedy warto ćwiczyć z dzieckiem pionizowanie języka?

Zawsze i wszędzie, nawet, jeśli nasze dziecko nie ma problemów z mową. Im bardziej wyćwiczony mięsień, a nim właśnie jest język, tym lepszą będziemy mieli dykcję. Poza tym niećwiczony mięsień rozleniwia się.

 


Jak ćwiczyć język?

Oto 12 ćwiczeń, które z powodzeniem możecie trenować w domu. Potraktujcie je jako zabawę, a dziecko samo będzie Was prosiło o jeszcze :)

  1. Udawajcie konika - kląskajcie. Najpierw powoli, potem coraz szybciej. Następnie konik się zatrzymuje - tu ważna sprawa - trzymamy przyklejony do podniebienia język, po kilku sekundach znowu rusza.
  2. Wyobraźcie sobie, że jesteście malarzami. Ale nie takimi zwyczajnymi. Udawajcie malarza, którego pędzlem jest czubek języka, a płótnem podniebienie. Malujcie na podniebieniu fale i kropki.
  3. Teraz język zamienia się w szczotkę. Sprzątajcie nim kropki. Najpierw po prawej stronie podniebienia, potem po lewej.
  4. Liczcie zęby. Ważne aby nie liczyć ruchem posuwistym. Język dotyka każdego zęba oddzielnie. Nie śpieszcie się.
  5. Spróbujcie nakarmić zęby. Na czubku języka połóżcie drażetki ryżowe i do dzieła.
  6. Posmaruj dziecku podniebienie czymś słodkim, na przykład miodem. Niech dziecko spróbuje zlizać słodycz.
  7. Udawajcie krowę, pieska lub kotka, który oblizuje się po posiłku.
  8. Zróbcie konkurs na najdłuższy język. Sprawdźcie, które z Was dotknie językiem nosa: rodzic czy dziecko?
  9. Niech Wasze języki będą teraz piłką, która odbija się od dna jamy ustnej, potem od podniebienia, od policzka i na zmianę. Niech odbija się w różnej kolejności.
  10. Miód możecie wykorzystać także do posmarowania talerzyka. Gęsty będzie ciężki do zlizania. Niech dziecko próbuje go jeść jak kotek.
  11. Otwórzcie szeroko buzię i huśtajcie językiem - zupełnie jak dziecko na placu zabaw.
  12. Myjcie językiem zęby - dolne i górne, w środku buzi i na zewnątrz - od strony policzków.

 

W zależności od możliwości dzieci, ćwiczenia, które Wam proponuję można wykonywać już u trzylatków. Polecam je szczególnie tym, którzy korzystają z pomocy logopedy, ale również wszystkim dzieciom. Dzięki nim macie przyjemne z pożytecznym - fajna trochę niecodzienna zabawa, a dodatkowo spora dawka gimnastyki dla języka. Ciekawa jestem, które z wyżej wymienionych ćwiczeń najbardziej przypadnie do gustu Waszym maluchom?

 

Przeczytaj również:

Kiedy do logopedy - czyli co Cię powinno zaniepokoić >>>

 

Zdjęcie: Fotolia.pl all rights reserved

Komentarze
06-07-2020
Ocena:
Podczas wymowy głosek s i z język leży za dolnymi zębami.Mizna wymawiać te głoski bez umiejętności pionizacji języka .
02-03-2020
Ocena:
Marta,wszystko ok,ale do wymawiania głosek s i z nie jest potrzebna pionizacja języka,bo język powinien wtedy leżeć za dolnymi zębami.Na 100%
26-11-2019
Ocena:
Super przykłady jeśli chodzi o ćwiczenia. Dziękuję
15-05-2018
Ocena:
Ćwiczymy codziennie, ale czasami wychodzą z tego niezłe wygłupy... śmiechy jest co nie miara :D
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.