Data publikacji:

Pożegnanie ze smoczkiem

Autor: Katarzyna Michniewska

Myśl o pożegnaniu ze smoczkiem stresuje nie jednego rodzica. Jak odstawić kochanego smoczusia skoro jak nic innego na świecie pomaga uspokoić rozpłakanego malucha, ułatwia zasypianie i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a nam odrobinę spokoju ;)? Nic dziwnego, że jest ciężko. Ale ... w życiu każdej mamy przychodzi ten moment, kiedy musi podjąć męską decyzję i zabrać przyjaciela. A lekarze twierdzą, że im szybciej tym lepiej.

 

smoczek, ssanie smoczka, niemowlak

 

Wszystko przez ten odruch ssania

Każdy noworodek przychodzi na świat „wyposażony” w potężny mechanizm niezbędny do przeżycia - naturalny odruch ssania. Fakt ten jest powszechnie znany. Nie wszyscy jednak wiemy, że odruch ssania, podobnie jak inne odruchy noworodkowe zanika. U 5-6 miesięcznego dziecka odruch ten przechodzi w nawyk. Dlatego właśnie jest to idealny moment na odstawienie smoczka.
Musimy tylko w to uwierzyć.

 

Jeśli postanowimy poczekać z odstawieniem smoczka aż dziecko będzie gotowe, możemy się po prostu nie doczekać i któregoś dnia obudzić z czterolatkiem nadal korzystającym ze smoczka.  Na zdrowy rozsądek. Dlaczego dziecko, które ma już nawyk ssania, miałoby rezygnować z czynności, która jest tak dla niego tak przyjemna? Nie ma szans.

 

Kiedy najpóźniej odstawić smoczek?

Według większości pediatrów absolutny termin graniczny na odzwyczajenie smyka od smoczka to drugie urodziny. Po pierwsze w tym wieku potrzeba ssania nie jest już tak silna. Jak pamiętacie odruch ssania zanika w okolicach pierwszego półrocza. Co więcej półtoraroczne, czy dwuletnie dziecko jest już w stanie zrozumieć, że smoczek zepsuł się, oddaliśmy go pani doktor lub że zwyczajnie gdzieś się zagubił. To też wiek, w którym dziecko nie będzie jeszcze negocjować i kombinować - skąd wziąć lub gdzie by tu kupić nowy smoczek ;) Uwierzcie mi, są takie mądrale.
 

Ssanie smoczka a wady zgryzu

U dzieci do drugiego roku życia ssanie smoczka nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń. Co więcej lepiej gdy maluch używa smoczka niż ssie kciuk. Dzięki smoczkowi szkrab uspokaja się i łatwiej zasypia. Należy tylko pamiętać o tym, że czym częściej maluch ssie, tym bardziej przyzwyczaja się do tego. Dlatego dobrze jest dawać smoka tylko w określonych sytuacjach np. do zasypiania.

Sytuacja komplikuje się u starszych dzieci. Bowiem długotrwałe ssanie może powodować:

  • wady zgryzu;
  • problemy ze ssaniem piersi;
  • kłopoty z jedzeniem z butelki;
  • opóźnienia w nauce mówienia;
  • problemy emocjonalne.

 

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Choć jest wiele metod na odzwyczajanie dziecka od ssania smoczka, to niestety nie zawsze przynoszą szybkie efekty. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie tłumaczyć maluchowi dlaczego nie może dostać ukochanego 'monia'. Być może zginął na placu zabaw, zabrało go jakieś zwierzątko, albo popsuł się. Odzwyczajanie dobrze zacząć podczas urlopu lub dłuższego weekendu, gdyż przez pierwsze noce szkrab może budzić się z płaczem i możecie wszyscy odczuwać zmęczenie. Co więcej w ciągu kilku dni może być płaczliwy, rozdrażniony. Po kilku dniach zrozumie, że smoczek naprawdę zniknął i już nie wróci. 

 

Zdjęcie: Fotolia by © nyul All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
09-01-2019
Ocena:
Krew mnie zalewa, kiedy widze dzieci ze smoczkiem 24 h/7 dni
dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

2025-01-06
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.