Data modyfikacji:

Ssanie kciuka

Autor: Katarzyna Moryc

Ssanie kciuka to dziecięcy sposób na rozładowanie napięcia i uspokojenie się. W dziąsłach i na dłoni znajdują się liczne receptory, które pobudzane przez ssanie palca, przynoszą dziecku ukojenie i przyjemność. Zazwyczaj, niemowlęcy nawyk ssania samoistnie ustępuje z wiekiem. Zazwyczaj, ale niestety nie zawsze. Niektóre smyki po prostu nie chcą zrezygnować z kciuka. Czy to problem? Jakie mogą być konsekwencje i jak sobie poradzić?

ssanie kciuka, dziecko, niemowlak

 

Kiedy dziecko ssie kciuk?

Czy wiedziałaś, że już ok. 20 tygodnia ciąży  dziecko zaczyna ssać palec, a nawet płacze, gdy go "zgubi"? Czasami taki ssący paluszek płód może nawet uchwycić przyrząd do wykonywania USG. Po urodzeniu, dziecko zapomina o kciuku na rzecz piersi, a ssanie staje się automatyczną czynnością, potrzebną do zaspokojenia uczucia głodu. Maluch na nowo odkrywa zalety posiadania kciuka w okolicy 5 tygodnia życia i wtedy może zacząć się era jego ssania.


Początkowo, dziecko wkłada do buzi wszystko, co znajduje się w zasięgu jego rączek, w tym również swoje dłonie i palce. Ssanie to przecież jeden z najbardziej naturalnych odruchów, czynność, którą dziecko zna jeszcze z życia płodowego. Odruch bywa tak silny, że często przekształca się w nawyk. W pewnym momencie, maluch zaczyna odkrywać, że ssanie kciuka sprawia mu przyjemność, odstresowuje i rozluźnia.

Na początku, maluszek często ssie kciuk zaraz po jedzeniu (po odstawieniu od piersi lub butelki). Im dziecko starsze, tym  może robić to częściej i w zupełnie innych sytuacjach, na przykład w czasie zasypiania, słuchania, bądź oglądania bajki, czy w chwilach stresu. U niektórych dzieci potrzeba ssania jest tak silna, że nawyk ten towarzyszy malcowi nawet do 6-7 roku życia.

 

Do czego może doprowadzić ssanie kciuka?

Wielu specjalistów uważa, że aż do trzeciego roku życia, ssanie kciuka nie powinno być powodem do niepokoju. co więcej, nie zaleca się rodzicom, by coś szczególnego z tym faktem robili. Zazwyczaj, nawyk ten zanika samoistnie, w tempie dostosowanym do konkretnego dziecka. U jednych trochę szybciej, u innych dzieci wolniej. U zdecydowanej większości, ssanie palca dobiega końca jeszcze przed 6 urodzinami. Reagowanie zalecane jest dopiero po 3 roku życia dziecka. Ale dlaczego ważne jest, by ten nawyk w końcu wygasić?

  • Zwiększone ryzyko wystąpienia wad zgryzu, próchnicy
  • Problemy logopedyczne - niewyraźne mówienie, układanie języka w nieprawidłowej pozycji, co może powodować nawet niechęć do mówienia i późniejszy jego rozwój.

 

Co zrobić, by dziecko przestało ssać palec ?

Po pierwsze, przyjrzyjmy się swojemu dziecku. Nie ma sensu odzwyczajać malucha od ssania palca w momencie, gdy ma silną potrzebę ssania. Najlepiej poczekać, gdy ona nieco osłabnie. Lekarze zdecydowanie odradzają rodzicom oduczanie ssania kciuka niemowlaków. Dla tak małych dzieci ssanie to zupełnie naturalna czynność, a zabranianie jej mogłoby przynieść więcej szkody, niż pożytku. W walce ze ssaniem kciuka najistotniejsze są spokój i konsekwencja. I nie nastawiaj się na natychmiastowe efekty - proces "odstawiania" może trochę potrwać.




Odzwyczajanie dziecka od ssania palca najlepiej zacząć od obserwacji, w jakich momentach szkrab najchętniej sięga po kciuk. Warto też:

  • odwracać uwagę malca od kciuka - gdy widzisz wędrujący do buzi paluszek, spróbuj zająć dziecko jakąś zabawą, zróbcie razem coś fajnego
  • mówić o ssaniu kciuka i tłumacz (cierpliwie i bez zbędnych emocji!) dlaczego dziecko jest już za duże, by to robić
  • zapewniać malucha, że będziesz mu pomagać w walce z "nałogiem"
  • unikać krzyczenia i agresywnego upominania, gdy kciuk jednak znajdzie się w buzi - znacznie lepiej delikatnie go z niej wyciągnąć, jednocześnie posyłając dziecku uśmiech, który podniesie je na duchu jeśli się zawstydziło
  • sięgnąć po nagrody za dni bez ssania (to mogą być naprawdę drobnostki i wcale nie muszą to być rzeczy materialne)
  • konsekwentnie wyjmować paluszek z buzi dziecka kiedy już zaśnie.

Zdecydowanie nie krzycz, nie dawaj kar, nie smaruj kciuka niczym gorzkim, ani ostrym, nie zakładaj dziecku rękawiczek, ani nie innego rodzaju części garderoby, które uniemożliwiłyby ssanie palca.

Bacznie obserwuj swoje dziecko. Jeśli ssie palec gdy jest śpiące, może warto przesunąć drzemkę na wcześniejszą godzinę? A jeżeli robi to, gdy się nudzi, postaraj się tak zorganizować dzień, aby nie było w nim miejsca na nudę. Niektórzy zalecają zamianę kciuka na smoczek. Nic bardziej błędnego - nie ma sensu zamieniać jednego nawyku na drugi. Niektórzy rodzice posuwają się do bardziej wymyślnych sposobów walki ze ssaniem kciuka, jak na przykład  kupno zwierzaka. Opieka i zabawy z małym futrzakiem pochłaniają tyle czasu, że szkrab zapomina o palcu. A czasem, skuteczne bywa posłanie dziecka do przedszkola. Chcąc być lubianym przez innych, nie pozwoli sobie na takie krępujące zachowania.

Pamiętaj też, by podczas "walki z kciukiem" ograniczyć dziecku sytuacje stresowe.


Jeśli próbujesz oduczyć ssania kciuka większe dziecko, przede wszystkim okazuj mu wsparcie. Wyśmiewanie się z dziecka, czy szykanowanie go przed innymi, mogą tylko pogłębić problem. Za to, nie zapominaj o pochwałach!

 

 

Ssanie kciuka – kiedy do lekarza

Jeśli nawyk ssania kciuka występuje u starszego dziecka, kiedy ssaniu towarzyszą inne objawy napięcia, dziecko jest szkalowane przez rówieśników, ssanie jest bardzo nasilone lub nie możecie sobie z nim po prostu poradzić samodzielnie, konieczna będzie pomoc specjalisty. Porady możesz szukać u pediatry, psychologa lub stomatologa. Konsultacji wymaga także sytuacja, gdy dziecko przeżyło jakąś traumę, a ssanie kciuka jest formą rozładowywania emocji, z którymi maluch nie potrafi poradzić sobie w inny sposób. W takim przypadku wskazana jest konsultacja z psychologiem dziecięcym.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by ondrooo


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
01-09-2019
Ocena:
W naszym przypadku pomogła tez ta silikonowa nakładka! A próbowaliśmy wielu technik i metod: gorzki paluszek, bawełniane rękawiczki, te specjalne rękawiczki, plastry na kciukach, wizyta u ortodonty (żeby pokazać dziecku jaki aparat może nosić jak nie przestanie ssać) i nic, nic, nic...zakupiliśmy nakładkę, postanowiliśmy być konsekwentni i po 4,5 tygodniach po ściągnięciu syn ani razu nie włożył kciuka do buzi! Ja dosłownie płakałam ze szczęścia. Polecam Państwu ten produkt, bo on nie pomógł tylko nam, ale dzieciom na całym świecie.
13-07-2018
Ocena:
Ssanie kciuka deformuje zęby stałe,które są schowane i ,,DOJRZEWAJĄ,, w tym czasie w podniebieniu-stają się uwypuklone, bardziej wydłużone po stronie, gdzie dziecko ssie kciuk.Szczególnie ,gdy dziecko ma niewystarczającą ilość wit. D i kości są miękkie.ssanie tak,ale do 2-2,5 roku życia. Poza tym, pozostaje nawyk oddychania przez usta ,który jest bardzo niekorzystny dla rozwoju szczęki i żuchwy.To moje zdanie...,spawdżcie!
08-12-2017
Ocena:
Niektorym dziecia przechodzi, a niektorym samo nigdy nie przejdzie. Ja wole zrobic co w mojej mocy, niz czekac na "MOZE cos sie zmieni". My zdecydowalismy sie na Dr.Thumb, ale znalazlam jeszcze na angielskim amazonie Nipit - tak jakby stabilizator na łokieć. W Polsce z tym sie nie spotkalam, moze ktos o tym slyszal????
16-10-2017
Ocena:
Ja też polecam tą silikonową nakładkę. Było troche płaczu na początku ale po 3tyg noszenia non stop dziecko zostalo wyleczone z tego nałogu! a nasze oczekiwania byly sceptyczne bo Wiktor ma juz 6lat! ja polecam z czystym sumieniem
08-05-2017
Ocena:
Niestety u nas nakładka przyniosła efekty tylko na krótki czas i dodatkowy stres:(
08-10-2016
Ocena:
Moją 20 miesięczną córcię oduczyłam ssania kciuka w dwa dni.Wytłumaczyłam że modzel który zrobił się na paluszku to wielka KUKA. Zakleiłam plastrem na dzień i na noc.Pomalowałam paznokieć gorzkim lakierem i problem się skończył a córcia z paluszkiem w buzi latała cały dzień i obowiązkowo palec w nocy.Jestem bardzo szczęśliwa bo byłam przekonana że nie poradzę sobie z problemem.Polecam.Dodam że 2 miesiące wcześniej gorzki lakier na nią nie działał zlizała,skrzywiłasię i dalej palec do buzi.Myślę że dorosła dlatego trzeba próbować cały czas.
03-10-2016
Ocena:
ja też chciałam polecic załamanym rodzicom nakładkę! u nas też pomogła. nosiliśmy 4tygodnie. teraz jestesmy po leczeniu jakieś 5 miesięcy, więc myślę, że już nie wróci do tego córka (ma 3 latka). nie wiem czy są inne firmy, ta nasza nazywała się dr thumb. poczytajcie sobie opinie, serio to działa!
11-09-2015
Ocena:
Ja kupiłam przez allegro, ale widzę że w tej chwili nie ma żadnej aktywnej aukcji Warto zainwestować!
19-08-2015
Ocena:
A czy mogą Pani napisać gdzie można kupić taką nakładkę? Mam dokładnie ten sam problem z dwuletnią córeczką i obawiam się, że jedynie taka nakładka może nas uratować :) Jestem pełna nadziei :) Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
16-08-2015
Ocena:
Rewelacyjny wynalazek. Efekt był widoczny już po tygodniu noszenia, ale dla utrwalenia zakładaliśmy jeszcze córce nakładkę przez kolejne dwa tygodnie (zdajmując ją podczas zabawy, jedzenia). Po trezch tygodniach nasza dwulatka zupełnie zaomniała o kciuku :)
18-12-2014
Ocena:
Ja też polecam nakladkę dr thumb. W naszym przypadku też pomogla, szybko i bez płaczu, po 3tyg syn był już WYLECZONY!! a my w koncu uspokojeni. Szkoda tyle, ze ma wade zgryzu i zniekształcony palec, no ale 3 lata ssania zrobiły swoje...
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.
szumy dla niemowlaka

Szumy dla niemowlaka. Twoje narzędzie do udanego snu i uspokojenia

2023-08-16
Biały szum to jednostajne, miarowe dźwięki o różnych częstotliwościach. Nie od dziś wiadomo, że są one bardzo przydatne w uspokajaniu i usypianiu niemowlęcia – pozwalają dziecku odciąć się od nadmiaru bodźców i odprężyć. Takie szumy dla niemowlaka można pozyskać tradycyjnie – np. włączając suszarkę, jak i bardziej nowocześnie, czyli dzięki specjalnej aplikacji albo szumiącej maskotce.
emolium

Emolium – idealny kosmetyk dla wrażliwej skóry noworodka

2023-08-15
Skóra małego dziecka, choć zbudowana jest identycznie jak skóra osoby dorosłej, cechuje się niezwykłą delikatnością i dużą podatnością na podrażnienia. Aby ją chronić, należy stosować odpowiednie kosmetyki – takie jak Emolium. Dla noworodka jest on idealny, ponieważ odpowiednio natłuszcza skórę, zabezpiecza przed podrażnieniami, a nawet ułatwia zlikwidowanie ciemieniuchy.
bepanthen

Wszystko, co musisz wiedzieć o maści Bepanthen 

2023-08-09
Dla każdego rodzica opieka nad maluszkiem jest sprawą najwyższej wagi, podobnie jak dbanie o jego zdrowie. Nie ma wątpliwości, że niemowlęta wymagają szczególnej troski i odpowiedniego wsparcia. Z myślą o delikatnej i wrażliwej skórze najmłodszych stworzono maść ochronną Bepanthen Baby przeciw odparzeniom pieluszkowym. Zapewnia wszechstronną pielęgnację skóry niemowlęcej już od pierwszych dni życia, a cała seria kremów Bepanthen pozwala dbać o zdrową skórę wszystkich członków rodziny, nawet tych zmagających się z takimi problemami jak egzema.
w czym prać ubranka niemowlęce

W czym prać ubranka noworodka? Polecane środki

2023-08-01
Odpowiednie przygotowanie ubranek dla noworodka jest niezwykle istotne. Szczególnie stresujące jest pierwsze pranie ubranek dla noworodka. Maluszek posiada nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, a nieodpowiednie pranie może wywołać podrażnienia lub zmiany alergiczne na delikatnej skórze noworodka. Są one swędzące, mogą się sączyć i sprawiać ból. Poza tym mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia malucha. W czym prać ubranka noworodka? Jak je prać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
jak ubierać noworodka w domu

Jak ubierać noworodka w domu? Poradnik na każdą porę roku

2023-07-27
Jak ubierać noworodka w domu? To pytanie zadaje sobie niemal każda świeżo upieczona mama. Odpowiedź brzmi: to zależy. Inaczej ubiera się noworodka zimą, inaczej w upalne lato, a jeszcze inaczej jesienią i wiosną. Bardzo ważne jest, by mieć tego świadomość, ponieważ zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie młodego organizmu zdecydowanie nie służy jego zdrowiu.