Z pozoru jakże prosta rzecz, a może sprawiać wiele problemów - mowa o prawidłowej pozycji spoczynkowej języka czyli o jego pionizacji. Spionizowany język jest bardzo ważny podczas mówienia, połykania czy oddychania! Jeśli na tym polu coś nie gra, dziecko może mieć spore trudności. Oprócz wad wymowy, czy problemów z mówieniem w ogóle, nieprawidłowa pionizacja może prowadzić do powstania lub pogłębiania się wady zgryzu, problemów z oddychaniem czy częstszymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Dlatego wiele dzieci po wizycie u logopedy dostaje zalecenia pionizowania języka. Co to oznacza i w jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem, aby było dobrze?
Pionizacja języka jest niczym więcej niż umiejętnością unoszenia czubka języka do punktu za zębami i przyklejania go do podniebienia. Często możecie usłyszeć inne sformułowanie: prawidłowa pozycja spoczynkowa języka. To taka, w której ten mięsień znajduje się, gdy śpimy czy oddychamy - przy tych czynnościach język jest spionizowany, czyli uniesiony ku podniebieniu. Po przełknięciu śliny nasz język również powinien przykleić się do podniebienia, czyli powrócić do pozycji spoczynkowej.
Pionizacja języka jest szczególnie ważna dla logopedów. Dlaczego? A no dlatego, że jeśli nie mama jej u dziecka, to de facto nie ma ono możliwości artykulacji wszystkich dźwięków, a co za tym idzie mówi słabo lub w ogóle nie mówi. Co ciekawe nie tylko dźwięki "sz", "rz", "cz", "dż", "l", "r", "s", "z", "c", "dz" potrzebują pionizacji języka. Właściwie większość polskich głosek wymaga tego uniesienia. Dla przykładu: "t", "d", "n" to głoski, które powinniśmy wymawiać z czubkiem języka przy górnych zębach, a zatem również one wymagają pionizacji.
Sporo dzieci ma problemy z właściwą pozycją języka. Jedne mniejsze i szybciej wypracują prawidłową pionizację, z innymi trzeba pracować dłużej. Wszystko zależy od dziecka i tego jak szybko zauważymy problem. Najczęstsze przyczyny leżenia języka na dnie jamy ustnej to:
Kiedy warto ćwiczyć z dzieckiem pionizowanie języka?
Zawsze i wszędzie, nawet, jeśli nasze dziecko nie ma problemów z mową. Im bardziej wyćwiczony mięsień, a nim właśnie jest język, tym lepszą będziemy mieli dykcję. Poza tym niećwiczony mięsień rozleniwia się.
Oto 12 ćwiczeń, które z powodzeniem możecie trenować w domu. Potraktujcie je jako zabawę, a dziecko samo będzie Was prosiło o jeszcze :)
W zależności od możliwości dzieci, ćwiczenia, które Wam proponuję można wykonywać już u trzylatków. Polecam je szczególnie tym, którzy korzystają z pomocy logopedy, ale również wszystkim dzieciom. Dzięki nim macie przyjemne z pożytecznym - fajna trochę niecodzienna zabawa, a dodatkowo spora dawka gimnastyki dla języka. Ciekawa jestem, które z wyżej wymienionych ćwiczeń najbardziej przypadnie do gustu Waszym maluchom?
Przeczytaj również:
Kiedy do logopedy - czyli co Cię powinno zaniepokoić >>>
Zdjęcie: Fotolia.pl all rights reserved