Data publikacji:

Pożegnanie ze smoczkiem

Autor: Katarzyna Michniewska

Myśl o pożegnaniu ze smoczkiem stresuje nie jednego rodzica. Jak odstawić kochanego smoczusia skoro jak nic innego na świecie pomaga uspokoić rozpłakanego malucha, ułatwia zasypianie i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a nam odrobinę spokoju ;)? Nic dziwnego, że jest ciężko. Ale ... w życiu każdej mamy przychodzi ten moment, kiedy musi podjąć męską decyzję i zabrać przyjaciela. A lekarze twierdzą, że im szybciej tym lepiej.

 

smoczek, ssanie smoczka, niemowlak

 

Wszystko przez ten odruch ssania

Każdy noworodek przychodzi na świat „wyposażony” w potężny mechanizm niezbędny do przeżycia - naturalny odruch ssania. Fakt ten jest powszechnie znany. Nie wszyscy jednak wiemy, że odruch ssania, podobnie jak inne odruchy noworodkowe zanika. U 5-6 miesięcznego dziecka odruch ten przechodzi w nawyk. Dlatego właśnie jest to idealny moment na odstawienie smoczka.
Musimy tylko w to uwierzyć.

 

Jeśli postanowimy poczekać z odstawieniem smoczka aż dziecko będzie gotowe, możemy się po prostu nie doczekać i któregoś dnia obudzić z czterolatkiem nadal korzystającym ze smoczka.  Na zdrowy rozsądek. Dlaczego dziecko, które ma już nawyk ssania, miałoby rezygnować z czynności, która jest tak dla niego tak przyjemna? Nie ma szans.

 

Kiedy najpóźniej odstawić smoczek?

Według większości pediatrów absolutny termin graniczny na odzwyczajenie smyka od smoczka to drugie urodziny. Po pierwsze w tym wieku potrzeba ssania nie jest już tak silna. Jak pamiętacie odruch ssania zanika w okolicach pierwszego półrocza. Co więcej półtoraroczne, czy dwuletnie dziecko jest już w stanie zrozumieć, że smoczek zepsuł się, oddaliśmy go pani doktor lub że zwyczajnie gdzieś się zagubił. To też wiek, w którym dziecko nie będzie jeszcze negocjować i kombinować - skąd wziąć lub gdzie by tu kupić nowy smoczek ;) Uwierzcie mi, są takie mądrale.
 

Ssanie smoczka a wady zgryzu

U dzieci do drugiego roku życia ssanie smoczka nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń. Co więcej lepiej gdy maluch używa smoczka niż ssie kciuk. Dzięki smoczkowi szkrab uspokaja się i łatwiej zasypia. Należy tylko pamiętać o tym, że czym częściej maluch ssie, tym bardziej przyzwyczaja się do tego. Dlatego dobrze jest dawać smoka tylko w określonych sytuacjach np. do zasypiania.

Sytuacja komplikuje się u starszych dzieci. Bowiem długotrwałe ssanie może powodować:

  • wady zgryzu;
  • problemy ze ssaniem piersi;
  • kłopoty z jedzeniem z butelki;
  • opóźnienia w nauce mówienia;
  • problemy emocjonalne.

 

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Choć jest wiele metod na odzwyczajanie dziecka od ssania smoczka, to niestety nie zawsze przynoszą szybkie efekty. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie tłumaczyć maluchowi dlaczego nie może dostać ukochanego 'monia'. Być może zginął na placu zabaw, zabrało go jakieś zwierzątko, albo popsuł się. Odzwyczajanie dobrze zacząć podczas urlopu lub dłuższego weekendu, gdyż przez pierwsze noce szkrab może budzić się z płaczem i możecie wszyscy odczuwać zmęczenie. Co więcej w ciągu kilku dni może być płaczliwy, rozdrażniony. Po kilku dniach zrozumie, że smoczek naprawdę zniknął i już nie wróci. 

 

Zdjęcie: Fotolia by © nyul All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
09-01-2019
Ocena:
Krew mnie zalewa, kiedy widze dzieci ze smoczkiem 24 h/7 dni
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).