Data publikacji:

Pożegnanie ze smoczkiem

Autor: Katarzyna Michniewska

Myśl o pożegnaniu ze smoczkiem stresuje nie jednego rodzica. Jak odstawić kochanego smoczusia skoro jak nic innego na świecie pomaga uspokoić rozpłakanego malucha, ułatwia zasypianie i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a nam odrobinę spokoju ;)? Nic dziwnego, że jest ciężko. Ale ... w życiu każdej mamy przychodzi ten moment, kiedy musi podjąć męską decyzję i zabrać przyjaciela. A lekarze twierdzą, że im szybciej tym lepiej.

 

smoczek, ssanie smoczka, niemowlak

 

Wszystko przez ten odruch ssania

Każdy noworodek przychodzi na świat „wyposażony” w potężny mechanizm niezbędny do przeżycia - naturalny odruch ssania. Fakt ten jest powszechnie znany. Nie wszyscy jednak wiemy, że odruch ssania, podobnie jak inne odruchy noworodkowe zanika. U 5-6 miesięcznego dziecka odruch ten przechodzi w nawyk. Dlatego właśnie jest to idealny moment na odstawienie smoczka.
Musimy tylko w to uwierzyć.

 

Jeśli postanowimy poczekać z odstawieniem smoczka aż dziecko będzie gotowe, możemy się po prostu nie doczekać i któregoś dnia obudzić z czterolatkiem nadal korzystającym ze smoczka.  Na zdrowy rozsądek. Dlaczego dziecko, które ma już nawyk ssania, miałoby rezygnować z czynności, która jest tak dla niego tak przyjemna? Nie ma szans.

 

Kiedy najpóźniej odstawić smoczek?

Według większości pediatrów absolutny termin graniczny na odzwyczajenie smyka od smoczka to drugie urodziny. Po pierwsze w tym wieku potrzeba ssania nie jest już tak silna. Jak pamiętacie odruch ssania zanika w okolicach pierwszego półrocza. Co więcej półtoraroczne, czy dwuletnie dziecko jest już w stanie zrozumieć, że smoczek zepsuł się, oddaliśmy go pani doktor lub że zwyczajnie gdzieś się zagubił. To też wiek, w którym dziecko nie będzie jeszcze negocjować i kombinować - skąd wziąć lub gdzie by tu kupić nowy smoczek ;) Uwierzcie mi, są takie mądrale.
 

Ssanie smoczka a wady zgryzu

U dzieci do drugiego roku życia ssanie smoczka nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń. Co więcej lepiej gdy maluch używa smoczka niż ssie kciuk. Dzięki smoczkowi szkrab uspokaja się i łatwiej zasypia. Należy tylko pamiętać o tym, że czym częściej maluch ssie, tym bardziej przyzwyczaja się do tego. Dlatego dobrze jest dawać smoka tylko w określonych sytuacjach np. do zasypiania.

Sytuacja komplikuje się u starszych dzieci. Bowiem długotrwałe ssanie może powodować:

  • wady zgryzu;
  • problemy ze ssaniem piersi;
  • kłopoty z jedzeniem z butelki;
  • opóźnienia w nauce mówienia;
  • problemy emocjonalne.

 

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Choć jest wiele metod na odzwyczajanie dziecka od ssania smoczka, to niestety nie zawsze przynoszą szybkie efekty. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie tłumaczyć maluchowi dlaczego nie może dostać ukochanego 'monia'. Być może zginął na placu zabaw, zabrało go jakieś zwierzątko, albo popsuł się. Odzwyczajanie dobrze zacząć podczas urlopu lub dłuższego weekendu, gdyż przez pierwsze noce szkrab może budzić się z płaczem i możecie wszyscy odczuwać zmęczenie. Co więcej w ciągu kilku dni może być płaczliwy, rozdrażniony. Po kilku dniach zrozumie, że smoczek naprawdę zniknął i już nie wróci. 

 

Zdjęcie: Fotolia by © nyul All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
09-01-2019
Ocena:
Krew mnie zalewa, kiedy widze dzieci ze smoczkiem 24 h/7 dni
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!